KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект до теми Досудовий і судовий захист

 Конспект з предмету Економіка 9 клас
Тема: Досудовий і судовий захист
Надіслано Леоновою А., вчителем Економіки.


Т е м а у р о к у: «Досудовий и судовий захист (37 урок)»
Мета:

Після опрацювання матеріалу цього уроку учні будуть:
• називати нормативно-правові акти, якими регламентується порядок судового захисту прав споживачів;
• знати порядок судового захисту прав споживачів;
• знати, які докази повинні надаватися суду;
• визначати терміни прийняття судового рішення.
• називати нормативно-правові акти, якими регламентується порядок звернення споживачів за захистом своїх порушених прав;
• відрізняти заяви (клопотання) та скарги;
• оформлювати заяви і скарги споживачів;
• знати про тривалість термінів розгляду заяв і скарг;
• знати порядок звернення до державних та громадських органів захисту прав споживачів.
Обладнання: комп’ютер, підручники, слайди., таблиця для самостійної роботи.
Тип уроку: комбінований.
Х і д у р о к у:
І. Привітання (3 хв) – настрій на позитив
Уявіть, що у вас є банківський рахунок, на який щоранку вплачують $86 400. Але цей баланс не переноситься на наступний день. Тобто, кожного вечора банк забирає з вашого ранку все те, що вони не змогли витратити за день. Що б ви робили? Використовували б кожен цент, правда? Кожен з нас має такий банк. І це - ЧАС. Кожного ранку ви отримуєте 86 400 секунд. Кожної ночі, час, який ви не використали для певних цілей, вичеркується як втрачений. Він не переноситься на наступний день. Перевищити баланс не можна, тож кожного ранку для вас відкривається новий рахунок. А кожної ночі все невикористане згоряє.
Ви повинні жити теперішнім і користати з того балансу, який маєте. Інвестуйте з розумом, щоб отримати здоров'я, радість і успіх!
Час пливе! Живіть достойно.
Щоб зрозуміти цінність ОДНОГО РОКУ, уявіть себе студентом, що провалив курс.
Щоб зрозуміти цінність ОДНОГО МІСЯЦЯ, уявіть себе матір'ю, що передчасно народила дитину.
Щоб зрозуміти цінність ОДНОГО ТИЖНЯ, уявіть себе редактором щотижневика.
Щоб зрозуміти цінність ОДНІЄЇ ГОДИНИ, уявіть себе закоханими, що чекають на зустріч.
Щоб зрозуміти цінність ОДНІЄЇ ХВИЛИНИ, уявіть себе людиною, що запізнилася на потяг.
Щоб зрозуміти цінність ОДНІЄЇ СЕКУНДИ, уявіть себе особою, яка щойно уникнула нещасного випадку.
Щоб зрозуміти цінність ОДНІЄЇ МІЛІСЕКУНДИ, уявіть себе спортсменом, що виграв срібну медаль на Олімпіаді.
Цінуйте кожну СВОЮ мить! І цінуйте ще більше, коли проводите її з кимось особливим, з тим, хто цього заслуговує. І пам'ятайте: час ні на кого не чекає.
Вчорашнє - це вже історія. Що буде завтра - таємниця. Сьогодення - це дар. Ось чому його і називають "теперішнім\подарунком"
ІІ. Релаксація (1 хв) – після серйозного веселе
Виявилося, що гроші вміють розмовляти. Проблема в тому, що вони знають тільки одне слово – "Прощавай!" 

ІІІ. Нова тема (30 хв) – опорний конспект для учнів, використання демонстраційного матеріалу
Питання з повторення:


  •  Яка буває юридична допомога?
  •  Як можна отримати юридичну допомогу?
  •  У якому разі надається юридична допомога?
  •  Хто надає юридичну допомогу споживачу?

Сьогодні ми будемо говорити про судовий та позасудовий захист споживачів. Це інформація необхідна і в майбутньому не раз стане Вам у пригоді.

П л а н у р о к у:
1. Позасудовий захист прав споживачів.

