KNOWLEDGE HYPERMARKET


Зимонько-снігуронько, наша білогрудонько Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 3 клас.Повні уроки>> Українська література: Зимонько-снігуронько, наша білогрудонько . Повні уроки

  Тема: Зимонько-снігуронько, наша білогрудонько 

   Мета:  Ознайомити дітей з матеріалом на зимову тематику.
   Тип уроку:  урок-лекція.

   За вікном ще темно. Виходиш на вулицю - і тут же відчуваєш свіже морозне повітря, яке спочатку приємно лоскоче, а потім і поколює ніс, щоки і кінчики пальців.

   Z7.JPEG
    Будь-який стан природи має свій неповторний запах. Вдихаючи запах морозного ранку, відчуваєш спокій і тихе захоплення. Ідеш дорогою, на якій квапляться на роботу і в школу пішоходи, вони  ще не встигли залишити свої сліди, і чуєш м'яке похрускування.
    Небо сіро-фіолетове. На його тлі видно місяць, який ніби-то затягла туманна димку.
   Легкі пориви вітру зривають з оксамитової снігової облямівки пухнастий сніг, притулилися до голих гілок дерев, пухнасті пластівці снігу. Вони кружляють у повітрі, виписуючи химерні фігури, і, повільно опускаючись на землю, зливаються з ніжним білим килимом. А ти йдеш по ньому, і на твоїх губах мимоволі з'являється посмішка. На душі стає радісно і спокойно.
   За що я люблю зиму?   Люблю  - через сніг. Чую слово «зима» - і перед очима одразу постає картина: темно, яскравий промінь світла від ліхтаря і ці білі сніжинки, які кружляють, кружляють, падають мені на голову, на розкриту долоню, на вії ...



   А ще сніг буває скрипучим, коли в морозний день йдеш пізно ввечері або рано вранці і чуєш цей веселий скрип під ногами.  Вдень у місті його не почуєш.  Інша справа - де-небудь в селі.  Для когось краще відчувати зимову природу вдень,   а для декого  зима - це сутінки.  Вдень не відчуваєш наближення свят.  Напевно, це тому, що вдень над містом видніються важкі хмари,  з яких сипле білий, всім нодокучливий сніг,  який на наших очах перетворюється в  калюжі на брудному асвальті.  А сутінки ..., вони загострюють сприйняття всього світу, роблять нас романтиками, і тому сніг стає схожий на діамантовий  пил. Він сиплеться на голову, на плечі, і народжується відчуття свята.
  Весь світ  наче  заворожений. Z5.JPEG Білою  пухнастою  ковдрою була покрита вся земля, всі дерева. Вони ніби заснули,  укутавшись в білі пуховички  і слухаючи дзвінку прелюдію сніжинок. Насправді її можна почути,  якщо дуже добре прислухатися.  Вони летять з темного неба, яке здається безоднею, а коли долітають до освітленого ліхтарем місця, починають кружляти у вирі вальсу. У такі моменти вухо може зловити легке побрязкування, може, це тільки здається,  але  ж ні насправді чути.  Ритм цієї мелодії відстукують  десь у підсвідомості маленьким молоточком, і ти починаєш розуміти, що сніжинки танцюють у цьому ж ритмі.  Долетівши до землі, вони м'яко приземляються. І є частка секунди, коли ти можеш ще розгледіти свою маленьку сніжинку-балерину, але потім вона зливається зі снігом, і ти прощаєшся з нею. br>


Z8.JPEG

    Це дійсно так, вони всі різні, неповторні.

  

 
Зимонько-снігуронько,
Наша білогрудонько,
Не верти хвостом,
А труси тихесенько,
Рівненько, гладесенько
Срібненьким сніжком!...
  Я хочу зауважити,  що згодна з тими людьми, які говорять, що однакових сніжинок не буває, вони всі різні
  Іноді,  повертаючись  ввечері,  проходячи повз невелику  замету біля ліхтаря,  я думаю, що та маленька красуня сніжинка,  яка так гарно танцювала для мене вранці, повинна бути, десь тут, в цьому заметі. Я думаю, як же її життя коротке і як воно прекрасне.  Сніжинка живе кілька секунд, але вона народжується красивою, для того щоб танцювати. Вона танцює з самого народження і до самої смерті. Вона живе таким життям, про яке мріє кожна людина.
Зима - прекрасна пора року. У цю пору року відзначають безліч чудових свят, одним з яких є Різдво.
   Кожне Різдво молодь  збираємося разом і йде на вулицю ворожити. Звичайно, всі  думки зосереджені тільки на цьому, тому часом всі починають трохи боятися.   Йдуть  до лісу,  взявши з собою все, що стане в нагоді для свята, і починають ворожити. І відразу починають вчуватися різні фігури, тіні, чутися звуки.  Після ворожінь всі разом йдуть  гуляти і ліпимо снігову бабу біля кожного від’їзду  кожного під'їзду, розфарбовуючи їх фарбами. 

