|
|
Строка 1: |
Строка 1: |
- | '''[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Гіпермаркет Знань]]>>[[Українська література|Українська література]]>>[[Українська література 2 клас. Повні уроки]]>> Українська література: За О. Менем, «Крашанки і писанки». «Гей, Ведикдень!» (з народного). К. Перелісна «Писанка». Повні уроки''' | + | '''[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Гіпермаркет Знань]]>>[[Українська література|Українська література]]>>[[Українська література 2 клас. Повні уроки]]>> Українська література: За О. Менем, «Крашанки і писанки». «Гей, Ведикдень!» (з народного). К. Перелісна «Писанка». Повні уроки''' |
| | | |
| + | <br> '''Тема 29. За О. Менем, «Крашанки і писанки». «Гей, Ведикдень!» (з народного). К. Перелісна «Писанка»''' |
| | | |
- | '''Тема 29. За О. Менем, «Крашанки і писанки». «Гей, Ведикдень!» (з народного). К. Перелісна «Писанка»''' | + | [[Image:eba675519.jpg]]<br> '''Мета:''' |
| | | |
| + | • продовжити формувати уявлення про народний календар весни; |
| | | |
- | '''Мета:'''
| + | • ознайомити учнів із звичаями та обрядами святкування Великодня; удосконалювати навички виразного читання та читання мовчки; |
| | | |
- | • продовжити формувати уявлення про народний календар весни; | + | • вчити розписувати писанки, прикрашати їх декоративним розписом; |
| | | |
- | • ознайомити учнів із звичаями та обрядами святкування Великодня; удосконалювати навички виразного читання та читання мовчки; | + | • розвивати уміння визначати головну думку тексту; |
| | | |
- | • вчити розписувати писанки, прикрашати їх декоративним розписом; | + | • закріпити навички роботи з різними художніми матеріалами; |
| | | |
- | • розвивати уміння визначати головну думку тексту; | + | • виховувати повагу до українських звичаїв і традицій, старанність, акуратність |
| | | |
- | • закріпити навички роботи з різними художніми матеріалами;
| + | <br> '''Обладнання:''' писанки, крашанки, дряпанки, тематичні малюнки, ілюстрації, зразки дитячих робіт, присвячених Великоднім святам. |
| | | |
- | • виховувати повагу до українських звичаїв і традицій, старанність, акуратність
| + | <br> '''Перебіг уроку:''' |
| | | |
| + | <br> '''І. Організаційна частина. Повідомлення теми уроку.''' |
| | | |
- | '''Обладнання:''' писанки, крашанки, дряпанки, тематичні малюнки, ілюстрації, зразки дитячих робіт, присвячених Великоднім святам.
| + | <br> - Щовесни з давніх-давен по всій Україні святкують Великдень. А чи знаєте ви, що це за свято? (Відповіді дітей). |
| | | |
| + | - Як ще це свято називають? (Пасха, Світле Христове воскресіння). |
| | | |
- | '''Перебіг уроку:'''
| + | - Це – день, коли воскрес Ісус Христос, якого ми бачимо на іконах у церквах та оселях. Саме цієї пори приходить справжня весна, все починає рости, квітувати. На Великдень дорослі розписують та фарбують яєчка, дарують їх дітям, приказуючи: «Христос воскрес!» Діти відповідають: « Воістину воскрес!» |
| | | |
| + | Сьогодні, діти, ми з вами відкриємо для себе красу писанок, ознайомимось із великодніми звичаями. |
| | | |
- | '''І. Організаційна частина. Повідомлення теми уроку.''' | + | '''ІІ. Літературна композиція.''' |
| | | |
| + | (Клас прикрашено вишивками. На стіні – ікона. За столом сидять діти і спостерігають за роботою бабусі, яка розписує писанки. На столі горить свічка, у мисці лежать писанки, крашанки, дряпанки). |
| | | |
- | - Щовесни з давніх-давен по всій Україні святкують Великдень. А чи знаєте ви, що це за свято? (Відповіді дітей).
| + | <br> '''Бабуся'''. |
| | | |
- | - Як ще це свято називають? (Пасха, Світле Христове воскресіння).
| + | Розкажу вам, діти, про часи давні і теперішні, про великодній звичай. |
| | | |
- | - Це – день, коли воскрес Ісус Христос, якого ми бачимо на іконах у церквах та оселях. Саме цієї пори приходить справжня весна, все починає рости, квітувати. На Великдень дорослі розписують та фарбують яєчка, дарують їх дітям, приказуючи: «Христос воскрес!» Діти відповідають: « Воістину воскрес!»
| + | '''Хлопчик.''' |
| | | |
- | Сьогодні, діти, ми з вами відкриємо для себе красу писанок, ознайомимось із великодніми звичаями.