Закон України «Про захист прав споживачів» передбачає два варіанти захисту прав споживачів. Перший — досудовий захист, тобто претензійне провадження, а другий є судовим (позовним).
Позасудовий порядок захисту прав споживачів полягає в тому, що споживач, чиї права порушені, мо¬же спочатку пред'явити вимоги про захист порушеного права безпосередньо продавцеві (виробникові, виконавцеві), не звертаючись із позовом до суду. Досудовий порядок розгляду вимог споживачів передба¬чений з метою спонукати сторони самостійно врегулювати розбіжності, що виникли, а продавця (вироб¬ника, виконавця) — добровільно задовольнити обґрунтовані вимоги споживача, дозволяючи швидко відновити порушене право.
Якщо яким-небудь чином законні вимоги не задовольняються продавцем (виконавцем, виробни¬ком), то у споживача є право звернення із заявою або скаргою у відповідні органи (державні або гро¬мадські організації із захисту прав споживача).
Заява — звернення з проханням про сприяння реалізації закріплених за конкретним суб'єктом чинним законодавством прав та інтересів.
Скарга — звернення з вимогою про відновлення прав і захисту законних інтересів.
Порядок розгляду звернень громадян регулюється Законом України «Про звернення громадян» від 02. 10. 96 р. Згідно з цим Законом кожен громадянин може звернутися із заявою в будь-яку закон¬но діючу організацію незалежно від форм власності і видів діяльності, а також оскаржити рішення, дії (або бездіяльності) будь-яких органів і їх посадовців, якщо порушено його права і законні інтереси, створено перешкоди для здійснення цих прав, або на громадянина незаконно покладені якісь обов'яз¬ки чи його незаконно притягали до відповідальності.
Наприклад, заява-претензія на ім'я директора магазину або підприємства. Зміст претензії, як пра¬вило, поділяється на три частини: спочатку ви викладаєте факти (наприклад, про те, що ви придбали неякісну річ, що підтверджується відповідними документами), далі необхідно вказати відповідну нор¬му законодавства (ст. 8 Закону України «Про захист прав споживачів»), на основі якої продавець (ви¬робник) зобов'язаний виконати одну з ваших вимог. Також слід викласти вашу вимогу та строк її ви¬конання. Висуваючи претензію, збережіть докази того, що ви її направили продавцю (виробнику): йо¬го підпис на другому екземплярі, поштову квитанцію тощо. Письмове звернення повинно бути підпи¬сане заявником (заявниками) із вказівкою дати. Звернення або звертання, оформлене без дотриман¬ня цих вимог, повертається заявнику з відповідним роз'ясненням не пізніше ніж через десять днів із дня його надходження.
Претензії подаються (надсилаються) продавцю або виробнику (їхнім представникам). Якщо про¬давець (виробник) невпевнений у чинниках зіпсування товару, тоді необхідно проводити незалежну експертизу, яка проводиться за рахунок продавця.
Звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язко¬вому прийняттю і розгляду. Крім того, звернення зобов'язані розглянути безкоштовно — всяке стягу¬вання платні є незаконним.
У випадку, якщо посадовці організацій відмовляються приймати звернення громадян або не дають на них відповіді, рівно як і в усіх інших, рекомендується обов'язково залишати у себе копії направле¬них (переданих) вами звернень і наполягати на тому, щоб посадовець, відповідальний за прийом звер¬нень громадян (секретар приймальні, працівник канцелярії і т. д.), зареєстрував ваше звернення у вашій присутності в журналі реєстрації звернень громадян або вхідної кореспонденції і повідомив вам реєстраційний номер і дату, або на вашій копії зробив відмітку про прийом (штамп організації, прізви¬ще, ініціали і підпис посадовця, дата ухвалення звернення).
Якщо з яких-небудь причин вам не вдається особисто передати ваше звернення, необхідно відправити його поштою. Причому слід відправляти його замовленим листом з повідомленням про вручен¬ня або ж цінним листом з описом вкладеного, якщо ви відправляєте документи.
Копії звернень з відмітками про вручення, квитанції про відправку рекомендованих (цінних) листів необхідно зберігати до остаточного вирішення вашого питання.
Якщо питання, адресоване органам державної влади, місцевого самоврядування або їхнім посадов¬цями, не входять до їх повноважень, у строк не більше ніж 5 днів звернення пересилається ними відповідному органу або посадовцю, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У випадку, якщо звернення не містить даних, необхідних для ухвалення рішення органом або посадов¬цем, воно в такий же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
З вимогою про відновлення прав і захисту законних інтересів громадян звертаються у формі скарги.
Скарга споживача повинна бути подана в письмовому вигляді і містити відомості:
