KNOWLEDGE HYPERMARKET


Київська Русь за князювання Ольги та Святослава. Повний урок

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 7 клас. Повні уроки>> Історія України: Київська Русь за князювання Ольги та Святослава. Повний урок

Содержание

Тип уроку

Засвоєння та контролю знань

Мета

Освоїти задану тему та перевірити знання учнів.

Завдання

  • перевірити та закріпити набуті знання;
  • дізнатися про князювання Ольги та її роль в становленні Давньоруської держави;
  • проінформувати учнів про діяльність князя Святослава;
  • запам"ятати дати та перебіг Балканських походів;
  • перевірити знання учнів, отримані безпосередньо на уроці;
  • розвинути навчики самостійного повторення матеріалу, який щойно вивчили.

План уроку

1. Княгиня Ольга: її життя та реформи.
2. Князь Святослав.
3. Похід проти Хозарського каганату.
4. Балканські походи.


Хід уроку

Початок уроку

Привітання вчителя та оголошення теми

Мотиваційний момент та перевірка домашнього завдання

Учитель пояснює, чому ця тема важлива для вивчення та перевіряє домашнє завдання.

Розповідь нового матеріалу


Перша згадка в літописі про княгиню Ольгу пов'язано з тим, як вона помстилася за чоловіка. Але куди важливіше те, що послідувало після помсти. Княгиня ввійшла в  історію як перша християнка на київському престолі.

Після легендарних князів Рюрика та Олега київським князем став Ігор, або Ігор Старий, як називають його в літописі. А ще через півтора століття, - хоча цей термін для тієї епохи надзвичайно малий, - Київ перетворився на третій за значенням і багатством місто в Європі; більше і багатше його були тільки Константинополь, який налічував мільйон із гаком жителів, і Кордова. Сучасники-іноземці, які побували в Києві в 1117 році, писали, що в "місті більше 400 церков, 8 торговельних площ і надзвичайно скупчення народу".


Ігор


Ігор


Жадібність Ігоря згубила

Добре відомо, що в той період процвітали і інші міста Русі, наприклад, Новгород. Були й десятки інших відомий і багатих міст.

Так чиїми ж зусиллями з'явилася на карті світу Київська Русь? Ось тут, мабуть, саме час сказати про творчої діяльності російських князів. Відомо, що бездарний правитель здатний розвалити саму сильну країну, але створити нічого не може. Влада - це не абстрактне начало, яке завжди було і є, а конкретні люди, які або знають, що потрібно робити в ім'я процвітання власного народу, або не знають цього.

Правила успіху і зараз, і тисячу років тому одні й ті ж: право по совісті і згідно із законом, дотримуйся прийняті зобов'язання, дбай, щоб народ твій був захищений, спокійно займайся ремеслами і вирощуй хліб, забезпеч своїм купцям вигідні умови торгівлі. Це творче начало в  історії було пов'язано не з Ігорем Старим, а з його дружиною, Ольгою.

... Ігор ніколи не був улюбленцем істориків, бо не зробив великих справ ні на одному терені.

У "Повісті временних літ" говориться, що Ігор ходив походом на Візантію, але, як можна зрозуміти, похід був не дуже успішним. Потім з імперією був підписаний договір, який теж не можна визнати вдалим. А далі пішла історія з древлянами, яка говорить про те, що порядку в Ігоря не було і всередині держави.

"Того літа (945г.), - як свідчить літопис, - сказала дружина Ігореві:" Отроки Свенельда разоделісь зброєю та одягом, ми голі. Підемо, княже, з нами по данину, та й ти добудеш і ми ".

Це цікавий момент, оскільки ідея походу до древлян належить навіть не самому князеві, а його дружині. "І послухав їх Ігор, пішов до деревлян за даниною, і додав до колишньої данини нову, і творили насильство над ними мужі його. Взявши данину, він пішов до свого міста. Повертаючись ж назад, поміркувавши, сказав він дружині своїй:" Ідіть з даниною, а я повернуся і позбираю ще. І відпустив дружину свою додому, а сам з малою частиною дружини повернувся, бажаючи більшого багатства ".

Відповідь же древлян відомий і школяру. Він хрестоматійний. Древляни зробили свій висновок про звички це князя: "Якщо внадиться вовк до овець, то виносить все стадо, поки не вб'ють його. Так і цей: якщо не вб'ємо його, то всіх нас погубить". Вони попередили Ігоря, щоб він не з'являвся на їхній землі. Той не послухав і був убитий.

Чому цей приклад хрестоматійний? Та тому, що влада повинна не лише брати, а й давати щось. Люди згодні терпіти, але тільки в тому випадку, якщо бачать, що влада по-іншому не може вступити. В іншому випадку конфлікт неминучий.

