KNOWLEDGE HYPERMARKET


Захист екології на рівні особистого споживання.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Економіка>>Економіка 9 клас. Повні уроки >> Економіка: Захист екології на рівні особистого споживання.Повні уроки

Содержание

Тема

  • Захист екології на рівні особистого споживання.Повні уроки


Мета

  • усвідомити існування зв'язку між споживчим вибором та екологічним станом навколишнього середевища та ознайомитись з правилами екоатрибутивного споживання.
Економіка

Хід уроку

1. Вплив споживача на екологічний стан навколишнього середовища

2. Стійке споживання

3. Факти

4.Основні правила стійкого споживання

Вплив споживача на екологічний стан навколишнього середовища


Відомо, що споживчий вибір значно впливає на довкілля. Такий вплив відбувається у прямій і непрямій формах.

Прямий вплив споживання на довкілля полягає у збільшенні викидів при споживанні, зміні щільності та теплоти вод, земної поверхні та повітря, прямому розміщенні відходів у довкіллі, у водах, що проникають у підземні води при поливі садів, використанні простору, естетичній зміні ландшафту тощо.

Непрямий вплив, який у кількісному вираженні більш вагомий порівняно з прямим, полягає в тому, що споживання товарів і послуг неможливе без відповідних впливів на довкілля під час розроблення, виробництва, зберігання, продажу та інших дій із продукцією на шляху до кінцевого споживача.

Щорічно у світі виробляється 50 млн. тонн «електронного сміття» - старі комп'ютери, телефони, факси, принтери, і т.д. 70% цих відходів надходять на найбільшe звалище у світі - в китайському Гуачжу. Не дивно, що він - найбрудніше місто на Землі.

Щорічно у світі виробляється 50 млн. тонн «електронного сміття» - старі комп'ютери, телефони, факси, принтери, і т.д. 70% цих відходів надходять на найбільшe звалище у світі - в китайському Гуачжу. Не дивно, що він - найбрудніше місто на Землі.

Рис 1. Щорічно у світі виробляється 50 млн. тонн «електронного сміття» - старі комп'ютери, телефони, факси, принтери, і т.д. 70% цих відходів надходять на найбільшe звалище у світі - в китайському Гуачжу. Не дивно, що він - найбрудніше місто на Землі.

Для здійснення екологічно орієнтованого споживчого вибору споживач повинен:

1. Знати екологічні проблеми.
2. Усвідомлювати важливість споживчого вибору для стану довкілля.
3. Враховувати екологічні впливи споживання при здійсненні споживчого вибору.
4. Вміти оцінити екологічність товару і здійснити екоатрибутивний вибір.

Китайські робітники вручну сортують мільйони пластикових пляшок

Рис 2. Китайські робітники вручну сортують мільйони пластикових пляшок

Прикладами екоатрибутивного споживання є 1: вибір при купівлі електроприладів моделей з низьким енергоспоживанням, вибір товарів в упаковці багаторазового використання, відмовлення від надмірного упакування товару, вибір товарів, виготовлених з рециркулюючих матеріалів, уникання придбання напоїв у поліетиленовій упаковці, надання переваги екологічним товарам перед дешевшими неекологічними аналогами, вибір продуктів харчування, вироблених у природних умовах, відмовлення від купівлі свіжих продуктів, упакованих у пінопласт, надання переваги товарам в упаковці, придатній для рециркуляції.Нераціональне споживання призводить до втрати біологічного різноманіття, глобальної зміни клімату, забруднення навколишнього середовища, знеліснення та зростання бідності. Усвідомивши глобальну загрозу планеті Земля, людство наприкінці минулого століття почало замислюватися про причини катастрофи й шукати вихід. Так виникла теорія сталого розвитку, яку подекуди називають сучасною утопію, але уряди всіх країн світу визнають як єдиний шлях виживання. На найвищому рівні - глобальні конференції ООН 1992 р. та 2002 р. - прийнято документи, які ухвалюють всесвітню згоду і політичні зобов’язання щодо сталого розвитку й співробітництва, визначають конкретні правила й шляхи („Порядок денний на 21 століття”, „План дій”).
На рівні побутовому зміни починаються з дуже конкретних речей – з нашого походу в магазин, наприклад. Як споживачі, ми повинні постійно цікавитися, що саме ми купуємо, і впливати на компанії, які це виробляють. Супермаркет пропонує нам багатий асортимент, але ми не повинні робити свій вибір за рахунок навколишнього середовища чи країн, що потерпають від бідності. День без покупок – привід розпочати розмову на цю важливу тему.


Стійке споживання


Стійке споживання – це використання товарів і послуг, що задовольняють основні потреби і підвищують якість життя з мінімальним використанням невідновлюваних природних ресурсів і з найменшою шкодою для навколишнього середовища. Таким чином, має стимулюватися попит на продукцію, для виробництва якої використовуються енергоефективні технології, нетоксичні матеріали тощо.

Міжнародний символ вторинної переробки (стрічка Мьобіуса).

Рис 3. Міжнародний символ вторинної переробки (стрічка Мьобіуса).

Термін „стійке споживання” вперше було використано на Конференції ООН питань з навколишнього середовища і розвитку в 1992 році. Тоді на офіційному рівні було визнано зв’язок між деградацією навколишнього середовища й виробництвом і споживанням товарів та послуг.

