KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку «Міжнародна економіка. Економічні взаємодії країн.»



Конспект уроку до предмету Економіка, 7 класу


Тема: “Міжнародна економіка. Економічні взаємодії країн.”

Мета:
1    сформувати в учнів поняття про міжнародну економіку, розширити їх світогляд у сфері міжнародних відносин;
2    розвивати пізнавальні інтереси в учнів, логічне мислення, продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки;
3    виховувати творчу  активність, самостійність у формуванні нових знань,сприяти професійній орієнтації учнів.

Обладнання: комп’ютер, підручники, інформація зі списком літератури та адресою сайтів, слайди.
Тип уроку: комбінований

Хід уроку.

I   Привітання (настрій на позитив) – 1 хв.



“Найкраща витрата часу – це праця”.
Розуміння плідності праці є одним з найкращих задоволень. - Л. Вовенарг

ІІ   Релаксація (1 хв.) – після серйозного веселе



Анекдоти:
Бизнес наций (у вас есть две коровы...)

АМЕРИКАНСКАЯ КОРПОРАЦИЯ
У вас две коровы. Одну вы продаете, вторую заставляете давать молоко за четверых. Вы удивляетесь, когда она дохнет.



ФРАНЦУЗСКАЯ КОРПОРАЦИЯ
У вас две коровы. Вы идете бастовать, потому что хотите три.



НЕМЕЦКАЯ КОРПОРАЦИЯ
У вас две коровы. Вы переделываете их таким образом, что они становятся в 10 раз больше и дают в 20 раз больше молока.



ЯПОНСКАЯ КОРПОРАЦИЯ
У вас две коровы. Вы апгрейдите их таким образом, что они живут 100 лет и питаются раз в месяц своим же молоком.



ИТАЛЬЯНСКАЯ КОРПОРАЦИЯ
У вас две коровы. Но вы не знаете, где они: у вас обеденный перерыв.



ШВЕЙЦАРСКАЯ КОРПОРАЦИЯ
У вас 5000 коров, но ни одна из них вам не принадлежит: вы зарабатываете на их хранении.



ИНДИЙСКАЯ КОРПОРАЦИЯ
У вас две коровы. Вы их бережете и не доите, потому что они священные.



ТАЛИБСКАЯ КОРПОРАЦИЯ
У вас две коровы. Вы начиняете их взрывчаткой и отправляете пастись к дому соседа, где и взрываете. Сосед мертв. Вы довольны.



РУССКАЯ КОРПОРАЦИЯ
У вас две коровы. Вы пересчитываете и узнаете, что у вас их пять. Вы пересчитываете их снова и получаете 42. Вы считаете снова и получаете 12. Вы устаете считать и открываете следующую бутылку.

ІІI   Нова тема (25 хв.) – опорний конспект для учнів,використання демонстраційного матеріалу



Питання з повторення:
1    Дайте визначення ринкової економіки.
2    Які спільні та відмінні риси між ринковою та командно-адміністративною економіками.
3    Що  означає поняття «бізнес»?
4    Що стало передумовою зміни командно-адміністративної економіки на ринкову?

Коли праця - задоволення, життя - хороше! Коли праця - обов'язок, життя - рабство!
                                                  Максим Горький

План.
1.    Становлення міжнародної економіки
Що означає поняття міжнародна економіка?
Які міжнародні організації вам відомі? (мозкова атака)
Яка основна мета їх діяльності?
Коли почався розквіт країн-лідерів? Чому?

На середину ХХ століття поступову стало зрозуміло, що світове господарство не в змозі стабільно функціонувати без яких-небудь загальних для всіх країн механізмів координації і керування. На мікрорівні фірми почали активніше створювати вертикальні схеми керування відтворюючими процесами, які включали їх підприємства в багатьох країнах світу, і поступово переросли в транс-національні корпорації (ТНК). На макрорівні буквально протягом десятиліття виникла ціла система міждержавних економічних і фінансових організацій мандатом спостерігати за світовим економічним розвитком.

Варіанти визначень:
1    це частина теорії ринкової економіки, яка вивчає закономірності взаємодії господарюючих суб’єктів різної державної приналежності в області міжнародного обміну товарами, руху факторів виробництва і фінансування і формування економічної політики.
2    аналізує економічні відносини та дії економічних законів на міжнародному рівні, а також основи зовнішньо-торгівельної, валютно-кредитної та виробничо-інвестиційної політики.
3    органічна сукупність національних господарств та економічних взаємозв’язків між ними.
4    сукупність міжнародних економічних відносин.
5    теорія, що використовується для вивчення економіки сучасного взаємопов’язаного світу.

Об’єктом міжнародної економіки: є світове господарство, під яким розуміється сукупна система окремих країн, які приймають участь у міжнародному розподілі праці та пов’язані системою міжнародних економічних відносин.

2.    Ознаки міжнародної економіки



Ознаки міжнародної економіки наступні:


1)    розвинута сфера міжнародного обміну товарами на базі міжнародної торгівлі;


2)    розвинута сфера міжнародного руху факторів виробництва, перш за все в формах вводу – виводу капіталу, робочої сили і технології;


3)    міжнародні форми виробництва на підприємствах. розташованих в декількох країнах, в першу чергу в рамках ТНК;


4)    самостійна міжнародна фінансова сфера, не пов’язана з обслуговуванням ні міжнародного руху товарів ні руху факторів виробництва;


5)    система міжнаціональних і наднаціональних, міждержавних і недержавних механізмів міжнародного регулювання в цілях забезпечення збалансованості і стабільності економічного розвитку;


6)    економічна політика держав, яка виходить із принципів відкритої економіки.

