KNOWLEDGE HYPERMARKET


Кліматичні пояси і типи клімату Євразії, їх порівняння з Північною Америкою. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 7 клас. Повні уроки>> Кліматичні пояси і типи клімату Євразії, їх порівняння з Північною Америкою.Повні уроки


Содержание

Тема

  • 55. Кліматичні пояси і типи клімату Євразії, їх порівняння з Північною Америкою.


Мета

  • ознайомитися із кліматичними поясами Євразії.

     

План

1. Арктичний кліматичний пояс
2. Субарктичний кліматичний пояс
3. Помірний кліматичний пояс
4. Помірно-континентальний клімат
5. Субтропічний кліматичний пояс
6. Тропічний кліматичний пояс
7. Субекваторіальний кліматичний пояс
8. Екваторіальний кліматичний пояс


Кліматичні пояси і типи клімату Євразії

Євразія лежить у межах усіх кліматичних поясів Північної півкулі – від арктичного до екваторіального.

Арктичний кліматичний пояс


Арктичний кліматичний пояс охоплює острови Північного Льодовитого океану і північне узбережжя Азії. Цілорічно там панують холодні й сухі арктичні повітряні маси. Вони обумовлюють низькі температури повітря протягом усього року. Тому зима сувора, а літо холодне. Кількість опадів мала – 250 мм за рік.

Субарктичний кліматичний пояс


Субарктичний кліматичний пояс тягнеться вузькою смугою на півночі через увесь материк. Узимку з північно-східними вітрами сюди приходять арктичні повітряні  маси, а влітку західні вітри приносять помірні повітряні маси. Зима холодна, особливо в Азії, де спостерігаються найнижчі температури в усій Північній півкулі. Літо тепліше, ніж в арктичному поясі. Субарктичний пояс
Субарктичний пояс

Помірний кліматичний пояс


Помірний кліматичний пояс охоплює величезні простори Євразії. Протягом усього року там формуються помірні повітряні маси. Через значну протяжність поясу і панування західних вітрів, там добре простежується зміна типів клімату із заходу на схід. Тому в межах помірного поясу виділяють чотири кліматичні області. На заході, завдяки повітряним масам з Атлантичного океану, зима м’яка з середньою температурою повітря вище 0 0С, а влітку від +10 0С до + 18 0С. Опадів випадає багато – понад 1 000 мм за рік. Взимку часто буває мряка, довго тримаються тумани, а влітку погода хмарна, похмура. Це область морського помірного клімату.

 Зима у помірному кліматичному поясі
Зима у помірному кліматичному поясі

Помірно-континентальний клімат


Далі на схід, аж до Уральських гір, формується область помірно континентального типу клімату. Тут вплив Атлантики поступово слабне. Зима холодна і морозна, літо тепле. Погода нестійка, взимку бувають відлиги, а влітку часто йдуть дощі.

 Помірно-континентальний клімат
Помірно-континентальний клімат


За Уралом, у Середній та Центральній Азії, панують континентальні помірні повітряні маси. Взимку вихолоджена земна поверхня охолоджує повітря до –50 0С. Влітку, навпаки, поверхня нагріває повітря до дуже високих температур. Атлантичні повітряні маси опадів сюди майже не доносять. Тому взимку снігу мало і поверхня промерзає на значну глибину. Так формується континентальний помірний тип клімату. На сході ж поясу клімат помірний мусонний з сухою холодною зимою і вологим теплим літом.

 Мусонний клімат ( м. Владивосток)
Мусонний клімат ( м. Владивосток)

Субтропічний кліматичний пояс


Субтропічний кліматичний пояс тягнеться від Південної Європи до Східної Азії. У ньому, як і в помірному поясі, спостерігається зміна кліматичних умов із заходу на схід. На півдні Європи клімат субтропічний середземноморського типу. Взимку тут відчувається вплив вологих атлантичних повітряних мас, тому досить тепло (температура вища за 0 0С) і йдуть дощі. Влітку з приходом тропічних мас встановлюється суха спекотна погода. Вологість повітря зменшується з просуванням на схід, і в центральній частині поясу клімат вже субтропічний континентальний. Зима достатньо холодна, а літо спекотне. Опадів мало. Вітер здіймає в повітря пил і пісок.

На сході взимку на Тихоокеанське узбережжя із внутрішніх частин материка приходить холодне сухе континентальне повітря, і температура може знижуватися до 0 0С. Влітку ж повітряні маси з океану створюють щільну хмарність, і потоки дощу ллють безперестанку. Річки переповнюються водою й виходять з берегів. Це ознаки субтропічного мусонного клімату.

 Субтропічний пояс

Субтропічний пояс
 
Субтропічний пояс

Тропічний кліматичний пояс


Тропічний кліматичний пояс не має суцільного простягання на материку. Він охоплює лише західну частину Південної Азії. В Євразії у цих широтах виникло єдине місце на Землі, де поряд лежать два перехідних пояси: субтропічний і субекваторіальний. У тропічному поясі, де цілорічно панує сухе континентальне повітря, хмар майже не буває. Наслідками цього є високі температури повітря і мізерна кількість опадів (до 100 мм за рік). Влітку і восени над Тихим океаном зароджуються тайфуни (від китайського “тай фин” – великий вітер). Це тропічні циклони ураганної сили. Вони спричиняють зливи, повені та великі руйнування.Субекваторіальний кліматичний пояс


Субекваторіальний кліматичний пояс
охоплює південні райони Азії. Узимку там панують тропічні повітряні маси, влітку – екваторіальні. Тому клімат постійно спекотний і перемінно вологий.
 
Субекваторіальний пояс
Субекваторіальний пояс

Екваторіальний кліматичний пояс


Екваторіальний кліматичний пояс охоплює острови Малайського архіпелагу. Спекотні і вологі екваторіальні повітряні маси обумовлюють високі температури повітря і рясні дощі протягом усього року.

Малайський архіпелаг
Малайський архіпелаг

Балі - один з островів Малайського архіпелагу:
Євразія лежить у тих самих кліматичних поясах, що Північна Америка. Проте на формування її клімату значно потужніший вплив мають мусони.

Список використаної літератури

1. Кобернік С. Г., Скуратович О. Я.: Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл. загальноосвіт.навч. закладів. - К.: Навч. книга, 2002. - 319 с.: іл., карти.

2. Урок Карпюк Г. І. , викладача Українського гуманітарного ліцею КНУ ім. Т. Шевченка

3. Й. Р. Гілецький, М. М. Богович. :Географія.Довідник.

4. Бойко В. М., Міхелі С. В. Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл.Відредаговано і надіслано Мазуренко М.С.
Над уроком працювали

Мазуренко М.С.

Карпюк Г. І.

Микитенко У.Д.

Довгобородець Д.Є.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Географія > Географія 7 клас