• ім'я, прізвище, по батькові;
• місце проживання громадянина;
• серію і номер паспорта або іншого документа, що засвідчує особу;
• дані про товар, під час продажу якого були порушені права споживача.
Законодавством передбачені терміни розгляду звернень громадян. Звернення розглядаються в термін не більше одного місяця з дня їхнього надходження, а ті, які не мають потреби в додатковому вивченні, невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів із дня їх одержання. Тобто протягом 14 днів вам повинні дати остаточну відповідь. Якщо в місячний термін вирішити порушене питання немож¬ливо, то встановлюється необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка пода¬ла звернення, але не більше 45 днів.
Якщо продавець (виробник) відмовляється задовольнити вимоги споживача, то він повинен це обґрунтувати. У випадку, коли в місячний термін вирішити порушені в зверненні питання неможли¬во, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлю¬ють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала заяву. Звернення громадян пільгової категорії розглядаються в першочерговому порядку.
2. Судовий захист прав споживачів.
Законом передбачений спеціальний порядок судового захисту прав споживачів. Відповідно до Зако¬ну України «Про захист прав споживачів», ЦК і ЦПК України до органів, що здійснюють судовий захист прав споживачів, відносять суди загальної юрисдикції, зокрема районні суди. Відповідно до ч. 5 ст. 110 ЦПК споживачі на свій розсуд можуть пред'являти позови до суду за місцем свого проживання або за місцезнаходженням відповідача, за місцем спричинення шкоди або за місцем виконання договору.
Суддя, визнавши справу підготовленою, виносить визначення про призначення її до розгляду в су¬довому засіданні, сповіщає сторони, інших осіб, що беруть участь у справі, про час і місце розгляду справи, викликає інших учасників процесу. Справа розглядається і вирішується судом до закінчення двох місяців з дня надходження заяви до суду, а мировим суддею — до закінчення місяця з дня ухва¬лення заяви до провадження.
Суд у процесі розгляду справи зобов'язаний безпосередньо досліджувати докази у справі: заслухо¬вувати пояснення сторін і третіх осіб, свідчення свідків, висновки експертів, консультації і пояснення фахівців, ознайомитися з письмовими доказами, оглянути речові докази, прослуховувати аудіозаписи і переглядати відеозаписи. Розгляд справи відбувається усно і за незмінного складу суддів. У разі заміни одного із суддів у процесі розгляду справи розгляд повинен бути проведений із самого почат¬ку. За наслідками розгляду позовної заяви суд ухвалює мотивоване рішення.
Суди ухвалюють рішення ім'ям України й оголошують їх відразу ж після закінчення судового засідання.
У виняткових випадках, залежно від складності справи, складання повного рішення може бути відкладено на термін не більше п'яти днів із дня закінчення слухання справи, проте при цьому вступна і резолютивна частини рішення обов'язково оприлюднені на тому самому засіданні, на якому закінчив¬ся розгляд справи. Проголошена вступна і резолютивна частини рішення повинні бути підписані всім складом суду, що розглядав справу, і підшиті до справи. Після оголошення рішення суд, який його ух¬валив, не може сам відмінити це рішення.
За загальним правилом рішення суду вступає в законну силу після закінчення терміну подачі зая¬ви про апеляційне оскарження (10 днів після оголошення рішення), якщо заява про апеляційне оскар¬ження не подавалася. Якщо була подана заява про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була представлена у встановлений термін (20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження), рішення суду вступає в законну силу після закінчення цього терміну. У разі подання апеляційної скар¬ги рішення, якщо воно не скасоване, вступає в законну силу після розгляду справи апеляційним су¬дом (ч. 1 ст. 223 ЦПК). Рішення суду, яке вступило в законну силу, передається до районного відділу державної виконавчої служби (ВДВС) для виконання.
Питання по темі:
1. Якими нормативно-правовими актами регламентується порядок звернення споживачів щодо захисту своїх порушених прав?
2. Якщо права споживача порушені, визначте, у якому випадку подається заява, а в якому — скарга?
3. Який існує порядок звернення до органів захисту прав споживачів?
4. Протягом якого терміну розглядаються заяви і скарги?
5. За яких обставин споживач має право вимагати відшкодування моральної шкоди?
6. Якими нормативно-правовими актами регламентується порядок судового захисту прав спожи¬вачів?
7. Чи може споживач звертатися до суду не за місцем свого проживання?
8. Які докази повинні надаватися суду?