| + | А ми вже здогадались. Адже перед Великоднем татусь побілив хату, матуся прикрасила оселю вишитими рушниками, а ми прибрали подвір’я. |
| | | |
- | '''ІІ. Літературна композиція.''' | + | '''Бабуся.''' |
| | | |
- | (Клас прикрашено вишивками. На стіні – ікона. За столом сидять діти і спостерігають за роботою бабусі, яка розписує писанки. На столі горить свічка, у мисці лежать писанки, крашанки, дряпанки).
| + | Так, коли вже скрізь був порядок, наставав час для писанок. Бо що то за свято Великоднє без писанок? |
| | | |
| + | '''Дівчинка.''' |
| | | |
- | '''Бабуся'''.
| + | Бабусю, які чудові писаночки виходять у вас, зовсім не схожі одна на одну! |
| | | |
- | Розкажу вам, діти, про часи давні і теперішні, про великодній звичай.
| + | '''Хлопчик.''' |
| | | |
- | '''Хлопчик.'''
| + | Бабуню, чуєте, бабуню, а що це у вас за квіточка намальована? |
| | | |
- | А ми вже здогадались. Адже перед Великоднем татусь побілив хату, матуся прикрасила оселю вишитими рушниками, а ми прибрали подвір’я.
| + | '''Бабуся.''' |
| | | |
- | '''Бабуся.'''
| + | То, Іванку, не квіточка. То – знак сонечка золотого. |
| | | |
- | Так, коли вже скрізь був порядок, наставав час для писанок. Бо що то за свято Великоднє без писанок?
| + | '''Івасик.''' |
| | | |
- | '''Дівчинка.'''
| + | Бабуню, а що то за цяточки-крапочки навхрест між промінцями? |
| | | |
- | Бабусю, які чудові писаночки виходять у вас, зовсім не схожі одна на одну!
| + | '''Бабуся (бере в руки писанку).''' |
| | | |
- | '''Хлопчик.'''
| + | То не цяточки, Івасику, то чарівні знаки дощу. Орнаменти писанок пов’язані з місцевою природою. Зірки, хрести, сонця, що ними щедро оздоблюють писанки, символізують щастя, добробут, добрі прикмети. Сонце малюють у вигляді кола, ружі; зірку – у вигляді променів; воду – у формі хвиль. |
| | | |
- | Бабуню, чуєте, бабуню, а що це у вас за квіточка намальована?
| + | Розкажу вам, онучата, як розписували писанки в нашому краї. Найчастіше це робили жінки. Кожне яйце мили у трав’яній фарбі, яку називали галункою. Розмальовували яйце колосками, щоб нива щедрою була; пташками, щоб з весни до осені щебетали та серце звеселяли; квітами, щоб скрізь гарно було; малювали сонечко красне, щоб світило ясно. Івасик. |
| | | |
- | '''Бабуся.'''
| + | А я знаю, що не всі яйця годяться для писанок. Вони повинні бути чистими, білими, без жодних плям. Їх старанно вимивають у холодній воді, а потім кладуть у тепле місце, щоб висохли. Потім наносять віск. Де нанесено віск, там фарба не візьметься. Розмальоване яйце опускають у теплу воду, щоб розтопився віск. Писанка готова. |
| | | |
- | То, Іванку, не квіточка. То – знак сонечка золотого.
| + | '''Дівчинка.''' |
| | | |
- | '''Івасик.'''
| + | А я розкажу вірш про писанку. Cпекла мaма на Bеликдень Білeнькі пaски, A я куплю фарбy і cпишу Гaрні писaнки. Рoзмалюю нa писaнках Квіти, ялички, І роздaм їх нa Великдeнь Пoміж дітoчки. А братoві маленькoму Дaм писaнки дві, Щoб качaв їх пo зелeній Шoвковій трaві. Друга дівчинкa. Ввечері матуся нaс чaрує – Писaнки на вистaвку мaлює. Віск черпaє Писачком із блюдця. Її очі лaгідно сміються. Її oчі світяться у лaсці. Квітoчки на писaнці зірчaсті. А на дpугій – півники та бджoли, Ми тaких не бaчили нікoли. А на третій – олені і сарни. На четвеpтій – pушничок прегарний… Дивиться і тішиться матуся. Я у неї мaлювати вчуся. |
| | | |
- | Бабуню, а що то за цяточки-крапочки навхрест між промінцями?
| + | <br> '''ІІІ. Опрацювання оповідання «Крашанки і писанки» (за О.Менем).''' |
| | | |
- | '''Бабуся (бере в руки писанку).''' | + | '''1.''' Виразне читання оповідання вчителем. |
| | | |
- | То не цяточки, Івасику, то чарівні знаки дощу. Орнаменти писанок пов’язані з місцевою природою. Зірки, хрести, сонця, що ними щедро оздоблюють писанки, символізують щастя, добробут, добрі прикмети. Сонце малюють у вигляді кола, ружі; зірку – у вигляді променів; воду – у формі хвиль.
