KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку: Поняття про відокремлення

Конспект уроку до предмету Українська мова, 8 клас
Тема: «Поняття про відокремлення»

Кіноурок в 11 класі

Тема:Розділові знаки в простому реченні. Відокремлені члени речення.

Мета:Систематизувати знання одинадцятикласників про відокремлені члени речення,формувати пунктуаційну компетентність старшокласників,навики роботи з електронними посібниками й програмами.

Обладнання:мультимедійний проектор,картки,електронна «Тренінг-програма. Українська мова 9 клас. Сорока-Білобока», «Тренінг-програма для підготовки до ЗНО», «Українська мова. Автори:Скуратівський Л.В.,Шелехова Т.Г.,Новосьолова В.І.,Кадоб’янська Н.М.Плетньова Л.В.»
                                                           Хід уроку
Сценаристи:Грицай Л.В.,учитель української мови й літератури,
                     Учні 11-Б класу
Режисер-постановник-Грицай Л.В.
Головні ролі виконують-Відокремлені члени речення:
                                            - додаток
                                            - обставина
                                            - означення
                                            - прикладка
Декоратори:Шевченко Ю.,Горбик Н.(Прийом «Розмалюй речення»)
Кінокритики:Кравченко К.,Корнієнко І.,Токарєва А.,Тищенко С.(Прийом «Вірю-не вірю»)
Оператор-Курило А.С.
Демонстрація фільму


1.Презентація теми уроку.(2хв).
       Вступне слово вчителя. Сьогодні незвичайний день. Як бачимо,зібралися тут шанувальники рідного слова,а отже,люди творчі,неординарні, (початок презентації слайдів,які супроводжуються словом учителя) тому є пропозиція цю кімнату перетворити на знімальний майданчик і відзняти кіноурок.
Зняти кіно без сучасної  техніки неможливо,тим паче, що наша мета-отримати Оскар на ЗНО після закінчення 11 класу у вигляді сертифіката й вступити до вишів. Тож комп’ютер нам допомагатиме.


2.Актуалізація опорних знань(3хв).
    Познайомимося із сценарієм,який знаходиться в програмі «Тренінг-програма для підготовки до ЗНО»у папці «Відокремлені члени речення


3.Формування умінь і навичок.
    Почнемо з найвідповідальнішого моменту-кінопроб. Проведемо ,тестування з претендентами на головні ролі. Вони будуть демонструвати нам свої можливості в реченнях. Наше завдання знайти їх,пояснити розділові знаки й способи їх вираження.

1 Кінопроба.(5хв) Відокремлений додаток. Відокремлена обставина. Відокремлена уточнювальна обставина.

І Визначте відокремлені додатки,обставини..

1.Там, у спраглому небі, гойдається вітер одвічних лип (О. Гаран). 2. На тім боці затоки, під самим городом, юрмилося на льоду багато люду (П. Загребельний). 3. А в деревах, коло самого верхів'я, по шовкових струнах дзвеніла тепло-лагідна й поважно-сувора музика, як молитва храму лісовому... (М.Івченко). 4. Там, межи високими вербами, дзюрчить струмочок, і за струмком ,помежи кущами, гадюкою в'ється на Шевченкову гору стежка (М. Коцюбинський ). 5. Старий Дніпро, розливши плесо сиве, ген-ген в спокійнім мареві дріма. 6. Усяка пташечка, радіючи, співала.7 Провівши у столиці кілька незабутніх годин, розумієш, що Київ – місто, до якого хочеться повернутися.8.Я не знав нічого ніжного, окрім берези (Укр.)9.Замість хати, лежала лише купа головешок, вугілля і сміття (Смол.)10.Особливе місце в літературі для дітей займає поезія, зокрема для наймолодших читачів (Бич.).
Ukr mova kl8 vidokrem.jpg

2 Кінопроба.(5хв) Відокремлене означення. Прикладка.

2.Визначити відокремлені означення,прикладки.

1.Над луками, залитими квітневою повінню, холонув оранжевий вечір,зануривши в мілкі прибережки далеке полум'я хмар (Гр. Тютюнник).2. Долинка ,вишита сонцем, пускає їм в очі веселі сліпучі зайчики (М. Стельмах).3.Незвична музика, біла, безголоса, живе, тремтить, біліє на одній ноті (Є. Гуцало ).
4. А він іде,високий, посивілий,на схід, на захід поле огляда (А. Малишко )5.У заволоченому хмарами небі не вгледіти жодної зірки (Н. Рибак).
6. Гордій Байда як колишній офіцер розумівся на військовій справі (Петро Панч).
7. Козак Бобренко, на ім'я Григорій ,єдиний син достойної вдови (Л. Костенко).

8. Установіть відповідність між реченнями та їхніми характеристиками (одне речення є зайвим):

A. Речення з відокремленим означенням.    1. Я, засипаний сніжинками й зірками, йтиму     
                                                                              манівцями неба... (Є. Гуцало).

Б. Речення з відокремленою прикладкою.    2. Умирають майстри, залишаючи спогад, як
                                                                             рану (Л. Костенко).

B. Речення з відокремленим додатком.        3. Дикі качки, крім базару, водяться на лугових
                                                                              озерах та по очеретах... (Остап Вишня).                                                                   

Г. Речення з відокремленою обставиною.     4. І Оксану, мою зорю, мою добру волю,                                                                    
                                                                               щодень Божий умивали (Т. Шевченко).

