KNOWLEDGE HYPERMARKET


Крайні точки і розміри території. Географічне положення, кордони. Географічний центр України. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 8 клас. Повні уроки >> Географія: Крайні точки і розміри території. Географічне положення, кордони. Географічний центр України. Повні уроки


Содержание

Тема

  • Крайні точки і розміри території. Географічне положення, кордони. Географічний центр України.

Мета

  • Познайомитися із фізико-географічним положенням нашої країни, визначити її кордони та крайні точки.

Хід уроку

1. Загальна характеристика фізико-географічного положення України.
2. Кордони та їх характеристика.
3. Крайні точки території нашої країни.
4. Географічні центри України та Європи.


Географічне положення України

Сучасна Україна — велика держава, що відновила свою незалежність наприкінці другого тисячоліття. Верховна Рада України 24 серпня 1991 р. проголосила незалежність України і утворення самостійної держави України, територія якої є неподільною і недоторканною.

Країна має вигідне географічне і геополітичне положення, потужний природно-ресурсний, трудовий і виробничий потенціал, великі можливості для економічного розвитку.

Україна розташована в основному на південному заході Східноєвропейської рівнини, в Центрально-Східній Європі. Лише невелику частину її території займають Карпатські і Кримські гори — складові великої Гімалайсько-Альпійської гірської системи.

Територія України лежить у помірному кліматичному поясі Північної півкулі. В її межах чітко (як ні в жодній іншій країні Європи) простежуються три фізико-географічні зони — лісова, лісостепова і степова, а в Карпатах і Кримських горах — висотна поясність. Фізико-географічні зони України помітно змінюються із заходу на схід (насамперед за кліматичними і ґрунтово-рослинними ознаками).

Україна — є однією з найбільших держав Європи. Її площа становить 603,7 тис. км кв. За розмірами волна перевищує такі держави, як Франція, Іспанія тощо. Загалом територія держави витягнута із заходу на схід на 423 км більше, ніж з півночі на південь. Протяжність північної і південної частин із заходу на схід значно менша, ніж центральної.
За кількістю жителів (45,6 млн. чоловік на 1.08.2011 р.) Україна поступається в Європі тільки Німеччині, Франції, Великобританії та Італії.

Територія нашої держави розташована приблизно на широті Франції, північної частини Сполучених Штатів Америки і південних районів Канади, тому має подібні з цими країнами природні умови. Для України характерні великі запаси, вдале поєднання і територіально компактне залягання покладів багатьох цінних корисних копалин.

Україна має переважно рівнинний рельєф, порівняно теплий помірно континентальний клімат, родючі чорноземні ґрунти. Гори — Карпати і Кримські — невисокі і не перешкоджають здійсненню господарських зв'язків. Частина річок судноплавна. Усе це сприяло її давньому компактному заселенню, великому господарському, зокрема землеробському, освоєнню земель. На заході і півночі є значні ресурси поверхневих і підземних вод, у тому числі мінеральних. Великі можливості для розвитку санаторно-курортного господарства і туризму.

Територія України поділяється на окремі частини — адміністративно-територіальні одиниці. Такими одиницями у нашій країні є автономна республіка, області і райони. До складу України входять Автономна Республіка Крим і 24 адміністративні області.

Кордони та їх характеристика

Україна має протяжний державний кордон. Його довжина становить 7700 км. Кордон простягається по суходолу (5740 км) і морях (1960 км). 1560 км морського кордону припадає на Чорне море і 400 км — на Азовське. За протяжністю державного кордону Україна посідає одне з перших місць у Європі.

Держава безпосередньо межує з сімома країнами — Російською Федерацією, Білоруссю, Молдовою, Румунією, Польщею, Угорщиною і Словаччиною. Найдовшими є кордони з Російською Федерацією (2063 км), Молдовою (1191 км) і Білоруссю (1084 км). Довжина кордону України з Румунією становить 625 км, Польщею — 543 км, Угорщиною — 135 км, Словаччиною — 99 км. Через Чорне море Україна має спільні кордони з Туреччиною, Болгарією і Грузією.

Державний кордон України здебільшого проходить рівнинними територіями. Лише з Румунією, Польщею і Словаччиною він простягається гористими районами Карпат, причому з Румунією — на значній відстані.

Південну частину України омивають води Чорного та Азовського морів, а на крайньому південному заході її кордон виходить до нижнього Дунаю — другої за довжиною після Волги річки Європи. Через практично незамерзаючі порти Чорного моря, а також Азовське море і Дунай, здійснюється воднотранспортне сполучення з багатьма країнами. Дунай і його судноплавні притоки протікають через територію семи європейських держав.

Частина державного кордону України проходить природними рубежами: з Польщею — по р. Західний Буг, з Білоруссю — по Дніпру, з Російською Федерацією — по Сіверському Дінцю, з Румунією — по Кілійському гирлу Дунаю і по самому Дунаю, з північно-західною частиною Молдови — по Дністру, з північною її частиною — по р. Прут; у Закарпатті окремі відрізки державного кордону України з Румунією та Угорщиною пролягають по лівій притоці Дунаю — р. Тисі.