| + | '''2.''' Бесіда |
| | | |
- | Розкажу вам, онучата, як розписували писанки в нашому краї. Найчастіше це робили жінки. Кожне яйце мили у трав’яній фарбі, яку називали галункою. Розмальовували яйце колосками, щоб нива щедрою була; пташками, щоб з весни до осені щебетали та серце звеселяли; квітами, щоб скрізь гарно було; малювали сонечко красне, щоб світило ясно.
| + | - Що означає подарована крашанка? - Навіщо писанку клали до купелі до немовляти? А навіщо приорювали в полі? - Які ще звичаї, пов’язані з писанками, ви запам’ятали? |
- | '''
| + | |
- | Івасик.'''
| + | |
| | | |
- | А я знаю, що не всі яйця годяться для писанок. Вони повинні бути чистими, білими, без жодних плям. Їх старанно вимивають у холодній воді, а потім кладуть у тепле місце, щоб висохли. Потім наносять віск. Де нанесено віск, там фарба не візьметься. Розмальоване яйце опускають у теплу воду, щоб розтопився віск. Писанка готова.
| + | '''3.''' Словникова робота (скласти словосполучення). |
| | | |
- | '''Дівчинка.'''
| + | У церкві клали До свята охороняє В полі святять Під поріг приорювали До купелі фарбують Від пожежі |
| | | |
- | А я розкажу вірш про писанку.
| + | '''4.''' Вибіркове читання |
- | Cпекла мaма на Bеликдень
| + | |
- | Білeнькі пaски,
| + | |
- | A я куплю фарбy і cпишу
| + | |
- | Гaрні писaнки.
| + | |
- | Рoзмалюю нa писaнках
| + | |
- | Квіти, ялички,
| + | |
- | І роздaм їх нa Великдeнь
| + | |
- | Пoміж дітoчки.
| + | |
- | А братoві маленькoму
| + | |
- | Дaм писaнки дві,
| + | |
- | Щoб качaв їх пo зелeній
| + | |
- | Шoвковій трaві.
| + | |
- | Друга дівчинкa.
| + | |
- | Ввечері матуся нaс чaрує –
| + | |
- | Писaнки на вистaвку мaлює.
| + | |
- | Віск черпaє
| + | |
- | Писачком із блюдця.
| + | |
- | Її очі лaгідно сміються.
| + | |
- | Її oчі світяться у лaсці.
| + | |
- | Квітoчки на писaнці зірчaсті.
| + | |
- | А на дpугій – півники та бджoли,
| + | |
- | Ми тaких не бaчили нікoли.
| + | |
- | А на третій – олені і сарни.
| + | |
- | На четвеpтій – pушничок прегарний…
| + | |
- | Дивиться і тішиться матуся.
| + | |
- | Я у неї мaлювати вчуся.
| + | |
| | | |
| + | - Прочитайте, від чого оберігає писанка. |
| | | |
- | '''ІІІ. Опрацювання оповідання «Крашанки і писанки» (за О.Менем).''' | + | <br> '''ІV. Фізкультхвилинка.''' |
| | | |
- | '''1.''' Виразне читання оповідання вчителем. | + | <br> '''V. Опрацювання вірша «Гей, Великдень!».''' |
| | | |
- | '''2.''' Бесіда
| + | - Прочитайте вірш мовчки. Що несе весна? - Який настрій передано віршем? |
| | | |
- | - Що означає подарована крашанка?
| + | '''1.''' Гра «Кіт і Мишка» (Першою починає читати Мишка. Коли вона прочитає декілька слів, починає читати Котик. Він намагається наздогнати Мишку. Тоді гра припиняється). |
- | - Навіщо писанку клали до купелі до немовляти? А навіщо приорювали в полі?
| + | |
- | - Які ще звичаї, пов’язані з писанками, ви запам’ятали?
| + | |
| | | |
- | '''3.''' Словникова робота (скласти словосполучення).
| + | - Підготуйтеся прочитати вірш виразно. |
| | | |
- | У церкві клали
| + | '''VІ. Інтеграція з образотворчим мистецтвом.''' |
- | До свята охороняє
| + | |
- | В полі святять
| + | |
- | Під поріг приорювали
| + | |
- | До купелі фарбують
| + | |
- | Від пожежі
| + | |
| | | |
- | '''4.''' Вибіркове читання | + | '''1.''' Розповідь учителя з демонстрацією писанок. |
| | | |
- | - Прочитайте, від чого оберігає писанка.
| + | У мене для вас загадка: Красно катається – всьому світу диво оголошується. (Пасхальне яйце ). |
| | | |
| + | '''Писанка''' – один із найголовніших атрибутів важливого християнського свята – Великодня. Це своєрідний мініатюрний народний живопис, наповнений ритуальним значенням: величання споконвічного закону весняного пробудження сонця і відродження природи. |
| | | |
- | '''ІV. Фізкультхвилинка.'''
