KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект до теми Товарна біржа, асортимент, підприємницька ідея

Конспект до предмету Економіка 3 клас
Тема: Товарна біржа, асортимент, підприємницька ідея.

Надіслано Биковим Д.Я., вчителем Міжнародного ліцею "Гранд"


Т е м а у р о к у: «Товарна біржа, асортимент, підприємницька ідея. (урок №25)»
Мета:


  •  сформувати в учнів поняття про товарну біржу, асортимент та підприємницьку ідею;
  •  розвивати пізнавальні інтереси в учнів, логічне мислення, продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки;
  •  виховувати творчу активність, самостійність у формуванні нових знань, сприяти професійній орієнтації учнів.

Обладнання: комп’ютер, підручники, інформація зі списком літератури та адресою сайтів, слайди.
Тип уроку: комбінований.
Х і д у р о к у:
І. Привітання (3 хв) – настрій на позитив
Притча «Дороге навчання»
 Молодого, нещодавно призначеного менеджера компанії IBM, керівництво викликало на килим. Ще б пак! Він здійснив операцію, на якій фірма втратила щонайменше 10 мільйонів доларів. Коли співробітник зрозумів свою помилку, було вже запізно, гроші спливли.
Коли зайшов в кабінет, він, відчуваючи свою провину і не чекаючи того, що йому скажуть, вимовив:
- Я розумію, що ви маєте мене звільнити, і, визнаючи свою провину, приймаю ваше рішення.
- Звільнити!? - вимовив керівник. - Ми тільки що витратили 10 мільйонів на ваше навчання і не можемо розкидатися такими цінними кадрами. Ідіть негайно працювати!
ІІ. Релаксація (1 хв) – після серйозного веселе
Анектод:
Школярів попросили допомогти в поширенні лотерейних квитків. Кожному дали по 20 штук. Хлопці розійшлися по будинках. Один з них дуже швидко повернувся і гордо заявив:
- Я всі квитки продав! Усі двадцять взяли в одному будинку.
- І як тобі це удалося?
- Мене вкусив їхній собака.
ІІІ. Нова тема (20 хв) – опорний конспект для учнів, використання демонстраційного матеріалу
Питання з повторення:
Епіграфом до нової теми уроку є відоме прислів’я «Вуха повинні чути, що рот говорить.».
Сьогодні ми будемо говорити про товарну біржу, асортимент та підприємницьку ідею.
П л а н у р о к у:
1. Товарна біржа

Товарна біржа є організацією, що об'єднує юридичних і фізичних осіб, які здійснюють виробничу і комерційну діяльність, і має за мету надання послуг в укладенні біржових угод, виявлення товарних цін, попиту і пропозицій на товари, вивчення, упорядкування і полегшення товарообігу і пов'язаних з ним торговельних операцій.
Товарна біржа по визначенню - корпоративна, некомерційна асоціація членів корпорацій, що забезпечує матеріальні умови для купівлі-продажу товарів на ринку шляхом публічних торгів відповідно до правил і процедурам, що забезпечують рівність для клієнтів і членів біржі.
Задачі біржі - не постачання економіки сировиною, капіталом, валютою, а організація, упорядкування, уніфікація ринків сировини, капіталу і валюти.
Товарні біржі здійснюють купівлю і продаж не товарів, а контрактів на їхнє постачання. На них продаються контракти на стандартизовані види товарів, що можуть бути продані великими партіями по чи зразках технічному опису. На товарних біржах виявляються базисні ціни, що формуються під впливом співвідношення попиту та пропозиції. Усі біржі є самостійними підприємствами і діють незалежно друг від друга. Одні товари продаються і купуються лише на якійсь одній біржі, інші - на декількох; однак, розміри контрактів на той самий товар і інші характеристики відрізняються друг від друга на різних біржах.
Стосовно до наших умов до складу основних функцій товарної біржі повинні входити такі, як розробка стандартів на реалізовану через біржу продукцію, а також пакета типових контрактів по угодах купівлі-продажу, котировка цін, врегулювання виникаючих суперечок і інформаційна діяльність.
Біржа виконує функції збалансування попиту та пропозиції шляхом відкритої купівлі-продажу, упорядкування й уніфікації ринку товарних і сировинних ресурсів, стимулювання розвитку ринку, економічного індикатора
Розрізняють дві категорії членів біржі:
1. повні члени - із правом на участь у біржових торгах у всіх секціях біржі і на визначене установчими документами біржі кількість голосів на Загальних зборах біржі і на загальних збори членів секцій біржі;
2. неповні члени - із правом на участь у біржових торгах у відповідній секції і на визначене установчими документами біржі кількість голосів на Загальних зборах членів біржі і загальних зборах членів секції біржі.
Товарна біржа здійснює свою діяльність за принципами:
• рівноправності учасників біржових торгів;
• застосування вільних (ринкових) цін;
• публічного проведення біржових торгів.
Товарна біржа не займається комерційним посередництвом і не має на меті одержання прибутку.
2.Асортимент
Асортимéнт— склад і співвідношення окремих видів продукції підприємства, галузі виробництва або групи товарів. Асортимент продукції характеризує її склад щодо сортності і якості.
Набір різних видів і сортів товарів у торгівлі. Термін асортимент застосовується здебільшого для товарів народного вжитку. Виробничо-технічна продукція і надання послуг визначаються терміном номенклатура. Асортимент буває гуртовий (оптовий) і роздрібний. Гуртовий асортимент сформований (згрупований) за певними ознаками - товарознавчими, за принципом комплексного споживання товарів чи за потребами певних соціальних груп споживачів (товари культурно-побутового призначення, товари для спорту, товари побутової хімії тощо). Розрізняють асортиментні набори товарів: торговий набір - для окремого магазину, його секції, відділів торговельної організації. У торговій практиці вживають поняття (термін) поліпшення асортименту товарів: за рахунок внутрішньогрупових змін - збільшення у загальному асортименті питомої ваги товарів, які більшою мірою відповідають попиту населення, вищої якості, з кращими споживчими властивостями, з дотриманням гігієни, екології тощо.
3. Підприємницька ідея
Організувати фірму, відкрити власну справу нелегко. Процедура створення власного бізнесу специфічна для кожного конкретного випадку. Проте існує низка загальних проблем, з якими так чи інакше доводиться стикатися підприємцеві-початківцю, тому можна говорити про існування узагальненої технології започаткування підприємства, яку й потрібно опанувати під час вивчення цієї теми.
Загальновідомо, що аби розпочати бізнес, необхідні гроші та певні компетенції підприємця щодо їх застосування. Але визнаним є й той факт, що відправною точкою, з якої починається власна справа, є ідея, покладена в її основу. Тому, починаючи вивчати цю тему, насамперед варто розглянути поняття підприємницької ідеї, ознайомитися з джерелами пошуку ідей та опанувати методи їх пошуку.
Підприємницька ідея нерозривно пов’язана зі сферою її реалізації, тому, перш ніж прийняти остаточне рішення на користь тієї або іншої ідеї, необхідно оцінити її, по-перше, з погляду особистісних факторів і, по-друге, з погляду об’єктивних зовнішніх обмежень господарювання в тій чи іншій сфері.
Пошук ідеї свого бізнесу — одне з найбільш важливих і відповідальних завдань підприємця, адже він знаходить у цій ідеї можливість реалізації своєї суті, таланту, темпераменту, знань та інтуїції.
Джерела народження нових ідей можуть бути найрізноманітнішими, але частіше за все ними є:


