KNOWLEDGE HYPERMARKET


З чого починається людська досконалість.

Гіпермаркет Знань>>Етика>>Етика 5 клас>>З чого починається людська досконалість.

З чого починається людська досконалість

-    Олесю, як ти гадаєш, що означає вислів «Бути людиною з великої літери»?
-    Не знаю, - простодушно зізналася дівчинка. - Може, це означає бути героєм, відчайдухом.
-    Навряд чи, - міркував Богдан. - Цей вислів я прочитав у посвяті на книжці, яку подарували таткові, коли він закінчив 3-й клас.
-    Тоді зрозуміло, - зраділа здогадові Олеся. - Бути людиною з великої літери означає просто бути доброю, досконалою, взірцевою людиною.
-    Якщо так, то чому слово «людина» пишуть з малої літери. Невже так мало добрих людей?
-    Богдане, не сплутуй етику та орфографію. Кожна людина повинна прагнути досконалості. А з великої літери ми пишемо імена та прізвища, - підвела риску в суперечці Олеся.

Завдання 1:

 • Кого з ваших знайомих та близьких ви б назвали людиною з великої літери?
 • Як людини може вдосконалювати себе?


1. Навіщо потрібні норми етикету
Цілком очевидно: для того щоб повноцінно спілкуватися, люди насамперед повинні вміти співіснувати одне з одним, миритися з неминучими розбіжностями поглядів, інтересів, бажань тощо. З більшістю з тих людей, яких ми зустрічаємо у своєму житті, нас пов'язують не дуже глибокі стосунки. Взаємини з ними визначають правила етикету. Якщо ми дотримуємося цих правил, то справляємо на інших людей найкраще враження про себе, що викликає бажання співпрацювати з нами, надавати нам якусь допомогу тощо. Наприклад, доведено, що настрій людини великою мірою залежить від щоденного вітання. Ось чому так важливо вітатися щиро, з усмішкою, жартом. Інший приклад: звертаючись до людини, яка починає якусь відповідальну справу, за добрим народним звичаєм кажуть: «Щоб легко почалося та вдало скінчилося!» Такі побажання допомагають людині відповідно налаштуватися.


Були часи, коли в нашій країні не приділяли серйозної уваги дотриманню норм етикету. Багато хто вважав, що людина праці не повинна «забивати собі голову панськими витребеньками». Це дало поштовх поширенню в людських взаєминах грубості, агресії, роздратування, злості. Люди забули, що за більшістю норм етикету прихований глибокий моральний смисл, який склався за багато-багато років життя людства. Саме тому порушення правил етикету викликає образу, незадоволення, інколи навіть бажання помститися.

Завдання 2:
Прочитайте уривок з тексту Василя Скуратівського. Доповніть його кількома реченнями. Порівняйте результати своєї роботи з результатами роботи іншої пари. Чи збіглися ваші варіанти? Як ви думаєте, чому?


Ідучи до криниці по воду, зустрівши сусіда в міському ліфті, ми неодмінно виявляємо один з обов'язкових елементів ввічливості - бажаємо своєму знайомому «доброго ранку» й «доброго здоров'я». Від цих простих і звичних слів, що стали традиційними в нашому повсякденні, легшає на душі, підноситься настрій. І, навпаки, варто комусь не відповісти на привітання...

Завдання 3:
Прочитайте уривок з казки Льюїса Керрола «Аліса в Задзер-каллі». Про які обов'язкові правила етикету нагадала дівчинці Королева? Які з них є слушними й сьогодні, а які застарілими? Доведіть, покликаючись на текст, що непотрібними деякі з них вважала й Аліса, якій судилося жити майже сто п'ятдесят років тому в Англії.


Не минуло й хвилини, як вона опинилася віч-на-віч з Королевою.
-    Ти звідки? - спитала Королева. - І куди прямуєш? Дивися прямо, говори чемно і не смикай пальцями!
Аліса виконала всі її настанови і якнайчемніше пояснила, що йшла собі своєю дорогою і ось - заблукала.
-    Не знаю, що ти називаєш своєю дорогою, - зауважила Королева. - Тут усі дороги - мої. Але скажи, що тебе взагалі сюди привело? -додала вона вже лагідніше. - Поки збираєш думки - роби реверанс, це затягує час.
Алісі було трохи дивно це чути, проте не вірити такій високій особі вона не могла.


«Повернуся додому і спробую робити реверанси, коли припізнятимусь на обід», - подумала вона.
-    Вже час відповідати, - сказала Королева і глянула на годинник. -Коли щось кажеш, розтуляй рота трішечки ширше і не забувай додавати «Ваша Величносте».


