Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас>> Прикметник. Голосні у відмінкових закінченнях прикметників
План-конспект уроку з курсу «Українська мова 5 клас» з теми «Прикметник. Голосні у відмінкових закінченнях прикметників»
ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО В ПОЧАТКОВИХ КЛАСАХ Прикметник. Голосні у відмінкових закінченнях прикметників. Правопис прикметників.
Мета: повторити вивчене в початкових класах про прикметник як частину мови, зокрема його загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль; проконтролювати вміння дітей знаходити їх у тексті, пояснювати написання голосних у відмінкових закінченнях; розвивати логіку, мислення, уміння узагальнювати і систематизувати; виховувати гордість за багатство рідної мови. Тип уроку: систематизація й узагальнення вивченого. Обладнання: таблиця «Прикметник»; слова для вправи «Говоримо правильно»; підручники, тестові завдання (на паперових носіях або на комп’ютері), вірш із пропущеними прикметниками.
ХІД УРОКУ
І. Актуалізація опорних знань учнів. 1. Вправа для розминки «Постріл» (Учні задають 6 запитань учневі, який виходить до дошки – «стріляють у нього». Якщо він правильно дає відповіді на питання, отримує 12 балів. Можуть виходити два учні і по черзі відповідати)
2. Морфологічний розбір іменника (стислий) * Записати речення, виписати з нього іменники, зробити їх морфологічний розбір (На дошці вивішена таблиця, за якою вони здіснюють розбір). Хто день починає з зарядки, у того справи в порядку (Народна мудрість)
Запитання: - Чи є у реченні іменники? Скільки їх? (До дошки виходять 4 учні і роблять розбір іменників) Н а п р и к л а д: день – іменник, неістота, загальна назва, чол. рід, одн., Зн.в., другорядний член речення.
3. Перевірка домашнього завдання.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів. - Сьогодні до нас на урок завітав з країни Морфології друг Іменника. Хто ж це такий, ви зрозумієте, коли послухаєте віршик, у якому треба виправити у словах деякі букви. Їх ви записуйте у зошиті. Пироги пече нам ніч П Та смачнючі, ясна річ. Сік новий до нас іде, Р Зиму-зимоньку веде. Крук здійнявся у кімнаті – И То Сергія лає тато. На столі гречана чаша К Їсть її охоче Саша. Щоб здоров’я добре мати, Треба з шилом умиватись. М Ох, солодке любить Алла, Моду трішки скуштувала. Е Квітнуть квіти понад сином, Т Поливає їх Дарина. Темна піч вже наступає, Н В небі зорі висипає. Бук рогатий лютий дуже, И Стережися його, друже. Наш Андрій лозу пасе, К Катря воду їй несе. - Прошу записати тему уроку: «Прикметник. Голосні у відмінкових закінченнях».
ІІІ. Систематизація й узагальнення вивченого про прикметник. 1. Бліц-опитування. 1) На що вказує прикметник? 2) На які запитання він відповідає? 3) Чи змінюється за родами, числами, відмінками? 4) Якого відмінка, на відміну від іменника, не має прикметник? 5) Чи виступає прикметник членом речення?
2.
! Переписати слова з дошки у зошит, поставивши знак наголосу. ЯблунЕвий, холоднЕнький, текстовИй, ніжнЕнький, нуднЕнький, грошовИй, кухОнний, прОстИй, слИвОвий.
3. Вибірковий диктант «Ключ» (***) * Виписати прикметники. З третіх букв виписаних слів ви отримаєте ключове слово. Синій, добре, дорога, вчорашній, вранці, завтрашній, книжковий, високо, спереду, пізній, вночі, ранній, вперше, пташиний. НОВИЗНА - До якої частини мови належить це слово? - Утворіть від нього прикметник (новий).
