KNOWLEDGE HYPERMARKET


Клімат Південної Америки

План-конспект уроку з теми  “Клімат Південної Америки”

Мета уроку:
Освітня: на основі опорних знань про клімат світу конкретизувати відомості про особливості формування клімату Південної Америки в залежності від кліматотвірних чинників у порівнянні з Африкою. Виявити закономірності зміни кліматичних поясів у Південній Америці. Вивчити характерні типи клімату різних кліматичних областей в межах тропічного, субтропічного та помірного поясів. Закріпити вміння учнів визначати типи клімату за кліматичними діаграмами.
Виховна: сприяти формуванню світоглядних ідей про взаємозв’язки та єдність компонентів природи. Навчати учнів логічно мислити, обґрунтовувати свої погляди, робити висновки та порівняння.
Розвиваюча: розвивати у школярів вміння застосовувати знання про загальні географічні закономірності природи Землі для характеристики особливостей їх регіонального прояву.

Тип уроку: комбінований
Обладнання:
•    фізична та кліматична карти Південної Америки;
•    карта кліматичних поясів світу;
•    атласи школярів;
•    авторська презентація уроку ppt «Клімат Південної Америки»;
•    листи опорно-інформаційних схем школярів.
 
Хід уроку
Зміст матеріалу уроку
І. Організація класу
ІІ. Перевірка засвоєння попереднього матеріалу:
(Фронтальне опитування)

Питання для усного обговорення:
1.    Які особливості географічного положення Південної Америки найбільш суттєво впливають на формування її природи?
2.    Чим відрізняється рельєф східної та західної частини Південної Америки? Як це пов’язане з будовою земної кори материка?
3.    Поясність закономірності розміщення родовищ корисних копалин у Південній Америці у зв’язку з будовою земної кори.
4.    Назвіть та покажіть на карті об’єкти берегової лінії, найбільші рівнини, гори, вершини материка.    

ІІІ. Вивчення нового матеріалу
П л а н:
1.    Формування клімату материка.
2.    Кліматичні пояси та області.
3.    Визначення типів клімату Південної Америки за кліматичними діаграмами       

1.    Формування клімату материка. (Евристична бесіда, робота з презентацією ppt «Клімат Південної Америки», кліматичною картою Південної Америки)
     Клімат Південної Америки подібний до клімату інших материків тропічних широт, зокрема Африки. Але на цьому материку просторів із сухим кліматом значно менше. А за кількістю опадів жоден материк не зможе конкурувати з Південною Америкою. Це найвологіший материк світу.
     Усі ці особливості визначає вплив ряду кліматотвірних чинників.

•    Пригадайте, що таке кліматотвірні чинники? Назвіть їх.
•    Які особливості фізико-географічного положення Південної Америки найбільш впливають на формування її клімату? Порівняйте з Африкою.
•    Як розподіляються температури повітря на материку з просуванням з півночі на південь. Порівняйте з Африкою.


     Подібно до інших материків тропічних широт, більша частина Південної Америки розташована в межах жаркого теплового поясу, де сонце перебуває в зеніті. Кількість сонячної радіації коливається від 140 ккал/см2 на рік (в районі екватора) до 180 ккал/см2 на рік на Північному тропіку. Найменшу кількість сонячної енергії одержує крайній південь материка – 120 ккал/см2 на рік.

•    Поясніть причини такого розподілу сонячної радіації по території Південної Америки. Які чинники впливають на її поширення? Порівняйте з Африкою.

     Температури повітря в Південній Америці, як і в Африці, високі. Протягом року вони коливаються від +20О до +28ОС. Південніше тропіка, в умовах помірного теплового поясу, дещо холодніше. На півдні зимою до +10ОС, а на острові Вогняна Земля навіть буває 0ОС. В горах взимку бувають морози.

•    Які постійні вітри впливають на клімат Південної Америки? Поясніть причини їх формування.
•    Порівняйте вплив пасатів на клімат Південної Америки та Африки.
•    Як впливає рельєф на атмосферну циркуляцію над Південною Америкою?


    Подібно до інших материків тропічних широт, в Південній Америці також панують постійні вітри пасати. Але вони, на відміну від пасатів Африки, приносять на материк опади, оскільки формуються над Атлантичним океаном. Крім того рівнинний характер рельєфу східної частини материка дозволяє пасатам проникати далеко вглиб материка, аж до Анд. Тому на всій рівнинній території материка в районі дії пасатів випадає 1000-3000 мм опадів.
     Крайній південь материка підпадає під вплив постійного вітру помірних широт – західного перенесення. Анди являються бар'єром для вологих повітряних мас, що переносить цей вітер, рухаючись з боку Тихого океану. Тому на західних схилах гір опадів дуже багато: аж до 7000 мм на рік. В той самий час за горам їх мало.

