Конспект уроку економіки 10 класу
Тема 11. Доходи в ринковій економіці.
Мета: 1 сформувати в учнів розуміння поняття доходу та його економічної сутності; 2 навчити учнів розв’язувати задачі по кожному з видів доходу та аналізувати статистичний матеріал; 3 розвивати пізнавальні інтереси в учнів, логічне мислення, продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки; 4 виховувати творчу активність, самостійність у формуванні нових знань, сприяти професійній орієнтації учнів.
Обладнання: комп’ютер, підручники, інформація зі списком літератури та адресою сайтів, слайди.
Тип уроку: комбінований.
Х і д у р о к у:
І. Привітання (1 хв) – настрій на позитив Кожна людина народжується для якогось діла (Е.Хемінгуей). Лиш праця світ таким, як є, створила. Лиш в праці варто і для праці жить. (І.Франко) Нехай кожен із Вас у своєму житті обере той шлях, те професійне спрямування, яке дійсно є особистим покликанням та буде приносити лише добро і радість людям.
ІІ. Релаксація (1 хв) – після серйозного веселе Під час вивчення економіки завжди виявляється, що кращим часом для купівлі був минулий рік. Говорять, що першим економістом був Колумб. Коли він вирушив відкривати Америку, він не знав, куди прямує, а коли приїхав, то не знав, куди прибув. І все це він вершив за державні кошти.
ІІІ. Нова тема (25 хв) – опорний конспект для учнів, використання демонстраційного матеріалу
Питання з повторення: 1 Яка мета кожної економічної діяльності (отримання максимальної вигоди за мінімальної наявності ресурсів). 2 Які види риків ви знаєте (ринок продуктів, ринок природних ресурсів, ринок праці, ринок капіталів і ринок грошей, ринок цінних паперів, ринк цінних паперів). 3 Яка характерна риса лежить в основі такого видового поділу ринків (взаємодія попиту і пропозиції, особливості формування цін).
Епіграфом до нової теми уроку є слова «Багатством живиться лише тіло, а душу звеселяє споріднена праця» відомого українського філософа Григорія Сковороди. Сьогодні ми будемо розглядати види доходів у ринковій економіці, проте навіть отримавши глибокі знання з даної тематики та в майбутньому заробляючи прибуток, ренту, заробітну плату, не слід забувати, що є ті одвічні людські цінності, які ніколи не можна буде купити за гроші.
П л а н у р о к у:
1. Що ж таке власне дохід, яке його значення та які є доходи у ринковій економіці? Джерела доходів.
Дохід – це обсяг грошових надходжень за певний період часу. Винагорода власників ресурсів у випадку їх продажу або здачі в оренду.
Особисті доходи домогосподарств поділяються на 3 складові: 1. Основна частина використовується на споживання. 2. Певна частина доходів використовується на заощадження. 3. Частина сплачується у вигляді податків.
Значення доходів: 1. Виступають часткою матеріального добробуту. 2. Впливають на можливість духовного розвитку. 3. Є передумовою відтворення економічних ресурсів. 4. Виступають чинниками тривалості життя. 5. Впливають на характер, манери і життя людей.
Джерела доходів Форма доходів Земля Рента (R) Праця Заробітна плата (W) Капітал Прибуток (Pr) Підприємницькі здібності Процент (I, %)
Джерелами доходів також виступають трансфертні платежі – пенсії, соціальні допомоги, стипендії; випадкові епізодичні обставини – виграш у лотерею, отримання спадку, знахідка.
2. Поняття ренти. Її економічна сутність.
Рента – дохід власника землі та інших природних ресурсів, кількість яких обмежена. Абсолютна рента – рента, яка не залежить від якості землі. Диференційна рента – рента, яка залежить від якості землі. Комерційна рента – рента, яка є доходом власника будь-якої землі. Економічна рента – рента, яка створюється лише на кращих землях.
РЕНТА = Виручка від реалізації продукції на середніх і кращих землях – Виручка від реалізації продукції на гіршій землі.
Таблиця «Формування ренти»
Здійснивши однакові виробничі витрати, підприємці через різну якість земель отримали різний врожай. Рента на середній землі = 160-120=40. Рента на кращі землі = 200-120=80. Існують альтернативні варіанти використання землі як її власником, так і її користувачем.
У зв’язку з цим, формула для розрахунку ціни землі має вигляд:
Пояснення до формули: від продажу землі її власник хотів би мати таку суму, яка, будучи покладена в банк, давала б йому дохід не нижчий, ніж рента. Інакше йому вигідніше віддавати землю в оренду і отримувати ренту. Ціна землі залежить прямо пропорційно від розміру ренти та обернено пропорційно від процента по банківських вкладах.
3. Поняття заробітної плати. Її економічна сутність. Фактори диференціації заробітної плати.
Заробітна плата – це дохід (винагорода), який одержує власник робочої сили за свою працю, або ціна, яку платить підприємець працівникові за використання праці.
