Гіпермаркет Знань>>Українська література >> Українська література: І.Карпенко-Карий «Сто тисяч». Проблема бездуховності людини, засліпленої прагненнями наживи
План-конспект уроку з курсу «Українська література 8 клас» з теми «Проблема бездуховності людини, засліпленої прагненнями наживи».
Тема уроку: Проблема бездуховності людини, засліпленої прагненнями наживи
Мета уроку: з’ясувати, чому прагнення до наживи нівелює людські морально-етичні цінності, розвивати зосередженість, вміння робити узагальнення, вдосконалювати усне мовлення; виховувати любов до краси слова
Тип уроку: практичного застосування знань, навичок і вмінь
Обладнання: виставка літератури, згідно теми уроку, ілюстрації, відеофрагменти, дидактичний матеріал, картки із завданням.
Епіграф:
Хто чинить ганебне повинен перш за все соромитися самого себе. Демокріт
Зміст і структура уроку
І. Організаційно-вступна частина
ІІ.Перевірка домашнього завдання; актуалізація і корекція опорних знань, умінь, навичок
Бліц-опитування ланцюжком
1.Що вам відомо про особливості розвитку театрального мистецтва у другій половині ХІХ ст.? 2.Коли створений перший театр «корифеїв» і хто до нього входив? (1882). 3.Хто такий Іван Тобілевич? 4.Як пояснити вибраний ним псевдонім? 4.У якому жанрі працював Іван Карпенко-Карий? 5.Яка творча спадщина митця? 6. Чим особлива трагікомедія «Сто тисяч» І. Карпенка-Карого?
Інформативне повідомлення (випереджувальне завдання) «Розвиток театрального мистецтва на Буковині у к.ХІХ.-поч.ХХ ст..»
ІІІ.Повідомлення теми, мети уроку; мотивація навчальної діяльності
Постановка виконавських завдань 1.Дослідити проблематику п’єси. 2.З’ясувати, чому прагнення до наживи нівелює людські морально-етичні цінності. 3.Прокоментувати доречність підібраного епіграфа.
ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1.Вступне слово вчителя. 2.Робота над змістом твору. Запитальник Блума. Робота в групах
І група. Буквальні запитання.
1. Що є об’єктом змалювання у п’єсі «Сто тисяч» І.Карпенка-Карого? 2. Хто головний герой твору? 3. Які особливості вдачі Герасима Калитки? 4. Яка атмосфера панує у сім’ї Герасима Калитки? 5.Кому довірив свої найсокровенніші таємниці Калитка і чому?
ІІ група. Запитання на переформування.
1.Чи вважаєте ви, що думки і висловлювання оточення Калитки впливають на формування особистості героя? 2. За яких обставин Герасима Калитку не обманули б? 3.Як, на вашу думку, чи може бажання все більше і більше збагатитися призвести до негативних наслідків? 4.Чи може людина, черства душею, розбагатівши, стати еталоном людяності і душевної краси?
ІІІ група. Запитання на витлумачення.
1. Чи відбулася еволюція світогляду головного героя протягом описаних у творі подій? 2. Як ви ставитеся до мрії Герасима Калитки скупити всі землі в окрузі? 3. Як би ви прокоментували слова кума Савки: «Страшно тілько без грошей, а з грішми, сказано ж, і чорт не брат»? 4.Чи треба звинувачувати Герасима Калитку у тому, що з ним трапилося?
ІV група. Запитання до героя твору.
1. Чи вдало підібрано прізвище головного героя? Про що це свідчить? 2.Чи змінюється герой протягом твору і чому? 3.Кому зі свого оточення протиставляється Герасим Калитка? 4. Як ви гадаєте, що змінилося б у його житті головного героя, якби він жив по-чесному і задовольнявся тим, що йому Бог послав? 5. Чого треба навчитися нам у Герасима Калитки?
3. Читання в ролях Х та ХІ яви. Коментар після прочитання. 4.Перегляд фрагментів з фільму за п’єсою «Сто тисяч» І.Карпенка-Карого.
