KNOWLEDGE HYPERMARKET


З історії книгодрукування. «Похвала книгам» (напам'ять уривок).

Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 3 клас>>Українська література: З історії книгодрукування. "Похвала книгам" (напам'ять уривок). "Як з'явилася друкована книга" (за В. Дацкевичем). "Друкар книг, перед тим не бачених" (за О. Єфімовим).

Як ти думаєш, про що розповідатиметься у творах цієї теми?

Книги відкривають нам широкий світ знань. Книг незліченна кількість. Вони дуже різні: великі й малі, з малюнками і без... Чому так багато різних книг? Очевидно, тому, що вони потрібні всім: малюкам, школярам, дорослим людям.
Чи замислювався ти, коли з'явилися перші книги? Чи завжди вони були такими, як сьогодні? Чому так цінується гарна книга?
Знайти відповіді тобі допоможуть твори цієї теми. Читаючи їх, визначай нове, знаходь головне, запам'ятовуй відомості, які виділено в тексті.
Звертай увагу на те, як побудовані твори цієї теми. В них розповідається не про вигадані, а правдиві події, вказуються імена, дати, насправді відомі в історії. Такі оповідання є науково-популярними
* * *
Вчіться, діти! Мудра книжка
скаже вам чогось багато.
З того, що колись другими
і посіяно, й пожато...
Яків Щоголів

З історії книг.
Створення книги — довга, захоплююча історія.
3 давніх-давен люди шукали різні способи збереження знань і передачі їх наступним поколінням. Багато відкриттів зробили наші предки, щоб залучити до здобуття знань якомога більше людей.

Як з'явиласядрукована книга.
З глибокої давнини до нас дійшли «книги», які люди писали паличками на глиняних плитках, що їх потім обпалювали у печах, мов горщики.
У Стародавньому Єгипті виготовляли книги з папірусу — річкового очерету, який мав високе і тов¬сте стебло. Серцевину його розрізали на смужки, сушили і перетворювали на гладенькі листки. На них і писали. Потім листки склеювали так, що виходила книга у вигляді довгої стрічки. Після читання стрічку згортали у трубку (сувій) і ховали у футляр.
У Стародавньому Китаї робили книги з окремих дощечок, які нанизували на мотузок.
Минуло дуже багато років, перш ніж у стародавньому місті Пергамі люди навчились робити із шкіри тварин особливий матеріал — пергамент. Шматок пергаменту згортали так, що виходило чотири сторінки. Кожний згорток грецькою мовою звався «тетрадос».
Кілька таких «тетрадос» зшивали, і виходила книга, на сторінках якої можна було писати і малювати. Пройшло багато років і пергамент замінили більш дешевим матеріалом — папером. Але книги,як і раніше, зшивали з окремих зошитів і «вдягали» у тверду або м'яку обкладинку. Так роблять і нині.
Місяці, а то й роки ішли на те, щоб написати або переписати яку-небудь товсту книгу й прикрасити її малюнками. Не дивно, що рукописні книги коштува¬ли дуже дорого. До того г ж деякі з них вдягали в дорогу шкіру, парчу, а іноді навіть у срібло. Щоб уберегти такі книжки, власники нерідко приковува¬ли їх ланцюжками до полиць.
Перша друкована книга з'явилася в німецькому місті Майнці. Винахідником друкарського верстата був мешканець цього міста — Йоган Гутенберг. Він придумав і літери — металеві брусочки з опуклим зо¬браженням букви чи цифри, а також матриці — фор¬мочки для відливання цих літер. Літери розміщали в пеціальному ящичку з відділеннями для кожної. Називався він складальною касою. Треба, наприклад, набрати слово дим — береш з одного відділення літеру Д, з другого — літеру И, з третього — Мі викла¬даєш на спеціальну дощечку — верстатку. Набрав один рядок, за ним — другий, третій... Ось і готова друкарська форма. Залишається покрити її фарбою, зверху покласти аркуш паперу і міцно притиснути пресом. Сторінка віддрукована. За допомогою дру¬карського верстата можна було розмножити книгу в сотнях і навіть тисячах примірників. Люди відразу оцінили новий винахід. У різних містах одна за од¬ною стали з'являтися майстерні, а потім і фабрики — друкарні, де виготовлялися книги.
За Віктором Дацкевичем
Парча — шовкова тканина, виткана золотими або срібними нитками.
Як виглядали книги у давні часи?
Хто винайшов книгодрукування? Що саме придумав винахідник?

Перечитай текст мовчки. Підготуйся стисло переказати його за опорними словами: глиняні плитки, папірус, дощечки, пергамент, папір, Йоган Гутенберг, літери, матриці, друковані форми, друкарні.
Попрацюйте разом! Поставте один одному запитання за змістом прочитаного.

Друкар книг, перед тим не бачених.
У 1563 році чудові майстри Іван Федоров і Петро Мстиславець у Москві почали складання першої російської друкованої книги — «Апостол». Тепер уже не писець виводив од руки, а майстер-друкар складав літеру до літери, рядок до рядка. Потім металеві рядки складав — верстав — у сторінку і вставляв до спеціальної рамки. Помічник Федорова Мстиславець ніс рамку з рядками майбутньої книги до друкарсько¬го верстата. Змастивши чорною фарбою шрифт тексту, він клав на нього аркуш чистого паперу і міцно притискав його пресом. Сторінку віддруковано!
Згодом Іван Федоров переїздить до Львова, де про¬довжує свою благородну справу. За своє життя Іван Федоров видрукував лише кілька книжок (серед яких є і перший слов'янський «Буквар»), але його роботу й досі з вдячністю згадують усі.
Недарма на могилі першодрукаря у Львові викар-бувано напис: «Друкар книг, перед тим не бачених».
За Олександром Єфімовим


«Апостол» — церковна книга, що містить розповіді про апостолів — учнів Ісуса Христа.
Прочитай текст мовчки. Підготуйся висловити головну думку прочитаного.

О.Я.Савченко. Читанка 3 клас

Вислано читачами з інтернет-сайту

Планування української літератури, підручники та книги з української літератури 3 класу, курси та завдання із української літератури для 3 класу

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.