KNOWLEDGE HYPERMARKET


Загальна характеристика плоских, круглих, кільчастих червів

 Біологія 8 клас

Тема "Різноманітність кишковопорожнинних"

Конспект уроку до теми "Різноманітність кишковопорожнинних"


'

Тема уроку: Загальна характеристика плоских, круглих, кільчастих червів
'
Мета уроку: Закріпити й узагальнити знання про особливості найпростіших тришарових тварин із двобічною симетрією, їхнє значення в природі й житті людини; перевірити вміння виділяти ознаки пристосованості червів до умов перебування; удосконалювати вміння учнів оцінювати свою навчальну працю.

Обладнання: навчальні таблиці з теми.

Умови гри:
Урок проводиться у формі експедиції «Скорення вершини», де учні перевтілюються у спортсменів-альпіністів, які скорюють вершину знань. Гра проходить у два етапи: перший – «Підготовка до експедиції», другий – «Сходження».

Тип уроку: узагальнюючий.

ХІД УРОКУ
І. Організація класу
Як відомо, експедиції завжди передує ретельна підготовка, тому на першому етапі учні-альпіністи перевіряють свою готовність до скорення гірської вершини.

ІІ. Актуалізація опорних знань
1.Перевірка спорядження
«Що візьмемо із собою в дорогу»
В імпровізованому рюкзачку знаходяться картки з назвами основних термінів і понять теми, якими учні повинні дати чіткі усні формулювання.

Терміни: шкірно-мускульний мішок, паренхіма, первинна порожнина тіла, вторинна порожнина тіла «целом», мезодерма, тканина, орган, система органів, вільноживучі, паразити, остаточний хазяїн, проміжний хазяїн, гермафродити, самець, самка, яєчник, сім’яник, фіна, регенерація, первинності.
2.Метеозведення
На дошці прикріплені вирізані з кольорового паперу чотири хмари, на звороті яких написаний текст завдань. Під кожною хмарою прикріплена табличка «Похмуро». Відповідаючи правильно на питання й виконуючи завдання, учні міняють табличку на «Ясно» - сходження дозволяється.

Питання й завдання
1.На звороті хмари намальована людська аскарида.
Яка тварина зображена на малюнку? У чому полягають основні пристосування цих червів до паразитизму?

2.На другій хмарі намальована біла планарія.
Яка тварина зображена на малюнку? Назвіть особливості травної системи цієї тварини.

3.На третій хмарі зображені печінковий сисун, гостриця, котяча двоустка.
Яка тварина зайва? Обгрунтуйте відповідь. Що об'єднує решту червів?

4.На четвертій хмарі зображений дощовий черв’як.
Яка тварина зображена на малюнку? Назвіть пристосування цієї тварини до умов середовища перебування.

3. Тренажер
Клас об’єднується у дві команди, кожна з яких виконує кілька завдань.
«Відновіть порядок!»
На дошці безладно розміщаються картки з назвами таксономічних одиниць: «Вид», «Рід», «Родина», «Ряд», «Клас», «Тип», «Царство». Усі картки дано в подвійному екземплярі – для двох команд.
Завдання – доставити правильну схему систематики тварин. Для цього кожний учень із команди по черзі вибігає до дошки й прикріплює картку з назвою таксона в правильному порядку.

2.«Слухай, не позіхай!»
Кожна команда одержує картки з назвами тварин: білої планарії, дощового черв’яка, печінкового сисуна, людської аскариди. Учням пропонується ряд питань, на які вони повинні відповідати підняттям відповідних карток.
Питання
Які з цих тварин є паразитами? Які гермафродитами?
У кого з них є порожнина тіла? Для кого характерна личинкова стадія розвитку?
Для кого характерна членистість (метамерна будова) тіла?
У яких тварин розвинений один шар м’язів? У кого є кровоносна система?
Хто має замкнуту травну систему?
У кого розвинена потужна кутикула, яка утворює покрив черв’яка?
Для кого характерна двобічна симетрія тіла?

2.«Відгадай тварину!»
На дошці розміщаються зображення тварин: бичачого ціп’яка, морської планарії, стеблової нематоди, нереїди, гострика. Учитель загадує по одній із тварин для кожної команди.
Команди повинні по черзі відгадати тварину, ставлячи питання, які вчитель може відповісти «так» або «ні». Питань може бути не більше п’яти, і вони повинні стосуватися морфологічних ознак або інших особливостей. Наприклад, учитель загадав бичачого ціп’яка. Учні ставлять питання: ця тварина паразит?
Так!
У нього є щільна кутикула?
Немає!
Це бичачий ціп’як?
ІІІ. Узагальнення вивченого матеріалу
На цьому етапі уроку учні одержують картки-лічильники, де вони протягом уроку будуть фіксувати проходження кожної висоти в балах. Наприкінці уроку «Альпіністи» за лічильником дають оцінку своїй роботі та з’ясовують, чи вдалося їм скоротити «гірську висоту».


Лічильник( прізвище, ім’я )
Висота      Бали  
І ІІ ІІІ
Загальний результат
Оцінка

Перша висота. «Сніжна лавина»
Програмоване опитування (14 балів)
Робота виконується за двома варіантами.

