KNOWLEDGE HYPERMARKET


Зима - Білосніжка.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 2 клас. Повні уроки>> Українська література: Зима-Білосніжка. Повні уроки.

Тема: Зима – Білосніжка.

Содержание

Ціль уроку

Визначення основного поняття «Зима». Вивчення та засвоєння понять «астрономічна зима», «календарна зима», «кліматична зима».

Мета уроку

Вивчення та засвоєння теми на зимову тематику.

План уроку

Поняття «зима». Астрономічна зима. Календарна зима. Кліматична зима. Народний календар. Метеорологічні замітки. Народні прикмети. Опис зими.

Тип уроку

навчально-пізнавальний

Хід уроку

Z4.JPEG

Зима - одна з чотирьох пір року, між восени і навесні. Основна ознака цієї пори року - стійка низька температура (нижче 0 градусів за Цельсієм), в багатьох районах Землі випадає сніг.

Астрономічна зима

Астрономічна зима триває з моменту зимового сонцестояння до весняного рівнодення, тобто (у Північній півкулі) з 22 грудня до 21 березня (у Південній півкулі в цей час літо).

Zz14.JPEG

Календарна зима

Календарна зима складається з трьох місяців: у Північній півкулі - грудня, січня і лютого, у Південному - червень, липень і серпень. Прив'язка початку зими до сонцестояння закріплена в традиціях різдвяно-новорічних свят і їх язичницьких аналогів, які на Русі називали зимовими святами. До XVIII століття в Московській державі зима вважалася що триває від Різдва Христового (25 грудня) до Благовіщення (25 березня). У кожному пори року вважалося по 91 дню і по пів на четверту години .



Кліматична зима

Кліматологи вважають, що зима починається при опусканні середньодобової температури нижче нуля за Цельсієм. Найхолоднішим місяцем зазвичай є січень (на морських узбережжях, у зв'язку з тим, що море має сильну інертністю, найхолоднішим часто буває лютий. За новими нормами 1981 - 2010 найхолоднішим місяцем на Європейській частині Росії, в тому числі і в Москві, є також лютий, а не січень як раннє). Хоча самий темний місяць - грудень, але земна атмосфера володіє інертністю, і в січні триває охолодження.

Народний календар

Народний календар, беручи за основу явища природи, визначає початок зими з появи заморозків, а закінчення - по початку танення снігу. За фенологічним сезоном року зима включає близько 111 днів (з 27 листопада по 17 березня) і ділиться на три підсезоння: - Первозим’е («предзимье») - 25 днів (з 27 листопада - 22 грудня); - Корінна зима («глухозимье») - 55 днів (з 22 грудня - 15 лютого); - Перелом зими («провесінь») - 31 день (з 15 лютого - 28 березня (27 березня високосний рік)).




Метеорологічні замітки

Метеорологи зазвичай ділять зиму на два типи: м'яка зима (тепла, не сніжна) і холодна зима. Холод встановлюється не відразу, звичайно бувають, то заморозки, то відлига. Приблизно під кінець жовтня (перша половина листопада) - як правило починає йти сніг. Народні прикмети Швидка відлига - довгий мороз (холод). Взимку сухо і холодно (температура) - влітку сухо і спекотно. Якщо взимку хуртовини - влітку негода. Великий іній на всю зиму - літо важке для здоров'я. Сніжна зима віщує добрий ріст трав. Кільце навколо сонця - до негоди. Якщо взимку тепло - влітку буде холодно. Зима холодна - літо тепле. Зима сніжна - літо дощове. Зима морозна - літо спекотне. Зимовий сніг глибокий - влітку хліб високий. Зима без снігу, літо без хліба. Багато снігу - багато хліба. Сніг глибокий - хліб гарний. Хмари йдуть проти вітру - буде сніг. Сильно блищать зимою зірки - до морозу. Якщо вікна починають потіти при подвійних рамах - до посилення морозу. Якщо зимою шумить ліс - чекай відлиги. Кішка на печі - до холоднечі; кішка на підлозі - до тепла. Снігур під вікном взимку цвірінькає - до відлиги. Горобці дружно цвірінькають - до тепла. Ворони і галки сідають на полудень носами - до тепла, на північ - до холоду. Паморозь - провісник снігу. Швидка відлига - буде мало і дощів влітку. На початку зими йшов сильний сніг, на початку літа піде сильний дощ. Вночі іній - вдень сніг не випаде. Взимку багато інею - влітку багато роси. Сніговий буран вдень віщує мороз вночі. Лід сильно тріщить - буде мороз. Снігові пластівці великі - буде відлига. Лід почорнів, ліс шумить - чекай відлига. Зима пустує не тільки в лісі, а в нас на носі.