   Z9.JPEG                  
   А коли  приходиш  додому після гуляння, особливо гостро відчувається запах ялинки, а вся квартира ще яскравіше переливається від прикрас, мішури.
   Різдво - дуже веселе свято!

   Z22.JPEG
   Зима - це саме чарівне і прекрасна пора року, коли збуваються всі заповітні мрії. У цей час року дерева покриваються білим і пухнастим снігом, а по краях доріг насипані величезні кучугури, в яких дуже приємно повалятися або пограти в царя гори, а потім зі сміхом тікати від злісного двірника, який дуже сердито кричить і тупотить ногами, кажучи, що зараз зловить і надере за вухо. Нагулявшись, ти приходиш ввечері додому весь в снігу, в цей момент ти найщасливіша людина на світі.  Але саме чудове  видовище відкривається тоді, коли вже пізно ввечері ти визирає у вікно, а там стіною валить сніг. У світлі вуличних ліхтарів можна розгледіти кожну сніжинку, яку в будь-який момент може підхопити вітер і віднести у далекі краї. Звичайно, в такий момент найкраще взяти собаку і умовити маму підти погуляти. Адже саме чудове - це вийти на вулицю, підняти обличчя до неба і кружляти разом зі сніжинками, ловлячи цей магічний ритм, що відносить тебе назавжди з собою. І щоб мама була поруч!
   Чарівні і казкові українські  зими люблять усі.  Прозоре морозне повітря, пластівці пухнастого снігу,  кришталеві візерунки на вікнах, скрип саней.

   Z15.JPEG
   Чарівниця-зима зачаровувала  і надихала багатьох поетів і письменників. Скільки чудових поетичних рядків присвячено цій порі року!  Вірші  Л.Українки ,  М.Рильського  - Теж про неї.  Читаючи їх,  ми по-новому бачимо зиму і нам близькі ті почуття, які вона викликала в душі поетів. У О. С. Пушкіна у вірші "Зимова дорога" зима тужлива і холодна.  Сумні галявини висвітлені холодним місячним світлом. Пустельна зимова дорога здається поетові "нудним". "Глухомань і сніг ... Назустріч мені тільки версти смугасті попадаються одні".  Навіть веселий дзвіночок трійки  "утомливо гримить". Дорога здається нескінченною, а в душу поета закрадається серцева туга, пробуджена піснями візника. У таку холодну зимову ніч стає дуже сумно і мимоволі мрієш  про зустріч із дорогою  серцю людиною біля палаючого каміна. Але зима може бути зовсім іншою, наприклад такою,  якою відтворив  її у своєму вірші "Чародійка  Зима ..." Ф. І. Тютчев.  Тут зима - добра чаклунка,  яка огорнула ліс  "сніжної бахромою", закувала  його легким пуховим  ланцюгом.  Зимовий ліс стоїть, зачарований чарівним сном. Коли сонце торкається його своїми променями, ліс спалахує і сяє "сліпучою красою".  Велична, чарівна і незвичайна пора.  Немов жива, чародійка-зима змінює маски і грає з нами, змушуючи нас то тужити, то захоплююся нею.
       Всі готуються до зими по-різному. В очікуванні снігу та холоду люди купують теплий одяг та взуття, закривають варення з ягід і фруктів, консервують і маринують всілякі овочі. Багато лісових  тварини теж готуються до майбутніх морозів:  хто робить запаси, хто залягає в сплячку. Ось заєць-боягуз здирає кору з берези, а ось і синичка перелітає з дерева на дерево. Раптом з величезної гілки ялини впав сніг, це білка скаче з горішком у зубах. Навіть вовк і лисиця не сидять на місці, вони нишпорять по лісу в пошуках поживи.  Снігурі, як ягоди горобини. Присіли на гілці. Вдалині важливо бродить лось з величезними рогами.
   Деякі птахи відлітають у теплі краї, щоб повернутися назад тільки навесні. А   багато міських птахів багато в чому залежить від доброти, щедрості і милосердя людини.
    З приходом холодів горобці збиваються в крикливі численні зграйки і намагаються триматися ближче до людського житла . Їх завжди можна зустріти біля входу у магазини,  біля бабусь,які торгують насінням,  біля під'їздів багатоповерхівок.  Особливо тяжко птахам доводиться, коли випаде білий пухнастий сніг, покриваючи всю землю ошатним покривалом. Під снігом ховаються і небагаті джерела прожитку багатьох птахів: розсипані по землі ягоди горобини і глоду, крихти  насіння. Саме в цей нелегкий час пернатим співакам необхідна наша допомога. З якою радістю оточують горобці і синиці годівниці з крихтами, шматочками хліба, пшоном, пшеничного крупою! Як голосно вони дякують нам за увагу, милоосердя.  А з'ївши всі частування, розсаджуються на найближчих гілках,  щоб не прогавити чергову порцію смачненького.
   Допоможіть птахам взимку, тоді влітку вони присвятять вам свої найкращі пісні, з'їдять на ваших городах всіх шкідників і подбають, щоб комарів і мух у наступному сезоні було якомога менше!



