KNOWLEDGE HYPERMARKET


Культура Індії: література, театр. Знання давніх індійців. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 6 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Культура Індії: література, театр. Знання давніх індійців. Повні уроки


Тема уроку: Культура Індії: література, театр. Знання давніх індійців.


Мета кроку: розповісти школярам про здобутки давньоіндійської культури й науки.


Завдання уроку:

1. набуття учнями нових знань про культуру й науку давніх індійців.

2. перегляд і обговорення відеоматеріалу.

3. короткий огляд змісту найвидатніших пам'яток літератури Давньої Індії – «Магабгарати» і «Рамаяни».


Тип уроку: засвоєння нових знань


Хід уроку:

Чим ми завдячуємо індійцям. Індійці подарували людству багато корисних винаходів. Вони винайшли шахи. Гра була задумана як битва між двома арміями і називалася «чотири роди військ». Спочатку в цю гру грали лише царі, а згодом вона поширилася в усьому світі.


Гра в шахи. Старовинна індійська картина
Гра в шахи. Старовинна індійська картина.


Цифри, якими ми користуємося і які називаємо арабськими, насправді винайшли стародавні індійці. Від них вони перейшли до арабів, а потім потратиш до європейців. Індійці також придумали цифру 0.

Індійці були вмілими архітекторами і гарними скульпторами. Вони висікали з каменю статуї га барельєфи і прикрашали ними храми й палаци. Скульптори зображати богів, тварин, людей.

Література Індії. Найдавніша книга в індійській літературі — «Рігведа» — збірник священних гімнів. Її створили арії на санскриті більш як три тисячі років тому. У гімнах оспівуються краса, мудрість і справедливість богів Варуни, Агні, Рудри, Індри. Деякі гімни — це молитви і прохання, звернені до богів.

У «Рігведі» записано багато замовлянь від різних хвороб. Індійці уявляли хвороби у вигляді злих демонів, які оселялися в тілі людини. Їх можна прогнати за допомогою чарівних слів, чистої води чи лікарських трав.

«Магабгарата». Найбільший твір давньоіндійської літератури — поема «Магабгарата». Вона складається з 200 тис. віршів. У поемі розповідається про боротьбу за владу між двома царськими ролами — Пандавами і Кауравами. Події відбувалися в XI ст. до н. е. П'ять братів Пандавів рано втратили батька. Їхні родичі Каурави вигнали їх з рідних місць. Згодом брати виросли і стали могутніми богатирями. Цар пообіцяв віддати свою дочку, царівну Драупалі заміж за того, хто поцілить стрілою в око золотій рибці. Вона висіла на дереві, а перед нею крутилося колесо зі спицями. З усієї Індії зібралися женихи, але ніхто з них не міг влучити в око золотій рибці. Одному з братів Пандавів це вдалося, і він одружився з царівною. Пандави збудували чудовий палац і оселилися там. Та старший з Пандавів програв у кості все майно — золото, рабів, слонів, табуни коней, а потім себе, братів і навіть свою дружину — царівну Драупалі. Усі вони стали рабами Кауравів. Між Панданами і Кауравамн почалася війна, в якій Пандави перемогли.


Епізод із Магабгарати

Епізод із Магабгарати


Поема «Рамаяна». Друга велика індійська поема — «Рамаяна». Вона названа за ім'ям головного героя Рами, про життя та подвиги якого в ній розповідається. Через хитру та підступну мачуху Рама втратив царський трон і добровільно пішов у вигнання на чотирнадцять років. Разом з ним пішли його дружина, красуня Сіта, і брат Лакшман. Вигнанці оселилися в лісі в простій хатині. Якось, коли Рама був на полюванні, до Сіти з'явився цар демонів Раван. Він перетворився на золотого оленя, заманив у хащі Сіту і вкрав її. Понад лісами, горами та рівнинами ніс Раван Сіту до свого царства, а вона знімала із себе браслети, сережки, персні й кидала їх униз, шоб позначити дорогу. Раван хотів, щоб Сіта стала його дружиною, та вона на це не погоджувалася. Рама разом з братом довго шукали Сіту. На допомогу їм прийшли мавпи й ведмеді. Цар демонів засипав Раму градом чарівних стріл, які на льоту оберталися в отруйних змій. Та Рама перестрів їх своїми стрілами, які на льоту перетворювалися на золотих птахів і вбивали змій. Нарешті Рама вбив Равана і визволив свою вірну дружину Сіту.
Рама, Сіта й Лакшман пливуть на плоту

Рама, Сіта й Лакшман пливуть на плоту.


Індійський театр. Театр виник в Індії в давнину, досяг найвищого свого розквіту до кінця древньої епохи, в період Гупта (IV-V ст.), і, проіснувавши після цього два з половиною-три століття, став швидко сходити нанівець. Існувало два види театру в стародавній Індії - літературний (придворний) і народний, репертуар якого був заснований на переказах індійської міфології та епосу, добре знайомих аудиторії.