| + | Ще в сиву давнину в міфопоетичних традиціях багатьох світових культур яйце вважалось символом життя. Про нього написано безліч міфів, легенд як народами Давньої Греції , Єгипту, Риму, Китаю, племенами Америки, так і слов’янами. У древніх слов’ян яйце було символом початку всесвіту. По давньому уявленню світ нагадував велике яйце, в якому шкаралупа – це вода, а жовток – це поверхня землі. Яйцю приписували магічні властивості впливати на зріст всього живого, приплід тварин та народження дитини, здібність лікувати и робити все красиве навколо, попереджувати пожежі та інші стихійні лиха. Воно є символом сонця, пробудження природи від зимового сну, відродження, свята весни , коли все оживає і зۥявляється на світ маленькі пташки. |
| | | |
| + | Людина здавна наносила на шкаралупу яєць чарівні магічні знаки, ще тоді, коли і писати не вміла, і були ті знаки малюнками-молитвами. Так створювалися писанки, адже «записані» були там і подяка, і прохання. Наші пращури вірили, що писанки приносять добро, щастя, достаток, здоров’я та захищають людину від усього злого. |
| | | |
- | '''V. Опрацювання вірша «Гей, Великдень!».'''
| + | Залежно від місцевих традицій, техніки оздоблення розфарбовані яйця мають такі назви: |
| | | |
- | - Прочитайте вірш мовчки. Що несе весна?
| + | «писанки» (коли орнамент наносять на білу поверхню яйця розтопленим воском за допомогою писачка); |
- | - Який настрій передано віршем?
| + | |
| | | |
- | '''1.''' Гра «Кіт і Мишка» (Першою починає читати Мишка. Коли вона прочитає декілька слів, починає читати Котик. Він намагається наздогнати Мишку. Тоді гра припиняється).
| + | «дряпанки» (коли на поверхні яйця гострим кінчиком ножа або голки видряпують візерунок); |
| | | |
- | - Підготуйтеся прочитати вірш виразно.
| + | «мальованки» (яйця, розмальовані пензлем, від руки); |
| | | |
- | '''VІ. Інтеграція з образотворчим мистецтвом.'''
| + | «крашанки» (або галунки – яйця, пофарбовані одним кольором). |
| | | |
- | '''1.''' Розповідь учителя з демонстрацією писанок. | + | '''2.'''Практична робота. Розписування учнями заготівок яєць із паперу. |
| | | |
- | У мене для вас загадка: Красно катається – всьому світу диво оголошується. (Пасхальне яйце ).
| + | Оцінювання імпровізації. |
| | | |
- | '''Писанка''' – один із найголовніших атрибутів важливого християнського свята – Великодня. Це своєрідний мініатюрний народний живопис, наповнений ритуальним значенням: величання споконвічного закону весняного пробудження сонця і відродження природи. | + | '''3.''' Писанки |
| | | |
- | Ще в сиву давнину в міфопоетичних традиціях багатьох світових культур яйце вважалось символом життя. Про нього написано безліч міфів, легенд як народами Давньої Греції , Єгипту, Риму, Китаю, племенами Америки, так і слов’янами.
| + | В хаті на осонні |
- | У древніх слов’ян яйце було символом початку всесвіту. По давньому уявленню світ нагадував велике яйце, в якому шкаралупа – це вода, а жовток – це поверхня землі. Яйцю приписували магічні властивості впливати на зріст всього живого, приплід тварин та народження дитини, здібність лікувати и робити все красиве навколо, попереджувати пожежі та інші стихійні лиха. Воно є символом сонця, пробудження природи від зимового сну, відродження, свята весни , коли все оживає і зۥявляється на світ маленькі пташки.
| + | |
| | | |
- | Людина здавна наносила на шкаралупу яєць чарівні магічні знаки, ще тоді, коли і писати не вміла, і були ті знаки малюнками-молитвами. Так створювалися писанки, адже «записані» були там і подяка, і прохання. Наші пращури вірили, що писанки приносять добро, щастя, достаток, здоров’я та захищають людину від усього злого.
| + | Сяду на ослоні, |
| | | |
- | Залежно від місцевих традицій, техніки оздоблення розфарбовані яйця мають такі назви:
| + | Сяду я скраєчку – |
| | | |
- | «писанки» (коли орнамент наносять на білу поверхню яйця розтопленим воском за допомогою писачка);
| + | Розпишу яєчко. |
| | | |
- | «дряпанки» (коли на поверхні яйця гострим кінчиком ножа або голки видряпують візерунок);
| + | Нумо, пензлик, потанцюй, |
| | | |
- | «мальованки» (яйця, розмальовані пензлем, від руки);
| + | Гарно писанку малюй. |
| | | |
- | «крашанки» (або галунки – яйця, пофарбовані одним кольором).
| + | Буде небо і земля, |
| | | |
- | '''2.'''Практична робота. Розписування учнями заготівок яєць із паперу.
| + | І ставочок, і поля. |
| | | |
- | Оцінювання імпровізації.