   А ось і  Масляна, саме тому в центральному міському парку культури і відпочинку свято!  Здалеку чути шум і веселощі, що доносяться з головного паркового  майданчика.  Чого тут тільки не побачиш: наряди,  частування, конкурси, змагання!  За спиною чути передзвін дзвіночків і раптом окрик: «Стережись!» Повз проносяться величезні розписні сани, катаються по головній алеї всіх бажаючих.   Люди, що сидять на санях, сміються і весело махають нам руками. Кучер підстьобує  білого  в яблуках коня, і ось вже тільки дзвінкі бубенці перемовляються один з одним далеко.
   Ведучі запрошують і дорослих і малят взяти участь у різних конкурсах. Герої народних казок і мультфільмів, гарні баришні  й добрі молодці - кого тільки не зустрінеш сьогодні у парку!  А що за конкурси: стрибки в мішках, годування млинцями «наосліп», біг зі зв'язаними ногами! А  найцікавіше – довга  жердина,  встановлена в самому центрі майданчика.  Зверху до величезного дерев'яного колеса прив'язані призи, головний з яких - клітка з красенем - півнем. Багато сміливців, поплювавши на долоні, намагаються влізти якомога вище, але з'їжджають вниз під гучний регіт або оплески глядачів.
   Всюди розставлені прилавки, завалені всілякими солодощами, які продають виряджені красуні. Найбільшою популярністю користуються, звичайно ж, млинці. Що ж за Масляна без млинців!  Рум'яні, пухкенькі, з припічу  вони просто тануть у роті!  А як здорово в сонячний морозний день випити гарячого чаю з лимоном!
   Вже високо піднялося сонце, і веселощі в парку в самому розпалі. До пізнього вечора не змовкнуть сьогодні сміх і жарти, радість і веселощі, тому що всі відзначають чудове свято  зими!

Список використаних джерел:
Урок на тему : Українська література  учителі української мови та літератури, сш №25, м. Харків
Урок на тему : «Зимонька-зима» учителі української літератури сш №65 м. Луганськ
Савченко О.Я.   Читанка Підручник для навч.закл. К.: Освіта, 2002.- 311с.
Вашуленко М.С., Мельничайко О.І.Рідна мова 3 клас : Підручник для навч.закл.  - К.: Освіта  2003. - 295c.
Будна М.О. , Головко З.Л. Позакласне читання «Збірка художніх творів: Підручник для навч.закл.   - Т.: Богдан 2009. - 203с.

Відредаговано і надіслано Дідковська І.П.


Над уроком працювали

української літератури сш №65 м. Луганськ

учителі української мови та літератури, сш №25, м. Харків

Дідковська І.П.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Українська література > Українська література 3 клас