KNOWLEDGE HYPERMARKET


Загальні особливості клімату Африки

План-конспект уроку з теми  “Загальні особливості клімату Африки”

Мета уроку:
Освітня: На основі опорних знань про клімат світу конкретизувати відомості про особливості формування клімату Африки в залежності від кліматотвірних чинників. З’ясувати закономірності розподілу сонячної радіації, температур повітря, атмосферного тиску та опадів на материку.
Виховна: Сприяти формуванню світоглядних ідей про взаємозв’язки та єдність компонентів природи. Навчати учнів логічно мислити, обґрунтовувати свої погляди, робити висновки та порівняння.
Розвиваюча: Розвивати у школярів вміння застосовувати знання про загальні географічні закономірності природи Землі для характеристики особливостей їх регіонального прояву.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання:
•    фізична карти Африки;
•    кліматична карти Африки;
•    атласи школярів;
•    контурні карти;
•    авторська презентація уроку ppt «Загальні особливості клімату Африки»;
•    листи опорно-інформаційних схем школярів.
 

Хід уроку
Зміст матеріалу уроку  


І. Організація класу   

   
ІІ. Актуалізація опорних знань
Питання для фронтального опитування:
1.    Пригадайте план характеристики материка. Які пункти характеристики вже були вивчені?
2.    Що таке клімат?
3.    Чому клімат вивчається після фізико-географічного положення та рельєфу?
4.    Що таке кліматотвірні чинники. Назвіть їх.    Фронтальне опитування   


ІІІ. Вивчення нового матеріалу
П л а н:
1.    Влив фізико-географічного положення Африки та розподіл сонячної радіації по її території.
2.    Вплив атмосферної циркуляції на клімат материка. Формування пасатів.
3.    Підстилаючи поверхня: вплив рельєфу та морських течій на формування клімату різних частин Африки.       
1. Влив фізико-географічного положення Африки та розподіл сонячної радіації по її території.
     Африка – найжаркіший континент світу. Це пов’язане в першу чергу з тим, що більша частина її території знаходиться в жаркому тепловому поясі між тропіками. Тут протягом ро¬ку Сонце стоїть високо над горизонтом і два рази в рік у будь-якій точці Африки між Північним і Південним тропіком буває у зеніті. Саме в Північній Африці у 1922 році в районі міста Тріполі було зареєстровано найвищу температуру на Землі, що становить +57,8 °С.

•    Пригадайте, у які дні сонце буває в зеніті на Північному тропіку, на Південному тропіку, на екваторі.
•    Поміркуйте, які пори року спостерігаються у Північній та Південній Африці у січні та липні. Чому пори року не збігаються в різних частинах материка?
•    Я якому на напрямку на Землі зменшується кількість сонячної радіації

     Кількість сонячної радіації  в Африці коливається від 140 ккал/см2 на рік (в районі екватора) до 200 ккал/см2 на рік на Північному тропіку.

•    Поясніть, чому на екваторі, де сонце буває в зеніті двічі на рік спостерігається найменша в Африці кількість сонячної радіації, а на тропіках – найбільша.
•    Поміркуйте, чому на Північний тропік в Африці надходить дещо більша кількість сонячної радіації, ніж на Південний тропік.

      З надходженням сонячної радіації пов'язаний розподіл температур повітря.

•    Прослідкуйте за кліматичною картою Африки, як змінюються температури повітря від екватора на північ та на південь.

     Середні річні ж температури на більшій частині материка становлять +25 ... +30 °С. Навіть на півночі і на півдні континенту, які перебувають у суб¬тропічному поясі, середні температури найхолоднішого зи¬мового місяця не опускаються нижче +10 ... +12 °С. В Африці зима відрізняється від літа не стільки температурами повітря, скільки кількістю опадів. А на окремих територіях протягом року погода практично однакова.    Евристична бесіда, робота з презентацією ppt, кліматичною картою Африки.   
2.    Вплив атмосферної циркуляції на клімат материка. Формування пасатів.
     Опади по території материка розподіляються дуже нерівномірно, що пов’язано з багатьма чинниками, особливо з атмосферною циркуляцією.

•    Прослідкуйте за кліматичною картою Африки, в яких частинах материка випадає найбільша та найменша кількість опадів.