Північний і північно-західний кордон України з Російською Федерацією, Білоруссю і Польщею простягається низовинною, місцями заболоченою територією Поліської низовини.

Рівнинною територією, де також відсутні природні рубежі, проходить східна частина державного кордону України з Російською Федерацією. Через низовину (Закарпатську) проходить кордон України з Угорщиною і частково зі Словаччиною.
У західній частині України її державний кордон пролягає незахищеною природними рубежами височинною, передгірною та гірською місцевостями (з Молдовою, Румунією, Словаччиною і Польщею).

Для України, що знаходиться на межі між так званим Сходом і Заходом Європи, на території, по якій здійснюються масові широтні і меридіональні перевезення у державі, яка тільки-но дістала незалежність, зміцнення державних кордонів набуває важливого військово-політичного значення. Відсутність на більшій їх частині природних рубежів вимагає додаткових витрат на спорудження відповідних оборонних об'єктів, забезпечення військового базування. Державний кордон є і мусить бути недоторканним, незмінним.

Крайні точки території нашої країни

Територія України розташована між 44° 23' і 52° 25' північної широти та між 22° 08' і 40° 13' східної довготи. Вона простягається зі сходу (крайньою східною точкою є с. Червона Зірка Луганської обл.) на захід (м. Чоп Закарпатської обл.) на 1316 км. У найширшій центральній частині держави відстань між крайніми північною (с. Грем'яч Чернігівської обл.) та південною (мис Сарич у Криму) точками досягає 896 км.
Крайні точки України
Координати крайніх точок:
•    Крайній північний пункт — с. Грем'яч Чернігівської області. (52°23' пн. ш. і 33°12' сх. д.)
Грем'я́ч — село в Україні, Новгород-Сіверському районі Чернігівської області. Населення становить 1399 осіб. Орган місцевого самоврядування — Грем'яцька сільська рада.Село відоме як найпівнічніша точка України. Грем’яч вперше згадується у 1604 р., на думку деяких дослідників засноване у 13 ст. На території села виявлено 2 городища (6-3 ст. до н.е.) поселення епохи неоліту – бронзи (5-2 тис. до н.е.), а також ранньослов’янське (3-5 ст.), Київської Русі (9-13 ст.), стоянка епохи мезоліту (8-10 тис. до н.е.). На території села у 1747р. була побудована Церква Різдва Богородиці.
•    Крайній південний пункт — мис Сарич (Автономна Республіка Крим). (44°23' пн. ш. і 33°44' сх. д.)
Са́рич — ріг в південно-західній частині Криму. Крайня південна точка України, (44° 22' північної широти). Ріг складається з вапняків. На схилах — гаї з ялівця високого, дуба пухнастого, граба, фісташки. На мисі встановлено маяк, навколо якого починаючи з 2005 року точиться суперечка між Україною та Росією.


Мис Сарич

•    Крайній західний пункт — с. Соломоново Закарпатської області. (48°25' пн. ш. і 22°08' сх. Д)

с.Соломоново

•    Крайній східний пункт — с. Червона Зірка Луганської області. (49°18' пн. ш. і 40°13' сх. д.)

Географічні центри України та Європи

Географічний центр Європи — гіпотетична точка, відмічає географічний центр Європи. Розташування центру залежить від визначення кордонів Європи і головним чином визначається обраною методикою підрахунку, а також тим, чи включаються віддалені острови в список крайніх точок Європи чи ні.

Таким чином, на звання географічного центру Європи претендує кілька місць:
•    Село Пурнушкяй в 25 км на північ від Вільнюса, Литва;
•    Відмітка в селі Крагуле близько Кремніци, Центральна Словаччина;
•    Відмітка біля села Ділове недалеко від Рахова, Україна;
•    Суховоля, північно-східна Польща.


Географічний центр Європи

Географі́чний центр Украї́ни, згідно з даними Державного комітету природних ресурсів України (Наказ N 95 від 20 травня 2005 р. «Щодо уточненого місцезнаходження географічного центру України»), має координати 49°01'39" північної широти і 31°28'58" східної довготи.

Центр розташований на північній околиці села Мар'янівка (Шполянський район) між райцентром Шпола і селом Матусів Черкаської області. Геометричний центр України розташуваний у містечку Добровеличківка Кіровоградської області.

Географічний центр України

Відеоматеріал


1. Відео: Найстаріша карта самостійної України


2. Україна на карті Європи: як змінювалися кордони впродовж останнього тисячоліття


Цікаві факти про Україну


1. Найглибша станція метро знаходиться в столиці України, це станція метро «Арсенальна», її глибина 105 метрів.
Метро Арсенальна
Метро Арсенальна
2. Знамениту підковану блоху можна побачити в Україні, в київському музеї мініатюр.
Підкована блоха

Список використаної літератури

1. Конспект уроку на тему "Розмір території, географічне положення та кордони, географічний центр України" Наумчак Л.О.

2. Фізична географія України, 8 кл., Уварова Г. Ш., Пестушко В. Ю., Видавництво: Генеза, 288 стр. - 2008



Над уроком працювали:

Мазуренко М.С.,

Паутинка А.В.,

Наумчак Л.О., викладач.



Скомпоновано та відредаговано Паутинкою А.В.




 Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на

Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Географія