KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку до теми: Що таке право. Норми права та галузі права. Які суспільні відносини називають правовими

 Конспект до уроку з предмету Правознавство, 9 клас.
Тема:Що таке право. Норми права та галузі права. Які суспільні відносини називають правовими





Надіслано Биченок О, вчителем правознавства.



Тема 3. Що таке право. Норми права та галузі права. Які суспільні відносини називають правовими

'
Мета: розкрити зміст поняття права, визначити його особливості поміж інших соціальних норм; розтлумачити основні ознаки права; розвивати уміння учнів робити порівняльний аналіз фактів понять та подій соціального бутя; виховувати повагу до таких соціальних норм життя, як право і мораль.
Обладнання й матеріали: Конституція України, картки зі статтями будь-яких законів для кожного з учнів для визначення в них гіпотези, диспозиції та санкції, таблиця «Галузі права та сфера їх застосування».
Базові поняття й терміни: право, норма права, гіпотеза, диспозиція, санкція, галузі права, правовідносини.
Тип уроку: комбінований.
Структура уроку.

1.Організаційний етап.
2.Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.
3.Вивчення нового матеріалу:
1.Поняття права.
2.Норми права.
3.Галузі права.
4.Правовідносини, їх функції.
4.Узагальнення й систематизація знань та умінь учнів.
5.Самостійна робота учнів.
6.Підсумки уроку.
7.Домашнє завдання.

Хід уроку.
1.Організаційний етап.
1. Учитель проводить експрес-опитування щодо визначення понять: правило, соціальні норми, норми моралі, звичаї, релігійні норми, корпоративні норми, норми права.
2.Учні дають відповіді на поставлені запитання:
А)В яких сферах життя суспільства діють правила? Поясніть у чому призначення правил, що діють в суспільстві.
Б)Згадайте два-три приклади ігор, учасниками яких ви нещодавно були. Чи були в іграх правила? Яке значення мали ці правила?
3.Викликані учителем учні зачитують вирішення вправи, яка була письмовим завданням до цього уроку.
Один іспанський діяч вимагав: «Скасуйте всі правила вуличного руху. Чому я повинен повертати праворуч, коли мені потрібно ліворуч? Це – протии принципів свободи». Відомий італійський історик і поет стверджував: «Суспільна свобода є не що інше, як пунктуальнее дотримання суспільних законів, справедливих і рівних для всіх».
Порівняйте й оцініть ці вислови.
Якщо автор першого вислову ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
то автор другого вислову ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Мені здається правильною точка зору_______________________________________________
оскільки________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

2.Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.
На цьому етапі учитель пропонує учням відгадати загадку, відповідь на яку підводить до того, що учні самі визначають тему уроку. Учитель же підкреслює важливість вивчення теми для кожного школяра.
Загадка. Воно подібне до броні, оскільки захищає вас; воно подібне до правил, оскільки говорить вам, як можна поводитися; воно подібне до судді, тому що ви можете до нього звертатися за захистом. Воно встановлюється виключно державою і є обов’язковим для всіх. Воно подібне часу, воно однаково ставиться до всіх людей: до багатих і бідних, до старих і молодих, білих і чорних, високих і низькорослих. Воно потребує від вас ставитися з повагою до інших. Воно подібне до доброти, правди й справедливості. Як ви вважаєте, що це таке? (Відповідь: право).
Слово «право» в українській мові не випадково має спільний корінь зі словами «правда», «правильно», «справедливість».
Подібне значення вкладали в це поняття й інші народи:
1. За визначенням давньокитайського філософа Конфуція, «право та справедливість полягають у тому, щоб кожен мав і робив своє так, щоб ніхто не мав чужого і не позбавлявся свого».
2. Римські юристи зазначали: «Право є мірилом правильного, і все, що суперечить мірилу правильного, є несправедливим».
У сучасній науці термін «право» використовується у декількох значеннях:
- як соціально-правові домагання людей;
- як система юридичних норм;
- як офіційно визнані можливості тощо.