Внесіть до таблиці 1 і 2 відповідні номери до стовпчика «Представники класу» і букви до стовпчика «Ознаки класу». Користуючись отриманою характеристикою представників різних класів плоских (кільчастих) червів, наведіть загальні ознаки типу.

Тип Плоскі черви
 Класи                                 Представники класу        Ознаки класу    
Сисуни
Стьожкові черви
Війчасті черви
Загальні ознаки типу


Представники: 1 – людська аскарида; 2 - котяча двоустка; 3 – стьожак широкий; 4 – бичачий ціп’як; 5 – печінковий сисун; 6–ехінокок;
7 – гострик; 8 – біла планарія.
Ознаки: А- паразити; Б – хижаки; В – тришарова тварина; Г – живе у водоймищі; Д – порожнина тіла заповнена паренхімою; Е – травна система відсутня; Ж – тіло членисте; З – кровоносна і дихальна система відсутні.
Тип Кільчасті черви

Класи                                                       Представники                  Ознаки  
Багатощетинкові кільчасті черви
Малощетинкові черви
П’явки
Загальні ознаки типу


1.Представники: 1 – дощовий черв’як; 2 – медична п’явка; 3 – нереїда;
4 – стьожак широкий; 5- морська планарія; 6 – піскожил; 7 – стеблова нематода; 8 – кінська аскарида.
2.Ознаки:А – вторинна порожнина (целом); Б – живе в морях; В – живе в прісних водоймах; Г – тіло вкрито оболонкою (кутикулою); Д – замкнута кровоносна система; Е – гермафродити; Ж – зябра; З – щетинки відсутні.

Між виконанням окремих навчальних завдань організовуються «привали»:
хвилини відпочинку, під час яких перед «скоренням чергової висоти» учні розповідають цікаві історії, біологічні анекдоти або проводять фізкультхвилинку.

Перший привал «Ну й ну!»
Цікава історія
У ріках, озерах і ставках, навіть просто в ямах-бочагах водиться таємнича істота – волосатик. Старі говорять, що це ожилий кінський волос. І начебто під час купання він проникає людині під шкіру, починає «ходити» там, заподіюючи нестерпну сверблячку…

Волосатик і справді схожий на чийсь грубий волосок червоно-бурого кольору. Ще більше він схожий на відкушений щипцями шматок дроту. Він такий твердий, що поклади його на камінь, вдар іншим камінчиком – нічого йому не зробиться. При цьому він увесь час то розтискається, то стискається в якусь хитру плутанину-клубок.

Насправді волосатик – необразливий черв’як без голови. Самка його набита яєчками. З її яєчок у воді виходять крихітні личинки з роговим хоботком і гачечками. Вони пристають до личинок водяних комах, забираються до них і покриваються оболонкою. Отут їм і кінець, якщо їхнього хазяїна не проковтне який-небудь водяний павучок або комаха. У тілі нового хазяїна личинка волосатика перетворюється на безголового черв’яка, який виходить у воду на страх марновірним людям.

2.Друга висота. «Льодова тріщина»
(16 балів)
На дошці написана розповідь-небилиця, у якій учні повинні знайти, пояснити й виправити вісім помилок.
«Улітку я жила в селі. У бабусі великий город, тому роботи вистачало всім! Ми займалися підгортанням, поливом, прополкою бур’янів, вибирали із грунту дощових черв’яків, щоб не ушкодили коріння адже разом із грунтом під нігті могли потрапити яйця печінкових сисунів, а це дуже небезпечні паразити людини! А одного разу на бабусину капусту напали білі планарії й стали об’їдати соковиті нижні листки.
Ми всіх черв’яків і личинок зібрали й знищили. Попрацювали влітку на славу, а восени врожай зібрали небувалий!»

Другий привал. «Клуб «Білий папуга»
Учні розповідають анекдоти на біологічні теми, підготовлені вдома.

3.Третя висота. «Каменепад»
Школярі одержують на вибір диференційовані картки-завдання різного ступеня складності. На папері червоного кольору надруковано завдання, у разі успішного виконання якого учень одержує оцінку «10-12» (завдання 1), на папері синього кольору – завдання на оцінку «7-9» (завдання 2), на папері жовтого кольору – на оцінку «4-6» (завдання 3).
Завдання 1
1.Розгляньте схему повздовжнього розрізу дощового черв’яка. Випишіть у зошит назви внутрішніх органів, позначених на схемі цифрами 1-12.

М а л ю н о к

2.Оберіть правильну відповідь.
А. Основна роль дощових черв’яків у природі полягає в тому, що вони:
1) є основним кормом для риб;
2) «передвіщають погоду»;
3) переробляють грунт і органічні речовини;
4) поїдають облетіле листя.

Б. Дощові черви реагують на світло, тому що в них є:
Очі;
Світлочутливі клітини;
Клітини, що сприймають тепло.

В. Розвиток у дощових червів густої мережі капілярів пов’язаний:
1) зі шкірним типом дихання;
2) з відсутністю органів виділення;
3) з розвитком нервової системи;
4) з розвитком шкірно-мускульного мішка.