Zz15.JPEG

Дбайливою господинею прийшла в наші ліси зима. Ось пагорб на узліссі. Пустотливий вітер узяв та й здув з нього білу шапку. Треба її надіти. У важкі снігові шуби нарядила вона ялини і сосни, до самих брів натягла їм білосніжні шапки, навіть про гілочки не забула - дала їм пухові рукавиці. І горобині подарунок - біла шаль. З-під неї "грона ягід, немов червоні сережки, видніються. Ось із-за сірої хмаринки визирнуло сонечко, і не дізнатися знайомої галявини. Заіскрилось все навколо, заблищало, здригнулися і потягнулися до сонця волохаті гілочки ялинок. Чи не нарядом своїм хваляться? Наполегливіше застукав дятел. У таку пору і втоми не відчувається. Вийшла з дупла білка. Хочеться і їй на сонечку погрітися.

Z11.JPEG

Веселіше перегукуються птахи. Зраділи. А повітря іскриться, немов пронизаний мерехтливими порошинами. Легко дихається в зимовому лісі. Добре провести тут вихідний день. Зима - прекрасна пора року. А особливо добре взимку в лісі. Нам здається, що в зимовому лісі панує спокій і беззвучний, але це тільки на перший погляд. Коли з'являється сонце, весь ліс перетворюється і блищить.Багато лісові жителя лягли в сплячку, а ті, хто залишився, прикладають великі зусилля, щоб прогодуватися. Ось заєць-боягуз здирає кору з берези, а ось і синичка перелітає з дерева на дерево. Раптом з величезною гілки ялини впав сніг, це білка скаче з горішком у зубах. Навіть вовк і лисиця не сидять на місці, вони нишпорять по лісі в пошуках видобутку. Снігурі, як ягоди горобини. Присіли на гілці.

Z6.JPEG

Вдалині важливо бродить лось з величезними рогами. А сам ліс принаряжени й пухнастим, білосніжним снігом, що іскриться в променях сонця. Як добре взимку в лісі! За що ми любимо зиму? Мені здається - через сніг. Чуємо слово зима - і перед очима одразу постає картина: темно, яскравий промінь світла від ліхтаря і ці білі сніжинки, які кружляють, кружляють, падають мені на голову, на розкриту долоню, на вії ... Колись давно, коли ми були ще маленькими, багато зто з нас порівнював сніг з новорічним конфетті А ще сніг буває скрипучим, коли в морозний день йдеш пізно ввечері або рано вранці і чуєш цей веселий скрип під ногами. Вдень у місті його не почуєш. Інша справа - де-небудь в селі. Для багатьох зима - це сутінки. Удень я навіть не відчуваю наближення свят. Напевно, це тому, що вдень над містом видно важкі хмари, з яких сипле білий, всім надокучливий сніг, на наших очах перетворюється на калюжі на брудному асфальті. А сутінки ...Я думаю, вони загострюють сприйняття всього світу, роблять нас романтиками, і тому сніг стає схожий на діамантовий пил. Він сиплеться на голову, на плечі, і народжується відчуття свята.


Запитання до уроку

1. Що таке зима?

2. Як ви розумієте терміни «кліматична зима» , «календарна зима»?

3. Який місяць зими вважають самим холодним?

4. Які народні прикмети з сьогоднішнього уроку вам запам’яталися? А які прикмети знаєте ви?

5. А якою зима є для кожного з вас? Чим ви любити займатися на зимових канікулах?

Список використаних джерел

  1. Урок на тему : «Зимонько-зима» учитель початкових класів Куличенко Руслана Миколаївна, ЗОШ №7 м. Коростень Житомирської обл.
  2. Урок на тему : «Народні прикмети про зиму»» учитель української літератури Безлучко Т.О. Миколіївська гімназія № 4.
  3. Кращий подарунок: Загадки, вірші, оповідання.-Х: ПП «Поляков В.К», 2009. - 384 с.
  4. Коротько В.Т. Зимові пейзажі: Ранок, 2009.- 356с.
  5. Савченко О.Я. Читанка, Підручник для навч.закл. К.: Освіта, 2002.- 31 с.
  6. Вашуленко М.С., Мельничайко О.І.Рідна мова 2 клас : Підручник для навч.закл. - К.: Освіта 2003. - 295 c.



Відредаговано і надіслано Дідковська І.П.

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Українська література > Українська література 2 клас