3.Вивчення нового матеріалу:
1.Поняття права.

Пропонуємо учням навести приклади правил, які запроваджуються державою. Після відповідей зазначаємо, що ці правила мають назву права, і повідомляємо, що ми ознайомимося з цими поняттями і його ознаками за допомогою групової роботи. Формуємо в класі шість малих груп (або пар – якщо учнів у класі мало) і кожній із них видаємо картки з однією з ознак права (право встановлюється тільки державою; право є системою норм; загальна обов’язковість норм права; формальна визначеність норм права; підтримання та охорона права з боку держави; право регулює лише найважливіші суспільні відносини). Кожній із груп пропонується обговорити та представити класу своє пояснення цієї ознаки. Роботу груп може полегшати використання складеної на попередньому уроці порівняльної таблиці різних видів правил (щоб порівняти ознаки норм права з ознаками інших правил).
Підсумовуємо вивчення цього питання навівши визначення, право – система загальнообов’язкових, формально визначених норм, правил поведінки, які встановлює і підтримує держава та які регулюють найважливіші суспільні відносини. Основною формою вираження права є закони та зафіксовані в них норми.

2.Норми права.
До утворення держави поведінку людей регулював звичай. На той час людина поводила себе так, як поводили себе інші. З розвитком людського суспільства і появою держави регулювати поведінку людей почали норми права.
Норми права посідають особливе місце в системі соціальних норм – вони встановлюються державою і перебувають під її охороною, адресовані всім членам суспільства і являють собою загальнообов'язкове праило поведінки. Правова норма має бути спеціально оформлена, тобто мати письмову форму і відображатися в законах, указах тощо. Норми права містять конкретні, чіткі формулювання, взаємодіють з нормами моралі.
Розглянемо, наприклад, вступ до шлюбу. Звісно, головну роль у цій події в житті людини відіграє особистий вибір, однак порядок вступу до шлюбу чітко встановлений нормами права: указано вік, з якого можна брати шлюб, визначені умови, за яких одружуватися можна, а за яких – ні. Усі ці норми записані в Сімейному кодексі, їх виконання обов'язкове, а невиконання тягне за собою певні правові наслідки. В останньому випадку шлюб визнається недійсним, а за порушення деяких норм може настати й кримінальна відповідальність.
Щоб зрозуміти, як працює норма права, потрібно знати її структуру. За загальним правилом, норма права структурно складається з гіпотези (припущення), диспозиції (розпорядження) та санкції (стягнення).
Гіпотеза (припущення) – частина норми, яка вказує, за яких обставин норма вступає в дію. Відповідає на запитатння: Де? Коли? У якому випадку? За яких умов? До гіпотези можна застосувати сполучник «якщо».
Диспозиція (розпорядження) – частина норми, в якій формулюється саме правио поведінки, права і обов'язки. До неї можно застосувати сполучник «то».
Санкція (стягнення) – частина норми, яка встановлює заходи (вид та обсяг) державного примусу, застосовувані у разі її порушення. До неї можна поставити сполучник «а» і прислівник «інакше».
Елементи класичної моделі норми права можна умовно змалювати за такою схемою: «якщо-то-а інакше», або «якщо-то-в іншому разі». Наприклад, якщо продавець квартири укладає договір куплі-продажу (гіпотеза), то він зобов'язаний при оформленні договору попередити про право третіх осіб (диспозиція), а інакше до нього застосовуватимуться засоби впливу, спрямовані на захист прав покупця (санкція).