•    Назвіть теплі та холодні течії біля узбережжях Південної Америки. Прослідкуйте за кліматичною картою, як вони впливають на розподіл опадів.
•    Знайдіть аналогічні течії біля берегів Африки.


     Бразильська і Гвіанська теплі течії додатково насичують повітря вологою. Тому східні узбережжя Південної Америки надмірно зволожене.
     На заході холодна Перуанська течія охолоджує повітря прибережних територій і не сприяє утворенню опадів. Тут розташована найпосушлівіша в світі пустеля Атакама. Її назва з мови індіанців означає “пустельна земля”. Тут у місті Аріка на 180 пд ш випадає в середньому 0,8 мм опадів на рік. Дощів тут не буває кілька років підряд, проте частими є тумани і роса. Люди навчилися збирати цю вологу у циліндри висотою 2,5 м, що заповнені довгими нейлоновими стрічками. На метрових стрічках осідає волога й стікає на дно циліндра. Так можна одержати до 18 л води за добу.
     Холодна Фолклендські течія посилає посушливість клімату крайнього південного сходу материка.
     Час від часу Південна Америка відчуває холодний подих Антарктиди. Тоді виникає холодний штормовий вітер памперо, який переносить холодне й сухе антарктичне повітря й викликає стрімке зниження температури повітря, аж до 30ОС за добу.      
     Отже, клімат Південної Америки значно вологіший та більш різноманітний, ніж в Африці.

•    Поміркуйте, чим можна пояснити більш різноманітний клімат материка у порівнянні з Африкою.   
   
2.    Кліматичні пояси та області. (Евристична бесіда, робота з презентацією ppt «Клімат Південної Америки», картою кліматичних поясів світу)

•    За картою «Кліматичні пояси та області світу» в межах яких поясів лежить Південна Америка. Порівняйте з Африкою.

     Оскільки через північну частину Південної Америки проходить екватор, материк в основному лежить в екваторіальному, субекваторіальному і тропічному кліматичних поясах. Тільки південна частина материка знаходиться в субтропічному та помірному поясах.

•    Пригадайте, чим відрізняються основні кліматичні пояси від перехідних?
•    Які властивості мають екваторіальні повітряні маси. Яка річна амплітуда коливань температур характерна для них?


     В екваторіального кліматичному поясу протягом року панують екваторіальні повітряні маси та формується область низького атмосферного тиску. Протягом року температура повітря майже не змінюється й становить близько (+24°С). Дощі ллють щоденно з полудня до четвертої години дня. Тут навіть звикли назначати зустрічі не зазначаючи часу, а кажучи просто: «після дощу». Протягом року випадає 1500-3000 мм опадів.

•    Пригадайте характерні ознаки екваторіального кліматичного поясу в Африці. Порівняйте з Південною Америкою.
•    Пригадайте, які повітряні маси панують в субекваторіальному поясі в різні пори року.
•    Чим відрізняється літо від зими в субекваторіальному поясі?


     Субекваторіальний пояс підпадає під вплив двох повітряних мас: влітку вологих та теплих екваторіальних, зимою сухих та жарких тропічних. Тому тут, як і в аналогічних кліматичних поясах Африки та Австралії є вологий період влітку і сухий взимку. Вологе літо тут називають інверіо, суху та спекотну зиму – верано.

•    Порівняйте розміщення субекваторіальних поясів у Південній Америці та Африці.
•    Схарактеризуйте основні риси тропічного кліматичного поясу.
•    Які кліматичні області тропічного поясу ви пам’ятаєте в Африці. Чим відрізняється погода в них?


     Тропічний кліматичний пояс займає в Південній Америці значно менші площі, ніж в Африці та Австралії. В його межах розрізняють дві кліматичні області. Більші простори займає морська область, яка займає територію Бразильського плоскогір'я. Під дією південно-східного пасату тут рівномірно протягом року випадає понад 1000 мм опадів. Річні амплітуди коливання температур повітря невеликі. Суха й спекотна континентальний область тягнеться вузькою смугою вздовж західного узбережжя, неначе повторюючи абриси холодної Перуанської течії. Тут, у пустелі Атакама, характерні значні добові перепади температур (20-25ОС). До майже повної відсутності опадів (37 мм на рік) додається розріджене повітря, небезпечні ультрафіолетові промені та ураганні вітри.

