KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект до теми - Основні цінності. Визначення основних цінностей людини та їх важливості

Конспект до теми до предмету Етика 8 клас
Тема: Основні цінності. Визначення основних цінностей людини та їх важливості

Надіслано Биковим Д.Я., вчителем Міжнародного ліцею "Гранд"




Т е м а у р о к у: «Основні цінності. Визначення основних цінностей людини та їх властивості. (урок №11)»
Мета:
  •  сформувати в учнів розуміння поняття «цінності»;
  •  навчити учнів визначати основні цінності в їхньому житті; 
  •  пояснити важливість цінностей у житті кожної людини.

Обладнання: комп’ютер, слайд шоу.
Тип уроку: комбінований.
Х і д у р о к у:
І. Привітання (7 хв) – налаштування на роздуми
Цінності відіграють важливу роль в житті суспільства. Якщо знання відповідає на питання «Як діяти?», то цінності дають відповідь на питання «Для чого діяти?», вони є метою діяльності. Знання є лише засобом здійснення цінностей. Тому І. Кант поставив практичний розум, який має справу з цінностями, вище чистого розуму, який досліджує пізнавальну діяльність .
ІІ. Релаксація (5 хв) – розмова з дітьми
На тему: «Що може дати нам природа?»
ІІІ. Нова тема (20 хв) – опорний конспект для учнів, використання демонстраційного матеріалу
Питання до обговорення, для налаштунку дітей на роботу:
Чим керується людина у прийнятті рішення?
«Цінності це певні загальні норми та принципи, які визначають направленість людської діяльності, мотивацію людських вчинків.»
П л а н у р о к у:
1. Визначення «цінності».