3.Галузі права.
Норми права регулюють усе різноманіття правових відносин людей у суспільстві.
Галузь права – самостійна сукупність юридичних норм, яка регулює якісно однорідну сферу (рід) суспільних відносин спецефічним методом правового регулювання.
Конституційне право – визначає суспільно-економічний лад, правовий статус громадян, форми правління і державного устрою, порядок формування та компетенцію органів державної влади.
Адміністративне право – регулює суспільні відносини у сфері державного управління, застосування адміністративних санкцій.
Цивільне право – регулює майнові та пов'язані з ним особисті немайнові відносини.
Кримінальне право – регулює питання злочинності та карності діянь.
Сімейне право – визначає особисті немайнові права людей та регулює їхні майнові відносини, які виникають у сфері шлюбу й сім'ї.
Фінансове право – регулює питання державного бюджету, діяльності банків тощо.
Трудове право – регулює трудові й пов'язані з ними інші суспільні відносини.
Земельне право – регулює суспільні відносини, що пов'язані з володінням, користуванням та розпорядженням землею.
Господарське право – регулює господарські відносини, у які вступають організації, підприємці в ході своєї господарської діяльності.
Житлове право – регулює житлові відносини задля забезпечення права громадян на житло, належного використання і збереження житлового фонду.
Кримінально-процесуальне право – регулює порядок провадження кримінальних справ.
Цивільно-процесуальне право – регулює порядок провадження цивільних справ.
Адмінастративне процесуальне право – регулює порядок здійснення і розгляду адміністративно-правових справ.
Існують, звичано, й інші галузі права. Правові норми викладені у відповідних нормативно-правових актах – офіційних письмових документах правотворчого характеру, які прийняті уповноваженим органом.

4.Правовідносини, їх функції.
Пропонуємо учням навести приклади відносин, які регулюються нормами права. Вислухавши відповіді учнів, повідомляємо визначення: правовідносини – це суспільні відносини, що регулюються нормами права. І зазначаємо, що для правильного розуміння та аналізу будь-яких правовідносин дуже важливо вміти розібратися в них, виокремити складові елементи, визначити, хто є їх учасниками. Пояснюючи питання про фізичних та юридичних осіб, вказуємо, що навіть дитина може певним чином брати участь у правовідносинах, узагалі ця можливість виникає з юридичної точки зору в момент, коли вона фізично з’являється на світ, народжується. Навіть якщо народження дитини ще не зараєстроване у відповідних органах, вона вже має право на лікарську допомогу, на спадкування від своїх батьків тощо. Саме тому людину, яка бере участь в правовідносинах, називають фізичною особою. Коли ж ідеться про юридичну особу (магазин, школа, підприємство тощо), вона виникає з юридичної точки зору не тоді, коли фізично з'явилася будівля, де розтошовується установа, навіть не тоді, коли хтось повісив назву, а лише після юридичної реєстрації, отримання відповідних юридичних документів. Звідси й назва – юридична особа.
Також необхідно пояснити учням зміст і різницю між поняттями «правоздатність» і «дієздатність». Учитель має звернути увагу не лише на визначення цих понять, але й на різницю в часі виникнення правоздатності та дієздатності, на порядок визнання особи недієздатною. Доцільно також указати, що рівень дієздатності особи залежить як від віку громадянина, так і від галузі, до якої належать правовідносини, що в різних галузях повна дієздатність настає в різному віці.
Правовідносини виконують такі функції:
- визначають конкретнее коло осіб, на яких розповсюджується дія норм права в даний момент;
- закріплюють конкретну поведінку, якої повинні або можуть дотримуватись суб'єкти;
- є умовами для можливого приведення в дію спеціальних юридичних дій з метою забезпечення суб'єктивних прав, обов'язків та відповідальності.

4.Узагальнення й систематизація знань та умінь учнів.
Запитання для повторення та обговорення:

