KNOWLEDGE HYPERMARKET


Ліквідація української держави. Повний урок

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 5 клас. Повні уроки>> Історія України: Ліквідація української держави. Повний урок

Содержание

Тип уроку

Комбінований

Мета

Засвоєння знань про ліквідацію української держави, розвиток навичок аналізу та самостійного пошуку інформації.

Завдання

  • ознайомити учнів із історичними постатями 18 століття;
  • розвиток пам"яті та уваги;
  • зацікавити учнів козацькою добою та подальшим становленням української державності;
  • формування навички запитання та відповідей.

Структура уроку

- організаційний початок: привітання;

- встановлення і донесення до учнів мети та завдань уроку;

- перевірка домашнього завдання, повторення пройденого матеріалу;

- пояснення уроку;

- закріплення поданого матеріалу;

- домашнє завдання;

- складання підсумків уроку.

Хід уроку

Повторення пройденого матеріалу по відео

Полтавська битва

Відео



Лівобережна Гетьманщина після Полтавської битви стала ще більшою мірою залежати від царської влади. По смерті 1722 р. гетьмана Івана Скоропадського царем Петром І видано наказ, згідно якого заборонялося обирати нового гетьмана. Тепер всіми справами України повинна була керувати Малоросійська колегія – установа, що складалася з 6 російських офіцерів.


Петро І

Петро І


Завдання 1: розповісти про Петра І за планом:
1.    Короткі біографічні відомості.
2.    Вплив на історію України.
3.    Цікавинки.



Козацька старшина була дуже обурена таким рішенням. Державні права Гетьманщини були значно обмежені, козацтво і селянство як стани зубожіли. Всі ці причини спонукали людей клопотати до Петра І.


Ті, хто готував чолобитну, мали на меті просити поліпшення становища українців та відновлення гетьманства. Серед них був і Павло Полуботок, що займав на той час посаду наказного гетьмана.

Це легенда про велику кількість золота (золотий запас козацької старшини), яке український гетьман Павло Полуботок нібито залишив на зберігання в Банці Англії в двадцятих роках XVIII століття. Робилися спроби повернути це золото, у тому числі і в роки Радянської влади, проте у зв'язку з браком надійних доказів банк всякий раз відмовляв в подібних претензіях. Але про все по порядку...


Павло Леонтієвич Полуботок (Полуботко) (біля 1660 р. — 29 листопада 1724 р. (за іншими даними 18.12.1724 р.)) — «наказний гетьман» (виконуючий обов'язки гетьмана) України (1722—1724 рр.) після смерті Івана Скоропадського, чернігівський полковник. Народився на хуторі Полуботовка (нині частина пгт. Шрамковка, Драбовського району, Черкаської області України).

Окрім всіх інших легенд, пов'язаних з ім'ям Полуботка, на легенді будується і гадана дата його народження. Документів, пов'язаних з церковними записами не змогли виявити до цих пір. І тому нам рекомендують вважати роком народження Павла Полуботка рік від Народження Христова 1660. Причому виводять рік народження чисто гіпотетично – двадцять років тому від одруження і народження першого дитяти. Про дитячі роки його, зрозуміло, жодних свідоцтв не збереглися. Але можна з упевненістю передбачати, що батьки оточили сина, що народився після чотирьох дочок особливою турботою і увагою. Він був улюбленцем, йому багато що прощалося. Закінчив Київську духовну Академію.



У козацьку військову старшину, якій діставалася основна доля військових трофеїв, входив дід Павла, сотник Чернігівського полку. Батько Павла Полуботко Леонтій Артемьєвич був вже командиром — полковником Переяславського полку — і входив в найближче оточення гетьмана Малоросії Івана Самойловіча. Він не без підстав вважався вельми і вельми спроможною людиною і теж міг залишити синові значний спадок, але обставини склалися інакше.