Цінністю називається позитивне чи негативне значення речей, подій, духовних витворів тощо. Цінність має як об`єктивний так і суб`єктивний х-р. Основними типами цінностей є гносеологічні ( наукові відкриття), етичні, естетичні, соціальні, ринкові, професіональні, індивідуально-особисті, групові, загально-людські. В основі аналізу і співвідношення цінностей формується ціннісна орієнтація особи, яка є важливою складовою частиною ії світогляду і регулятором поведінки. Ціннісна орієнтація, як і самі цінності, соціально обумовлена і вимагає відповідного підбору. Основними типами ціннісної орієнтації є переконання, моральні принципи, інтереси, мотиви, психологічні установки.
Програми життя, дії, спрямованість вчинків мають під собою дві «опори»: знання і цінності. Пізнанням рухає прагнення до істини - об'єктивного збагнення реального миру. Ціннісна свідомість інше: вона втілює в собі особливе відношення людей до того, що все відбувається відповідно до їх цілей, потреб, інтересів, того або іншого розуміння сенсу життя. У ціннісній свідомості формуються етичні, естетичні (і взагалі світоглядні) ідеали. Найважливішими поняттями, з якими відвіку зв'язувалася ціннісна свідомість, виступали поняття добра і зла, краси і потворності. Через співвідношення з нормами, ідеалами здійснюється оцінювання - визначення цінності того, що відбувається. Система ціннісних орієнтацій грає дуже важливу роль в індивідуальному і груповому, суспільному світогляді. При всій їх різнорідності пізнавальний і ціннісний способи освоєння миру в людській свідомості, житті, дії повинні бути якось урівноважені, приведені в згоду.
2. Основні людські цінності.
Цінністю називається те, що здатне задовольняти людські потреби. Отже, цінність речі визначається як її властивостями, так і її відношенням до потреб та інтересів людини. Речі, явища стають цінностями, оскільки вони втягуються у сферу людського існування й діяльності. За традиційною класифікацією цінності поділяють на матеріальні (цінності, які існують у формі речей — одяг, продукти харчування, техніка, храм, картина) і духовні — моральні, релігійні, художні, політичні та ін.
Матеріальні цінності - це речі, що мають певну цінність у вигляді майна, предметів, товарів.
Духовна цінність – це те, що має зв’язок з внутрішнім психологічним життям людини, те, що ми високо ставимо, це те,що варте поваги.
Також можна зустріти такі поняття «сімейні цінності», «національні і етнічні цінності», «моральні цінності».
Кожній особі притаманна своя специфічна ієрархія цих цінностей, які виступають зв`язуючою ланкою індивідуального і суспільного життя. Особистісні цінності відображаються у свідомості у формі ціннісних орієнтацій - найважливіших елементів внутрішньої структури особи, закріплені життєвим досвідом індивіда, всією сукупністю його переживань і відмежовують значимі, істотні для даної людини від неістотного, незначимого. Таким чином, система цінностей визначає сутність як людини так і певної спільноти, направленість їх дій і вчинків.
3. Важливість цінностей в житті кожної людини.
Будь-яке суспільство має свою систему цінностей, що притаманні конкретній епосі його розвитку, конкретній спільноті: людству у цілому, окремій цивілізації, народу, населенню регіону, етнічній чи соціальній групі тощо. Якщо звернутись до фундаментальних базових цінностей демократичного суспільства, то ними є: людина, її життя, її природні права і свободи тощо. Пов’язані з ними так звані інструментальні похідні цінності, тобто такі, які забезпечують існування і функціонування демократичного суспільства: народовладдя, верховенство права, багатопартійність, толерантність, свобода слова та ін.
Носієм цінностей будь-якого суспільства є особистість. Поняття “особистісні цінності” пов’язується з освоєнням конкретними індивідами суспільних цінностей, а отже за ними закріплюється значущість, особистісний смисл для людини певних об’єктів, подій, явищ тощо.
У житті індивіда вищі цінності визначають сенс його існування, з якого випливає вся мотивація даного суб'єкта. Завдяки цим цінностям людина долучається до вищої інстанції, що наповнює сенс її існування, надає йому конкретики.
4. Узагальнення викладеного матеріалу.
В сучасному розумінні цінності - це ідеї, норми, процеси, відносини матеріального і духовного порядку, які мають об`єктивну позитивну значимість і здатні задовольняти певні потреби людей.
Отже, цінності є невід'ємною складовою духовного життя людини, обґрунтовують ідеали і норми, єднають суспільство духовно.
Людина живе в суспільстві, ставить перед собою цілі й прагне їх здійснити, шукає смисл життя, своє призначення у своїй же діяльності. Затим, у чому людина бачить сенс свого життя, які цілі переслідує, якими засобами намагається їх досягти, тобто на що спрямовані сутнісні сили людини як діяча, можна судити про саму людину, про її ціннісну сутність, про її мораль, місце в суспільстві (колективі), її цінність для життєдіяльності інших людей, серед яких вона живе.
ІV. Вправа на фокус уваги (3 хв).
Чи згодні Ви з твердженням:
«Цíнність – цінністю вважається будь-яке матеріальне або ідеальне явище, яке має значення для людини чи суспільства, заради якого вона діє, витрачає сили, заради якого вона живе.»
Поясніть свою думку.
V. Завдання для закріплення нової теми (10 хв) – завдання для всього класу.
Чому моральні цінності називають життєвими орiєнтирами людини? У чому полягає сила людського дух? Що таке обов'язок? Що означає бути дорослим і самостійним? Як захистити та зберегти честь і гідність?
Учень:
- Пояснює поняття “моральні цінності”.
- Висловлює своє судження про роль і значущість моральних цінностей у житті людини.
- Наводить приклади вчинків людей, сильних духом.
- Аналізує ситуації, у яких гостро відчуваються суперечності між “хочу” і “треба”.
- Характеризує відповідальність за свій вибір та результати дій як показник моральної зрілості людини.
- Моделює та розв'язує ситуації, пов'язані з виконанням обов'язків у сім'ї, школі, збереженням честі та гідності.
VІ. Додаткові завдання – самостійна робота
Людське життя, як найвища цінність у сучасному світі. Чи важко бути людиною? Коли людину називають “щирою душею”? Як потрібно жити, щоб наші душі визначали як прекрасні?
Учень:
- пояснює, у чому цінність людського життя та наводить приклади відповідної поведінки.
- розтлумачує поняття “духовність”, “духовна краса” та наводить приклади духовних потреб людини й проявів краси людської душі.
- оцінює ситуації та вчинки людей з позиції проявів духовної краси.
- висловлює своє судження про важливість самовдосконалення.
VІІ. Домашнє завдання
Що таке ідеал? Як ми обираємо ідеали? Як відрізнити ідеал від кумира? Як наблизитися до свого ідеалу?
Учень:
- пояснює поняття “ідеал”, “кумир”, “ідол”.
- висловлює власне розуміння культурної людини.
- характеризує типові риси культурної людини.
- обґрунтовує важливість самовдосконалення як одного з дієвих засобів наближення до морального ідеалу.
- наводить приклади зразків для наслідування.
VІІІ. Заключна частина уроку (установчий слоган – «Як можна пізнати себе? Не шляхом споглядання, але лише шляхом діяльності. Спробуй виконати свій обов'язок і ти пізнаєш, що в тобі є.»
Й.Гете).
Підсумки
“Цінності – низка керуючих стійких принципів. Ці принципи мають внутрішню цінність, вони – основа. на якій тримаються наші бачення, цілі, місія, правила та дії.” - Ден Дегроут
 

Предмети > Етика > Етика 8 клас > Основні цінності. Визначення основних цінностей людини та їх важливості > Основні цінності. Визначення основних цінностей людини та їх важливості. конспект уроку і опорний каркас