KNOWLEDGE HYPERMARKET


Загальні особливості травної системи та обміну речовин у людини.

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 9 клас>> Біологія: Загальні особливості травної системи та обміну речовин у людини.



Загальні особливості травної системи та обміну речовин у людини.


Пригадайте який хімічний склад клітини, способи живлення тварин, як розвивалась травна система у хребетних тварин; яке значення продуктів харчування для задоволення потреб організму людини поживними речовинами та енергією; властивості води, солей.
Навчіться характеризувати їжу як джерело енергії; розрізняти процеси живлення і травлення; характеризувати обмін речовин і енергії між організмом і навколишнім середовищем, функціональне значення органічних і неорганічних речовин.
Запам'ятайте такі ключові поняття і терміни: травлення, ферменти, обмін речовин.

Нормальна життєдіяльність організму можлива за умови безперервного надходження їжі. Білки, жири, вуглеводи, мінеральні солі, вода і вітаміни, що входять до складу їжі, є як джерелом енергії, так і будівельним матеріалом, який використовується в процесі росту організму та оновлення клітин.

Що таке травлення?

Поживні речовини у тому вигляді, в якому їх вживають у їжу, організм використати не може. Тому у травному тракті білки, жири і вуглеводи піддаються як фізичному впливу (подрібнюються і перетираються), так і хімічним змінам. Завдяки цьому поживні речовини розщеплюються на простіші, які всмоктуються у кров і засвоюються організмом.
Отже, травлення- це процес розщеплення складних органічних речовин (білків, жирів, вуглеводів)на прості, які можуть всмоктуватися в кров і лімфу та засвоюватися в організмі. Це початковий етап обміну речовин між організмом і зовнішнім середовищем.

Процес травлення поділяють на порожнинне, яке відбувається у шлунково-кишковому тракті, і пристінкове (мембранне), яке проходить у клітині. Порожнинне травлення складається з процесів механічної та хімічної обробки їжі. Механічна обробка їжі полягає у її подрібненні (пережовуванні), зволоженні, переміщуванні з травними соками, набряканні та розчиненні. Хімічна обробка їжі відбувається теж поетапно: спочатку у ротовій порожнині, потім у шлунку і кишечнику. Остаточно білки, жири і вуглеводи розщеплюються в кишечнику. Під час пристінкового травлення складові їжі потрапляють у клітини і остаточно розщеплюються.

Хімічні перетворення відбуваються під впливом особливих речовин - ферментів, що містяться в соках травних залоз.

Що таке ферменти?

Ферменти(від лат. ферментум - закваска)- це біологічно активні речовини, здебільшого білкової природи, здатні прискорювати біохімічні реакції їх ще називають біологічними каталізаторами. Утворюються ферменти в клітинах травних залоз, які їх виділяють в складі слини й травних соків: шлункового, підшлункового, кишкового. Існує понад 1000 різних ферментів, кожний з яких прискорює тільки певну хімічну реакцію: одні розщеплюють білки, інші - вуглеводи або жири. Травні ферменти розщеплюють компоненти їжі в травному каналі. Продукти розщеплення білків і вуглеводів всмоктуються в кров, а продукти розщеплення жирів надходять у лімфу, а потім у кров і розносяться до всіх клітин організму. Там із них утворюються нові органічні сполуки, властиві тільки даному організмові.

Активність ферментів залежить від умов, у яких вони перебувають: температури та рН середовища (лужне, кисле, нейтральне). Наприклад, у разі підвищення температури тіла до 38 °С активність ферментів зростає. Подальше підвищення температури тіла знижує їхню активність. Одні ферменти активні в слабколужному середовищі (ферменти слини, травних соків кишок), інші - у кислому (ферменти шлунка).

Що таке обмін речовин?

Сукупність усіх хімічних перетворень речовин в організмі з моменту надходження їх з навколишнього середовища до моменту виведення продуктів розпаду називають обміном речовин. Він складається з двох взаємопов'язаних частин: розщеплення складних органічних речовин з перетворенням їх на прості із виділенням енергії - дисиміляція (від лат. дисиміліс - надходження) та утворення властивих організму білків, жирів і вуглеводів - асиміляція (від лат. асиміляціо - уподібнення). Завдяки обміну речовин кожен організм підтримує своє існування, росте, розвивається, народжує потомство, активно взаємодіє з навколишнім середовищем.

Джерелом енергії в організмі є органічні речовини: білки, жири і вуглеводи, внаслідок розкладу яких, ця енергія виділяється.

У результаті біохімічних перетворень білки і вуглеводи можуть перетворитися на жири, а жири - на вуглеводи. Проте вуглеводи і жири ніколи не перетворюються на білки, оскільки їхні молекули не містять Нітрогену, який є в молекулах білків.

Вода є одним з найважливіших компонентів людського організму. Вона становить близько 65% загальної маси тіла дорослої людини. Переважна кількість води міститься в плазмі крові, лімфі, травних соках. Основна рункція води в організмі - розчинення більшості хімічних сполук, адже вона є універсальним розчинником. Усі життєві процеси, усі біохімічні перетворення речовин і виділення продуктів їхнього обміну можуть відбуватися в організмі лише за наявності води.