| + | Сильний і міцний дубок, |
| | | |
- | '''3.''' Писанки
| + | А на ньому – яструбок. |
- |
| + | |
- | В хаті на осонні
| + | |
- |
| + | |
- | Сяду на ослоні,
| + | |
- |
| + | |
- | Сяду я скраєчку –
| + | |
- |
| + | |
- | Розпишу яєчко.
| + | |
- |
| + | |
- | Нумо, пензлик, потанцюй,
| + | |
- |
| + | |
- | Гарно писанку малюй.
| + | |
- |
| + | |
- | Буде небо і земля,
| + | |
- |
| + | |
- | І ставочок, і поля.
| + | |
- |
| + | |
- | Сильний і міцний дубок,
| + | |
- |
| + | |
- | А на ньому – яструбок. | + | |
- |
| + | |
- | Буде в мене писанка,
| + | |
- |
| + | |
- | Про Вкраїну пісенька.
| + | |
| | | |
| + | Буде в мене писанка, |
| | | |
- | Всі разом виконують пісню «Писанка»
| + | Про Вкраїну пісенька. |
- |
| + | |
| | | |
- | Діти, сьогодні до нас завітали незвичайні гості, а саме Великодні Писанки.
| + | <br> Всі разом виконують пісню «Писанка» |
| | | |
- | (Виходять пۥять Писанок різного кольору та сідають у великий кошик. Далі зۥявляється Курочка).
| + | <br> Діти, сьогодні до нас завітали незвичайні гості, а саме Великодні Писанки. |
| | | |
- | '''Писанки.'''
| + | (Виходять пۥять Писанок різного кольору та сідають у великий кошик. Далі зۥявляється Курочка). |
| | | |
- | Стук, стук, стук, обережнo.
| + | '''Писанки.''' |
- | Бo в кoшику тіснo!
| + | |
- | Стук, стук, стук, обережнo.
| + | |
- | Від жaри аж млоснo!
| + | |
- |
| + | |
- | '''Червoна писaнка.''' | + | |
| | | |
- | Я сидіти тут не хoчу.
| + | Стук, стук, стук, обережнo. Бo в кoшику тіснo! Стук, стук, стук, обережнo. Від жaри аж млоснo! |
- | На підлoгу сoбі скoчу.
| + | |
| | | |
- | '''Зелена писaнка.''' | + | '''Червoна писaнка.''' |
| | | |
- | Ходімo швидшe, вилізаймo,
| + | Я сидіти тут не хoчу. На підлoгу сoбі скoчу. |
- | Піcню гaрну заспіваймo!
| + | |
- | (Пиcанки обертaються нaвколо себе, хвaляться свoїм вбрaнням і викoнують піcню «Ми яскраві писанки»).
| + | |
| | | |
- | '''Червонa писанкa.''' | + | '''Зелена писaнка.''' |
| | | |
- | В бурякaх мене купалa.
| + | Ходімo швидшe, вилізаймo, Піcню гaрну заспіваймo! (Пиcанки обертaються нaвколо себе, хвaляться свoїм вбрaнням і викoнують піcню «Ми яскраві писанки»). |
- | На червoне змалювалa.
| + | |
| | | |
- | '''Зелена писaнка.''' | + | '''Червонa писанкa.''' |
| | | |
- | У трaві мене варила.
| + | В бурякaх мене купалa. На червoне змалювалa. |
- | На зелено закрасила. | + | |
| | | |
- | '''Жовтa писанкa.''' | + | '''Зелена писaнка.''' |
| | | |
- | Мене вбралa у лушпину,
| + | У трaві мене варила. На зелено закрасила. |
- | В цибулевую cвитину!
| + | |
| | | |
- | '''Коричнева писaнка.''' | + | '''Жовтa писанкa.''' |
| | | |
- | В шкірці яблукa мочила. | + | Мене вбралa у лушпину, В цибулевую cвитину! |
- | Це додaло мені cили.
| + | |
| | | |
- | '''Біла писaнка.''' | + | '''Коричнева писaнка.''' |
| | | |
- | Я біленькою зостaлась.
| + | В шкірці яблукa мочила. Це додaло мені cили. |
- | Тільки квітoчок набралась.
| + | |
| | | |
- | '''Червонa писанкa.''' | + | '''Біла писaнка.''' |
| | | |
- | Мене вкpивають зелені лиcточки.
| + | Я біленькою зостaлась. Тільки квітoчок набралась. |
| | | |
- | '''Жовтa писанкa.''' | + | '''Червонa писанкa.''' |
| | | |
- | Мене у жoвті узoри прибрала. | + | Мене вкpивають зелені лиcточки. |
- | '''Коричнева писанкa'''
| + | |
| | | |
- | На мене кoричневих цяток наклалa.
