KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект до теми:Товари і речі. Скільки у світі речей? Речі мої і чужі. Послуги.

Конспект до уроку з предмету Економіка 5 клас
Тема: Товари і речі. Скільки у світі речей? Речі мої і чужі. Послуги.

 Надіслано Биковим Д.Я., вчителем Міжнародного ліцею «Гранд»
Тема уроку: “ Товари і речі. Скільки у світі речей? Речі мої і чужі. Послуги.”
Мета:


  • сформувати в учнів поняття про товари та послуги, їх роль в житті людини;
  •  розвивати пізнавальні інтереси в учнів,логічне мислення,продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки;
  •  виховувати творчу активність, самостійність у формуванні нових знань,сприяти професійній орієнтації учнів;

Обладнання: комп’ютер, підручники, інформація зі списком літератури та адресою сайтів, слайди, малюнки з зображенням маляра, перукаря на робочому місці.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
I Привітання (настрій на позитив) – 1 хв.
Щоб краще перетравлювати знання, треба куштувати ї з апетитом.
А. Франс
Тож, приємного всім апетиту і гарного настрою. Ми починаємо наш Урок!
ІІ Релаксація (1 хв.) – після серйозного веселе
- Уважно послухайте оповідання І. Шведової „Товар". Татусь зупинився в дверях нашої кімнати. По всій підлозі були порозкидані іграшки.
- Розклав товар купець!
- Це іграшки, а не товар, - образилась Оксанка.
- Чому не товар? Адже ми купували їх з мамою. Значить, товар.
- 1 лялька - товар? - здивувалась Оксанка. -1 лялька.
- І гумка?
- Ми ж їх купували.
- І цукерки?
- І плаття, і бант, і стільці, і книжки - все, що продають і купують, є товаром.
- А наше кошеня? Ми ж його теж купили.
- Кошеня? - здивувався татко. - Кошеня - наш друг. А друзів не продають.
- Діти! Чи правий був татко?
Щоб дати відповідь на це запитання, ми сьогодні на уроці ознайомимось з поняттям „товар", навчимося розрізняти товар і послугу.

ІІI Нова тема (25 хв.) – опорний конспект для учнів,використання демонстраційного матеріалу.
План
1. Поняття товар, річ. Гра: «Назви товар».
2. Поняття послуг. Гра-казка.
3. Спільні та відмінні риси товарів та послуг.
1. Поняття товар, річ. Гра: «Назви товар».
а) Поміркуймо, де в магазинах береться молоко, ковбаса, одяг, іграшки. Все це - товари. їх людина виготовляє для продажу.
Отже, речі, які людина виробляє для продажу, називаються товаром.
Озирнись навколо себе
-Тут є майже все, що треба:М'яч, ковзани, квартира затишна, Взуття по сезону, і одяг, і книжка. Ті речі, що можемо ми відчувати, Товарами слід нам усім називати.
Що ж, до речей..то річ – це предмет, об’єкт, явище чи справа.
б) Прочитайте скоромовку і знайдіть у тексті назви товарів.
Віл везе важучий віз -Вовну, вату, верболіз. Вперся віл і впало з воза Вісім в'язок верболозу.
в) Гра „Назви товар".
Отже, товар-те, що покупець хоче купити, а продавець хоче продати. Але є товари, які швидко псуються, наприклад продукти харчування. їх необхідно швидко продати. Учні об'єднуються в три команди. Перший гравець 1 команди називає продукти харчування. Перший гравець другої команди називає продукт на останню букву названого слова. Далі перший гравець 3 команди називає так само слово на останню букву названого слова. Якщо черговий гравець не може назвати товару, то він виходить з гри. Гра триває доти, доки не залишиться один переможець.
2. Поняття послуг. Гра-казка.
а) Сьогодні ми дізнаємося, що, крім речей для продажу, тобто товарів, пропонує економіка для задоволення людських потреб. Підніміть руку, хто хоч раз чув слово „послуга". Що воно означає?
Послуга - це люб'язний учинок на користь іншого, який робиться не за гроші, а від щирого серця. (Коли ти поступаєшся місцем людям похилого віку в громадському транспорті, піднімаєш речі незнайомій людині та ін.)
Але в економіці існує поняття плагіної послуги.
Платна послуга - це дія спеціаліста, яка виконується за гроші і змінює життя покупця на краще, тобто робить життя покупця зручнішим, приємнішим, задовольняє якусь його потребу.
б) Гра-казка.
Ведуча. Жили дві подружки - Оленка і Ганнуся. Жили вони в різних місцях: Оленка - у великому місті, а Ганнуся - в далекому селі. От вирішила Ганнуся погостювати у подружки. Оленка зустріла її на вокзалі.
Оленка. Дорога додому далека. Скористаймося послугою таксиста.
Ведуча. Користуватися послугами - залучати когось до виконання якої-небудь роботи, використовувати щось з певною метою.
{Дівчатка в квартирі.)
Оленка. Я зовсім забула: мені потрібно подзвонити до мами. Щось телефон не працює.
Ганнуся. Пізніше подзвониш, коли буде працювати.
Оленка. Та ні. Це вже, напевно, відключили. Бо ще минулого тижня треба було заплатити за телефон, а я відкладала. Давай зробимо екскурсію по місту, і я заодно заплачу за комунальні послуги.
Ганнуся. А що таке комунальні послуги?
Ведуча. Комунальні послуги - це коли держава забезпечує жителів міста водою, газом, опаленням, електроенергією.
Ганнуся. Ой, Оленко, а я ж забула, що мені потрібно повідомити батьків, що я добре доїхала до тебе.
Оленка. Скористаймося послугами телеграфу. Знаєш, наше місто за останні роки так виросло, розбудувалося. Маємо гарний Будинок побуту.
Ведуча. Будинок побуту - це заклад для побутового обслуговування громадян. Тут можуть пошити одяг, взуття, зробити зачіску, відремонтувати годинник, різні електроприлади.
Ганнуся. Поглянь, який гарний магазин і запрошення яке красиве: „Скористайся послугами магазину „Едельвейс".
Ох, скільки гостинців я накупляла. Сумка така важка, що неможливо підняти.
Оленка. Я до твоїх послуг!
(Взявши сумку за ручки, дівчата пішли на вокзал.) Ведуча. Так Оленка запропонувала свою допомогу. Вона надала Ганнусі послугу, за яку не потрібно було платити.
- Яке слово ви сьогодні дуже часто чули? Що воно означає -послуга?
Послуга - це дія, вчинок, робота, що дає користь, допомогу іншому.
- А що значить користуватися послугами? (Залучати кого-небудь до виконання якої-небудь роботи, використовувати щось з певною метою.)
Ми маємо різні потреби -
Навчатись потрібно й до лікаря треба.
Телевізор зламавсь, кран тече, витік газу -
Мерщій викликаєм ми майстра до хати.
Коли люди в житті нам допомагають,
їхні дії ми послугами називаєм.

