KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект до теми: Банк. Банкрутство

Конспект до уроку з предмету Економіка, 4 клас.
Тема: Банк. Банкрутство

Надіслано Биковим Д.Я., вчителем Міжнародного ліцею «Гранд» 


Т е м а у р о к у: «Банк. Банкрутство.» Тема 32.
Мета:


  •  сформувати в учнів розуміння сутності банкрутства;
  •  навчити розв’язувати учнів задачі згідно теми; 
  •  розвивати пізнавальні інтереси в учнів, логічне мислення, продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки;


Обладнання: комп’ютер, підручники, інформація зі списком літератури та адресою сайтів, слайди.

Тип уроку: комбінований.

Х і д у р о к у:

І. Привітання (5 хв) – зацікавлення учнів.
Розповідь по темі для зацікавлення учнів та привертання їх уваги.
Людей, котрі позичали гроші в кредит, раніше називали лихварями (ростовщиками - рос.). Перші лихварі діяли вже тоді, коли навіть і грошей не було, а перші позички надавалися натуральними продуктами: зерном, худобою, пізніше грошима. Поняття „давати в ріст" виникло саме тому, що лихвар позичав маленьке теля, а йому повертали натомість доросле, тобто з натуральним приростом. Лихварі зазвичай працювали на ринках: брали гроші на зберігання, сплачували покупки від імені вкладників, переводили гроші до інших міст, засвідчували торгові угоди. Лихварський процент був різним. Наприклад, купцям, які відправлялися у небезпечне дальнє мандрування, гроші давали - позичали під особливий «морський» процент.

Питання (для перевірки засвоєння матеріалу): Як ви думаєте, якими були «морські» проценти: високими чи низькими?

ІІ. Релаксація

Все робилося дуже просто у ті давні дні. Якщо у будь кого було багато грошей, то він просто клав їх у банку, закапував її під забором та казав: «У мене гроші в банці», і більше ні про що не переймався. Льюїс Керол.
ІІІ. Нова тема (20 хв) – опорний конспект для учнів, використання демонстраційного матеріалу
Питання з повторення:


  •  Що таке банк?
  •  Які банки є у вашому місті?
  •  Що таке банківські проценти?


П л а н у р о к у:
Слово “банк” походить від слова “banka” — стіл, на якому в Середньовіччі генуезькі міняли розкладали свої монети у мішках та посудинах. “Ваnсhегіі” — так звались у XII столітті міняли у Генуї. Від слова “banka” походить також поняття “банкрут”. Коли міняла зловживав будь-чиєю довірою, розбивали стіл, за яким він сидів, тобто визначали — “bank rotto”.
Банк - це фінансова організація, що проводить різноманітні операції з цінними паперами і грошима.
Банки надають фінансові послуги населенню, підприємствам, уряду й один одному.
Банк може зберігати гроші (папери), купувати і продавати, видавати кредити, обмінювати, контролювати обіг і т.д.
Ще у сиву давнину купцям та мандрівникам приходилось обмінювати свої гроші на гроші інших країн. Таким обміном займалися міняйли. За свою роботу вони брали платню. Обмін часто відбувався на спеціальній лаві (з італійської лава - „Ьаncа"). Від цього слова, мабуть, походить слово банк. У деяких країнах першими банкірами були ювеліри. В Давній Греції роль банків виконували храми, на Русі частину банківських функцій - монастирі. Зокрема, собор Святої Софії у Новгороді, Кирило-Білозерський та Юр'їв монастирі. І монастирі, і ювеліри видавали володарям монет іменні розписки, за якими у разі потреби можна було отримати гроші, які були здані на зберігання. Купці з охотою приймали розписки як плату за товари, тому що могли обміняти їх на золото у тому місці, звідки були монети. Це було зручно і безпечно для обох сторін. З розвитком виробництва товарів виникла потреба в обміні одних товарів на інші. Для виробництва товарів і обміну також були необхідні гроші, які не завжди були у достатній кількості у тих людей, які бажали зайнятися справами. Тому, зберігачі грошей вирішували давати їм в борг і брати за це певну плату.
Людям було необхідно створити щось схоже на грошовий магазин, у якому можна було б купити гроші тим, кому вони необхідні у певний момент і куди можна було б їх здати за плату тим, кому вони зараз не були потрібними. Банки стали цими грошовими магазинами. Перші справжні банки з'явилися у Флоренції у XIII столітті. Флоренція - місто-країна лихварів, яка торгувала з іншими містами та державами. Флорентійські компанії об'єдналися у торговельно-банківські компанії. У кінці XIII століття флорентійські компанії стали банкірами самого Папи Римського: вони збирали за його дорученням церковні податки. Навіть королі Франції, Англії брали грошові позики у флорентійських банкірів. На початку XIV століття у Флоренції було більше 80 торговельно-банківських компаній.
Питання для дітей:
Для чого багатії міста об'єдналися?
Чому банки з'явилися саме у Флоренції?

ІV. Вправа на фокус уваги (5 хв).
У давнину іноді траплялося так, що люди, обурені поведінко міняйли, ламали, били його лаву. Чому так відбувалося?
а) міняйла відмовляв у обміні грошей;
б) міняйла вимагав досить високу платню за свої послуги;
в) міняйлу ловили на шахрайстві.
V. Завдання для закріплення нової теми (10 хв) – розв’язування задач.
Маленькі ведмежатка давно мріяли про покупку новенького магнітофона і навіть відкладали у скарбничку. Але необхідної суми ніяк не могли накопичити, їм вдалося накопичити всього 100 л. грн. Вирішили тоді ведмедики взяти позику (кредит) у банку і купити магнітофон.
Яку позику необхідно взяти ведмедикам, якщо відомо, що магнітофон коштує у 6 разів більше, ніж та сума, яку вони накопичили? Яку суму їм прийдеться повернути до банку через рік, якщо відомо, що банк бере за надання позики (кредиту) терміном на 1 рік плату, яка складає 15% від суми позики?

Щоб знайти проценти від числа, необхідно число поділити на 100% і помножити на кількість процентів. Наприклад, щоб знайти 10% від 300 л. грн. необхідно 300 л. грн. поділити на 100% і помножити на 10%:
10% від 300 = 300:100% х 10% = 30 (л.грн.)

VІ. Додаткові завдання – самостійна робота
Чи знаєте ви як на італійську перекладається слово лава?
А зламана лава мала назву „Ьаnса rotta". Який економічна походить від цієї назви? Відповісти на це питання допоможе ребус.

БАНКРОТ (банкрут) - неможливість людини або фірми сплачувати за борговими обов'язками внаслідок відсутності грошей; людина, фірма, яка розорилася.
БАНКРУТСТВО - розорення.

VІІ. Домашнє завдання.
Тема «Банк. Банкруство» та наступна тема «Вкладник. Користь від вкладу. Позичальник. Користь позики. Сплата позики».

VІІІ. Заключна частина уроку
І завжди пам’ятайте:
Запам'ятовувати вміє той, хто вміє бути уважним. (С.Джонсон)

Підсумки
Треба багато вчитися, щоб знати хоча б трішечки. (М.Монтеск'є)


Предмети > Економіка > Економіка 4 клас > Банк. Банкрутство > Банк. Банкрутство. конспект уроку і опорний каркас