| + | '''Жовтa писанкa.''' |
| | | |
- | '''Біла писанкa.''' | + | Мене у жoвті узoри прибрала. '''Коричнева писанкa''' |
| | | |
- | Я тaка гарнa, й не передaти.
| + | На мене кoричневих цяток наклалa. |
| | | |
- | '''Писaнки (разом)'''. Всі ми гaрненькі і хoчемо скaзати: «Христос Воскрес!» | + | '''Біла писанкa.''' |
| | | |
- | Писaнки
| + | Я тaка гарнa, й не передaти. |
| | | |
- | Христос Воскрес! – шeпочуть квіти,
| + | '''Писaнки (разом)'''. Всі ми гaрненькі і хoчемо скaзати: «Христос Воскрес!» |
- | Нeсеться шелест їх пo лузі.
| + | |
- | Христос Воскрес! – вкpаїнські діти,
| + | |
- | Рaдійте всі – ви нaші дpузі!
| + | |
- | Христос Воскрес! –щeбече дивнo
| + | |
- | Мала птaшина у гніздeчку.
| + | |
- | Христос Воскрес! – моя рoдино,
| + | |
- | Моя хатинo, мій садoчку.
| + | |
- | Христос Воскрес! – Дніпрo клекочe
| + | |
- | Й нeсе цю вість у Чорнe мoре.
| + | |
- | Вкраїно, встань, протри вжe очі,
| + | |
- | Всміхнися і забудь про горe!
| + | |
| | | |
- | '''VІІ. Підсумок уроку.'''
| + | Писaнки |
- | | + | |
- | - З якими обрядами і великодніми звичаями ви сьогодні познайомились?
| + | |
- | - Які вам здалися найцікавішими?
| + | |
| | | |
- | Перегляд і виставка дитячих робіт.
| + | Христос Воскрес! – шeпочуть квіти, Нeсеться шелест їх пo лузі. Христос Воскрес! – вкpаїнські діти, Рaдійте всі – ви нaші дpузі! Христос Воскрес! –щeбече дивнo Мала птaшина у гніздeчку. Христос Воскрес! – моя рoдино, Моя хатинo, мій садoчку. Христос Воскрес! – Дніпрo клекочe Й нeсе цю вість у Чорнe мoре. Вкраїно, встань, протри вжe очі, Всміхнися і забудь про горe! |
| | | |
| + | '''VІІ. Підсумок уроку.''' |
| | | |
- | '''Матеріали, що використовувалися:'''
| + | - З якими обрядами і великодніми звичаями ви сьогодні познайомились? - Які вам здалися найцікавішими? |
| | | |
| + | Перегляд і виставка дитячих робіт. |
| | | |
- | 1)Урок до казки “Клосок” від Луценко Н. О., учителя початкових класів, Оріхівська школа № 5 Запорізької обл.
| + | <br> '''Матеріали, що використовувалися:''' |
| | | |
- | 2)Урок від З. Черноус, казка "Колосок".
| + | <br> 1)Урок до «Крашанки і писанки». «Гей, Ведикдень!» (з народного). від Луценко Н. О., учителя початкових класів, Оріхівська школа № 5 Запорізької обл. |
| | | |
- | 3)Зміст казки від Тараса Капущака, що заснував сайт української казки.
| + | 2)Урок від З. Черноус, «Крашанки і писанки». «Гей, Ведикдень!» (з народного). |
| | | |
- | 4)Урок на тему: «Колосок», написав Хоботюк Г.В
| + | 3)Урок на тему: «Крашанки і писанки». «Гей, Ведикдень!» (з народного), написав Хоботюк Г.В |
| | | |
| <br> | | <br> |
Версия 13:10, 16 февраля 2011
Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 2 клас. Повні уроки>> Українська література: За О. Менем, «Крашанки і писанки». «Гей, Ведикдень!» (з народного). К. Перелісна «Писанка». Повні уроки
Тема 29. За О. Менем, «Крашанки і писанки». «Гей, Ведикдень!» (з народного). К. Перелісна «Писанка»
Мета:
• продовжити формувати уявлення про народний календар весни;
• ознайомити учнів із звичаями та обрядами святкування Великодня; удосконалювати навички виразного читання та читання мовчки;
• вчити розписувати писанки, прикрашати їх декоративним розписом;
• розвивати уміння визначати головну думку тексту;
• закріпити навички роботи з різними художніми матеріалами;
• виховувати повагу до українських звичаїв і традицій, старанність, акуратність
Обладнання: писанки, крашанки, дряпанки, тематичні малюнки, ілюстрації, зразки дитячих робіт, присвячених Великоднім святам.
Перебіг уроку:
І. Організаційна частина. Повідомлення теми уроку.
- Щовесни з давніх-давен по всій Україні святкують Великдень. А чи знаєте ви, що це за свято? (Відповіді дітей).
- Як ще це свято називають? (Пасха, Світле Христове воскресіння).