полуботок
«Історія русів» приводить досить детальні викривальні мови Полуботка, нібито виголошені в ув'язненні. Наприклад, нібито перед смертю гетьман сказав: «Я ворожнечі до тебе ніколи не мав і не маю, і з тим вмираю, як християнин. Вірю поза сумнівом, що за безневинне страждання моє і моїх ближніх, судитимемося від загального і нелицемірного Судії нашого, Всемогутнього Бога, і перед Ним скоро обидва з'явимося, і Петро та Павло там розсудяться» (хоча незрозуміло, хто з катів міг їх записати і як вони звідти попали до автора даного твору півстоліття опісля). Він помер в ув'язненні 18 грудня 1724 р. Рівно на сорок днів Господь дав пережити Петру Першому Павла Леонтьевіча Полуботка і призвав до себе його рано вранці 28 січня 1725 року. Може бути і зустрілися душі їх там, в невідомій височіні, де ні сорок днів або століть значення не мають, де царюють істина і вічність.


Павло Полуботок
Клопотання завершилося печальними наслідками, особливо для Полуботка. Цар видав наказ ув'язнити його, скоро після цього за ґратами Павло помер. Та ім'я його залишилося у славі і шані серед українсього народу. Про незламного гетьмана складали легенди, що передавалися із вуст у вуста. У них ідеться в тому числі про чималі скарби, що були приховані гетьманом Полуботком від уваги царя й передані в один з банків Європи на зберігання. Проте історики так і не знайшли жодного документу, який би підтверджував такі розповіді.

Розвиваюча гра "Спитай мене"

Учень задає класу питання стосовно теми "Павло Полуботок: життя та діяльність". Перший з учнів, хто знав відповідь та підняв руку, відповідає. Він же задає наступне питання класу. Відповідає наступний учень. Роль учителя: модератор. Учитель контролює, щоб питання були поставлені правильно та влучно. Також він слідкує за відповідями та надає слово учням.


Гетьманство було не на довгий час відновлене після смерті Петра І, московського царя. Тоді гетьманом був обраний Данило Апостол (роки правління 1727-1734). Та строк його правління обірвався зі смертю Апостола, після цього новий гетьман обраний не був. Кирило Розумовський був останнім в українській історії, хто отримав гетьманську булаву. Сталося це року 1750.


Гетьманство було остаточно ліквідовано у 1764 р. царицею Катериною II. Своїми наказами від слухняних урядовців цариця вимагала такого: «Коли зникнуть в Малоросії гетьмани, слід зробити все можливе, щоб стерти з пам'яті їх та їхню добу». Життя українське зазнало страшних змін – настала доба кріпацтва.


Катерина II


Катерина II


Кріпацтво – суворі норми, що означала відсутність селянської незалежності, їх повинність відробляти „панщину” та слугувати панові, за яким вони були закріплені.


Дуже скоро царським урядом було ліквідовано залишки козацького устрою Гетьманської держави, а козацькі полки уряд перетворив на полки російської  армії. На Слобожанщині козацькі полки також ліквідували. Черга скоро дійшла також до Запоріжжя. Січ-столицю у 1775 р. Було зруйновано російськими військами.


Через кілька років після цих подій виданням спеціального наказу було закріпачено все селянство колишньої Гетьманщини.


Українські землі, що входили до складу Речі Посполитої, були черговий раз переділені.Більшість з них стала входити до складу Російської імперії.


Царським указом 1783 р. Крим було приєднано до Російської імперії. Кримське ханство перестало існувати на картах.

Жива історія

Запорізьких Січей, як ви вже знаєте, було кілька. Останньою,  яка існувала 1734-1775 рр., була Нова Січ. Вона була закладена козаками-запорожцями, коли царський уряд видав дозвіл  їм повертатися на рідні землі. Свою нову столицю запорізькі козаки влаштували на півострові біля плавень Великого Лугу. Нову Січ називали також Підпільненською, тому що півострів омивався глибоким повноводим рукавом Дніпра – річкою Підпільною. Ціла армія брала участь у ліквідації січового козацтва – 100 000 вояків. Запорожців на той час було у фортеці до 3 тисяч, тож сили були нерівні, козакам 5 червня 1775 р. Довелося склали зброю. Запоріжжя було захоплене за два тижні.