Давня містерія представляла собою танцювально-пантомімічні дійство. Використовувався священний текст Вед. На початковому етапі містерії професійні танцюристи виконували ритуальні танці. Пізніше танцюрист повинен був поступитися місцем акторові.

Актори в стародавній Індії займали низький соціальний стан - у законознавчий трактатах вони прирівнюються до шудрам, а їхня професія оголошується негідною представників вищих станів. За переказами, актори були прокляті за те, що зображували у смішному вигляді святих - ріші. Проте низький соціальний статус не заважав акторам бути людьми вельми освіченими і користуватися заступництвом і дружбою знатних осіб.

Танець в чистому вигляді, як окремий номер, вводився в індійську драму рідко. Зате форма вистави в цілому була танцювальної. Причиною того – надзвичайна розробленість пластичного боку дії, багатство пантомімічних засобів, що використовуються при створенні сценічного образу, перш за все - високостилізований, часто умовний, символічний жест.

Ритуальний танець запозичив жорстку символіку з жертовної церемонії, передав її містерії, звідки вона була засвоєна потім театром. Слід також мати на увазі, що весь спектакль йшов у музичному супроводі, і актор підлаштовувався під музичний ритм, тому вистава ставала ще більше танцювальною.

Періодом інтенсивного формування театру слід вважати другу половину 1 тис. до н.е.

індійський грим

індійський грим

Перед виступом актори Катхакалі кладуть в око маленьке зернятко, яке всмоктує вологу, надає окові червоний відтінок. Такий хід також є невід’ємною частиною гриму. Нанесення гриму триває не менше двох годин, під час яких актор спить.

Завдання: перегляньте й проаналізуйте відеокліпи.



Аюрведа - традиційна медицина Індії. Аюрведа - це цілісна і повна система медичних знань (профілактика і лікування хвороб, вчення про темпераменти і фізіології, а також про здоровий спосіб життя), яка існує і розвивається в Індії вже кілька тисяч років. Аюрведа зробила вплив на розвиток багатьох інших традиційних медицин (зокрема, Тибету і давньогрецької), крім того, вона є джерелом багатьох сучасних видів натуротерапії та оздоровлення.

За переказами, аюрведа з'явилася у світі раніше людини, а творцем її був сам Брахма (згідно індуїстської традиції, творець світу). Брахма розповів її богу Дакшапаті (за «Рігведою» - покровитель різних обдарувань), той передав її богам-лікарям ашвін, а від них аюрведа перейшла до бога Індрі і мудреця Бхаратавадже. Цей мудрець зібрав мудреців зі всієї Індії у своїй гімалайської обителі і докладно виклав їм «науку про людські хвороби і способи їх лікування, щоб прожити довге і не затьмарену стражданнями життя».

Особливість аюрведи полягає в тому, що на відміну від західної медицини вона трактує людину як єдине ціле, єдність тіла, розуму і духу, а здоров'я мислить як гармонійні відносини між компонентами особистості і їхніми власними складовими частинами. Дисбаланс цих складових частин призводить до хвороби, а мета лікування полягає в тому, щоб повернути їх в рівновагу і дати людині можливість вести щасливе і здорове, а також соціально і духовно успішне життя. Аюрведа тісно пов'язана з традиційними практиками Індії, зокрема з йогою.



Перевір себе:

1. Про що розповідається в поемі «Магабгарата»?

2. Які найкращі людські почуття оспівуються в поемі «Рамаяна»?

3. Коли зародився індійський театр?

4. Чим особливий індійський театр?

5. Чому акторів у давній індії не поважали? Чи заважало це їм спілкуватися зі знатними людьми?


Домашнє завдання:

1. Якими винаходами ми завдячуємо індійцям?

2. Розкажи історію виникнення арабських цифр.

3. Краса у світі багатогранна. У чому пощастило Індійцям відкрити красу: у природі? у мистецтві? у людських вчинках та думках і яких?

4. У чому полягає лікувальна методика аюрведи?

5. Чи грали давні індійці в шахи?


Список використаних джерел:

1. Урок на тему: «Наука й література давньої Індії». Гусак П. М., м. Харків.

2. Myths of the World - Schomp V. / Скомп В. - Ancient India / Дpевняя Индия. 2010.

3. О. І. Шалагінова, Б. Б. Шалагінов. Історія стародавнього світу 6 клас, 2009.

4. С. О. Головaнов, С. В. Костиpко. Iстоpiя стapодaвнього свiту 6 клaс. 2006 p.

5. allindia.com.ua


Відредаговано і надіслано Сичем Д. Д.



Над уроком працювали

Гусак П. М.

Лобук Я.Я.

Сич Д. Д.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Всесвітня історія > Всесвітня історія 6 клас