Конспект уроку і опорний каркас з предмету Зарубіжна література, 6 клас Тема:"Остап і Андрій. Картини природи в творі"
Тема. Остап і Андрій. Картини природи в творі Мета: охарактеризувати образи Остапа і Андрія, моральні якості, ставлення до батьківщини, визнач картин у повісті, розвивати навички усного мовлення, переказувати текст, виховувати любов до рідної землі, формувати громадянську позицію учнів. Хто сказав, що моя Вітчизна Україна?.. Хто дав мені її у вітчизни? Отчизна є те, чого шукає душа наша, Що миліше для неї понад усе. Андрій «Тарас Бульба»
Він перейшов з доброї волі, Чим людина винна? Там йому краще, туди він і перейшов… Янкель «Тарас Бульба»
Не жаль розлучитися зі світом Дай бог і всякому такої смерті Нехай же славиться до кінця Руська земля! Бовдюг «Тарас Бульб» Хід уроку І. Підготовка до сприйняття навчальної то теми 1. Проблемна ситуація. - Що таке вітчизна? Чи потрібна людині батьківщина? Чи може жити людина без свого коріння, без пам'яті про предків, без відповідальності перед народом і країною? Що ж то за людина? Що означає слово «батьківщина» для вас? Чи любите ви свою землю? У чому виявляється ця любов? 2. Вступне слово вчителя. Поняття «батьківщина» є центральним у повісті «Тарас Бульба». Можливо, саме тому Гоголь так часто й повертався до свого твору, переробляв його, бо не міг жити без вітчизни і йому хотілося якнайкраще висловити своє ставлення до неї. Ставлення до батьківщини є критерієм оцінки героїв. Так чи інакше, а всі персонажі висловлюються словом чи ділом про свою землю. Ось, наприклад, Андрій, захопившись вродою прекрасної полячки, промовляє: "Хто сказав, що моя Вітчизна Україна?.. хто дав мені її у Вітчизни? Отчизна є те, чого шукає душа наша, що миліше для неї понад. Янкель, котрий перший розповів Тарасові про зраду Андрія, зовсім не засуджує хлопця, говорячи: «Він перейшов з доброї волі. Чим людина винна? Там йому краще, туди він і перейшов...» Коли він передав слова Андрія, що той буде битися проти козаків, а батько йому вже не батько, а брат - не брат, Тарас береться за шаблю, вітчизна - най святіше поняття. Остап не так часто говорить у повісті, як інші. Він не виголошує промов, але насправді чесно cлужить вітчизні і, помираючи на чужині, не осоромив рідної землі, й згадав про батька, а значить і про батьківщину, в свій останній час. Так само з думкою про вітчизну помирають і славні козаки - запорожці. То хто ж правий Андрій і Янкель чи козаки, котрі померли за батьківщину? Що ж таке Вітчизна для людини? Над цим питанням ми будемо працювати протягом уроку, порівнюючи образи Остапа і Андрія. Зіставляючи цих героїв, ми спробуємо з'ясувати, коли ж людина стає зрадником, і в який момент вона переступає ту межу, з-за якої вже нема вороття, а яка людина може називатися патріотом? ІІ. Оголошення теми уроку, епіграфів. ІІІ. Формування нових знань, вмінь та навичок. 1. Бесіда з учнями (Остап і Андрій в рідному домі) - Прочитайте перший опис Остапа і Андрія. Що спільного в їх зовнішності? Як характеризує їх Тарас Бульба? - Як він перевіряє фізичну силу синів? Хто з ним бився. - Як Тарас оцінює меншого сина? - Яку «науку» єдино правильною для синів визнавав Тарас? - Порівняйте ставлення батька й матері до своїх дітей. Хто кого більше любив? 2. Переказ тексту (за змістом ІІ розділу) - Перекажіть як навчався Остап в академії, як ставився до товаришів, до покарань? - Як навчався Андрій? Чим він відрізнявся від Остапа? Яке почуття ще в академії полонило його душу? 3. Коментоване читання. (Зі слів «Прекрасна полячка так злякалася...» до слів «… і звідти відправити через паркан»). Про що свідчила поведінка Андрія». 4. Опис степу. - Хто їде степом? - З допомогою якого порівняння автор показує прос сердець? - Про що свідчить це порівняння? - Які рослини й тварини називаються в цьому уривку? - Чому письменник з усього тваринного світу віддає перевагу птахам? Яким? - Як Гоголю вдається показати, що в степу все ж рухається, звучить нарізні голоси? - Символом чого виступає степ? (Образ степу є символом неповторної краси України, символом широти й волі, до яких завжди прагнули українці, прикладом природної гармонії). 5. Опис Дніпра. - Як козаки відчули близькість Дніпра? - Як автор підкреслив красу Дніпра, його таємничість? - Які кольори використав в образі Дніпра? 