Видали спеціальний указ - козаків-запорожців перетворили на звичайних селян. Жорстоко обходилися зі старшиною, було покарано Петра Калнишевського, кошового отамана, його на 25 років ув'язнили в кам'яному казематі в Соловецькому монастирі.


"Дорога на Січ"

"Дорога на Січ"


Завдання 2:
1.    Розкажіть про зруйнування Січі.
2.    Знайдіть, у яких піснях та легендах залишилися згадки про зруйнування Січі.
3.    Назвіть основні причини ліквідації Січі.

Фішки для допитливих

Однією з візитних карток міста по праву служить пам'ятник архітектури древньої архітектури Свято-троїцкий Собор XVIII століття. Одне з найбільш видатних споруджень дерев'яної архітектури було побудовано в стилі українського бароко майстром з Нових Водолаг Харківської губернії Іоакимом Погребняком. Дійсно, в 1773 році полковник Самари Антон Головатий на Раді із старшинами і прихожанами вирішили побудувати нову трьохпрестольну церкву. На цій самій Раді вони і вирішили, що в спорудженні Храму не повинно бути жодного залізного цвяха - "не годиться в храмі Рятівника, розіпнутого на хресті і прибитого до нього залізними цвяхами, забивати в дерево залізні цвяхи, а потрібно в дерево вставляти дерев'яні таблі і на них кріпити основу церкви".


Свято-троїцкий Собор XVIII століття


Свято-троїцкий Собор XVIII століття 


З тим і доручили майстрові спроектувати і побудувати Храм, за який він, згодом, отримав свого роду Знак якості – Атестат. Зараз залізних цвяхів в будівлі предостатньо, але сам факт залишається фактом. Також ходять легенди, що проектував будівлю Іоаким Погребняк в лісі в очеретах за допомогою макетів з очерету. Будівництво було закінчене 13-го травня 1778 року і всього було витрачено 16 тис. 763 рублі 71 коп.


Пізніше, в кінці XIX століття було добудована дерев'яна триярусна дзвінниця з чотиригранним першим і восьмигранними вищими ярусами, в другому ярусі прорізають вікна, а в третьому вбудований годинник. Площа кожного ярусу зменшується у міру збільшення висоти, від ніжнего – до верхнього ярусу. Перекрита дзвінниця гранованим куполом.



Перевірте свої знання

1. Чи були вдалими спроби відновити гетьманство? Які наслідки вони мали?
2. Розкажіть про діяння Павла Полуботка. Чим він уславився?
3. Як і ким було остаточно знищено козацьку державу?
4. Як, ким і коли ліквідовувалася остання Запорізька Січ?
5. Розкажіть про історичну постать: Петро Калнишевський.



Домашнє завдання

1. Розповісти про храми козацької доби.

2. Повторити матеріал за підручником.

3. Скласти таблицю дат (хронологічну таблицю) за підручником.


Список використаних джерел:
1. Урок на тему "Кріпацтво" учителя Шумилової Т.А., учителя початкових класів, з матеріалу фестиваля "Відкритий урок"

2. Урок на тему "Відміна кріпосного права" учителя Пивоварової О.В., учителя історії та суспільствознавства, м. Тернопіль

3. Голобуцький В.О. Запорізька Січ в останні часи свого існування: 1734-1775 рр. – Дніпропетровськ, 2004 р.

4. Історія України : Навчальний посібник / Бойко О.Д. - К.: Академвидав, 2006 р.

5. www.sich.in.ua


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.


Над уроком працювали

Любименко В.В.

Пивоварова О.В.

Шумилова Т.А.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 5 клас