                                                                            5. Світає, господи, світає, земля у росах, як в
                                                                             парчі            (Л. Костенко).   
Редагування реклами.(8хв)
Слово вчителя. Яке ж кіно без реклами? Сьогодні цього просто неможливо уявити!Ми теж не порушуватимемо спонсорські закони й перервемося на рекламну паузу. Для цього заходимо в програму «Тренінг-програма. Українська мова 9 клас. Сорока-Білобока» і редагуємо 2-7 рекламу. 

Прийом «Вірю-не вірю»(2хв)
    Повернемося на знімальний майданчик і надамо слово кінокритикам,які заздалегідь знали про претендентів на головні ролі.


1.Чи віриш ти,що в реченні «У лісі бродив туман, підфарбований сонячним промінням
(Гр. Тютюнник ).» відокремлене означення виражене дієприкметниковим зворотом?

2.Чи віриш ти,що в реченні «І замість свічки, палахкотіло сонце (І. Драч).» є відокремлений додаток?

3.Чи віриш ти,що прикладка виражається дієприслівниковим зворотом?

4.Чи віриш ти,що в реченні «Співають ідучи дівчата» треба ставити кому?

5.Чи віриш ти,що одиничний дієприслівник завжди відокремлюється комою?

6.Чи віриш ти,що відокремлене означення,виражене дієприкметниковим зворотом,що стоїть перед означуваним словом,яке є особовим займенником ставиться кома?

7.Чи віриш ти,що відокремлені додатки починаються словами крім, замість, за винятком, опріч, окрім, наприклад, навіть, включаючи, зокрема, особливо.

8. Чи віриш ти,що в реченнях «Я не знав нічого ніжного, окрім берези. Замість хати, лежала лише купа головешок» є відокремлений додаток?

9.Чи віриш ти,що в реченні «Він, студент  престижного вишу, бажав науки і знання.»
є прикладка?

10. Чи віриш ти,що в реченні «Жінка йде зігнувшись» треба ставити кому?
                                                       
Прийом «Розмалюй речення» (5хв)
Слово вчителя. Отже,над фільмом плідно попрацювали кінокритики,він допущений
 цензурою. Залишаються декорації,які нам підготували декоратори,виконуючи заздалегідь замовлення й розмалювали відокремленими членами речення теми творів-мініатюр на тему: 1.Кіно в нашому,українському,житті
2.Чи є майбутнє в українського кіномистецтва?

Кіно в нашому,українському, житті
Кіно входить у наше життя, стає дедалі важливішим та поширенішим видом мистецтва. У ньому людство намагається відтворити ті сторони життя, які є найбільш хвилюючими, актуальними.

6-Dovzh02 ukrmov8.jpg
На українських кіностудіях протягом XX сторіччя працювали справжні генії,О. Довженко, Ю. Яновський. Ці особистості,талановиті,харизматичні,
були справжніми майстрами своєї справи. Доречі, чи знаєте ви, що майже кожен голлівудський фільм не обійшовся без українського обладнання. Саме  тут, в Україні, винайшли особливий вид кінокамери, яка рухається за допомогою дистанційного пульта, створюючи по-справжньому реалістичне зображення.


Особисто для себе я дійшла висновку, що кінематограф  розвивається. Будуючи нову студію в Києві, створюючи короткометражні стрічки та мультфільми, Україна продовжує добру традицію славного минулого вітчизняного кіно. Думаю,що це дуже важливо для нас,молодого покоління, розвитку нашої культури,  естетичних смаків. Я сподіваюся, що вже протягом найближчих років ми побачимо нові стрічки вітчизняного виробництва,цікаві, художньо довершені.
Чи є майбутнє в українського кіномистецтва?


Що таке кіномистецтво? Кіномистецтво – це вид художньої творчості,який, оперуючи рухомим зображенням і звуком, відтворює реальну дійсність.Вбираючи в себе художній досвід літератури, театрального й образотворчого мистецтва, музики, кіномистецтво володіє власними засобами створити прекрасне й неповторне,захоплююче. Моє покоління знайомиться з цим видом мистецтва,сидячи вдома.Тому сьогодні й говорять,що кіно повільно відроджується,бо люди перестали ходити до кінотеатрів.. У нас,нового покоління кіноглядачів, є новий друг - Інтернет, з якого  можна викачати будь-що, будь-який фільм.Але говорити про їхню якість не доводиться,бо формується наш світогляд і кіномистецький смак, орієнуючись на голівудські стрічки.То що ж,ми втратили свою славу в цій галузі назавжди?Думаю,ні!Хіба ви не чули про Богдана Ступку, найулюбленішого майстра сцени та екрану?Сьогодні він є брендом не лише українського театру та кіно, а й видатною особистістю нашої країни. У чому магія його майстерності та феномен таланту? У тому,що Богдан Ступка справжній митець, який творить не для себе, а для людей.Він має неабиякий талант, світлий та веселий,життєрадісний.Якщо  наша  країна має таку візитну картку,як Богдан Ступка,то майбутнє в кіномистецтва є!

4.Підведення підсумків
Результативність нашої роботи на знімальному майданчику перевірить глядач і тест програма «Тренінг-програма для підготовки до ЗНО».


5.Комп’ютерне оцінювання.(15хв)

6.Д\З.

Діти отримують роздруковані тексти пісні  Скрябіна «Старі фотографії»,у яких необхідно поставити розділові знаки,пояснити їх уживання,попередньо прослухавши текст пісні.


Надіслано вчителем міжнародного ліцею „Гранд” Горецькою І.І.

Предмети > Українська мова > Українська мова 8 клас > Поняття про відокремлення > Поняття про відокремлення. Конспект уроку і опорний каркас