ІV. Вправа на фокус уваги (1 хв).
Назвіть реквізити, які повинні містити заява, скарга.

V. Завдання для закріплення нової теми (10 хв) – розв’язування задач.
1. Позови до суду у захисті прав споживачів можуть бути пред'явлені за місцем:
A. Розташування організації або її філіалу, а якщо відповідач — приватний підприємець — за місцем його проживання.
Б. За місцем проживання або перебування позивача.
B. За місцем виконання договору.
Г. Будь-що з перерахованого вище, за вибором позивача.
2. Розмір компенсації моральної шкоди за порушення прав споживачів визначається:
A. Споживачем. Б. Судом.
B. Продавцем (виробником, виконавцем).
3. Постанови судів першої інстанції:
А. Можуть бути оскаржені в прокуратурі. Б. Не можуть бути оскаржені. |Х В. Можуть бути оскаржені в арбітражному суді.
4. Чи є претензійний порядок вирішення споживчих суперечок обов'язковим?
A. Так. Б. Ні.
B. Так, у деяких випадках.
5. Чи звільняються споживачі від сплати державного мита за позовами, що пов'язані з порушенням їхніх прав?
A. Так. Б. Ні.
B. Частково.
Г. У разі позитивного рішення.
6. Що повинен пред'явити споживач товару для того, щоб його вимоги були розглянуті в суді:
A. Квитанцію.
Б. Товарний, касовий чек.
B. Правильні відповіді А, Б.
7. Заява — це:
A. Звернення з вимогою про відновлення прав і захисту законних інтересів громадянина.
Б. Звернення з проханням про сприяння реалізації закріплених за конкретним суб'єктом чинним законодавством прав та інтересів громадянина.
B. Звернення з вимогою про відновлення прав громадян.
Г. Звернення з проханням про сприяння відновлення прав громадянин.
8. Заява від скарги відрізняється тим, що останньою передбачено:
A. Пред'явлення вимоги. Б. Прохання.
B. Викладення суті порушеного питання.
Г. Зазначення місця проживання громадянина, який подає скаргу.
9. Якщо продавець (виробник) не впевнений у чинниках зіпсування товару, тоді:
A. За рахунок продавця проводиться незалежна експертиза. Б. За рахунок покупця проводиться незалежна експертиза.
B. Продавець вправі провести експертизу власними зусиллями.
Г. Покупець проводить експертизу там, де вважає доцільним.
10. Звертання громадян розглядаються (вирішуються) в термін, що не перебільшує:
A. Одного місяця з дня їх надходження.
Б. П'ятнадцяти днів із дня їх одержання.
B. Семи днів із дня їх надходження.
11. До обов'язків споживача у разі звернення до суду належить:
A. Одержувати копії рішень, ухвал, постанов й інших документів, що є у справі. Б. Брати участь у судових засіданнях.
B. Представляти докази, брати участь у їх дослідженні.
Г. Ознайомлюватися з матеріалами справи, робити з них виписки.
12. До прав споживача під час звернення до суду належить:
A. Заявляти клопотання і відводи.
Б. Давати усні й письмові пояснення суду.
B. Представляти свої доводи і заперечення. Г. Оскаржувати рішення й ухвали суду.

VІ. Додаткові завдання – самостійна робота
Зробити порівняльний аналіз судового та позасудового захисту прав споживачів. Обладнання: таблиця.

Інструкції :
Пункти для аналізу                       Досудовий захист                                    Судовий захист


Підстави для звернення


Державні (недержавні) органи, 


до яких зверта¬ється споживач


Назва документів,


які складає споживач при зверненні

Порівняйте судовий та позасудовий захист прав споживачів, заповнюючи таблицю. Зробіть висновки.
VІІ. Домашнє завдання (з урахуванням трьох рівнів)
Нова тема: «Організації, що захищають споживачів.»
VІІІ. Заключна частина уроку (налаштування на працю)
Праця – джерело усякого багатства. Вона – перша і основна умова всього людського життя, і притому в такому ступені, що ми повинні в відомому смислі повинні сказати :праця зробила саму людину.(Енгельс Ф.).
Підсумки
Людина з безліччю позитивних якостей додасть до них ще дві,якщо виявиться здатною заробити і розумно витратити великі гроші. Е.Севрус






Предмети > Економіка > Економіка 9 клас > Досудовий і судовий захист > Досудовий і судовий захист конспект уроку і опорний каркас