1.Що таке право? Коли і чому воно виникає?
2.Як взаємодіють між собою норми права і моралі?
3.Що таке правова норма?
4.Якою є структура правової норми?
5.Які галузі права ви знаєте?
6.Що таке правовідносини? Коли вони виникають?
Пропонуємо учням з наведеного переліку ознак обрати лише ті, які притаманні нормам права, а також ті ситуації, у яких відносини будуть регулюватися нормами права.
Орієнтовний перелік ознак, з яких учням необхідно виокремити ознаки норм права:
1.Установлюється виключно державою.
2.Поступово складається у свідомості людей, стає обов’язковим лише після визнання більшості суспільства.
3.За порушення настає громадський осуд.
4.За порушення настає юридична відповідальність.
5.Закріплюються переважно у формі законів, інших нормативно-правових актів.
6.Мають загальнообов’язковий характер.
7.Регулюють практично всі відносини між людьми.
Відповідь: ознаками права є ознаки 1,3, 4, 5, 6. Указуючи на ознаку 3, доцільно зазначити, що вона притаманна як нормам моралі, так і нормам права. Потім необхідно ще раз указати на тісний зв’язок моралі та права. Ознаки 2, 7 не є ознаками права.
Ситуації, у яких учням потрібно визначити, чи будуть їх регулювати норми права або які інші правила діятимуть у цьому випадку:
- Водій порушив Правила дорожнього руху – проїхав перехрестя на червоне світло (порушено правові норми).
- Підліток звернувся до директора школ из проханням прийняти йогодо 10 класу (застосовуватимуться правові норми).
- Хлопець не прийшов на домовлену зустріч з товаришами (порушено норми моралі);
- Прибічники ісламу під час обіду відмовилися вживати м'ясо свинини (виконуються релігійні норми).
- Керівник партійного осередку запропонував членам своєї партії сплатити членські внески (запропановано виконати вимогу корпоративної норми).
- Учитель попросив учня зняти шапку, зайшовши в школу (запропоновано виконати вимогу культурних норм).
- Члени первісних общин перед виходом на полювання виконали ритуальний танок навколо зображення тварини (дотримано традиційну норму).

5.Самостійна робота учнів.
Для самостійної роботи кожному учню надається картка зі статтею будь-якого закону України.
Використовуючи наданий приклад, учні повинні знайти у своїй картці гіпотезу, диспозицію й санкцію.
Приклад. Ст.335 Кримінального кодексу України встановлює, що ухилення від призову на строкову військову службу карається обмеженням волі на строкдо 3 років. Гіпотезою у цій нормі буде ухилення від прихзову на строкову військову службу, диспозицією – заборона вчиняти такі діяння, санкцією – обмеження волі на строк до трьох років.

6.Підсумки уроку.
Учитель, підбиваючи підсумки уроку, наголошує на особливому значенні соціальних норм для регулювання усіх сфер життя суспільства, на необхідності дотримання норм права.

7.Домашнє завдання.
1. Дайте визначення поняттям: право, норма права, гіпотеза, диспозиція, санкція, галузь права, правовідносини.
2. Висловіть свою думку щодо доцільності поступового зростання дієздатності учасників правовідносин.
3.Порівняйте фізичних і юридичних осіб.
4.Підготуйтеся до конкурсу на кращу доповідь (до 2 хв) за темою «Роль права в житті людей». Працювати потрібно в групі, розподіливши ролі – Доповідач, Референти (2 учні, які складуть текст промови), Аналітики (2 учні, які підберуть матеріал для тексту доповіді), Тренер з риторики (учень, який зможе підготувати Доповідача до промови, контролюючи його мовлення й час).

Література:
1. Т.А. Литвиненко, В.І. Плахтєєва «Правознавство» (практичний курс). 9 клас: Розробки уроків – Х.: Вид-во «Ранок», 2009.- 248с. – Майстер-клас) + Додаток (16с.).
2. Наровлянський О.Д. «Правознавство» (практичний курс): Книжка для вчителя. 9 клас. – К.:Грамота, 2009. – 136с.
3. Наровлянський О.Д. «Правознавство» (практичний курс): Підручн. Для 9 класу загальноосвіт. навч. закл. – К.: Грамота, 2009. – 216с.:іл.
4. В.Л. Сутковий, Т.М. Філіпенко «Правознавство (практичний курс): підручн. для 9 кл. загальноосвіт. Навч. Закл. – К.: Генеза, 2009. – 216с.



Предмети > Правознавство > Правознавство 9 клас > Що таке право. Норми права та галузі права. Які суспільні відносини називають правовими > Що таке право. Норми права та галузі права. Які суспільні відносини називають правовими конспект уроку і опорний каркас