•    За картою кліматичних поясів світу порівняйте площі тропічного кліматичного поясу в Південній Америці та в Африці. Поясніть причини розбіжностей.
•    Пригадайте, які повітряні маси панують в субтропічному поясі в різні пори року.
•    Чим відрізняється літо від зими в субтропічному поясі?
•    Які кліматичні області субтропічного поясу ви пам’ятаєте в Африці. Чим відрізняється погода в них?


     У субтропічному поясі також спостерігаються також окремі відмінності. Типовий субтропічний середземноморський клімат формується лише на узбережжі Тихого океану. Тут під впливом тропічних повітряних мас літо сухе й жарке. Зима більш прохолодна (+10-12ОС) та волога, що викликано надходженням помірним повітряних мас. На сході материка, що підпадає під вплив пасатів, клімат морський: теплий і вологий протягом усього року. У внутрішніх районах — сухий континентальний.

•    За кліматичною картою Південної Америки дайте загальну характеристику помірного кліматичного поясу: пануючі повітряні маси, атмосферний тиск, пануючі постійні вітри, середні температури січня та липня, річна амплітуда коливань температур, річна кількість опадів.


     У помірному поясі виділяються два типи клімату — морський на заході і континентальний на сході. Західні схили Анд у помірному поясі, до яких надходить з західними вітрами вологе морське повітря, дістають багато опадів (від 2000 до 7000 мм на рік). Тут тепла зима (+8ОС) і прохолодне літо (+16ОС). За горами на плато Патагонія опадів надходить мало. Їх приносить лише вітер, що перевалює через Анди. Річна кількість опадів до 300 мм на рік. Літо тепле (+18ОС), зима холодна (0ОС). Бувають заморозки, а іноді випадає й сніг.

•    Пригадайте, як змінюються кліматичні характеристики з висотою в горах.

      В Андах кліматичні умови залежать від висотних поясів. Чим вище в гори, тим холодніше. Вологість з висотою спочатку зростає, а потім зменшується. Біля підніжжя гір кліматичні умови відповідають кліматичним умовам того поясу, в межах якого вони знаходяться. Вершини ж гір часто можуть бути вкриті снігом і льодом.   

3. Визначення типів клімату Південної Америки за кліматичними діаграмами
(Пояснення вчителя. Самостійна робота учнів з кліматичними діаграмами, кліматичною картою Південної Америки та картою кліматичних поясів світу)

Мета: пригадати порядок розшифровування кліматичних діаграм; за даними кліматичних діаграм встановлювати типи клімату Південної Америки.

Використання карт:
кліматична карта Південної Америки; кліматичні пояси і області світу.

Завдання: проаналізувавши кліматичні діаграми, заповніть таблицю і визначте типи клімату (зразок таблиці та кліматичних діаграм див. практикум).   

ІV. Підведення підсумків уроку.
Висновки (Підбиття підсумків уроку вчителем)
1.    Південна Америка — найвологіший материк на Землі. На це впливають: вологі повітряні маси, що надходять з постійними вітрами з океанів, особливості рельєфу материка та теплі течії Атлантичного океану.
2.    Клімат материка різноманітний: Південна Америка лежить в екваторіальному, двох субекваторіальних, тропічному, субтропічному і помірному кліматичних поясах.   

Запитання та завдання для усного контролю знань:
(Усне опитування)
1.    Які особливості клімату Південної Америки вирізняють її серед інших материків?
2.    Поясніть, як впливають на клімат Південної Америки  постійні вітри: пасати  та західне перенесення. Який вплив має рівнинний клімат материка та особливості розташування Анд?
3.    Дайте стислу характеристику кожного з кліматичних поясів материка. Які з них, на вашу думку, найбільш придатні для життя людини?
4.    * Поміркуйте, чому площа екваторіального кліматичного поясу у Південній Америці значно більша, ніж у Африці, а тропічного – значно менша.
5.    * Поясніть, чому в тропічному та субтропічному поясах Південної Америки добре зволожені східні береги, а в помірному – західні.
6.    * Які кліматичні пояси Південної Америки та Африки найбільш подібні, а які найбільше відрізняються?
7.    * Чому в Південній Америці клімат не такий жаркий, як у Африці?     

V.  Домашнє завдання.

Повторити матеріал з використанням графічного конспекту (шпаргалки).       


Надіслано учителем-методистом Міжнародного Ліцею «Гранд» Коваленко Р.Р.

Предмети > Географія > Географія 7 клас > Кліматичні пояси і області Південної Америки > Кліматичні пояси і області Південної Америки. Конспект уроку і опорний каркас