KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект до теми: Багатство. Як воно створюється? Доходи в сім’ї як основа створення багатства.

Конспект до уроку з предмету Економіка 5 клас
Тема: Багатство. Як воно створюється? Доходи в сім’ї як основа створення багатства.

Надіслано Биковим Д.Я., вчителем Міжнародного ліцею «Гранд»
Тема уроку: «Багатство. Як воно створюється? Доходи в сім’ї як основа створення багатства.»
Мета:

  •  сформувати в учнів поняття про багатство і доходи в сім*ї;
  •  розвивати пізнавальні інтереси в учнів,логічне мислення,продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки;
  •  виховувати творчу активність, самостійність у формуванні нових знань,сприяти професійній орієнтації учнів;


Обладнання: комп’ютер, підручники,адміністративна карта світу, інформація зі списком літератури та адресою сайтів, слайди.
Тип уроку: комбінований

Хід уроку.

I Привітання (настрій на позитив) – 1 хв.
Найбільше багатство - розум. Найбільше спадщина - вихованість. Найбільша убогість - неуцтво. (Алі-Ібн Аби-Таліб)
ІІ Релаксація (1 хв.) – після серйозного веселе
А от би накупити китайських годин задешево, на машині часу махнути в минуле років на 20, там їх загнати за високими цінами й накупити на отримані гроші долари по 60 копійок! - Або краще винайти таку машину, як Ксерокс, тільки для предметів, а потім взяти шматок золота, і ксерить його, ксерить! - Так, панове міністри ... ще будуть пропозиції з оздоровлення економіки?
ІІI Нова тема (25 хв.) – опорний конспект для учнів,використання демонстраційного матеріалу
Питання для повторення:
Чим багата Україна?
Що відрізняє країну багату від небагатої?
Звідкіля держава отримує гроші для свої потреб, наприклад, виплачування зарплат вчителям, лікарям7 (основна частина доходів держави – податки)
Одним з енайбільш видатних науковців, який першим почав розглядати категорію «багатство» бів Адам Сміт. У своєму творі: «Дослідження природи та причин багатства народів» (1776 р) Сміт з високою деталізацію систематизує сучасні йому ідеї. «Поділ праці повинен сприяти та розвивати продуктивність робочої сили найкраще», так розпочинає Сміт свою працю об'ємом понад 1000 сторінок. А ми спробуємо розібратись в цьому питанні за урок. Почнемо? ;)
План
1. Основні категорії теми: багатство, рухоме та нерухоме майно, духовне багатство.
2. Доход сім'ї як джерело збільшення її багатства.

1. Основні категорії теми: багатство, рухоме та нерухоме майно, духовне багатство.

Послухай, що сталося в родині Мишка.
Якось ввечері Мишко підраховував свої гроші. Ведмедиця читала дітям казку і малюки з увагою її слухали. Як ти вважаєш, хто багатший: ти чи Лисиця? - спитала ведмедиця.

Як, на твою думку, визначити, хто багатший?

Щоб відповісти на це запитання, треба порівняти кількості грошей, якими ми володіємо. У кого грошей більше, той і багатший, відповів ведмідь. - А ми думаємо, зауважили ведмежата, у кого більше іграшок, різноманітних речей, той і багатий. -Правильно! І гроші, і речі нам необхідні, щоб задовольняти різноманітні потреби: базові і другорядні, матеріальні і духовні.

Різні люди мають різні потреби. Чим більше своїх потреб вони можуть задовольнити, тим багатшими вони себе вважають.

- Крім грошей, у нас і у Лисиці є багато іншого: дім, земля, машина, посуд, одяг, цінні папери, коштовності тощо.

Все, що люди мають, називається МАЙНО. Його можна використовувати за призначенням для задоволення потреб, а також можна продати, щоб на отримані гроші купити товари і отримати послуги . Людина, у якої є майно, багатша за ту, у якої нема майна.

Як ти вважаєш, що таке багатство?

В економіці БАГАТСТВОМ називають цінність всього майна, а також гроші, якими володіє людина чи родина.