Чому правила етикету змінюються? Чи потрібні сучасній людини ці правила? Чому?


2. Що таке пристойність
Завдання 4:
Проаналізуйте ситуацію. Для чого людям гарні манери? Що, на вашу думку, означає «пристойність»? Чи можна вважати поведінку Миколки «пристойною»? Чому? Чи можна вважати пристойною відповідь батьків? Чому?
«Ми сьогодні в школі вивчали, як за обідом користуватися ножем та виделкою, - сказав Миколка батькам. - А ви цього не робите. Я думаю, що ви некультурні». Батьки перезирнулися. «Ну що ж, а ти навчи нас», - запропонувала мама.


Ситуація, яку ви тільки-но обговорювали, є етикетною. Миколка правильно користувався ножем та виделкою за обідом, однак чи можемо ми вважати його поведінку пристойною? Мабуть, ні.


Щоб краще збагнути, що означає слово «пристойність», поміркуйте над близькими за значенням словами: гідність, по вага, ввічливість, правила поведінки, гарні манери. У нашому суспільстві є багато людей, які поважають інших, мають гарні манери та є ввічливими. Саме їх називають пристойними людьми. А бувають особи, які, демонструючи гарні манери, не поважають оточуючих і навіть своєю поведінкою ображають інших людей. Про таких кажуть, що вони - негідники.

Завдання 5:
Об'єднайтеся в малі групи, оберіть одну з ситуацій та визнач то, чи є вона проявом непристойної поведінки. Запропонуйте пристойні варіанти поведінки героїв. Повідомте результати епосі ооботи класові.


Поведінка

1. Назустріч хлопцям вулицею йде дуже високий чоловік. Вони зупинилися, щоб краще роздивитися його, й голосно обмінюються враженнями: «Дивись, як жираф!» - «Цікаво, а як він в автобусі їздить?» - «А якого розміру в нього ліжко?»


Поведінка

2. Петрик і Вітя прямують вулицею, з іншого боку раптом помічають учительку й голосно гукають: «Добрий день, Віро Петрівно!»


Урок

3. Іде урок. Учитель розповідає про свою подорож до Києва. У класі всі уважно слухають. Раптом Павло вигукує: «А я теж з батьками їздив до Києва. Я також це бачив».


Жарти

4. Микола любить жарти і вважає себе дотепником. Наприклад, учора він вдало, як йому здається, пожартував з однокласником Мішком. Під час перерви той підслизнувся та впав, видно, дуже боляче вдарився. Микола, звичайно, засміявся й запитав його: «Ну як пройшла посадка?» Але Мишко чомусь образився.


Пригостила цукерками

5. Мама дала Олені цукерки, щоб вона почастувала своїх подруг. Коли Оленка вийшла у двір, то побачила, що серед дівчат стоїть і її кривдник Дмитро, який учора її дражнив. Тоді Оленка відізвала дівчат і пригостила їх цукерками, намагаючись, щоб Дмитро це обов'язково побачив.

Виявом зневаги до людей є неповага до чужих думок, коли хтось перебиває іншого словами на кшталт: «Яка дурість, ти що, зовсім нічого не розумієш!» Непристойно нехтувати почуттями інших, наприклад, демонструючи у класі новий мобільний телефон або іншу дорогу річ, хоча зрозуміло, що в інших немає можливості придбати щось подібне. Непристойна поведінка виявляється й тоді, коли ми хизуємося своїми кращими оцінками й глузуємо з тих, хто не зміг їх отримати, робимо зауваження своїм друзям у присутності інших тощо.


Отже, пристойною називають поведінку, яка відповідає правилам ввічливості, схваленим суспільством. Крім того, словосполучення «пристойна поведінка» означає, що перш ніж вчинити щось, ми завжди передбачаємо, як наші вчинки сприйматимуть інші люди: чи не створять вони для них неприємної, некомфортної чи вразливої ситуації. Саме тому кажуть, що пристойна поведінка відповідає не тільки зовнішнім вимогам етикету, а й внутрішнім правилам моралі.


Пристойність - ввічливість, гарні манери, повага до людей, охайний вигляд, усе, що відповідає загальноприйнятим правилам поведінки.


Що означає бути пристойною людиною? Які якості їй притаманні?

3. Чому потрібно дотримуватися «золотого правила моралі»
Уже йшлося про те, що основою етикетних норм є «золоте правило моралі»: «Стався до людей так, як хочеш, щоб вони ставилися до тебе». Золотим називають це правило тому, що людині достатньо дотримуватися його одного, щоб інші вважали її ввічливою. А ще тому, що воно здавна відоме багатьом народам. Пригадайте лишень українське прислів'я "Що собі не миле, те й людям не зич".

