KNOWLEDGE HYPERMARKET


Звертання. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас. Повні уроки>> Українська мова: Звертання. Повні уроки 


Тема уроку: Звертання. Розділові знаки при звертанні ознайомлення з найуживанішими вставними словами (практично). Виділення вставних слів на письмі комами.

Содержание

Мета уроку

сформувати поняття про звертання в мові, про вставні конструкції , їх функції та способи вираження; звернути увагу на особливості вживання форм іменників у ролі звертання; формувати навички пунктуаційної грамотності учнів; виховувати культуру спілкування.

Тип уроку

урок формування практичних умінь та навичок.

Хід уроку

Прослухаємо текст. Який стиль і тип мовлення, який жанр? До кого звертання в тексті?

Доброго дня, любі мої тато, мамо, братик Михайлик! В мене все гаразд, живий здоровий, що і вам бажаю. Вибачте, але не було вільного часу, тому й затримався з відповіддю. Дуже часто виходимо охороняти державний кордон, а при поверненні виконуємо різну роботу. Дуже вам дякую за те, що багато чому мене навчили, це дуже допомагає тут. Хлопцям, які мало чого навчилися, важче, але вчаться, стараються. Тут інакше не можна.

Солдатські обов’язки свої вже знаю добре. Спорт, яким я дома займався, тут мені гарно допомагає. Так що, мамо, передайте Михайлику, щоб не лінувався, займався спортом по-справжньому, знадобиться. Нехай не лінується на уроках фізкультури, запишеться на спортивні секції. Коли піде в армію – згадає мої слова, дякувати буде.

Любі мої, буду завершувати свого листа, не хвилюйтеся за мене, живіть спокійно. Ми надійно охороняємо вас і державний кордон.

Цілую вас всіх міцно-міцно! Ваш син Юра.

M41a.jpeg


Перепишіть цей лист від першого лиця, використовуючи при цьому звертання. Назвіть, які правила спілкування необхідно дотримуватись під час листування.


Давайте пригадаємо з молодших класів що ж таке звертання.

Звертання

– це сполучення слів або слово, що називає особу чи предмет, до якого звертаються. Частіше за все звертання стоїть в кличному відмінку, рідше – в називному. Звертання може бути непоширеними (Донечко, принеси стільчика), або поширеним (Люба донечка, принеси окуляри).

На письмі звертання виділяється комами з обох боків, якщо стоїть всередині речення, або однією комою – якщо на початку або в кінці речення. Якщо звертання знаходиться на початку речення і вимовляється з окличною інтонацією, то воно виділяється знаком оклику. А наступне за ним слово починається з великої літери. Наприклад:

M41b.jpeg

Використовуючи поданий матеріал, напишіть невелике повідомлення на тему: «Розділові знаки при звертанні».

M41c.jpeg

Прочитайте речення. Ставте правильно інтонацію. Позначте ті слова, які вказують на того, до кого відноситься звернення.

Гуси, гуси, гусенята! Візьміть мене на крилята! Гей, Козо, не хвались, глянь-но краще, подивись! Ти, сестричко, не журись, веселенько усміхнись, усміхнись! Вийди, вийди, Іванку, заспівай нам веснянку! Щедрий тобі ранок, світлая світлице! Сійся, родися, жито, пшениця! (Народна творчість.)

M41d.jpeg


Вибірковий диктант.

Випишіть лише звертання.

На тобі, Гаврило, що мені не мило! На тобі, небоже, що мені негоже! Казала Настя: «Як удалася!» Антошку! Їж потрошку, лише не з’їж ложку! Хапай. Петре, поки тепле! Той же Явтух, тільки інший кожух. Сиди, Векло, ще не смеркло. Кортить Маринку побувати на ринку. З Богом, Парасю, як люди трапляються! Язиката Феська і будинок рознесе. Хоч нічого не виходить, а ти Марку, грай! Гуляй, душе, в тілі, доки кості цілі! Ні село, ні впало, давай, бабо, сало! (Народна творчість).


Запишіть речення, визначте звертання. Поясніть розділові знаки. Якими частинами мови виражені звертання? Які відмінки у звертань-іменників?

Зозуленько, моя ненько, закуй мені жалібненько! Скажи мені ту дорогу, куди їхати до роду! Зупинися щебетати, соловеєчку, мій брате! Скажи мені путь, дорогу, куди їхати додому! Скажи мені, соколоньку, додомоньку доріженьку! (Народна творчість).Запишіть 5-6 речень із звертанням, розставляючи розділові знаки.

Переклад.

Перекладіть українською мовою. Чи відрізняються форми звертання в російській та українській мовах?

Маленький слоненок грелся на солнышке на берегу моря. Вдруг он услышал:

- Рыжик! Где ты? Рыжик!

«Да это про меня!» - подумал слоненок. Так нежно называла его мама.

- Я на берегу, мамочка! – отозвался сын.

Мама медленно вышла к своему сыну. «Кокой же он красивый!» - подумала она. – Ты самый лучший, сыночек! – сказала мама.

- И ты у меня самая любимая, мамочка.

M41e.jpeg


Вставні слова.

Словосполучення або слова, що виражають відношення мовця до змісту висловлювання, називаються вставними. До вставних слів не можливо поставити запитання. В реченні вони можуть стояти в середині речення, або на його початку. В залежності від розташування, вставні слова виділяються однією або двома комами.

M41g.jpeg

Прочитайте. Поясніть, чому в одному випадку виділене слово є вставним, а в іншому – членом речення. Чому вставні слова не є членами речення?

Нарешті люди могли повернутися до рідних осель, до нив, які чекали невтомних хліборобських рук. Чи може бути щось прекрасніше за це?.. (М.Вовчок).

Я , може, щось на світі зрозумію (Л.Костенко). Ярма, здавалося, народ повік не скине (М.Рильський). І життя здавалося без краю… (Є.Гуцало)


Робота біля дошки.

M41f.jpeg

Запишіть речення. Вкажіть в них звертання і вставні слова, поясніть розділові знаки при них.

Кажуть, дитино, що мова наша солов’їна. Правильно кажуть. (І. Малкович) Заспівай мені, мамо моя, як, бувало, колись над колискою. (О. Богачук) О дубе, дубе, хто тобі дав сили устояти проти вітрів і злив? Мабуть, земля, яка тебе зростила. Мабуть, народ, який тебе садив. (Л. Забашта) Скажіть, будь ласка, фантасте Уеллс, чи буває фантазія похмуріша за дійсність? (Л.Костенко).

Підсумки.

Що таке звертання?

Як виділяється на письмі?

Які слова називають вставними?

Роль вставних слів у мовленні.


Домашнє завдання.

1. Напишіть невеличке оповідання, використовуючи звертання.

2. Складіть речення зі словами: видно, може, зрозуміло, щоб в одному випадку вони були вставними, а в другому – членами речення.


Список використаної літератури.

1. Урок на тему: «Звертання. Розділові знаки при звертанні», вчитель української мови та літератури Верхогляд С.І., Кегичівський ліцей, Харківська обл.

2. Урок на тему: «Звертання. Вставні слова», Дем’янова Олена Олександрівна, Дружківська школа №6 Донецької обл.

3. Урок на тему: «Звертання. Тренувальні вправи», Семчук Д. Б., учитель української мови та літератури, Чернівецький ліцей №3 медичного профілю.


Відредаговано та надіслано Власюк О.О.Над уроком працювали

Верхогляд С.І.

Дем’янова О.О.

Семчук Д. Б.

Власюк О.О.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Українська мова > Українська мова 5 клас