Конспект уроку з економіки 6 класу
Тема: «Як країни співпрацюють між собою? Види співробітництва.»
Мета: 1 сформувати в учнів поняття про світову економіку; 2 розвивати пізнавальні інтереси в учнів, логічне мислення,продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки; 3 виховувати творчу активність, самостійність у формуванні нових знань,сприяти професійній орієнтації учнів;
Обладнання: комп’ютер, підручники, інформація зі списком літератури та адресою сайтів, слайди. Тип уроку: комбінований
Хід уроку.
I Привітання (настрій на позитив) – 1 хв.
ІІ Релаксація (1 хв.) – після серйозного веселе Анекдоти
ІІI Нова тема (25 хв.) – опорний конспект для учнів,використання демонстраційного матеріалу
Питання з повторення: 1 Що включає в себе світова економіка? (національні економіки держав світу та їх взаємовідносини) 2 Які відносини, на вашу думку, називаються міжнародними? (економічні відносини між окремими країнами в системі світового господарства)
План. 1. Поняття міжнародних економічних відносин як основи співробітництва між країнами, їх необхідність.
Які ж відносини називають міжнародними? В яких формах відбуваються дані відносини? (мозкова атака)
Предмет світової економіки - світове господарство в цілому як система, економіка окремих його частин, тобто країн і регіонів, а також інституціональне забезпечення світової економіки.
Мета світової економіки - задоволення людських потреб (попиту).
Отже світова економіка Світова економіка відноситься до числа складних систем, що характеризуються множинністю складових її елементів, ієрархічністю, багаторівневістю, структурністю.
Варіанти визначень:
1 це теорія світової економіки. 2 загальноосвітня економічна дисципліна, що вивчає і пояснює основні процеси й явища економічного життя світового співтовариства. 3 це сукупність національних господарств, пов'язаних один з одним системою міжнародного поділу праці (МПП), економічними і політичними відносинами. 4 система, яка пов'язує національні господарства окремих країн, що знаходяться в складній взаємодії (МЕВ) і взаємозалежності одне від одного, водночас як ціле впливає на процеси функціонування і зростання окремих своїх частин.
Одне з найбільш повних тлумачень світової економіки дав французький економіст Мішель Бо. У поняття світової економіки він включає наступні складові: - сукупність виробничої діяльності людини, яку можна виразити макроекономічними показниками в натуральній і вартісній формі за визначений період часу (зазвичай за 1 рік) (наприклад, сукупний світовий обсяг ВВП (у дол. США), сукупний світовий обсяг виробництва автомобілів у рік (у млн. шт.) і т. ін.); - сукупність національних економік усіх країн світу, кожна з яких займає своє визначене місце у світовій системі; - сукупність міжнародних економічних відносин, економічних зв'язків між національними господарствами; - глобальна діяльність транснаціональних компаній (ТНК) і транснаціональних банків (ТНБ); - інтеграційні угруповання країн, співтовариства країн і міжнародні організації; - світова система, що сформувалася й організована в результаті розвитку капіталістичного способу виробництва; - результат економічної діяльності всього людства, розглянутий з урахуванням стану навколишнього середовища і наявних ресурсів.
Трішки історії Міжнародне співробітництво є історичною і політико-економічною категорією. Це пояснюється тим, що кожному конкретному історичному етапу визначені масштаби і рівень виробництва, інтернаціоналізації господарського життя і соціально-економічна структура. Воно являє собою складну економічну систему. Його суб'єктами виступають транснаціональні компанії, національні господарства, міжнародні інтеграційні об'єднання, що самі є системами з властивим тільки ним регулюванням.
Основою виникнення й існування системи МВ виступає її цілісність, що припускає економічну взаємодію всіх складових частин системи на досить стійкому рівні, що забезпечує регулярну циркуляцію відтвореного продукту в глобальному масштабі, постійну діяльність, життєздатність системи, її саморегуляцію і розвиток. Така єдність світового господарства, циркуляція відтвореного продукту забезпечується національними і міжнародними ринками з властивими їм товарно-грошовими відносинами і множинністю цін.
Головна мета існування та розвитку міжнародного співробітництва: визначення та вивчення економічних процесів та явищ, які виникають на міжнародному рівні з приводу виробництва, розподілу, обміну та споживання життєвих благ в умовах обмеженості ресурсів та їх рідкісності.
2. Об’єкти ти суб’єкти міждержавних відносин
Об’єкти МВ – це те, на що спрямована господарська діяльність суб’єктів світової спільноти. Об’єкти МЕВ: 1 експорт (імпорт) товарів 2 експорт (імпорт) послуг 3 здійснення господарської діяльності за кордоном 4 міжнародна спеціалізація виробництва 5 міжнародне кооперування виробництва 6 фінансові операції 7 науково-технічні зв'язки 8 експорт (імпорт) капіталу 9 спільне підприємництво 10 оренда машин та обладнання 11 зустрічна торгівля; організація та участь у виставках, ярмарках, торгах.
Суб'єкти МЕВ – учасники міжнародних економічних явищ і процесів, котрі здатні самостійно і активно діяти з метою реалізації своїх економічних інтересів. фірма, п-во, фіз особи галузі економіки, які займаються ЗЕД зв'язки між державами, групами держав та міжнародними організаціями. Фізичні особи: право- та дієздатні особи, які у міжнародних відносинах виступають як окремі індивідуали Юридичні особи: організації, які займаються ЗЕД
3. Форми міжнародного співробітництва Характеристики кожної форми
ІV Завдання для закріплення нової теми (10 хв.) -задіяти всіх учнів
1 Визначити відмінності між економічними відносинами всередині країни та на міжнародному рівні. 2 Чи завжди міжнародне співробітництво має лише позитивний вплив на економіку держави? 3 Яка форма МВ, на вашу думку,є найпоширенішою сьогодні?
VI Додаткові завдання Проаналізувати теперішній стан зовнішніх економічних відносин України з іншими країнами – основні напрями та перспективи.
VII Домашнє завдання (з урахуванням трьох рівней)
VIII Заключна частина уроку (Установчий слоган- “Як я люблю навчатися”; “Розум дає свободу”...)
Підсумки. “Знання дорожче за багатство” (італ. нар. Мудрість)
Надіслано вчителем Міжнародного ліцею "Гранд" Биковим Д.Я.
Предмети > Економіка > Економіка 6 клас > Як країни співпрацюють між собою? Види співробітництва. > Як країни співпрацюють між собою? Види співробітництва. Конспект уроку і опорний каркас
|