KNOWLEDGE HYPERMARKET


Загальні особливості клімату. Сухість клімату, її основні причини. Кліматичні пояси та області Австралії. Води суходолу. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 7 клас. Повні уроки>> Загальні особливості клімату. Сухість клімату, її основні причини. Кліматичні пояси та області Австралії. Води суходолу.Повні уроки


Содержание

Тема

  • 34. Загальні особливості клімату. Сухість клімату, її основні причини. Кліматичні пояси та області Австралії. Води суходолу.

Мета

  • дізнатися про клімат Австралії, кліматичні пояси материка,а також про внутрішні води найжаркішого материка планети.

План


1. Загальні особливості клімату. Сезони року.
2. Кліматичні пояси та типи клімату.
3. Внутрішні води.

Загальні особливості клімату. Сезони року


Австралія – найпосушливіший материк Землі. Вона отримує у 5 разів менше опадів, ніж Африка. Панування в Австралії тропічного пустельного клімату обумовлене основними кліматотвірними чинниками.

Велику кількість сонячного тепла Австралія, як і Південна Африка, отримує внаслідок розташування поблизу екватора та обабіч тропіка. Тому середня місячна температура повітря там ні влітку, ні взимку не опускається нижче + 10 С.


Особливості циркуляції повітряних мас визначають південно-східні пасати, що панують протягом усього року. Вони хоча й дмуть з океану, проте не приносять опадів. Тому що пасати – це низхідні повітряні потоки. Опади можуть утворитися лише при зустрічі вологого повітря з горами, які спрямовують його угору. Тому над переважно рівнинною Австралією вони формують суху і спекотну погоду. З півночі і півдня у внутрішні райони материка проникає морське повітря, проте воно швидко прогрівається і втрачає вологу.


Підстильна поверхня, зокрема гори і течії, суттєво впливають на клімат узбереж. Так, повітряні маси, які несуть південно-східні пасати з Тихого океану, нагріваються і насичуються вологою над теплою Східноавстралійською течією. На сході материка їх перепиняє Великий Вододільний хребет. Тому його навітряні схили і узбережжя рясно зволожуються. Там випадає понад 1500 мм опадів за рік. У центральну ж і західну частини материка ці повітряні маси приходять вже зневодненими, тому там нестача вологи. Більша протяжність Австралії із заходу на схід ніж Південної Африки дає можливість формуватися континентальним повітряним масам і робить її сухішою.

Сезони року

Влітку, з грудня по лютий, материк сильно прогрівається: середня температура повітря на півночі сягає +30 0С, а на півдні +20 0С. Над центральними і південними районами Австралії встановлюється високий тиск, тому панує безхмарна, суха та спекотна погода. На східному узбережжі вологи достатньо, тому погода там жарка і волога.


Взимку, з червня по серпень, материк помітно охолоджується. На півночі середні місячні температури становлять + 25 0С, в інших частинах материка + 10 0С. Майже скрізь встановлюється область високого тиску. Рівнинна частина опиняється під впливом сухих південно-східних пасатів і майже не отримує опадів. На східному узбережжі, де, як і влітку, дме південно-східний пасат з Тихого океану, стоїть тепла і волога погода.

Абсолютний максимум температур 53,1 °C спостерігався у Клонкаррі (Квінсленд). Абсолютні мінімуми температур у внутрішніх районах Австралії падають до −4, −6 °C. Морози стійкі тільки в Австралійських Альпах, де відзначені температури до −22 °C.

Штат Квінсленд

Штат Квінсленд
 

Кліматичні пояcи і типи клімату



Австралія лежить у межах чотирьох кліматичних поясів Південної півкулі.

Субекваторіальний кліматичний пояс охоплює північну частину материка. Сюди протягом року почергово приходять вологі екваторіальні повітряні маси та сухі тропічні. Вони й обумовлюють наявність двох сезонів: вологого літа з рясними дощами і сухої зими. Температури повітря цілорічно високі (понад +25 0С.) На узбережжя часто обрушуються тропічні циклони, які тут називаються віллі-віллі. Тут формується субекваторіальний постійно жаркий і перемінно-вологий тип клімату.

Місто Австралії у субекваторіальному поясі

Місто Австралії у субекваторіальному поясі


У тропічному кліматичному поясі перебуває більша частина материка. Тут панують тропічні повітряні маси. Температури повітря високі: влітку + 30 0С, взимку + 15 0С. За зволоженням у поясі виділяють дві кліматичні області: західну з тропічним пустельний кліматом (сухе спекотне літо і тепла суха зима) та східну на узбережжі Тихого океану з тропічним вологим кліматом (цілорічно волого і тепло).

Місто Австралії у тропічному поясі

Місто Австралії у тропічному поясі


Субтропічний кліматичний пояс охоплює південну частину Австралії. Температура повітря влітку становить + 24 0С, взимку +14 0С. У поясі виділяють 3 кліматичні області, які різняться кількістю і режимом випадання опадів. На заході поясу лежить область субтропічного середземноморського клімату із сухим спекотним літом і прохолодною вологою зимою. У центральній частині розташована область субтропічного континентального клімату (посушливого з малою кількістю опадів), на сході – субтропічного вологого (з опадами протягом усього року).

