KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект: Тема 14. Інструментальна і вокальна музика 17-18ст. Тональність фа-мажор.

Конспект уроку до предмету Музика, 6 клас
Тема: «Інструментальна і вокальна музика 17-18ст. Тональність фа-мажор.»

«Фрески Софії Київської»


МЕТА - поглибити уявлення учнів про те, якими засобами у
              сучасній музиці розкриваються релігійні сюжети та образи.
ЗАВДАННЯ:
                  - Познайомити з термінами «арпеджіо»,
                      «Музичний орнамент»;
                   - Розвивати творче мислення;
                   - Залучати до духовної національної культури.
Роздатковий матеріал: тестові довідкові матеріали, нотний текст пісні Є. Крилатова «Молитва»
                                                                                                
                                  ХІД УРОКУ
  -Здравствуйте! Хлопці, під яку музику ви увійшли сьогодні в клас?
(Це п'єса «Прогулянка» з сюїти Мусоргського «Картинки з виставки».)
Згадайте, яку роль виконує «Прогулянка» у сюїті?
(Прогулянка є сполучною ланкою між іншими контрастними музичними картинками - іншими словами, служить путівником по виставці).


На екрані схема:
    Прогулянка Прогулянка Прогулянка
                                    Балет Богатирські
                          невилуплених ворота
                                 пташенят
Подивіться, на яку музичну форму схоже така побудова музичних п'єс?
(Форму рондо, де Прогулянка - рефрен, Балет невилуплених пташенят і Богатирські ворота-епізоди)
На екрані з'являється формула А + В + А + С + А,
                                                     де А - рефрен, ВС - епізоди


- Замініть буквене вираз геометричними фігурами.
(Учень викладає на магніт. дошці)
Що вийшло? (Візерунок).


Які особливості має цей візерунок? (Повтор). Як такий візерунок називається в декоративно-прикладному мистецтві? (Орнамент)
- Хлопці, я не випадково дала вам це завдання, тому що протягом уроку ми будемо накопичувати знання, вміння і в кінці уроку на основі накопиченого матеріалу створимо музичний проект. Який - це поки секрет.
Отже ....


 На минулому уроці ми вже знайомилися з музичним мистецтвом Стародавньої Русі.
  
Захист презентації «Розвиток церковної музики XI - XIXвв.» З муз. супроводом: Знаменний розспів, «Хай виправиться молитва моя» П. Чеснокова. Питання до класу.
- Спасибі, (Ім'я). Сідай.


 VI. Виконання «Молитви» Є. Крилатова (5 хв.)
- А в мене є свій додаткове питання до класу:
- Як ви гадаєте, а в наші дні сучасні композитори складають духовну музику?
 (Так)
- Яку сучасну молитву ви знаєте? («Дитяча молитва» Є. Крилатова)


- ВОКАЛЬНІ ВПРАВИ:
Перш, ніж виконати пісню, давайте налаштуємося.
- Встали.


1. Вправа на вміння заощаджувати дихання («Надувна іграшка»)
- Надуваємо іграшку в середньому темпі, здуваємо повільно, струминно. (2раза)


2. «Греєм руки на морозі» (дихають 8 разів)


3. Вправа на відпрацювання кантиленного співу (показати)
    «Мі-і-і-і-я-я-я-я, мі-і-і-і-я-я-я-я-ми" (1раз -легато, 2 рази - стокатто)
                                       на екрані слайди до пісні
- ВИКОНАННЯ «МОЛИТВИ" Є. Крилатова:


- ВИСНОВОК:
- Чим відрізняється молитва XX століття від партесной молитви XVIIвека?
   (Тут одноголосний унісон, там багатоголосся - партесное спів присутній акомпанемент, виконавський прийом «а капела»)
                               
- А що їх об'єднує? (Назва, інтонації благання, прохання, мінор, повільний темп, строгість) - тобто сенс залишається тим самим - звернення до Святині.


Нова тема. «Фрески Софії Київської» В. Кікти. (8хв)


Сьогодні ми знову звернемося до духовної музики XX століття і спробуємо дізнатися, які кошти використовує український композитор Валерій Григорович Кіктєв у своїй концертної симфонії для арфи з оркестром «Фрески Софії Київської», щоб передати для нас, нащадків, образи давньої Русі.
на екрані фото композитора і собору Св.Софії
Написав він її на честь 1000-річчя хрещення Русі.

Kyiv Sofiya mez6kl.jpg
Тому що саме 10 століть тому за велінням князя Ярослава Мудрого в 50-ту річницю християнства на Русі в Києві зводиться величний собор Святої Софії, прикрашений мозаїкою, фресками, орнаментом. Вважалося, що свята Софія - символ мудрості Божій. А її дочки - Віра, Надія, Любов, до яких ви зверталися в «Молитві» Є. Крилатова.
І зараз ми так само, як колись побували на виставці «картинок» Мусоргського, зробимо музичну екскурсію по фрескам собору.


А путівником в симфонії служить музика, яка як рефрен повторюється в них кілька разів. Спробуйте дати їй назву. («Орнамент»)
Вірно. Послухайте його музичний візерунок.


