KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку до теми: І.Карпенко-Карий. Короткі відомості про життя і творчість видатного українського драматурга

Гіпермаркет Знань>>Українська література >> Українська література: І.Карпенко-Карий. Короткі відомості про життя і творчість видатного українського драматурга ХІХ ст., про театр «корифеїв». Трагікомедія «Сто тисяч»


План-конспект уроку з курсу «Українська література 8 клас» з теми «І.Карпенко-Карий. Короткі відомості про життя і творчість видатного українського драматурга ХІХ ст».


Тема уроку: Іван Карпенко-Карий (1845-1907). Сторінки життєпису. Знайомство з театром «корифеїв». Трагікомедія «Сто тисяч» - класичний взірець українського  театру «корифеїв».

Мета уроку: ознайомити учнів з особливостями розвитку театрального мистецтва  на Україні у ХІХ ст., з театром «корифеїв» та найважливішими сторінками життєвого і творчого шляху талановитого драматурга І.К.Карпенка-Карого; розвивати уважність, вдумливість, логічне мислення; вдосконалювати роботу в малих групах; виховувати любов до краси рідного слова.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: портрети найвидатніших митців-драматургів ХІХ ст., виставка літератури, згідно теми уроку, ілюстрації до творів, комп’ютерна презентація, відео фрагменти.

Епіграф:


Сцена - мій кумир, театр - священний храм для мене.
                                         Іван Карпенко Карий



                                                                               Зміст і структура уроку


І. Організаційно-вступна частина


ІІ.Перевірка домашнього завдання; актуалізація і корекція опорних знань

Експрес-опитування

1.Корифей – це…
2.До театру «корифеїв» входили І.Карпенко-Карий, …
3.Перший театр «корифеїв» створений у …
4.Засновником першого театру був…
5. Важливу роль першому театрі відіграла родина…
6.Акторсько-режисерський склад родини Тобілевичів – це…

Відповіді. 1.Корифей – заспівувач, зачинатель; найвидатніший з перших діячів у якійсь галузі науки, мистецтва, літератури. 2. Марко Кропивницький, Михайло Старицький, Микола Садовський, Панас Саксаганський, Марія Заньковецька, Марія Садовська та ін. 3. 1882 р. 4. М.Кропивницький. 5. Тобілевичів. 6.Іван Карпенко-Карий, Панас Саксаганський, Микола Садовський, Марія Садовська-Барілотті.

ІІІ.Повідомлення теми та мети уроку; мотивація навчальної діяльності


ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

Вступне слово вчителя.
“Театр!...Чи любите ви театр так, як я люблю його, тобто всіма силами душі вашої, зі всім ентузіазмом, зі всією нестриманістю, на яку тільки здатна палка молодість, жадібна і пристрасна до вражень вишуканого? Або, краще, сказати, чи можете ви не любити театр більше всього на світі, крім добра й істини?” – вислів В. Бєлінського любив часто повторювати І.Карпенко-Карий, бо у ньому – зміст його життя.

Інформативні повідомлення учнів.
1.Сторінки життєвого і творчого шляху І.К.Карпенка-Карого (інформативне повідомлення учениці супроводжується комп’ютерною презентацією).
Ремарка.   
І.Карпенко-Карий був не лише талановитим драматургом, а й прекрасним актором. Він створив високохудожні сценічні образи: Возного («Наталка Полтавка» Івана Котляревського), Назара Стодолі й Гната Карого («Назар Стодоля» Тараса Шевченка), Герасима Калитки і Пузиря із своїх п'єс «Сто тисяч» і «Хазяїн». Він невтомно працював над своїми ролями, відшліфовуючи кожен епізод до найменших деталей. Його гра була позбавлена штучної декоративності, а відзначалася простотою і життєвою правдою, проникненням у внутрішній світ героїв.

2.Розвиток українського театру у другій половині ХІХ ст.
 Основні тези
1.Початок нової української драматургії – 1819 р. (І.Котляревський. «Наталка Полтавка»).
2.Розвиток драматургії двома річищами: просвітительсько-раелістичний; романтичний.
3.1882 р.- професійна театральна трупа, створена М.Кропивницьким у Єлисаветграді.
4.Труднощі: матеріальна скрута; відсутність власного приміщення; заборона ставити п’єси українською мовою (дія Емського указу 1876 р.)
5.На західноукраїнських землях, які перебували під владою Австро-Угорщини, українські вистави з’явилися у 1848 р. у Коломиї на аматорській сцені. (І.Озаркевич. «Дівка на виданню, або На милування нема силування»). Досягнення українського театрального мистецтва були дещо скромнішими. Руський народний театр  заснований при товаристві «Руська бесіда» 1864 року. Репертуар: примітивні мелодрами, перекладні п'єски-фарси, німецькі й французькі оперетки і бракувало національної класики. «Театральна мізерія»,-так характеризував Франко стан речей у західноукраїнському сценічному мистецтві наприкінці XIX століття.
3.Розвиток театрального життя на Буковині к.ХІХ-поч.ХХ ст.