Місто Австралії у субтропічному поясі

Місто Австралії у субтропічному поясі


У помірному кліматичному поясі лежить тільки Тасманія. Там панують західні вітри. Вони приносять з Індійського океану морські повітряні маси, які обумовлюють хмарну і дощову погоду. Як наслідок – помірні температури повітря і велика кількість опадів. Зима відносно тепла, літо прохолодне. Тут сформувався помірний морський клімат.

На більшій частині Австралії клімат мало придатний для життя людини.


Внутрішні води

Річки

Внаслідок панування сухого клімату в Австралії немає великих повноводних річок. Більшість з них маловодні і нерідко пересихають, оскільки основну роль у їх живленні відіграють нечисленні дощі. Такими є річки басейну Індійського океану. У Тихий океан стікають річки з Великого Вододільного хребта. Вони короткі, але повноводні, тому що цілорічно живляться рясними дощами. З більшої ж частини материка взагалі немає стоку в океан. У внутрішніх пустельних районах утворилася мережа тимчасових пересихаючих водотоків – кріків. Їхні сухі річища вода наповнює лише після рідкісних злив у верхів’ях, а потім швидко зникає, оголюючи дно. Так, сухе русло Купер-Кріку губиться у пустелі і заповнюється водою лише раз на декілька десятків років.

Повноводні річки знаходяться лише на сході материка, де випадає багато опадів.

Мюррей – головна річка Австралії. Вона бере початок на найвищому масиві Великого Вододільного хребта, де взимку випадає сніг. Протікаючи через посушливі території, не пересихає, а лише сильно міліє. Постійне живлення їй забезпечують не тільки дощові, а й талі снігові води. Під час дощів Мюррей сильно розливається по плоскій рівнині.

Річка Мюррей

Річка Мюррей

Дарлінг – найбільша притока Мюррея, довша за саму головну річку. Проте він менш повноводний і у сухий зимовий сезон часто пересихає і не досягає Мюррея, перетворюючись на окремі водойми. Води обох річок використовують для зрошення родючих, але посушливих земель. Для цього на них створені великі водосховища.

Озера


Більшість озер Австралії безстічні і засолені. Вони бувають безводні і, як і крікі, наповнюються водою лише після дощів.

Найбільше озеро Ейр лежить у западині на 12 м нижче рівня океану. Воно отримує воду з території, що дорівнює Франції, Іспанії і Португалії разом узятих, проте більша її частина йде у пісок. Площа і обриси озера змінюються залежно від кількості опадів. Під час дощів у озеро впадають крікі і воно збільшується. У сухий сезон його мілководні ділянки пересихають і вкриваються кіркою солі. За свою безжиттєвість Ейр називають «мертвим серцем Австралії».

Безстічних солоних озер багато на півдні і південному заході материка.

Озеро Ейр

Озеро Ейр

Озеро Аргайл (Argyle) є другим за величиною (обсягу) штучним озером Австралії і знаходиться недалеко від Іст-Кімберлі, штат Західна Австралія.

Озеро Аргайл

Підземні вод


Нестачу поверхневих вод природа компенсувала Австралії великими запасами підземних. Вони нагромадилися у прогинах фундаменту платформи. Великий Артезіанський басейн, що охоплює майже всю Центральну низовину – один з найбільших у світі. Водоносні горизонти там лежать на великій глибині. Вода в них солонувата і часто тепла. Проте в пустельних районах це єдине джерело водопостачання. Їх використовують в основному для потреб промисловості і транспорту.


Znaliwo.jpg

А ви знали, що ... ?


•    На території Австралії проживає менше, ніж 0,5 % людей планети. Це найменша кількість та густота населення з-поміж материків Землі, крім Антарктиди, де постійноге населення взагалі відсутнє.
•    В Австралії сніг випадає лише на близьких до вершини схилах Косцюшко. Тому цей район належить до популярних місць зимового (червень-серпень) відпочинку австралійців.
•    В Австралії був знайдений у 1872 р. найбільший самородок золота масою 285 кг.


Testyou.jpg

Перевір себе


1. Австралія лежить у кліматичних поясах…

1)двох

2) трьох

3)чотирьох

 

2. Найбільшу площу Австралії займає кліматичний пояс …

1)екваторіальний

2)субекваторіальний

3)тропічний

4)субтропічний

 

3. Живлення річок Автралії переважно…

1)дощове

2)льодовикове

3)підвезмними водами.



Список використаної літератури

1. Кобернік С. Г., Скуратович О. Я.: Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл. загальноосвіт.навч. закладів. - К.: Навч. книга, 2002. - 319 с.: іл., карти.

2. Урок Карпюк Г. І. , викладача Українського гуманітарного ліцею КНУ ім. Т. Шевченка

3. Й. Р. Гілецький, М. М. Богович. :Географія.Довідник.

4. Бойко В. М., Міхелі С. В. Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл.



Відредаговано і надіслано Мазуренко М.С.



Над уроком працювали

Мазуренко М.С.

Карпюк Г. І.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Географія > Географія 7 клас