KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект до теми Звідки до нас потрапляє інформація про товар.Про що свідчить етикетка

Конспект уроку до предмету Економіка, 9 клас
Тема: Звідки до нас потрапляє інформація про товар.Про що свідчить етикетка

Надіслано Биковим Д.Я.,вчителем Міжнародного ліцею "Гранд"

Т е м а у р о к у: Звідки до нас потрапляє інформація про товар.
Про що свідчить етикетка?
 
Мета:

  •  сформувати в учнів розуміння сутності інформації на товарі;
  •  навчити «читати» етикетку; 
  •  розвивати пізнавальні інтереси в учнів, логічне мислення, продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки;
  •  виховувати творчу активність, самостійність у формуванні нових знань, сприяти професійній орієнтації учнів.

Обладнання: комп’ютер, підручники, інформація зі списком літератури та адресою сайтів, слайди.
Тип уроку: комбінований.
Х і д у р о к у:
І. Привітання
(3 хв) – настрій на позитив
Три економіста і три математика зібралися подорожувати поїздом. Перед поїздкою математики купили три квитки, а економісти - один. Математики вирішили вдосталь повеселитися, дивлячись, як їхні дурні колеги будуть платити штраф. Як тільки кондуктор став підходити до купе економістів, вони всі троє зайшли до найближчого туалет. Кондуктор, помітивши, що в туалеті хтось є, постукав у двері. У відповідь простяглася рука з квитком. Кондуктор прокомпостувати його, повернув і пішов. Розлючені математики вирахували, що економістам вдалося заощадити 2 / 3 вартості квитків.
На наступний день математики вирішили самі скористатися виграшною стратегією і купили лише один квиток. А економісти не стали купувати зовсім. Коли математики побачили контролера, вони замкнулися в туалеті і почувши стукіт протягнули квиток. Його хтось взяв, але назад не повернув. Чому?
Та тому, що з цим квитком у сусідній туалет пішли економісти.
 Отож будемо намагатися оперувати не лише знаннями, а й логікою та вмінням передбачати кроки суперників.
ІІ. Релаксація (1 хв) – після серйозного веселе
Порада:
Взявши гроші з банкомата, кричіть: "Ура! Я знову виграв!! Вже третій раз за тиждень!"
ІІІ. Нова тема (20 хв) – опорний конспект для учнів, використання демонстраційного матеріалу
Питання з повторення:

  •  Який закон регулює права споживачів в Україні?
  •  Які права є у споживача згідно закону?
  •  Що таке право на інформацію?