-Так що ж, тепер нам необхідно все продати, щоб дізнатися хто багатший: ми чи Лисиця? - хором запитали ведмежатка. Ми не хочемо залишатися без іграшок, самокату, велосипеду і всього іншого.
-Ні, заперечив Мишко. Нічого продавати не треба. Просто необхідно подумати: за скільки можна було б це продати, якщо б ми мали бажання це зробити, тобто оцінити наше майно. А майно наше може бути рухомим і нерухомим.
-Як це? - запитали ведмежатка.
Речі, які можна перенести, переставити з місця на місце називають РУХОМИМ МАЙНОМ. Наприклад, меблі, посуд, одяг, машина, прикраси, іграшки тощо. Дім, квартира, тобто житло, присадибна ділянка, гараж тощо,,що не можна перенести, переставити має назву НЕРУХОМЕ МАЙНО.

- Тоді ми дуже багаті, - зраділи маленькі ведмежатка. У нашій клуні є багато старих речей. Біжимо, підрахуємо наше багатство.
-Зачекайте, зупинив їх ведмідь Мишко. Ті речі, які лежать у клуні, були колись нам корисними, але вони зносились і втратили свою цінність, корисність.
- Тоді чому ти так оберігаєш картини, які теж вже старі? - поцікавились ведмедики.
- Є такі речі, ціна яких з роками зростає. Це картини відомих художників, скульптури, коштовності, старовинні речі, тобто
__ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __
(Антикваріат)
- Я ось що хочу спитати, - промовила ведмедиця, яка до сих пір мовчки спостерігала. Чому один і той же мешканець в одному місці багатий, а в іншому - його багатим не вважають.
- Справа ось у чому, - одказав Мишко. Цінність майна цього мешканця кожний раз порівнюється з цінністю майна інших мешканців. І ось що ще. Я весь час пам'ятаю і у роботі керуюсь порадами розумної вчительки Сови, яка міркувала так:

Одни вважають головними потребами володіння грошима, рухомим та нерухомим майном. Інші багатством вважають, добру душу, милосердя, освіченість, щире серце, любов, щастя у родині, уміння співчувати іншим людям. Таких теж називають багатими, духовно багатими. Людині, крім бажання володіти рухомим та нерухомим майном необхідно прагнути до ДУХОВНОГО БАГАТСТВА.

-Кожний бізнесмен, на мою думку, повинен думати не тільки про свій прибуток, своє багатство, а й про те, як принести користь не тільки собі, а й суспільству: зробити своє місто, свою країну заможними, людей щасливими, природу життєдайною, а не вмираючою, - сказав Мишко. При цьому він дуже значним і серйозним поглядом подивився на своїх дітей.

Подумай, чому? Як ти вважаєш, як стати багатим і від чого з жить багатство родини?

ВЕЛИЧИНА БАГАТСТВА родини залежить від її доходу та витрат.

- Багатство нагадує мені море, - сказав Мишко, - у яке одна річк під назвою Доходи впадає і друга, яка має назву Витрати, витікає. Якщо рі Доходів буде повноводною, а річка Витрат, як струмок, у вашому морі бу дуже багато води. Якщо річка Доходів буде нагадувати струмочок, а рік Витрат перетвориться на бурхливий потік, то незабаром ваше море стан схожим на звичайну калюжу. Але якщо ви запрудите річку Витрат, то ваш бурхливе море перетвориться на звичайне застійне болото, у якому все вмирає - болото Скупості.
-Я з тобою повністю згодна, - підтримала думку ведмедиця, - і гадаю, що наші діти, коли підростуть, будуть пам'ятати про це завжди.

А що ти думаєш з приводу слів ведмедя та його жінки?
2. Доход сім'ї як джерело збільшення її багатства.

Пригадай!
БЮДЖЕТ РОДИНИ – це___________________________________________________.

Пригадати, що входить до складу бюджету, допоможуть тобі ребуси розумної вчительки Сови. Це:

Кошти бюджету витрачаються для задоволення всіх потреб родини (житло, харчування, господарські потреби тощо). У багатьох родинах є непрацездатні, тобто ті, хто не можуть працювати з певних причин і забезпечувати себе самостійно {діти, люди похилого віку, інваліди). Тому економісти говорять не про особисті доходи або витрати кожної людини окремо, а про бюджет родини.
Розглянь ситуацію.
Ведмежатка дуже хотіли побувати у цирку на новій програмі „Льодова феєрія". Ввечері, коли вся родина зібралася вдома, ведмежатка вирішили просити про це тата.
Але тато Михайло Іванович тільки знизав плечима і промовив:
- На жаль, у нас зараз немає грошей. План доходів та витрат родини завжди ми складаємо, притримуємося його дуже ретельно (тут він суворо подивився на маму ведмедицю), але грошей нема, а місяць ще не закінчився. 1 тепер треба чекати заробітної плати на початку наступного місяця.
Тато відкрив книгу, у якій завжди записував всі витрати та доходи.
-Може, ми отримали менше, ніж у тому місяці, - міркувала мати.
Тато ведмідь не погодився:
- Ні, ми не зробили якихось незвичайних покупок і заробили стільки ж, скільки завжди. Більш того, ми виграли у лотерею. Отже, наш добробут збільшився.
Що ж сталося?