4. Відмінювання прикметників. Провідміняти прикметники (по рядах, а троє учнів біля дошки) І ряд – новий ІІ ряд – ранній ІІ ряд – безкраїй
Н.в новий ранній безкраїй Р.в нового раннього безкрайого Д.в новому ранньому безкрайому З.в новий ранній безкраїй нового раннього безкрайого О.в новим раннім безкраїм М.в (у) новому (у) ранньому (у) безкрайому (на) новім (у) раннім (у) безкраїм
Завдання на кмітливість та спостережливість • Визначте рід, число, відмінок цих прикметників (чол. рід, одн., Н.в.) • Чому в прикметниках одного і того ж роду, в одному і тому ж відмінку бувають різні закінчення? (Тому що основа одних прикметників закінчується на твердий, а в інших на м’який приголосний). • У яких прикметниках і в яких відмінках перед закінченням пишеться Ь? (У прикметниках, основа яких закінчується на м’який приголосний у Р., Д. та М.в.) • У яких відмінках прикметники мають подвійні закінчення? (У М.в)
5. Робота з підручником Вправа 27 (С.22) * Переписати прислів’я. Поставити в потрібній формі подані в дужках прикметники. Відмінкові закінчення прикметників виділити. Над прикметниками надписати рід, число, відмінок.
6. Творче завдання * Підібрати до іменників якомога більше прикметників (Вірш записаний на дошці або на комп’ютері) Це чудова частина мови, Без неї нам не обійтись. Ти вслухайсь в слово пречудове, Йому, як другові, всміхнись. Земля - .... (ласкава, люба, рідна), А сонце – ... (щире, золоте), А небо – ... (лагідне, погідне), Життя – ... (прекрасне, молоде). А очі в мами – ... (добрі, ніжні), А голос – ... (чистий і дзвінкий), А руки – ... (теплі і надійні), А погляд – ... (сонячний, ясний).
* Виписати один із прикметників і зробити його морфологічний розбір. Ласкава – прикметник, вкзує на ознаку, жін. рід, одн., Н.в.
7. Навчальні тести (на паперових носіях або, по можливості, на комп’ютері. Якщо ж на уроці вже немає часу, то переносимо це завдання на наступний урок) - Оскільки ми з вами вже повторили іменник та прикметник, то зараз ознайомимося із тестами. ТЕСТИ 1. Скільки іменників у рядку: Весна, святковий, працювати, чесно, свято, чудово. а) один; б) два; в) три; г) чотири.
2. Всі іменники – назви істот у рядку: а) осінь Україна, земля; б) мова, книжка, день; в) людина, учень, студент; г) троянда, академія, держава.
3. Всі слова – іменники у рядку: а) голос, дощик, іскристий; б) прозорий, чистий, свято; в) мова, кількість, пісня; г) струмок, природа, радісно.
4. Скільки прикметників у рядку: Розмір, великий, різкий, форма, теплий, місяць, яскраво. а) один; б) два; в) три; г) чотири.
5. Словосполучення «іменник+прикметник» в орудному відмінку написані з помилками у рядку: а) українською піснею, осіннім листям; б) синею хмарою, ріднею земльою, смачною їжою; в) великою радістю, дужим плечем, жовтим курчам; г) веселою подругою, сивим волоссям.
6. Усі подані прикметники мають наголос на другому складі у рядку: а) веселий, підземний, блакитний; б) щедрий, теплий, яскравий; в) сонний, високий, невеличкий; г) росяний, зелений, вільний.
ІV. Підсумок уроку (Підсумовує урок хтось із учнів, а вчитель доповнює його та виставляє бали, мотивуючи їх). V. Домашнє завдання 1. Вправа 29. 2. Дати відповіді на запитання на С.23. 3. Скласти міні-твір «Золота осінь», використовуючи якомога більше прикметників (за бажанням)
Надіслано вчителем української мови та літератури Підгребя Н.М., Залищенської гімназії, Тернопільської області
Допомога школяру онлайн, Українська мова для 5 класу скачати, календарно-тематичне планування
Предмети > Українська мова > Українська мова 5 клас > Прикметник. Голосні у відмінкових закінченнях прикметників > Прикметник. Голосні у відмінкових закінченнях прикметників. Конспект уроку і опорний каркас
|