Ось тут-то на історичній арені і з'являється княгиня Ольга. Перший сюжет, пов'язаний з нею в літописі, розповідає про те, як Ольга помстилася за чоловіка. Але куди важливіше для нашої розповіді те, що послідувало після помсти: "І пішла Ольга з сином своїм і з дружиною по Деревської землі, встановлюючи розпорядок зборів і повинностей".

І наступна запис у "Повісті временних літ": "Відправилася Ольга до Новгорода й встановила погости й данини за Мсте і оброки і данини по Лузі. Ловища її зберігаються по всій землі ... і понині ...".


помста древлянам


Одна з перших християнок

Ольга діяла як здорова правителька. Якщо б не були покарані древляни, то ця слабкість дорого коштувала б молодій державі. Її помста, з точки зору моралі того часу, справедлива. Ольга і далі проявила себе в абсолютно правильному напрямку. Вона привела в порядок внутрішньодержавні справи, створюючи систему взаємовідносин, як ми сьогодні б висловилися, між центром і провінцією. Але не тільки цим вона дорога літописцю, який не шкодує для Ольги найтепліших і навіть ніжних слів. Княгиня ввійшла в історію як перша християнка на київському престолі, оскільки після смерті Ігоря вона була правителькою при малолітньому Святославі. Чому становлення християнства на Русі так важливо для творення сильної держави? Для повноцінного пояснення того великого значення, яке мало прийняття Руссю християнства, зазвичай говорять про два головних аспектаи: про єдину віру для всіх племен Русі, що підсилило центральну владу в ідеологічному сенсі, і про великі досягнення світової культури, до яких Русь отримала доступ, прийнявши християнство.


помста древлянам
Князь Святослав – князь Новгородський і великий князь Київський (946-972)

За словами візантійського хроніста Лева Диякона, Святослав був "середнього зросту і дуже стрункий, мав широкі груди, плоский ніс, блакитні очі і довгі кошлаті вуса. Волосся на його голові були вистрижені, за винятком одного локона - знак благородного походження; в одному вусі висіла золота сережка, прикрашена рубіном і двома перлинами. Вся зовнішність князя представляла щось похмуре і суворе. Білий одяг його тільки чистотою відрізнявся від інших руських ".


Святослав
Здійснював походи з 964 з Києва на Оку, в Поволжі, на Пн. Кавказ і Балкани; звільнив в'ятичів від влади хазар, воював з Волзької Болгарією, розгромив (965) Хозарський каганат, в 967 воював з Болгарією за Подунав'ї. Із 60-тисячним військом в 970 році він завдав болгарам поразку при Доростолі.


Святослав


Святослав


Святослав поставив м. Переяславець (Малий Переяслав) на нижньому Дунаї і мріяв зробити його столицею майбутнього великого слов'янського держави. "Туди, - говорив він матері, - сходиться все хороше: з Греції золото, паволоки, вина і різні плоди, з Чехії й Угорщини срібло й коні, з Русі хутра і віск, мед і раби ..."

У союзі з угорцями, болгарами та ін вів російсько-візантійську війну 970-971. Укріпив зовнішньополітичне становище Київської держави. Вбито князя печенігами на дніпровських порогах.

Питання для самоперевірки

Класу дається 5-6 хв. для повторення прослуханого матеріалу.

1. Як виникла і зростала Київська держава?
2. Що ви знаєте про Візантію та її зв′язки із Руссю?
3. Хто такі бояри?
4. Коли було прийнято християнство?


Контроль знань класу

Учитель роздає тестові листки.


Тестовий лист №1.
1. Чим закінчився похід Аскольда на Царгород – столицю Візантії?
2. Чому Олега названо віщим?
3. Чим прославилася княгиня Ольга?


Тестовий лист №2.
1. Коли княгиня Ольга прийшла до влади?
2. Чому Святослава названо князем-воїном?
3. Розкажіть про підготовку русичів до морського походу.


Домашнє завдання

1. Вивчити тему за допомогою підручника.

2. Доповідь на 3-4 ст. "Княгина Ольга: історичний портрет"

3. Додаткове завдання: створити презентацію по матеріалам теми.

Перегляд художнього фільму "Княгиня Ольга" творчого об"єднання "Время"
Примітка: інші частини учитель відшукує самостійно за допомогою сайту www.youtube.com


Список використаних джерел:

1. Презентація до теми "Княжа Русь - Україна" для урока "Перша держава на Русі" Смутко В. І., учителя історії, СЗШ №8, м. Хмельницький

2. Урок-портрет "Княгиня Ольга" Новікової О. М, учителя історії

3. Нартов В. Видатні особистості України: Факти, документи, оцінки.– Харків, 2007

4. Яковенко Н. Нарис історії середньовічної та ранньомодерної України. – К., 2006

5. www.youtube.com


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.Над уроком працювали

Любименко В. В.

Новікова О. М.

Поченко Н. І.

Смутко В. І.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 7 клас