Допомога розумної вчительки Сови.
Сума доходів всієї родини - це СУКУПНИЙ ДОХОД всієї родини. Ця сума також має назву НОМІНАЛЬНИЙ ДОХОД РОДИНИ. Номінальний доход не показує точно рівень добробуту родини, тому що за одну й ту ж суму грошей можна купити різну кількість необхідних товарів.
НОМІНАЛ - вартість, яку позначено на цінних паперах (акціях, облігаціях, грошах).
У нашій ситуації Мишкова родина отримала в цьому місяці таку с суму грошей, що і в тому місяці. Але ціни на товари могли за місяць зрости на придбання тих самих продуктів та товарів першої необхідності витратил більше грошей, ніж у попередньому місяці. Це мого бути однією з причин того, чому в кінці місяцю грошей на відвідування цирку не вистачило.
Для більш точного оцінювання доходів родини економісти використовують поняття „реальні доходи". РЕАЛЬНІ ДОХОДИ - доходи родини з урахуванням зміни цін. Величина реального доходу показує, яку кількість товарів та послуг можна купити за даний номінальний доход.

Розглянь схему. Дізнайся витоки сімейних доходів.


Заробітна плата- це перший за значенням і найбільш розповсюджений вид доходу за виконану роботу. Крім цього - інші виплати, наприклад, премія.
Державні допомоги та пенсії - цей вид доходу сплачує держава для підтримки життя тим громадянам, які не в змозі повністю забезпечувати себе самостійно, або для стимулювання певних видів діяльності.
Це: Державна пенсія - щомісячна допомога, яку суспільство надає громадянину при досягненні певного віку або трудового стажу.
Допомога з непрацездатності — щомісячна допомога, якщо людина не може працювати з причини хвороби чи інвалідності.
Допомога на дітей — допомога родинам, які виховують дітей.
Допомога по безробіттю - допомога у випадку тимчасової втрати роботи.
Велика кількість соціальних допомог не виплачується у грошовій формі. Це безкоштовний проїзд, пільги з оплати комунальних та побутових послуг, купівлі медичних препаратів тощо. Ці допомоги дозволяють економити гроші тим, хто їх отримує.
"Стимулюючі виплати" - стипендії молоді, яка продовжує навчання після школи у середніх спеціальних та вищих навчальних закладах.
ІV Вправа на фокус уваги - (несподіване запитання)
Подумай, хто багатший?
• Робінзон Крузо, який на безлюдному острові має скриню, повну грошей і золота, чи пенсіонер, який отримує невеличку пенсію?
• Той, у кого речей зовсім не багато, проте вони нові і якісні чи той, у кого багато-багато старих ремонтованих речей і який нічого не викидає?
• Той, хто має достатню кількість грошей, але не може нічого купити з причини дефіциту товару читой, у кого кишені порожні, ау магазинах усе є?
• Той, хто має багато грошей, але ніколи нікому не допомагає і живе тільки для задоволення своїх потреб, чи той, хто вміє прийти на допомогу і поділитися хлібом?
V Завдання для закріплення нової теми (10 хв.) -задіяти всіх учнів
Запиши, що може бути рухомим майном, а що нерухомим, спробуй оцінити його.

Спробуй підрахувати багатство твоєї родини.


VI Домашнє завдання (з урахуванням трьох рівнів)
Джерела:


  •  Відповідний параграф підручника.


VI Заключна частина уроку (Установчий салоган)
Як казав Ленін, "Вчитися, вчитися і вчитися - це краще, ніж працювати, працювати і працювати" ...
Використана література:
• Підручник "Економіка" за ред. В.Т. Мельничук, Г.О. Ковальчук, В.О. Огнев'юк;
• Підручник "Загальна економіка" за ред. І.Ф. Радіонової;
• Підручник з економіки 5 клас.

Предмети > Економіка > Економіка 5 клас > Багатство. Як воно створюється? Доходи в сім’ї як основа створення багатства. > Багатство. Як воно створюється? Доходи в сім’ї як основа створення багатства.конспект уроку і опорний каркас