Гіпермаркет Знань>>Українська література >> Українська література: Характеристика дійових осіб твору
План-конспект уроку з курсу «Українська література 8 клас» з теми «І.Капенко-Карий. «Сто тисяч». Характеристика дійових осіб.».
Тема уроку: І.Капенко-Карий. «Сто тисяч». Характеристика дійових осіб.
Мета уроку: вдосконалювати вміння аналізувати образи літературних героїв, виокремити у них найважливіші позитивні риси характеру, з’ясувати роль негативних рис характеру у становленні особистості; розвивати уважність, зосередженість, аналітико-синтетичне мислення, вдосконалювати роботу у групах; виховувати любов і повагу до краси рідного слова.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: виставка літератури, згідно теми уроку, ілюстрації до твору, дидактичний матеріал, відеофрагмент з фільму «Сто тисяч».
Епіграф: «Гроші або керують своїм власником, або служать йому». Горацій
Зміст і структура уроку
І. Організаційно-вступна частина уроку
ІІ. Перевірка виконання домашнього завдання (диференційованого характеру)
Метод «Закінчи речення».
1.Герасим Калитка все життя прагнув… 2.Сенсом життя багатія було… 3.Прізвище Калитка означає.. 4. Герасим Никодимович ділився найсокровеннішим лише з … 5.Найбагатшою людиною в окрузі був… 6.Нечесний шлях збагачення Калитки…
ІІІ. Перевірка раніше засвоєних знань
Інтелектуальна розминка
1.Чи вдало підібрано прізвище головного героя? Про що це свідчить? 2.За яких обставин Герасима Калитку не обманули б? 3. Чи відбулася еволюція світогляду головного героя протягом описаних у творі подій? 4.Як І.Тобілевич розкриває проблему деградації особистості, яка прагне розбагатіти будь-яким способом?
ІV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку, формування мотивації учіння
Постановка виконавських завдань
1. Узагальнити знання щодо образної характеристики перонажів. 2. Прокоментувати доречність епіграфа уроку. 3. Дослідити еволюцію образу головного героя. 4. З’ясувати, чи є мова засобом характеристики лероя.
V. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу
Учитель. Усі образи твору підпорядковані єдиному ідейному задумові становлять складну й водночас струнку сукупність засобів його вираження. У трагікомедії «Сто тисяч» І.Капенко-Карий чітко відтворив психологічний тип людини, одержимої жадобою збагачення. Цей тип також давно відомий в літературі — Скупий лицар у Олександра Пушкіна, Плюшкін — у Миколи Гоголя, Гобсек — в Оноре де Бальзака. Якщо названі класики лише роблять припущення про те, що призвело їхніх героїв до певного психологічного стану, абсурдності дій, то Іван Тобілевич розкриває проблему детально
Самопрезентація героя. Учень від імені Герасима Калитки розповідає про свої плани та дії аргументучи цитатами.
Робота в групах. Образ Герасима Калитки.
І група. «Звинувачувачі» Орієнтовний комбінований план характеристики 1.Скупість.«Хіба у мене банк, чи що?.. Коли дасте п'ять процентів, то я поділюся з вами…Принесіть же мені запродажню запись на воли». «…а на свої не будуть пить. Від своєї, кажуть, у грудях пухне». 2.Грубість. «Іди ж до роботи, бо там роти пороззявляють та й стоятимуть. Нехай коней розпряжуть, а збрую зараз однеси в комору, щоб якої реміняки не вирізали на батоги». Мужва реиана! Давно лизала панам руки, за верству шапки скидала, а тепер розжилася, кум-панію з панами водить і зараз морду пиндючить перед своїм братом! 3. Жадібність. «Це так, це так! Однеси зараз назад — гріх у неділю снідать». «Краще смерть, ніж така потеря». 4.Лицемірство. «Іди, Парасю, по своєму ділу, а у нас своє». 5.Пристрасть до грошей. «Ой Пузирі! Глядіть, щоб ви не полопались, а замість вас, Калитку розірве грошвою». Мужва реиана! Давно лизала панам руки, за верству шапки скидала, а тепер розжилася, кум-панію з панами водить і зараз морду пиндючить перед своїм братом! 6.Боягуз. «Тепер коли б розмінять фальшиві гроші в казначействі... Самому страшно, щоб не влопаться... Хіба кума взять у компаньйони? Що ж, коли він чорта не побоявся, то не побоїться казначея, щоб розміняти гроші. Кращого компаньйона, як кум, не знайти!..» 7.Шахрайство. «Диво! От так штука! Оце, кажеш, фальшиві? Це я взяв від Жолудьова прикажчика. Виходить, їх і у Жолудя доволі є... Он як люди багатіють. Я їх помітю, надірву краї...». «Розпалилась до них моя душа. Сто тисяч візьму!» 8.Взаємини з рідними, знайомими, наймитами. «Люди в Київ ходять за чотириста верстов, а ти не хочеш потрудиться для Божого дому й шість верстов… Худобу ганять в празник гріх. Блажен чоловік, іже скоти милує». «Вони надолужать: то вми-ваннячком, то взуваннячком або як почнуть Богу молиться, то й сонце зійде. Хоч би ж молилось, а то стоїть, чухається та шепче собі губами, аби простоять більше без роботи. Вже ж я їм і отченаша даю! Як затоплю, то зараз і на землі. Стара, а стара! Параско, пора до коров, чого ви там мнетесь? Ану, ану! Хлопці, гайда з хати! Тілько коти в таку пору сидять у хаті на печі, а робітники та собаки надворі повинні буть».