6. Опис липневої ночі. - Як опис ночі готує читачів до драматичних подій? - З якими подіями пов'язаний цей уривок? - Хто з героїв не спав цієї ночі? - Що створює трагічну атмосферу в цьому описі? - Які кольори тут переважають? - Яке враження викликала у вас ця картина? Природа з повісті є не лише фоном для подій, вона сама виступає як живий учасник історії. Герої живуть із природою одним життям. Описи допомагають Гоголю показати самобутність природну красу, рослинний і тваринний світ рідного описи Гоголь розкриває душевний стан героїв, розповідає про їхні думки й почуття. В описах природи також втілюються ідеї про волю, широту козацької натури, боротьбу за незалежність. 7. Зіставлення фрагментів тексту з V розділу. - Як билися Остап і Андрій під час облоги Дубно? Що єднає і що різнить героїв? У кого з них виявилися «лицарські якості й нахили майбутнього вождя», «хто в одну мить міг виміряти всю небезпеку»? - А хто не знав, що означає обмірковувати? Хто вбачав а бою «божевільну насолоду й захоплення»? Як Тарас оцінює військовий хист своїх синів? 8. Слово вчителя. Після цього фрагменту повісті розповідь розпадається на дві окремі сюжетні лінії. Хоча й раніше між Остапом та Андрієм відмінності в рисах характерів, але вони разом навчалися, разом прибули на Січ, опановували нелегку козацьку науку, взяли участь у перших боях. Однак під час облоги Дубно, різниця між героями виявляється не лише на моральному рівні з вчинків. Вони вже не лише мислять і відчувають по-різному, а й по-різному діють. Тому ми будемо характеризувати кожного героя окремо. 9. Аналіз образу Андрія (V- IX розділ) - Як Андрій поводився під час облоги Дубно, коли козаки змушені були вичікувати? - Як повів себе Андрій, коли служниця панночки звернулася до нього по допомогу? - Як Андрій збирав харчі для панночки? Чи випадково автор описує, що Тарас і Остап прокинулись на якісь секунди в цей момент? Чи зупинили вони Андрія? - Як Андрій сприйняв чужу церкву, музику органа? Чи була міцною його віра? Зачитайте. - Прочитайте діалог Андрія і панночки в особах. - Що стало відомо зі слів Янкеля про подальшу поведінку Андрія? - Про що свідчить зміна одягу? - Які слова передав Андрій через Янкеля? - Зачитати портрет Андрія під час битви проти козаків (деталь: зв’язаний на руці шарф). - Козаки билися за Батьківщину і за віру. А за що бився Андрій? - Як показав себе Андрій в бою? - Що вивело з рівноваги Тараса при вигляді сина? - Як! порівняння використовує автор в описі Андрія? - Зачитайте і прокоментуйте епізод останньої розмови батька з Андрієм. Чи дав батько йому шанс покаятися? Як повівся Андрій? Чому він мовчав? - Як відреагував Остап на смерть брата? - Чому Остап хотів поховати його, а Тарас відмовився? 10. Аналіз образу Остапа - Як виявив себе Остап під час битви проти ляхів? (VIІ р.) - Зачитайте епізод бою Остапа з хорунжим. З яким птахом автор порівнює героя в цей момент? - Чому запорожці замість загиблого отамана Бородатого обирають Остапа? - Як поводився Остап під час виборів? Чи виявив він бажання влади? - Як вороги взяли Остапа в полон? Скільки поляків брали в цьому участь? - Як зображується Остап та інші козаки під час страти ? - Де був Остап - попереду чи позаду? - Як він поводився в останні хвилини свого життя? - Як старий Тарас оцінює його поведінку? - Якими були останні слова Остапа? 11. Робота з малюнками. IV. Узагальнення набутих знань, умінь і навичок. 1. Робота в групах. 1. Створити словесний портрет Андрія. Підібрати прислів’я до цього образу. 2. Створити словесний портрет Остапа. Підібрати прислів’я до цього образу. 3. Придумайте свою назву повісті. Що в змісті ви хотіли б поміняти? 4. Скласти запитання до повісті. 2. Навчальна гра «Якби...» 1. Якби Андрій є став зрадником... 2. Якби Тарас не вбивав свого сина... 3. Якби Остапа не взяли в полон... 4. Якби Тарас не загинув... 3. Заочна зустріч з героєм. Уявіть собі, що у вас з'явилася можливість зустрітися з героями «Тарас Бульба». Кого і про що ви запитали б? Кому хотіли б що порадити? 4. Заключне слово вчителя. Незважаючи на те, що Андрій мав обдаровану натуру, хист до служби в Січі, він не став справжнім козаком, порушивши кодекс лицарської честі, забувши про вітчизну й віру через любов до прекрасної полячки. Автор засуджує зраду Андрія й уславлює подвиг Остапа, як і інших козаків, які померли за вітчизну. Без вітчизни людина втрачає свою сутність, вона перестає бути людиною. Втрата вітчизни - горе, а добровільна відмова від неї – духовна смерть для людини. Гоголь утверджує ідею вірності Батьківщині, служіння їй, бо тільки це дає сенс життю особистості усьому народові.
Надіслано Машовець М.П. вчителем Міжнародного ліцею "Гранд"
Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 6 клас > Остап і Андрій. Картини природи в творі > Остап і Андрій. Картини природи в творі.Конспект уроку і опорний каркас
|