  •  споживачі. Постійні контакти з ними, пошук формальних і неформальних способів виявлення їхньої думки у багатьох випадках приводять до появи нових успішних ідей у бізнесі;
  •  діючі підприємства. Детальний аналіз їхньої роботи часто дає змогу сформувати концепцію власного бізнесу;
  •  уряд. Діяльність деяких урядових установ, наприклад комітету з винаходів і відкриттів, може бути джерелом нових підприємницьких ідей;
  •  результати досліджень і розробок. Вони можуть бути одержані самими підприємцями або ж запозичені в інших дослідницьких організаціях.


Важливо не тільки знати, а й уміти використовувати на практиці методи творчого (евристичного) пошуку підприємницьких ідей. Зараз використовується велика кількість різних методів творчого пошуку підприємницьких ідей. Усю сукупність їх можна розбити на три групи (рис. 1).


B325.jpeg

ІV. Вправа на фокус уваги (1 хв).
1. Що таке товарна біржа?
2. На які категорії поділяють членів товарної біржі?
3. Назвіть задачі товарної біржі.
4. Що таке асортимент?
5. Назвіть методи творчого пошуку підприємницької ідеї?
V. Завдання для закріплення нової теми (10 хв).
1. Назвіть за якими принципи здійснює діяльність товарна біржа.
2. Які функції виконує товарна біржа?
3. Джерела надходження підприємницької ідеї?
VІ. Додаткові завдання – самостійна робота (додаток А).
Відповіді:
1. А;
2. Б, Г;
3. В;
4. А, Б,В;
5. В.
VІІ. Домашнє завдання (з урахуванням трьох рівнів)
Джерела: вивчити тему «Товарна біржа. Асортимент. Підприємницька ідея» у підручнику.
VІІІ. Заключна частина уроку (установчий слоган – «Розум дає свободу»)
Література:
1. Підручник «Сучасна економіка», Єщенко
2. Додаткова література
Додаток А
Самостійна робота за темою
«Товарна біржа. Асортимент. Підприємницька ідея»

Тести
1. Товарна біржа - це
А) корпоративна, некомерційна асоціація членів корпорацій, що забезпечує матеріальні умови для купівлі-продажу товарів на ринку шляхом публічних торгів відповідно до правил і процедурам, що забезпечують рівність для клієнтів і членів біржі;
Б) організаційно оформлений, постійно діючий ринок, на якому здійснюється торгівля цінними паперами;
В) юридична особа, що забезпечує регулярне функціонування організованого ринку товарів, валют, цінних паперів, похідних фінансових інструментів;
Г) ринок, на якому відбувається оптова торгівля товарами або цінними паперами у вигляді угод.
2. Задача товарної біржі:
А) постачання економікою сировини;
Б)організація;
В) постачання економікою валюти;
Г) упорядкування.
3. Асортимент – це
А) продукт праці, що виробляється не для власного споживання, а на продаж;
Б) кількість товарів і послуг, які можна придбати за номінальну заробітну плату;
В) склад і співвідношення окремих видів продукції підприємства, галузі виробництва або групи товарів.
4. Джерела народження нових підприємницьких ідей:
А) уряд;
Б) споживачі;
В) виробники;
Г) діючі підприємства.
5. Одне з найбільш важливих і відповідальних завдань підприємця, адже він знаходить у цій ідеї можливість реалізації своєї суті, таланту, темпераменту, знань та інтуїції – це
А)конференція ідей;
Б)мозковий штурм;
В)пошук ідеї свого бізнесу;
Г)методи пошуку ідей.





 

Предмети > Економіка > Економіка 3 клас > Товарна біржа, асортимент, підприємницька ідея. > Товарна біржа, асортимент, підприємницька ідея. конспект уроку і опорний каркас