Фактори диференціації заробітної плати: наявність неконкуруючих груп – працівники відрізняються один від одного природними здібностями, рівнем освіти, кваліфікацією; різні умови праці – шумові ефекти, забрудненість, вібрація; обмеження мобільності робочої сили – місце проживання працюючого, діяльність профспілок, інші соціальні чинники.
4. Пояснення заробітної плати за теорією граничної продуктивності. Звернемось до виробничої функції вигляду: Q= f (L*, L, K), де Q (quantity) – обсяг виробництва; L*, (land) – земля; L (labour) – праця; K (capital) – капітал. Якщо L*=const, K=const, а L – збільшиться на 1 працівника, то Q зросте на величину ∆Q.
Граничний продукт праці у грошовому вимірі (MRPL) – це додатковий дохід, який виникне від продажу додаткової продукції, що вироблена завдяки використанню додаткової одиниці праці.
MRP=MPL *Р, де MPL – обсяг продажу додаткової продукції (MPL= ), P – ціна одиниці продукту.
Оптимальна кількість робітників, яка необхідна для максимізації прибутку підприємства: MRP=W, де W – заробітна плата.
5. Встановлення заробітної плати.
Даний процес залежить від:
1 Державного регулювання мінімальної зарплати – держава законодавчо визначає рівень мінімальної заробітної плати, який відбиває вартість робочої сили у певному періоді. Це водночас той мінімум, який забезпечує задоволення всіх основних фізіологічних і соціально-культурних потреб, виходячи із науково обґрунтованих стандартних наборів товарів і послуг.
2 Договірного регулювання праці через тарифні угоди – загальною базою для укладання тарифних угод є гарантований державою мінімум заробітної плати. Тарифна угода – це тристоронній договір, участь у якому беруть уряд, об’єднання підприємців та об’єднання працівників (профспілки); вони укладаються на трьох рівнях: національному, галузевому, базовому (профспілки). У тарифних угодах відбиваються такі обставини: зростання вартості життя, темп зростання продуктивності праці в галузі, прибутковість підприємств.
3 Визначення індивідуальної заробітної плати на підприємстві – галузеві тарифні угоди стають орієнтиром при укладанні угод на окремому підприємстві. Заробітна плата традиційно пов’язується з віком та стажем роботи. Сьогодні вона залежить від здатності працівника постійно підвищувати свою кваліфікацію, швидко оновлювати знання, виявляти творчість. На зміну традиційній тарифній ставці прийшла так звана трудова, яка безпосередньо пов’язує винагороду за працю з її результативністю.
6.Поняття номінальної та реальної заробітної плати.
Номінальна заробітна плата – заробітна плата, яку одержує працівник у грошовій формі. Реальна заробітна плата – кількість товарів та послуг, яку можна придбати за номінальну зарплату.
ІV. Вправа на фокус уваги (3 хв) – завдання «Хто швидше» Розташуйте області України та м.Київ за рівнем середньомісячної заробітної плати, починаючи з найвищої: Дніпропетровська область – 3 Донецька область – 2 м.Київ – 1 Запорізька область – 4
V. Завдання для закріплення нової теми (10 хв) –розв’язування задач.
Задача 1 Земельна ділянка приносить щороку 2000 грн. доходу. Банківський відсоток складає 25%. Розрахувати ціну землі. Відповідь – 8000 грн.
Задача 2 Номінальна заробітна плата зросла на 25%, ціни на товари і послуги зросли на 30%. Розрахувати індекс реальної заробітної плати. Відповідь – 96,15%.
Задача 3 Середньомісячна зарплата працюючого м. Києва становить 2794 грн. З цієї зарплати було відраховано: - 13% податку з доходів фізичних осіб; - 2% відрахувань у пенсійний фонд; - 0,5% відрахувань у фонд на випадок безробіття; - 0,5% внесків на соціальне страхування; - 1% профспілкових внесків. Інфляція становила 13%. Визначити: 1) «Чисту» зарплату. Відповідь – 2319,02 грн. 2) Реальну «чисту» зарплату. Відповідь – 2052,23 грн.
VІ. Додаткові завдання Цікаві факти – слайд №13.
VІІ. Домашнє завдання (з урахуванням трьох рівнів) Джерела: І.Ф.Радіонова «Загальна економіка» (С. 138-144), розв’язування задач.
VІІІ. Заключна частина уроку (установчий слоган – «Жити – значить працювати. Праця є життя людини». Вольтер)
Підсумки
«Ученість – солодкий плід гіркого коріння» (Сократ).
Література:
1. Закон України «Про оплату праці». 2. Закон України «Про плату на землю». 3. Закон України «Про прожитковий мінімум». 4. Земельний кодекс України. 5. Кодекс законів про працю України. 6. Підручник «Економіка», В.Г.Мельничук, Г.О.Ковальчук, В.О.Огнев`юк. 7. Підручник «Загальна економіка» за ред. І.Ф.Родіонової. 8. Практикум з економіки для 10-11 класів. 9. Додаткова література
Надіслано вчителем Міжнародного ліцею "Гранд" Биковим Д.Я.
Предмети > Економіка > Економіка 10 клас > Доходи в ринковій економіці. > Доходи в ринковій економіці. Конспект уроку і опорний каркас
|