Г. Додатковою опорою (внутрішнім кістяком) для шкірно-мускульного мішка кільчастих червів служать:
1) щетинки;
2) вторинна порожнина тіла, заповнена рідиною;
3) шкірний покрив;
4) сегменти тіла.

Д. Про ускладнення кільчастих червів порівняно із круглими свідчить:
1) паразитичний спосіб життя;
2) складний цикл розвитку;
3) сегментація тіла;
4) тришарова будова тіла.

Завдання 2
1.Які стадії розвитку бичачого ціп’яка позначені на малюнку цифрами 1-5? Хто є остаточним хазяїном паразитичного черв’яка? Хто є проміжним хазяїном?
2 bio 8.jpg

2.Оберіть із запропонованого нижче списку ознаки, які забезпечують пристосованість червів до паразитизму.
1) Наявність органів чуттів;
2)Здатність до без кисневого дихання;
3)Довге тіло;
4)Наявність травної системи;
5)Наявність присосок;
6)Розвиток у декількох хазяях;
7)Щільна кутикула;
8)Роздільностатевість;
9)Плодючість;
10)Сегментація тіла.

Завдання 3
1. Розгляньте малюнок. Визначте, які відділи тіла й системи органів самки аскариди позначені на ньому цифрами 1-6.

М а л ю н о к
2.Дайте визначення поняттям: «орган», «система органів», «тканина».

ІV. Закріплення вивченого матеріалу
У завершальній частині уроку організовується узагальнююча бесіда щодо питання: Чому в трьох назвах різних типів тварин (тип Плоскі черви, тип Круглі черви, тип Кільчасті черви) повторюється загальне поняття «черви»?
(У тварин цих типів є загальні ознаки:а)вони тришарові; б)мають подовжене тіло; в)в них відсутні тверді кістякові частини й справжні розчленовані кінцівки; г)зовнішні покриви утворюють шкірно-мускульний мішок; д)двобічна симетрія, властива всім тваринам, які активно міняють своє місцезнаходження, у паразитуючих видів симетрична будова успадкована від вільноживучих предків)

V. Підсумки уроку й домашнє завдання
Підбиваючи підсумки гри, учитель звертається до класу:
«Дорогий альпіністе, якщо ти набрав більше 45 балів, то ти скорив гірську вершину – молодець! Якщо набрав 40 – 45 балів – скорив другу висоту, добре! Якщо ти набрав менше 30 балів, то ти залишився біля підніжжя вершини. Але не засмучуйся! Тобі потрібно ще раз пройти ретельну підготовку й повторити сходження. Твоя вершина ще попереду!»

Учні, відповідно до рейтингу, проводять підрахунок набраних балів і виставляють собі оцінку за урок.
Урок закінчується грою «Світлофор». Учням роздають комплекти, які складаються із трьох карток різних кольорів: червоного, жовтого й зеленого. Підняттям відповідної картки й коротким усним поясненням учні можуть висловити свою думку з приводу проведеного уроку:
Червоний колір – урок дуже сподобався, особливо…
Зелений колір – урок сподобався, але…
Жовтий колір – урок не сподобався, тому, що…
Для вчителя такий аналіз уроку – інформація до роздумів.

Внесіть до таблиці 1 і 2 відповідні номери до стовпчика «Представники класу» і букви до стовпчика «Ознаки класу». Користуючись отриманою характеристикою представників різних класів плоских (кільчастих) червів, наведіть загальні ознаки типу.

Тип Плоскі черви

Класи                                   Представники класу             Ознаки класу  
Сисуни
Стьожкові черви
Війчасті черви
Загальні ознаки типу

Представники: 1 – людська аскарида; 2 - котяча двоустка; 3 – стьожак широкий; 4 – бичачий ціп’як; 5 – печінковий сисун; 6–ехінокок;
7 – гострик; 8 – біла планарія.
Ознаки: А- паразити; Б – хижаки; В – тришарова тварина; Г – живе у водоймищі; Д – порожнина тіла заповнена паренхімою; Е – травна система відсутня; Ж – тіло членисте; З – кровоносна і дихальна система відсутні.
Тип Кільчасті черви

Класи                                                    Представники                 Ознаки  
Багатощетинкові кільчасті черви
Малощетинкові черви
П’явки
Загальні ознаки типу

1.Представники: 1 – дощовий черв’як; 2 – медична п’явка; 3 – нереїда;
4 – стьожак широкий; 5- морська планарія; 6 – піскожил; 7 – стеблова нематода; 8 – кінська аскарида.
2.Ознаки:А – вторинна порожнина (целом); Б – живе в морях; В – живе в прісних водоймах; Г – тіло вкрито оболонкою (кутикулою); Д – замкнута кровоносна система; Е – гермафродити; Ж – зябра; З – щетинки відсутні.


Надіслано вчителем Міжнародного ліцею Гранд Іванова Н.С.

Предмети > Біологія > Біологія 8 клас > Різноманітність кишковопорожнинних > Різноманітність кишковопорожнинних. Конспект уроку і опорний каркас