Епіграфом до нової теми уроку є вислів Т.Фуллера: «Той, хто намірився вести справи тільки з чесними людьми, повинен забути про комерцію».
Сьгодні ми поговоримо про те, як можна оберегти себе від купівлі неякісного товару, навчившись басити та читати інформацію про нього.
П л а н у р о к у:
1. Сутність поняття «інформація про продукцію»
Згідно закону України «про захист прав споживачів», статті 15, споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Інформація про продукцію не вважається рекламою.
Інформація про продукцію повинна містити:
1) назву товару;
2) найменування нормативних документів, вимогам яких повинна відповідати вітчизняна продукція;
3) дані про основні властивості продукції, а щодо продуктів харчування - про склад (включаючи перелік використаної у процесі їх виготовлення сировини, в тому числі харчових добавок), номінальну кількість (масу, об'єм тощо), харчову та енергетичну цінність, умови використання та застереження щодо вживання їх окремими категоріями споживачів, а також іншу інформацію, що поширюється на конкретний продукт;
4) відомості про вміст шкідливих для здоров'я речовин, які встановлені нормативно-правовими актами, та застереження щодо застосування окремої продукції, якщо такі застереження встановлені нормативно-правовими актами;
5) позначку про наявність або відсутність у складі продуктів харчування генетично модифікованих компонентів;
6) дані про ціну (тариф), умови та правила придбання продукції;
7) дату виготовлення;
8) відомості про умови зберігання;
9) гарантійні зобов'язання виробника (виконавця);
10) правила та умови ефективного і безпечного використання продукції;
11) строк придатності (строк служби) товару (наслідків роботи), відомості про необхідні дії споживача після їх закінчення, а також про можливі наслідки в разі невиконання цих дій;
12) найменування та місцезнаходження виробника (виконавця, продавця) і підприємства, яке здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача, а також проводить ремонт і технічне обслуговування.
Стосовно продукції, яка підлягає обов'язковій сертифікації, споживачеві повинна надаватись інформація про її сертифікацію.
Стосовно продукції, яка за певних умов може бути небезпечною для життя, здоров'я споживача та його майна, навколишнього природного середовища, виробник (виконавець, продавець) зобов'язаний довести до відома споживача інформацію про таку продукцію і можливі наслідки її споживання (використання).
Інформація споживачеві повинна надаватися згідно із законодавством про мови.
Інформація про продукцію може бути розміщена у місцях, де вона реалізується, а також за згодою споживача доводитися до нього за допомогою засобів дистанційного зв'язку.
 Продукти харчування, упаковані або розфасовані в Україні, повинні супроводжуватись інформацією про їх походження.
2. Інформація на етикетці про харчові продукти
Товар, який реалізується в роздрібній торгівлі, повинен мати на етикетках (упаковці) в доступній для сприйняття формі, викладену відповідно до чинного законодавства про мову, такі дані:
• назву харчового продукту;
• масу (об'єм);
• склад, включаючи перелік використаних в процесі виготовлення інших продуктів харчування, харчових добавок, барвників тощо;
• калорійність;
• дату виготовлення;
• термін придатності та умови зберігання;
• найменування та адресу виробника.
3. Права у разі неотримання або недоотримання інформації
У разі коли надання недоступної, недостовірної, неповної або несвоєчасної інформації про продукцію та про виробника (виконавця, продавця) спричинило:
1) придбання продукції, яка не має потрібних споживачеві властивостей, - споживач має право розірвати договір і вимагати відшкодування завданих йому збитків;
2) неможливість використання придбаної продукції за призначенням - споживач має право вимагати надання у прийнятно короткий, але не більше місяця, строк належної інформації. Якщо інформацію в обумовлений строк не буде надано, споживач має право розірвати договір і вимагати відшкодування збитків;
3) заподіяння шкоди життю, здоров'ю або майну споживача - споживач має право вимагати відшкодування збитків, завданих природним об'єктам, що перебувають у його володінні на праві власності або на інших підставах, передбачених законом чи договором.
Збитки, завдані споживачеві недобросовісною рекламою, підлягають відшкодуванню винною особою у повному обсязі.
 Продавець не звільняється від відповідальності у разі неодержання ним від виробника (імпортера) відповідної інформації про товар.
4. Головне Київське міське управління у вправах захисту прав споживачів
На сьогодні Головне Київське міське управління у справах захисту прав споживачів є регіональним підрозділом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики та забезпечує проведення у життя державної політики щодо захисту прав споживачів на території міста Києва.
Головне управління в межах своїх повноважень здійснює державний захист прав споживачів.
Управління у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, Положенням про Головне Київське міське управління у справах захисту прав споживачів, нормативними актами Держcпоживстандарту України та розпорядженнями Київської міської державної адміністрації.
Основні завдання:
1. Здійснення державного контролю за дотриманням законодавства України про захист прав споживачів місцевими органами виконавчої влади та господарюючими суб'єктами.
2. Здійснення контролю за дотриманням рекламодавцям, виробниками та розповсюджувачами реклами вимог законодавства України про рекламу у сфері захисту прав споживачів.
3. Захист інтересів і прав громадян як споживачів у разі придбання, замовлення або використання ними товарів (робіт, послуг) для власних побутових потреб.
4. Захист споживачів від порушень рекламодавцями, виробниками та розповсюджувачами реклами законодавства України про рекламу.
5. Вжиття до господарюючих суб’єктів, які порушують права споживачів, а також до рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами, які порушують законодавство про рекламу, передбачених законодавством заходів впливу.
6. Висвітлення у засобах масової інформації результатів роботи і контролю за дотриманням законодавства про захист прав споживачів, інформування населення про порядок реалізації прав споживачів та законодавства про рекламу.
Адреса: вул.. Сагайдачного, 29-а. Київ, 04070. Тел.. 4257767.
ІV. Вправа на фокус уваги (1 хв).
 Хтось з Вас звертався до Головного Київського міського управління у вправах захисту прав споживачів? А чи були випадки, коли ви придбали неякісний товар, і через незнання законодавства не повертали гроші?
V. Домашнє завдання: Описати (або змоделювати) ситуацію придбання неякісного продовольчого товару та описати дії у такому випадку зі сторони споживача.
VІ. Заключна частина уроку “Ми живемо не в країні глухих. Закон надає споживачу право на одержання необхідної, доступної та достовірної інформації про товари, роботи, послуги. Користуймося цим правом!”
Підсумки
«Чого б ти не навчався, ти навчаєшся для себе» . Петроній.
Література:

  •   Автономов В.С. «Основи економічних вчень". М – "Віта-Прес", 2004
  •  Підручник «Економіка», В.Г.Мельничук, Г.О.Ковальчук, В.О.Огнев`юк.
  •  Підручник «Загальна економіка» за ред. І.Ф.Родіонової. 
  •  Додаткова література


     
Предмети > Економіка > Економіка 9 клас > Звідки до нас потрапляє інформація про товар.Про що свідчить етикетка > Звідки до нас потрапляє інформація про товар.Про що свідчить етикетка. конспект уроку і опорний каркас