Існують численні методи визначення антропогенного впливу на довкілля. Один з них має назву „Екологічний слід” - використавши нескладну методику, кожен може довідатися про особистий вплив на навколишнє середовище (www.earthday.net/footprint/index.asp). Цей тест показує, що, незважаючи на складну економіко-соціальну ситуацію в Україні, для задоволення потреб пересічного українця необхідно приблизно 3,4 га суші нашої планети, тоді як на кожного мешканця Землі припадає лише 2 га. Як би всі людини на планеті жили так, як пересічний українець, нам потрібна була б ще одна планета.Основними дійовими особами є самі споживачі, що на персональному рівні роблять вибір на користь тих чи інших товарів та послуг. Однак дуже важливим є питання їх інформування щодо впливу продуктів харчування і товарів на здоров’я людини та навколишнє природне середовище.

Зокрема, в Україні
• 82,6% споживачів згодні платити більше за овочі та фрукти, вирощені без застосування хімічних добрив та хімічних засобів захисту рослин;
• 56% - обрали б інший товар, якби знали, що використання придбаного руйнує озоновий шар;
• 85% - не купили б товар, якби знали, що його виробництво негативно впливає на якість питної води в Україні.
69% споживачів хотіли б мати детальнішу інформацію про:
• вплив продуктів харчування на здоров’я;
• умови та регіон вирощування сировини, яка була використана для виробництва продуктів харчування;
• упаковку продуктів, її безпечність для здоров’я людини, можливість її утилізації;
• проходження продуктами харчування екологічного контролю.

За даними соціологічного опитування, проведеного Всеукраїнською екологічною громадською організацією „МАМА-86” у квітні-травні 2005 р. Підвищення рівня поінформованості споживачів щодо впливу товарів та послуг на здоров’я здатне змінити споживацькі пріоритети. Адже, наприклад, інформація про те, що, в середньому, 43% імпортованих овочів та фруктів містять залишки пестицидів (апельсини - 93%, яблука - 78%, банани 59%, салат 50%), а також про те, що в дітей, які зазнали впливу пестицидів у 6 разів підвищується ризик захворювання на лейкемію, напевно вплинула б на вибір продуктів для дитини. До того ж, методи ведення сільського господарства без застосування хімічних засобів захисту рослин є екологічно дружніми на відміну від інтенсивних методів.

Факти


• 5 л води необхідно витратити, щоб виробити 1 л газованих напоїв.
• 1,5 тис. літрів води необхідно, щоб виростити 1 кг пшениці.
• 30 тис. літрів води необхідно, щоб зробити екран телевізора.
• ¼ забруднення поверхневих і підземних вод припадає на садівників-аматорів.
• Інтенсивні технології вирощування сільськогогосподарської продукції потребують у 6-10 разів більше енергії, ніж методи сталого сільського господарства.
• ¼ всієї їжі, що виробляється у світі, просто викидається.

Енергозберігаючі лампи дозволяють економити до 80% електроенергії

Рис 4. Енергозберігаючі лампи дозволяють економити до 80% електроенергії.


Основні правила стійкого споживання


Запам'ятайте основні правила правила стійкого споживання
• Перш ніж купувати щось, запитайте себе: Чи дійсно мені це необхідно? Хто виробник цього продукту, і як цей продукт було вироблено? Які природні ресурси було використано?
• Уникайте зайвого пакування.
• Звертайте увагу на нотатки щодо екологічних характеристик товару.
• Використовуйте воду й енергію ощадливо.
• Обирайте якість, а не кількість.
• Здавайте папір на переробку.
• Компостуйте харчові відходи.
• Розкажіть про свій досвід друзям - покажіть гарний приклад!

Людина з’явилася на світ, як частина природи, і тому її існування повністю від природи і залежить. Усе, що ми їмо і п’ємо, у що вдягаємось і де живемо, бере свій початок у довколишньому середовищі, його природних ресурсах. Усі джерела отримання людиною необхідних їй матеріальних статків містяться в обєктах живої та неживої природи. Природні ресурси використовуються як засоби праці і являють собою основу усіх матеріальних багатств людини та комфортного середовища її існування.

Контрольні завдання

1. Наведіть відомі вам приклади негативного впливу людини на навколишнє середовище?

2. Як особистим споживчим вибором можна вплинути на екологічний стан навколишнього середовища?

3. Перелічіть основні правила стійкого споживання.

4. Яким чином можна вплинути на споживацькі пріоритети?

5. В чому полягає різниця між прямою та непрямою формою впливу на довкілля?


Список використаних джерел

1. Урок на тему "Захист екології на рівні особистого споживання", Кириченко М.М., вчитель економіки, Білоцерківська спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 9 з поглибленим вивченням іноземних мов

2. Урок на тему "Захист екології на рівні особистого споживання", Пицюк І.В., вчитель економіки, Луцька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 12
3. "Похід до супермаркету: особистий вплив на майбутнє планети", Ольга Денищик, Координатор проекту „Стійке виробництво і споживання”.
4. Скребец В.А. Экологическая психология: Учеб. пособие. - К.: МАУП, 1998. - 144 с.

5. Экономическая теория: Учеб. для студ. высш. учеб. заведений/ Под ред. В. Д. Камаева. – 5-е изд., перераб. и доп.– Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 1999. – 630 с.: ил.

6. Мельник Л.Г., Прокопенко О.В., Вакулишина Н.Н. Японский опыт исследования компонентов экологического спроса // Вісник Донецького державного університету економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського: Науковий журнал. Серія. Економічні науки. - Донецьк, 2001. - № 4 (12). - С. 96-101.Відредаговано і надіслано Прокопенко Ю.А.Над уроком працювали


Кириченко М.М.

Пицюк І.В.

Прокопенко Ю.А.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Економіка > Економіка 9 клас