Завдання 6:
Придумайте коротку історію, яка переконує, що «золоте правило моралі» допомагає в повсякденному житті.
Нині темп життя є неймовірно швидким. Упродовж дня нам доводиться спілкуватися з багатьма людьми. Тому люди нечасто вдаються до складних церемоній. Це буває тільки в офіційних випадках: на зборах, під час нагородження, святкування ювілею, на весіллі. Буденні правила етикету сучасного суспільства є доволі простими. Вони пов'язані з найтиповішими ситуаціями життя: зустріч, розмова, відвідання громадських місць тощо.
Спільним для всіх цих норм є те, що вони потребують від нас людяності й справедливості. Людяність передбачає ставлення до інших з повагою, а справедливість виявляється в тому, що право на повагу своєї гідності має кожна без винятку людина.

Завдання 7:
Прочитайте наведені нижче правила сучасного етикету та поясніть, як втілено в них людяність і справедливість.
1.    Не говоріть про людину погано поза очі. Не читайте без дозволу чужих листів. Не підслуховуйте чужих розмов - це дуже неввічливо.
2.    Неввічливо вказувати пальцем, особливо на людину.
3.    Неввічливо грюкати дверима, навіть якщо ви розгнівані.
4.    Не смійтеся голосно, особливо в товаристві: це ознака невихованості.
5.    Ніколи не смійтеся над помилками інших: це прикро вражає людей.
6.    Ввічлива людина рідко перепиняє розповідь, навіть якщо чула її багато разів.
7.    Якщо ви слухаєте якусь смішну історію, смійтеся, навіть якщо вам і не смішно: це вияв ввічливості до оповідача.


Назвіть моральні риси, на яких ґрунтується сучасний етикет? Чи вважаєте ви важливим для себе дотримання правил етикету? Чому?


Чому правило «Стався до людей так, як хочеш, щоб вони ставилися до тебе» називають «золотим правилом моралі»? Чи погоджуєтеся ви з твердженням, що дотримання правил етикету сприяє успіхові в діяльності й спілкуванні людини?
Відповідь обґрунтуйте.


1.    Прочитайте оповідання Василя Сухомлинського. Чого навчає автор?

Горбатенька
Другий клас розв'язував задачу. Тридцять п'ятеро учнів схилилися над зошитами. Коли це у двері хтось тихо постукав.
-    Відчини двері й подивися, хто там стукає, - мовив учитель. Чорноокий хлопчик, що сидів за першою партою, квапливо відчиняєь двері. До класу заходить директор школи з маленькою дівчинкою. Тридцять п'ять пар очей уп'ялися в незнайомку. Вона була горбатенька.


Учитель затамував дух і повернувся до класу. Він дивився у вічі пустотливих школярів і подумки благав: «Хай не побачить дівчинка у ваших очах ні подиву, ні насмішки».


У їхніх очах була тільки цікавість. Вони дивилися на незнайомку й лагідно всміхалися.


Учитель полегшено перевів дух.
-    Цю дівчинку звуть Оля, - каже директор. - Вона приїхала до нас здалека. Хто поступиться їй місцем на першій парті? Бачте, яка вона маленька?
Усі шість хлопчиків і дівчаток, що сиділи за передньою партою, піднесли руки:
-    Я...
Учитель був тепер спокійний: клас витримав іспит на людяність.


2.    Поспостерігайте за собою впродовж одного дня та визначте, чи пристойною є ваша поведінка. Наведіть приклади власних пристойних учинків.


3.    Запитайте своїх батьків або інших дорослих, чи доводилося їм стикатися з проявами непристойної поведінки. Що вони відчували в такій ситуації та як реагували? Запишіть або запам'ятайте цю історію для розповіді в класі.


4.    Людей, які сповідують християнство, у церквах навчають: «Людина є образом, подобою Божою. Саме тому кожен повинен прагнути досконалості. Для цього треба дбати про чистоту душі так само ретельно, як ми дбаємо про чистоту рук». Порадьтеся з батьками чи іншими дорослими, що означає вислів «мати чисту душу». Поміркуйте, що потрібно для того, аби душа залишалася чистою? Яким з опрацьованих на уроках етики понять (честь, гідність, сумління, сором, щастя) можна замінити слово «душа» в наведеному вислові?


Етика. 5 клас. Оксана Данилевська; Олена Пометун

Надіслано читачами з інтернет-сайтів


Календарно-тематичне планування з етики 5 класу, завдання та відповіді школяру, курси учителю з етики 5 класу

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.