ІІ група «Захисники» Орієнтовний план характеристики 1.Працелюбність, трудівник-трудоголік. «…ти мізкуєш, ти крутиш головою: де того взять, де того; як обернуться, щоб земельки прикупить, та за думками і не їсться тобі, і не спиться тобі... Мене ці думки зовсім ізсушили... До того додумаєшся, що іноді здається, наче хто вхопив тебе за ноги і крутить кругом себе!» 2.Цілеспрямованість. 3.Лірична натура. «Ох, земелько, свята земелько — Божа ти донечко! Як радісно загрібати тебе до купи, в одні руки… Легко по своїй землі ходить. Глянеш оком навколо — усе твоє: там череда пасеться. там орють на пар, а тут зазеленіла вже пшениця і колосується жито…». 4.Турбота про майбутнє сина.
Мистецькі паралелі. У ролі Калитки Б.Бенюк, Савки-І.Гаврилів, Невідомого - Д.Каршневич.
Відеофрагмент фільму «Сто тисяч».
Образ Бонавентури (як протилежний образу Калитки) ІІІ група. «Звинувачувачі»
Орієнтовний план характеристики (з цитатним матеріалом). 1.Лицемір. 2.Вміння війти в довіру до багатіїв. 3.Бажання розбагатіти, знайшовши скарб. 4.Легкий до роботи. ІV група. «Захисники» 1.Невибагливий у житті. 2.Багатий внутрішній світ. 3.Бажання побувати в Парижі. 4. Нечерствий душею.
Образ кума Савки
V група. «Звинувачувачі»
1.Слабка сила волі. 2.Бажання розбагатіти нечесним шляхом. 3.Хитрість та улесливість. VІ група «Захисники» 1.Ліричність натури, фантазія. 2. Сміливість у досягненні мети. 3.Захист власної позиції.. 4.Уміння зробити правильні висновки у конкретній ситуації.
VІ. Осмислення, узагальнення і систематизація знань
1.Складання тестів до аналізованого образу. 2.Вправа «Снігова куля»
І група. Калитка. ІІ група. Бонавентура. ІІІ група Савка. (Слово. – Речення. – Питання. – Відповідь) 3.Аналіз мови героїв твору. 4.Коментар епіграфа уроку.
VІІ. Підведення підсумків уроку і повідомлення д/з.
Оцінка діяльності на уроці, обгрунтування виставлених балів, педагогічні рекомендації щодо вдосконалення навчальної роботи, оголошення домашнього завдання. 1.Опрацювати матеріал підручника. 2.Підготуватися до контрольної творчої роботи.
Використана література.
Каратай Н.В. Смисл життя в розумінні Герасима Калитки. Все для вчителя. – №3. – 2000р. – С.16-18. Падалка Н.І. Вивчення творчості І.Карпенка-Карого в школі. К.: Рад.школа, 1970. –151с. Садкіна В.І. 101 цікава педагогічна ідея. Як зробити урок. – Харків: Вид. група «Основа», 2009. –88 с. Слоньовська О.В. Українська література: підручн. для 8 кл. загальноосвітн. навч. закл./ О.В. Слоньовська. – К.: Освіта, 2008. Степанишин Б.І. Українська словесність від прадавніх часів до середини ХІХстоліття. – Тернопіль:Підручники і посібники, 1999.
Надіслано вчителем української мови та літератури Семчук Д.Б. ліцею №3 м.Чернівці
Планування з української літератури, матеріали з української літератури 8 класу скачати, підручники онлайн
Предмети > Українська література > Українська література 8 клас > Характеристика дійових осіб твору > Характеристика дійових осіб твору. Конспект уроку і опорний каркас
|