Хвилинка теорії літератури.

Опорна таблиця «Драма як рід художньої літератури»


20.02-1.jpg
 
Історія створення трагікомедії «Сто тисяч» І.Карпенка-Карого
У 1889 році  на хуторі Надія І.Коарпенко-Карий написав п'єсу «Гроші», яка згодом здобула популярність під назвою «Сто тисяч».
Через рік комедія була інсценізована. Головну роль Герасима Калитки (у першому варіанті п’єси прізвище героя було Капшук - торбинка з шнурочком для грошей) у п'єсі виконував автор. В основі п'єси покладено реальний факт. На той час на півдні України активно діяли шахраї, які продавали замож-ним селянам фальшиві гроші. У п'єсі «Сто тисяч» виведено образ господаря, який, прагнучи швидко розбагатіти, потрапляє у трагікомічну ситуацію.
Тема п’єси - зображення згубного впливу сили грошей на людину, яка в гонитві за багатством особа стає бездуховною, втрачає тверезий глузд, людську подобу, нормальну родину, її життя позбавляється смислу.
Ідея твору – засудження негативних рис характеру людини, прагнення збагатитися нечесним шляхом, зловити велику рибу в мутній воді, що призводить до моральної деградації.

Хто за словесним портретом?

«Ох, земелько, свята земелько, Божа ти дочечко... Як радісно тебе згрібати докупи, в одні руки... Приобрітав би тебе без ліку. Легко по власній землі ходить. Глянеш оком навколо - все твоє; там череда пасеться, там орють на пар, а тут зазеленіла вже пшениця і колоситься жито: і все то гроші, гроші, гроші...»
Протиставлення двох героїв з протилежними світоглядними позиціями: Герасим Калитка, мета якого у житті –збагачення, не дивлячись ні нащо, а протиставлення йому - шукач скарбів Бонавентура, який  ставиться до грошей не як до джерела щастя; у великих грошах він вбачає лише можливість матеріально забезпечити себе і своїх рідних.

V. Узагальнення і систематизація знань


Вправа «Мікрофон»

1.У чому полягають особливості розвитку театрального мистецтва у другій половині ХІХ ст.?
2.Чим відома родини Тобілевичів?
3. Як пояснити псевдонім Івана Тобілевича?
4.Чому І.Карпенко-Карий змушений був жити за межами України?
5.Де оселився митець і які твори там написав?
6. Що ви знаєте про сценічну діяльність Івана Карпенка-Карого?
7.Де провів останні роки свого життя драматург?
8.Що призводить до моральної деградації особистості?

Складання синквейна

Драматург.
Талановитий, непокірний.
Трудиться, старається, не боїться.
Творчий полоні – краса душі.
Карпенко-Карий.

VІ. Підсумки уроку і повідомлення домашнього завдання.

Узагальнювальне слово учителя (оцінка діяльності на уроці, обгрунтування виставлених балів, педагогічні рекомендації щодо вдосконалення навчальної роботи, оголошення домашнього завдання).


Домашнє завдання:

1) опрацювати теоретичний матеріал підручника;
2) образна система характеристики героїв п’єси.

Використана література.

Садкіна В.І. 101 цікава педагогічна ідея. Як зробити урок. – Харків: Вид. група «Основа», 2009. – 88 с.
Слоньовська О.В. Українська література: підручн. для 8 кл. загальноосвітн. навч. закл./ О.В. Слоньовська. – К.: Освіта, 2008. –  С.61-91.





Надіслано вчителем української мови та літератури Семчук Д.Б. ліцею №3 м.Чернівці


Календарно-тематичне планування з української літератури, завдання та відповіді школяру онлайн, курси учителю з української літератури скачати

Предмети > Українська література > Українська література 8 клас > І.Карпенко-Карий. Короткі відомості про життя і творчість видатного українського драматурга ХІХ ст > І.Карпенко-Карий. Короткі відомості про життя і творчість видатного українського драматурга ХІХ ст. Конспект уроку і опорний каркас