3. Спільні та відмінні риси товарів та послуг.
Спільні риси:
1. Є результатом людської праці.
2. Продаються.
3. Рекламуються.
4. Створюються людиною спеціально.
Відмінні риси:
1. Товари можна взяти в руки, зважити, пересувати, відокремити їх від упаковки, можна навіть з'їсти, якщо це продукт харчування.
2. Послуг не можна потримати в руках, ними можна тільки скористатися.

ІV Вправа на фокус уваги - (несподіване запитання)
Визначити в тексті професії, а також товари, які є продуктом праці людей цих професій.
Муляр житла будує, А кравець мусить шити.
Тільки щоб то пошив він, Як не мав би де жити. Але й муляр не міг би Навіть вийти з дому, Як не мав фартуха б він, Та й штанів ще при тому. Пекар чоботи носить, -Швець пошив їх дбайливо ... А шевцеві без хліба, Ну, ніяк неможливо.
V Завдання для закріплення нової теми (10 хв.) -задіяти всіх учнів
Робота в групах. Підготувати розповідь про зображену на малюнку платну послугу і вказати орієнтовну ціну.
1. Малюнок перукаря.
Перукар робить нову зачіску. Клієнт платить гроші перукареві за зміну зовнішнього вигляду (5 грн. і вище).
2. Малюнок лікаря-стоматолога.
Лікує хворі зуби. Клієнт платить гроші лікарю за дію, що допомагає позбутися болю (10 грн. і вище).
3. Малюнок майстра-автомеханіка.
Лагодить автомобіль. Клієнти платять гроші за дії, які допомагають повернути машину в робочий стан.

VII Домашнє завдання (з урахуванням трьох рівней)
Розшифрувати економічні поняття. Дати їм визначення. Робота в парах.
Прочитати наведені приклади. Поставити біля кожного слова букву Т, якщо це товар, і букву П, якщо це послуга. Будинок на березі - Т Золотий годинник - Т Ремонт взуття - П Прасування одягу - П Іграшка Барбі - Т Екскурсія до музею - П Перегляд кінострічки - П Нова куртка - Т Концерт співака - П
VIII Заключна частина уроку (Установчий слоган- “Як я люблю навчатися”; “Розум дає свободу”...)
Підсумки.
“ Учень без бажання навчатись – це птах без крил.”. (Сааді)

Література:
• Підручник «Загальна економіка» за ред. І.Ф.Родіонової.
• Економічна теорія - Предборський В.А., Гарін Б.Б., Кухаренко В.Д.; Київ.: “КОНДОР”, 2003.
• Підручник для 5го класу ЗНЗ, В.Г.мельничук, Київ.: “Прок-Бізнес”, 2004.
• Додаткова література



Предмети > Економіка > Економіка 5 клас > Товари і речі. Скільки у світі речей? Речі мої і чужі. Послуги. > Товари і речі. Скільки у світі речей? Речі мої і чужі. Послуги. Конспект уроку і опорний каркас