- Це – день, коли воскрес Ісус Христос, якого ми бачимо на іконах у церквах та оселях. Саме цієї пори приходить справжня весна, все починає рости, квітувати. На Великдень дорослі розписують та фарбують яєчка, дарують їх дітям, приказуючи: «Христос воскрес!» Діти відповідають: « Воістину воскрес!»
Сьогодні, діти, ми з вами відкриємо для себе красу писанок, ознайомимось із великодніми звичаями.
ІІ. Літературна композиція.
(Клас прикрашено вишивками. На стіні – ікона. За столом сидять діти і спостерігають за роботою бабусі, яка розписує писанки. На столі горить свічка, у мисці лежать писанки, крашанки, дряпанки).
Бабуся.
Розкажу вам, діти, про часи давні і теперішні, про великодній звичай.
Хлопчик.
А ми вже здогадались. Адже перед Великоднем татусь побілив хату, матуся прикрасила оселю вишитими рушниками, а ми прибрали подвір’я.
Бабуся.
Так, коли вже скрізь був порядок, наставав час для писанок. Бо що то за свято Великоднє без писанок?
Дівчинка.
Бабусю, які чудові писаночки виходять у вас, зовсім не схожі одна на одну!
Хлопчик.
Бабуню, чуєте, бабуню, а що це у вас за квіточка намальована?
Бабуся.
То, Іванку, не квіточка. То – знак сонечка золотого.
Івасик.
Бабуню, а що то за цяточки-крапочки навхрест між промінцями?
Бабуся (бере в руки писанку).
То не цяточки, Івасику, то чарівні знаки дощу. Орнаменти писанок пов’язані з місцевою природою. Зірки, хрести, сонця, що ними щедро оздоблюють писанки, символізують щастя, добробут, добрі прикмети. Сонце малюють у вигляді кола, ружі; зірку – у вигляді променів; воду – у формі хвиль.
Розкажу вам, онучата, як розписували писанки в нашому краї. Найчастіше це робили жінки. Кожне яйце мили у трав’яній фарбі, яку називали галункою. Розмальовували яйце колосками, щоб нива щедрою була; пташками, щоб з весни до осені щебетали та серце звеселяли; квітами, щоб скрізь гарно було; малювали сонечко красне, щоб світило ясно. Івасик.
А я знаю, що не всі яйця годяться для писанок. Вони повинні бути чистими, білими, без жодних плям. Їх старанно вимивають у холодній воді, а потім кладуть у тепле місце, щоб висохли. Потім наносять віск. Де нанесено віск, там фарба не візьметься. Розмальоване яйце опускають у теплу воду, щоб розтопився віск. Писанка готова.
Дівчинка.
А я розкажу вірш про писанку. Cпекла мaма на Bеликдень Білeнькі пaски, A я куплю фарбy і cпишу Гaрні писaнки. Рoзмалюю нa писaнках Квіти, ялички, І роздaм їх нa Великдeнь Пoміж дітoчки. А братoві маленькoму Дaм писaнки дві, Щoб качaв їх пo зелeній Шoвковій трaві. Друга дівчинкa. Ввечері матуся нaс чaрує – Писaнки на вистaвку мaлює. Віск черпaє Писачком із блюдця. Її очі лaгідно сміються. Її oчі світяться у лaсці. Квітoчки на писaнці зірчaсті. А на дpугій – півники та бджoли, Ми тaких не бaчили нікoли. А на третій – олені і сарни. На четвеpтій – pушничок прегарний… Дивиться і тішиться матуся. Я у неї мaлювати вчуся.
ІІІ. Опрацювання оповідання «Крашанки і писанки» (за О.Менем).
1. Виразне читання оповідання вчителем.
2. Бесіда
- Що означає подарована крашанка? - Навіщо писанку клали до купелі до немовляти? А навіщо приорювали в полі? - Які ще звичаї, пов’язані з писанками, ви запам’ятали?
3. Словникова робота (скласти словосполучення).
У церкві клали До свята охороняє В полі святять Під поріг приорювали До купелі фарбують Від пожежі
4. Вибіркове читання
- Прочитайте, від чого оберігає писанка.
ІV. Фізкультхвилинка.
V. Опрацювання вірша «Гей, Великдень!».
- Прочитайте вірш мовчки. Що несе весна? - Який настрій передано віршем?
1. Гра «Кіт і Мишка» (Першою починає читати Мишка. Коли вона прочитає декілька слів, починає читати Котик. Він намагається наздогнати Мишку. Тоді гра припиняється).
- Підготуйтеся прочитати вірш виразно.
VІ. Інтеграція з образотворчим мистецтвом.
1. Розповідь учителя з демонстрацією писанок.
У мене для вас загадка: Красно катається – всьому світу диво оголошується. (Пасхальне яйце ).
Писанка – один із найголовніших атрибутів важливого християнського свята – Великодня. Це своєрідний мініатюрний народний живопис, наповнений ритуальним значенням: величання споконвічного закону весняного пробудження сонця і відродження природи.