     Найбільше їх в екваторіальному кліматичному поясі, особливо в басейні річки Конго. Це пояснюється розташуванням тут області низького тиску, екваторіальних повітряних мас, які, піднімаючись угору, охолоджуються і утворюють хмари та опади.
     На територіях, через які проходять Північний і Півден¬ний тропіки, знаходяться пояси високого атмосферного тиску, панує тропічне повітря з низхідними повітряними потоками. Тому тут випадає дуже мало опадів (до 200 мм).
     Усе ж у Південній півкулі територій з малою кількістю опадів менше, ніж у Північній. Це пояснюється багатьма чинниками, зокрема меншою про¬тяжністю материка на півдні із заходу на схід, близькістю океану та особливостями рельєфу.
     На клімат Африки впливають постійні вітри – пасати.

•    За кліматичною картою прослідкуйте напрям пасатів у північній та південній частинах Африки.
•    Нанесіть на контурну карту Африки пояс низького тиску на екваторі та пояси високого тиску на тропіках. Поясніть причину формування Північно-Східного та Південно-Східного Пасатів. Позначте їх на контурній карті.
•    Поясніть, чому пасати різних півкуль приносять неоднакову погоду в Африку.

     Північно-Східні пасати, які дмуть у Північній Африці не приносять вологи, оскільки дмуть з материка Євразія, то¬му над цією частиною материка формується дуже сухе кон¬тинентальне тропічне повітря, дощі майже не випадають.
     Південна частина материка знаходиться під впливом океанів. Південно-Східні пасати, які приходять з Індійського океану, несуть вологе морське тропічне повітря. І хоч час¬тина цієї вологи залишається на східних схилах Драконо¬вих гір, тут опадів випадає значно більше, ніж у районі Північного тропіка.
     Дуже багато опадів буває на узбережжі Гвінейської за¬токи, особливо на західних схилах гори Камерун, де їх кількість досягає 10000 мм на рік. Це найвологіше місце в Африці. Вологу сюди приносять вітри з Атлантики, тому що тиск тут набагато нижчий, ніж над океаном.    Евристична бесіда, робота з презентацією ppt, кліматичною картою Африки та контурними картами.   
3. Підстилаючи поверхня: вплив рельєфу та морських течій на формування клімату різних частин Африки.
     В Африці є пустелі не тільки всередині материка, а й на узбережжях. Ви вже знаєте, що головною причиною їх ут¬ворення є високий атмосферний тиск, а холодні течії Ат¬лантичного океану знижують температуру повітря в узбе¬режній частині материка і не сприяють утворенню опадів. Теплі ж течії, навпаки, сприяють формуванню опадів.
    
•    Назвіть холодні течії, які спричиняють формування берегових пустель на різних узбережжях Африки. Прослідкуйте за картою поширення цих пустель. Назвіть їх.
•    Поясніть, який вплив на розподіл опадів мають Драконові та Капські гори.    Евристична бесіда, робота з презентацією ppt та кліматичною картою.   


ІV. Підведення підсумків уроку.
Висновки
1.    Африка — найжаркіший материк Землі, оскільки біль¬ша частина її території лежить між тропіками у жаркому тепловому поясі.
2.    Значна частина материка знаходиться під впливом па¬сатів у зоні дії екваторіальних і тропічних повітряних мас.
3.    На розподіл температур та опадів впливає рельєф мате¬рика, холодні та теплі течії біля її узбережжя.
4.    Найбільше  опадів  буває  в  приекваторіальній  частині материка, особливо на узбережжі Гвінейської затоки.       
V.  Ігри на знання вивченої географічної номенклатури.
•    Гра “Най, най, най...” з теми “Африка”
Головною задачею учнів є пригадати якомога більше географічних рекордів на території Африки, тобто об'єктів, характеристика яких починалася б з префікса «най». Об’єкти слід назвати, пригадати цифри, що характеризує цього рекордсмена природи та правильно продемонструвати його на карті
•    Гра “Назви-двійники” на карті Африки”
Мета гри – пригадати якомога більше географічних об’єктів, що мають однакові назви та продемонструвати їх на карті. Наприклад: Гвінейська течія, Гвінейська затока, Гвінейська височина, країни Гвінея, Гвінея-Бісау, Екваторіальна Гвінея. Об’єкти слід назвати та правильно продемонструвати його на карті    Гра-змагання учнів   


VІ.  Домашнє завдання.
Повторити матеріал з використанням графічного конспекту (шпаргалки).       


Надіслано учителем-методистом Міжнародного Ліцею «Гранд» Коваленко Р.Р.

Предмети > Географія > Географія 7 клас > АФРИКА. Загальні особливості клімату > АФРИКА. Загальні особливості клімату. Конспект уроку і опорний каркас