VІ. Підсумки уроку і повідомлення домашнього завдання.
Літературний (цитатний) диктант
Кому належать слова?
1.«Іди ж до роботи, бо там роти пороззявляють та й стоятимуть. Нехай коней розпряжуть, а збрую зараз однеси в комору, щоб якої реміняки не вирізали на батоги». 2. «Чув я, що Жолудь нечисті гроші має, від самого, не при хаті згадуючи, сатани. Тільки ж де вони з ним познайомились і як? От що цікаво!» 3. «Ох, земелько, свято земелько – Божа ти дочечко!» 4. «Якби я спав у неділю, то й не снідав би, а то з цієї пори до обіду на ногах не ївши охлянеш». 5. «Тілько договір краще грошей… Від кожної тисячі, що купите, мені сто карбованців». 6. «Сором людям в очі дивиться! Та ми ж пішки поспіємо на шапковбрання». 7. «А Пузир одказує: голяк масті, чирва світить! Нехай… йде у застольну, там і пообідає, у мене гості не такі, щоб рядом його посадить». 8. «Ой Пузирі! Глядіть, щоб ви не полопались, а замість вас, Калитку розірве грошвою». 9. «... у всякого своя комерція. У нас фабрика на весь світ, другой такой нема; ми продайом тисячу за п’ятдесят рублей». 10. «Давайте моє мені… З мене печінка мало не витрусилась, поки це діло скінчилось, та щоб я не мав у руках свого заробітку..?» 11. «Та й перелякав же ти мене, Никодимович, мало не вмер від страху…» 12. «Краще смерть, ніж така потеря».
Відповіді. 1.Герасиму Калитці. 2. Савці. 3. Герасиму Калитці. 4.Климу. 5. Савці. 6 Парасці. 7.Роману. 8. Герасиму Калитці. 9. Невідомому. 10. Савці. 11. Копачу. 12. Герасиму Калитці.
Метод «Моя позиція». Робота в парах. Теза: Прагнення до наживи Герасима Калитки – шлях духовної деградації особистості. Методика проведення. Одним реченням висловити власну позицію. Переконати учня, з яким об’єднався у пару, що власна теза найважливіша. А потім одна пара переконує іншу у важливості висловленого. Кількість тематично схожих висновків визначатимуть колекливну думку обговорюваного.
Коментар епіграфа уроку.
Узагальнювальне слово учителя (оцінка діяльності на уроці, обгрунтування виставлених балів, педагогічні рекомендації щодо вдосконалення навчальної роботи, оголошення домашнього завдання).
Домашнє завдання:
1.Опрацювати матеріал підручника. 2. Підготувати інсценізацію уривка п’єси (робота в групах). 3.Характеристика героїв трагікомедії. 4.. Усний твір «Літературний герой, який вартий уваги».
Використана література.
Садкіна В.І. 101 цікава педагогічна ідея. Як зробити урок. – Харків: Вид. група «Основа», 2009. – 88 с. Слоньовська О.В. Українська література: підручн. для 8 кл. загальноосвітн. навч. закл./ О.В. Слоньовська. – К.: Освіта, 2008. Цимбалюк В. Українська література: Проб. підручн. для 8 кл. загальноосв. шкіл, гімназій, ліцеїв та коледжів. – К.: Освіта, 2001.
Надіслано вчителем української мови та літератури Семчук Д.Б. ліцею №3 м.Чернівці
Планування уроків з української літератури онлайн, завдання та відповіді по класам, домашнє завдання з української літератури 8 класу скачати
Предмети > Українська література > Українська література 8 клас > І.Карпенко-Карий «Сто тисяч». Проблема бездуховності людини, засліпленої прагненнями наживи > І.Карпенко-Карий «Сто тисяч». Проблема бездуховності людини, засліпленої прагненнями наживи. Конспект уроку і опорний каркас
|