Для життєдіяльності організму потрібні також і мінеральні речовини. Вони підтримують сталість внутрішнього середовища організму та просторову будову білків, входять до складу багатьох тканин. Так, солі Кальцію входять до складу кісток і потрібні для зсідання крові. Солі Натрію і Калію потрібні для роботи нервових і м'язових клітин. Ферум входить до складу гемоглобіну, який переносить кисень. Йод потрібен для синтезу гормонів щитоподібної залози. Його нестача призводить до захворювання, яке називається ендемічний зоб. Флуор входить до складу кісток, емалі зубів. Його нестача призводить до розвитку карієсу (руйнування зубів).

Майже всі мінеральні речовини в достатній кількості містяться в звичайній їжі. Окремі мінеральні речовини містяться в продуктах тваринного походження: Кальцій - у молоці та молочних продуктах, рибі; Фосфор - у молочних і м'ясних продуктах, рибі, яйцях. Основним джерелом мінеральних речовин є рослинна їжа. Наприклад, Кальцію є багато в бобових рослинах (квасоля, горох, боби, соя), в капусті, помідорах, щавлі, яблуках, грушах, сливах, суницях; Калію - в картоплі, столових буряках, абрикосах, сливах, винограді, гречці, кукурудзі; Феруму - у квасолі, салаті, буряках, огірках, ячмені, яблуках; Йоду - в зернових та овочах (картоплі), фруктах, в морських водоростях (морській капусті). Натрій надходить в організм у вигляді солі (кухонної солі), яка розпадається на іони Натрію і Хлору. Флуор є в питній воді.

Як регулюється обмін речовин?

Обмін речовин в організмі регулюють нервова система та гуморальні чинники. У головному мозку містяться нервові центри «голоду» та «насичення». Нервові клітини цього центру реагують на концентрацію глюкози в крові, визначаючи потребу організму в енергетичних ресурсах. У структурі головного мозку (гіпоталамусі) є також нервові клітини, що реагують на вміст різних мінеральних елементів і регулюють їхнє виведення з організму. Велике значення в гуморальній регуляції обміну речовин відіграють гормони.

Узагальнимо знання


Будівельним і енергетичним матеріалом для організму є складні органічні сполуки - білки, жири й вуглеводи, що містяться у харчових продуктах. Для того щоб вони були засвоєні організмом, їх необхідно розщепити до простих сполук. Цей процес забезпечують органи травлення за допомогою ферментів.

Білки беруть участь у виконанні всіх функцій організму. Вони є індивідуальними для кожної людини. Вуглеводи (крохмаль, цукор) є основним джерелом енергії в організмі. У крові людини концентрація глюкози підтримується на сталому рівні гормонами підшлункової залози. Жири виконують різні функції: є джерелом енергії; захищають організм від тепловтрат тощо. Вода і мінеральні речовини є такими ж важливими для життєдіяльності організму, як і органічні речовини. Функції води і мінеральних речовин різноманітні. Нестача або ж надлишок органічних і мінеральних речовин призводять до розвитку хронічних хвороб.

Застосуйте здобуті знання


Виберіть правильну відповідь (одну або кілька)

1. Укажіть поживні речовини, які переважають у продуктах харчування тваринного походження:

а) вуглеводи;
б) жири;
в) мінеральні солі;
г) білки.

2. Укажіть речовини, які переважають у хлібі як необхідному продукті харчування:
а) жири;
б) білки;
в) вуглеводи;
г) мінеральні солі.

3. Укажіть речовини, які переважають у рослинній їжі:
а) вуглеводи;
б) жири;
в) мінеральні солі;
г) вітаміни;
д) білки.

4. Позначте речовини, які в організмі людини ніколи не відкладаються про запас:
а) вуглеводи;
б) жири;
в) білки;
г) вода.

5. Під час окиснення 1 г білка і вуглеводу в організмі людини виділяється однакова кількість енергії:
а) 10 кДж;
б) 17,2 кДж;
в) 39,1 кДж;
г) 391 кДж.

6. Сконструюйте відповідь у вигляді схеми «Зв'язок процесів травлення і живлення».

7. Поясніть, чи може відбуватися процес травлення за відсутності ферментів.

8. Процес припинення життєдіяльності організму через його зневоднення настає раніше, ніж через відсутність їжі.
Втрата води понад 20% маси тіла для людини смертельна. Чим це пояснити?

9. Сконструюйте відповідь у вигляді схеми «Нервова регуляція обміну речовин».





Біологія 9 клас. Матяш Н. Ю., Шабатура М. Н.
Надіслано читачами з інтернет-сайту


Планування уроків з біології, відповіді на тести, завдання та відповіді по класам, домашнє завадання та робота з біології для 9 класу


Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас                      
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів                          
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.


Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.