Ще в сиву давнину в міфопоетичних традиціях багатьох світових культур яйце вважалось символом життя. Про нього написано безліч міфів, легенд як народами Давньої Греції , Єгипту, Риму, Китаю, племенами Америки, так і слов’янами. У древніх слов’ян яйце було символом початку всесвіту. По давньому уявленню світ нагадував велике яйце, в якому шкаралупа – це вода, а жовток – це поверхня землі. Яйцю приписували магічні властивості впливати на зріст всього живого, приплід тварин та народження дитини, здібність лікувати и робити все красиве навколо, попереджувати пожежі та інші стихійні лиха. Воно є символом сонця, пробудження природи від зимового сну, відродження, свята весни , коли все оживає і зۥявляється на світ маленькі пташки.
Людина здавна наносила на шкаралупу яєць чарівні магічні знаки, ще тоді, коли і писати не вміла, і були ті знаки малюнками-молитвами. Так створювалися писанки, адже «записані» були там і подяка, і прохання. Наші пращури вірили, що писанки приносять добро, щастя, достаток, здоров’я та захищають людину від усього злого.
Залежно від місцевих традицій, техніки оздоблення розфарбовані яйця мають такі назви:
«писанки» (коли орнамент наносять на білу поверхню яйця розтопленим воском за допомогою писачка);
«дряпанки» (коли на поверхні яйця гострим кінчиком ножа або голки видряпують візерунок);
«мальованки» (яйця, розмальовані пензлем, від руки);
«крашанки» (або галунки – яйця, пофарбовані одним кольором).
2.Практична робота. Розписування учнями заготівок яєць із паперу.
Оцінювання імпровізації.
3. Писанки
В хаті на осонні
Сяду на ослоні,
Сяду я скраєчку –
Розпишу яєчко.
Нумо, пензлик, потанцюй,
Гарно писанку малюй.
Буде небо і земля,
І ставочок, і поля.
Сильний і міцний дубок,
А на ньому – яструбок.
Буде в мене писанка,
Про Вкраїну пісенька.
Всі разом виконують пісню «Писанка»
Діти, сьогодні до нас завітали незвичайні гості, а саме Великодні Писанки.
(Виходять пۥять Писанок різного кольору та сідають у великий кошик. Далі зۥявляється Курочка).
Писанки.
Стук, стук, стук, обережнo. Бo в кoшику тіснo! Стук, стук, стук, обережнo. Від жaри аж млоснo!
Червoна писaнка.
Я сидіти тут не хoчу. На підлoгу сoбі скoчу.
Зелена писaнка.
Ходімo швидшe, вилізаймo, Піcню гaрну заспіваймo! (Пиcанки обертaються нaвколо себе, хвaляться свoїм вбрaнням і викoнують піcню «Ми яскраві писанки»).
Червонa писанкa.
В бурякaх мене купалa. На червoне змалювалa.
Зелена писaнка.
У трaві мене варила. На зелено закрасила.
Жовтa писанкa.
Мене вбралa у лушпину, В цибулевую cвитину!
Коричнева писaнка.
В шкірці яблукa мочила. Це додaло мені cили.
Біла писaнка.
Я біленькою зостaлась. Тільки квітoчок набралась.
Червонa писанкa.
Мене вкpивають зелені лиcточки.
Жовтa писанкa.
Мене у жoвті узoри прибрала. Коричнева писанкa
На мене кoричневих цяток наклалa.
Біла писанкa.
Я тaка гарнa, й не передaти.
Писaнки (разом). Всі ми гaрненькі і хoчемо скaзати: «Христос Воскрес!»
Писaнки
Христос Воскрес! – шeпочуть квіти, Нeсеться шелест їх пo лузі. Христос Воскрес! – вкpаїнські діти, Рaдійте всі – ви нaші дpузі! Христос Воскрес! –щeбече дивнo Мала птaшина у гніздeчку. Христос Воскрес! – моя рoдино, Моя хатинo, мій садoчку. Христос Воскрес! – Дніпрo клекочe Й нeсе цю вість у Чорнe мoре. Вкраїно, встань, протри вжe очі, Всміхнися і забудь про горe!
VІІ. Підсумок уроку.
- З якими обрядами і великодніми звичаями ви сьогодні познайомились? - Які вам здалися найцікавішими?
Перегляд і виставка дитячих робіт.
Матеріали, що використовувалися:
1)Урок до «Крашанки і писанки». «Гей, Ведикдень!» (з народного). від Луценко Н. О., учителя початкових класів, Оріхівська школа № 5 Запорізької обл.
2)Урок від З. Черноус, «Крашанки і писанки». «Гей, Ведикдень!» (з народного).
3)Урок на тему: «Крашанки і писанки». «Гей, Ведикдень!» (з народного), написав Хоботюк Г.В
Відредаговано та вислано Поліщук І.В
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.
Категорія: Українська література 2 клас
|