                                           Звучить «Орнамент»
   на екрані фото-слайди - екскурсія по собору Святої Софії.
- Які відчуття вас охопили, коли ви слухали орнамент? (Начебто співаки-баяни на гуслях розповідають билини про події, пов'язані з історією Київської Русі, відчуття, що ми побували в цьому соборі і стали очевидцями його історії).
Зверніть увагу на нотний приклад орнаменту
  
- Яку особливість ви спостерігаєте в партитурі арфи? (Хвилясту лінію) Такий прийом в музиці називається арпеджіо, де звуки відтворюються послідовно.

вчитель показує розкладені акорди на фортепіано


Физминутку. Пластичні рухи
- На звучання якого інструменту схоже арпеджіо? (На гуслі)
Тепер уявіть, що кожен з вас - це струна псалтиря. А що відбувається зі струною, якщо її смикнути? (Вона деформується). Виконуємо почергові нахили один за одним по порядку з рахунком (123456 - 1группа, 2 група, 3группа, 4группа). Кожна з ваших груп - це розкладений акорд за типом арпеджіо.
                 діти виконують нахили в ансамблі з учителем під фортепіано.
Який же виконавський прийом допоміг вам зобразити перебір струн? (Арпеджіо)

V. Проектна діяльність у творчих групах (10 хв)

на екрані три фрески: «Груповий портрет дочок Ярослава Мудрого»

Отже, перед нами мальовнича фреска «Груповий портрет дочок Ярослава Мудрого»


- Хлопці, а хто знає, що таке фреска? (Розпис на сирій штукатурці). Значить і музика тут повинна звучати непроста, а мальовнича. Як же нам її почути?


Щоб її почути, ми самі повинні навчитися створювати музику. Для цього ми повинні бути не тільки музикантами, але ще й художниками.


Зараз вам надається можливість спроектувати музику до фресок. У вас на столах є парні елементи музичної та мальовничій виразності. Але в кожної творчої групи вони різні.


Щоб робота вийшла швидкої і якісної, розподіліть обов'язки пошуку кожного елемента навпіл.


Наприклад, ви троє - художники, визначаєте, дивлячись на фреску, елемент живопису і підкреслює його, а ви троє - музиканти, знаходите у відповідності елемент музичної мови і також фломастером виділяєте його.


Виберете капітана команди, який зможе пояснити результати вашої діяльності.
                                 

ТЕСТОВІ ДОВІДКОВІ МАТЕРІАЛИ
Елементи художньої виразності:

                  МУЗИКА ЖИВОПИС


Мелодія - поступенное, стрибкоподібна Лінія - пряма, ламана


Тембр інструментів -
ударні: ксилофон, барабан;
струнні: арфа, скрипка-тремоло;
дерев'яні духові: дудки, гудки.


Колорит - ясний,
                  мерехтливий,
                  яскравий.
Форма - рондо, варіація, двухчастная Композиція - розташування частин рівномірний, повторне, хаотичне
Розвиток музики - інструментальне, динамічне, темпові, контраст Розвиток художньої ідеї - наближення, доповнення, боротьба

на екрані «Портрет дочок Ярослава Мудрого» (діти працюють)
- А тепер послухаємо, наскільки ваші думки були близькі до ідеї композитора

Слухання «фрески» «Портрет дочок Ярослава Мудрого»

- Які враження ви отримали, коли фреска зазвучала? (Ніби княгині спочатку ожили і зійшли з фрески, наближаючись все ближче і ближче. Вони водять хоровод навколо нас, перебираючи дрібними кроками. І в кінці музики княгині повертаються на своє місце і знову перетворюються на фреску).

Правильний варіант відповідей


Мелодія - поступенное Лінія - пряма
Тембр - арфа, скрипка-тремоло Колорит - мерехтливий
Форма - варіація Композиція - розташ. частин повторне
Розвиток музики - динамічне, темпової Розвиток худ. ідеї - наближення

- Подивіться, чи все вірно ви припустили? Який є недолік? (Темпові розвиток) Порівняння. Опоненти - 2,3 групи.

РЕЗУЛЬТАТ:
- Що ж ви сьогодні створили? (Спроектували музику до фресці)

РЕФЛЕКСІЯ:

- Хлопці, важко вам було бути художниками? А музикантами?
- Які знання вам знадобилися, щоб створити муз. проект? (Вміння визначати живописні та музичні засоби виразності)
ВИСНОВОК:

- Коли композитор складав симфонію, його завданням було зберегти для нас,нащадків, події давнини. - Як ви вважаєте, у нього це вийшло?
- Якими засобами він цього домігся? (Інструментовкою, музичної формою прийомами розвитку і виконання: орнамент, арпеджіо)


ВИСНОВОК УРОКУ (2мін.):
- Чому, через X століть, до теми духовності звертаються сучасні композитори?
- Наскільки зараз актуальна тема духовності в наші дні? (У всі часи людині необхідно, щоб про нього піклувалися, любов, доброту, терпіння, порядок у всьому. У цьому полягає внутрішня краса людей, тобто духовність. У наш час таких людей стає все менше і менше. Ми втрачаємо духовність . А це загрожує війнами і руйнуваннями)
- А наш сьогоднішній урок вас чомусь навчив?
- Якими треба бути людьми? (Добрими, поважними)

Надіслано вчителем міжнародного ліцею „Гранд” Сокором П.В.

Предмети > Музика > Музика 6 клас > Інструментальна і вокальна музика 17-18ст. Тональність фа-мажор. > Інструментальна і вокальна музика 17-18ст. Тональність фа-мажор. Конспект уроку і опорний каркас