Отже, міжнародна економіка (international economics) – частина теорії ринкової економіки, яка вивчає закономірності взаємодії господарських суб’єктів різних держав в області міжнародного обміну товарами, руху факторів виробництва і фінансування і формування міжнародної економічної політики.

3.    Суб’єкти світової економіки.

Суб’єкти міжнародної економіки – це організації, діяльність яких виходить за національні кордони: міжнародні організації; спільні підприємства; державні органи тощо.



Регулювання відносин між цими суб’єктами здійснюється:
- на національному рівні – державою,
- на регіональному – органами регіонального співробітництва,
- на глобальному – всесвітніми організаціями.



Інституційна одиниця (в міжнародній економіці) - це економічний агент, котрий може володіти товарами і активами, мати економічні зобов’язання і від свого імені здійснювати угоди з іншими агентами.



Інституційні одиниці поділяються на:



Домашні господарства
– всі фізичні особи, які діють в економіці, продають свою робочу силу, виробляють і споживають ринкові товари і послуги.



Неприбуткові інститути
– юридичні особи, які займаються наданням неринкових послуг домашнім господарствам і засновані на добровільній участі фізичних осіб.



Нефінансові корпорації
– інституційні одиниці, які займаються виробництвом товарів для ринку і нефінансових послуг (підприємства).



Урядові установи
– інституційні одиниці, які крім виконання своїх політичних функцій і функцій регулювання економіки, займаються виробництвом неринкових товарів і послуг для індивідуального і колективного споживання і перерозподілом доходів.



Фінансові корпорації
– інституційні одиниці (банки, фінансові компанії), які здійснюють фінансове посередництво і допоміжні фінансові послуги.

Табл. 1.1. Структура міжнародної економіки

4.    Міжнародні фінансові організації, їх класифікація



Міжнародні фінансові організації (МФО) створюються шляхом об'єднання фінансових ресурсів країнами-учасниками для рішення визначених задач в області розвитку світової економіки. Цими задачами можуть бути:



- операції на міжнародному валютному і фондовому ринку з метою стабілізації і регулювання світової економіки, підтримки і стимулювання міжнародної торгівлі;


- міждержавні кредити - кредити на здійснення державних проектів і фінансування бюджетного дефіциту;


-  інвестиційна діяльність/кредитування в області міжнародних проектів (проектів, що торкають інтереси декількох країн, що беруть участь у проекті як прямо, так і через комерційні резиденти)
Як приклади міжнародних фінансових організацій можна назвати Міжнародний Валютний Фонд, Світовий Банк, Європейський Банк Реконструкції і Розвитку, Міжнародна Фінансова Корпорація.
Щодо класифікації МФО, її доцільно розглянути у вигляді таблиці.

Табл. 1.2. Класифікація міжнародних організацій

Ekon6-265.jpg

ІV   Вправа на фокус уваги - (несподіване запитання)
Міжнародна економіка як складова теорії ринкової економіки, що вивчає закономірності взаємодії господарюючих суб’єктів різної державної приналежності в сфері міжнародного обміну товарами, руху факторів виробництва та формування міжнародної економічної політики держав.



У даному реченні поняття міжнародної економіки вжито у вузькому значенні чи в широкому? Відповідь поясніть.

V   Завдання для закріплення нової теми (10 хв.)  -задіяти всіх учнів



    Назвати відомі вам міжнародні організації. Визначити мету, основне завдання їх діяльності.
    Подивитися новини декілька днів підряд. Що нового ви дізналися про міжнародні відносини?

VI   Додаткові завдання



Цікаві факти:
У 1996 р. на земній кулі проживало 5 млрд 754 млн чоловік, а до 2010 р. ця цифра збільшиться до ≈6,8 млрд. Щорічний темп приросту світового населення склал в період 1980 – 1996 рр. 1,6%, і за разрахунками буде мати тенденцію зниження до 1,2% у 2010 р. З загальної кількості жителей паланети 44,7% - жителі міст, інші – представники сільського населення. Середня тривалість життя людей коливається по країнах в границях від 38,5 років в Гвінєє - Бісау до 79,5 років в Японії.

VII   Домашнє завдання (з урахуванням трьох рівней)



Джерела:
Підручник стор. 95-103;

VIII   Заключна частина уроку (Установчий слоган- “Як я люблю навчатися”; “Розум дає свободу”...)



Підсумки.
“Знання – світло, незнання – тьма”. (укр. нар. мудрість)

Література:
1    Підручник «Загальна економіка» за ред. І.Ф.Родіонової.
2    Підручник «Економіка», В.Г.Мельничук, Г.О.Ковальчук, В.О.Огнев`юк.
3    Практикум з економіки для 10-11 класів.
Додаткова література

Надіслано вчителем Міжнародного ліцею "Гранд" Биковим Д.Я.

Предмети > Економіка > Економіка 7 клас > Міжнародна економіка. Економічні взаємодії країн. > Міжнародна економіка. Економічні взаємодії країн. Конспект уроку і опорний каркас