Методична розробка уроку з образотворчого мистецтва для 5 класу з теми: “Композиція у декоративному мистецтві”
Мета уроку Навчальна: -учні навчаються розпізнавати та характеризувати площинні та об’ємні таори декоративного мистецтва; - учні навчаються порівнювати орнаменти на творах декоративного мистецтва, в настінних розписах та круглих формах; - учні навчаються аналізувати розташування декору на формі, цілісність форми в декору; - учні навчаються створювати декор форми (стрічковий, сітчастий, орнамент), - учні навчаються створювати декоративну композицію (симетричну, асиметричну).
Виховна: -сприяти розвитку чуттєво-емоційного та естетичного сприймання світу; - сприяти розвитку асоціативно-образного мислення, цілісного бачення, вміння виділяти основне в явищах і формах;
Розвиваюча: -залучення учнів до системного пізнання, опанування техніками та прийомами образного виявлення як художньої основи для особистого самовираження; -вивчення зразків світового та національного мистецтва з творчим переосмисленням і використанням власного досвіду в практичній творчій діяльності учнів.
Тип уроку: комбінований урок, узагальнення знань.
Обладнання уроку: Матеріали: 1. Кольоровий папір, картон, ножиці, ніж для паперу, клей. 2. Авторська презентація ppt «Композиція у декоративному мистецтві – цілісність форми і декору».
План уроку 1. Вступне слово вчителя «Композиція у декоративному мистецтві – цілісність форми і декору». 2. Повторення «Орнаментальна композиція (стрічкова сітчаста)». 3. Розпізнавання та аналіз розташування декору на формі, цілісність форми в декору. 4. Виявлення основних правил побудови декоративної композиції (симетрія, асиметрія, рівновага). 5. Виконання вправ на створення симетричної та асиметричної композиції в техніці аплікація. 6. Практична робота. Створення декору круглої форми (прозорої склянки, горщика для квітів). 7. Творче завдання (колективна робота) - створення композиції «Свято осені».
Хід уроку 1. Вступне слово учителя «Композиція у декоративному мистецтві – цілісність форми і декору». На протязі століть людство винайшло багато різновидів декоративних прикрас. Це різноманітні узори, що прикрашають поверхню предметів домашнього побуту та одягу, килими, малюнки на тканях, декоративний розпис стін тощо. Вікові традиції художньої розробки декоративних композицій мають деякі закономірності, якими користуються художники всіх країн і народів. Учні називають і роздивляються окремі з них. А) Формат композиції. Стрічка (прикрашення поверхні предметів, ткан, одягу), прямокутник (малюнки килимів, книжні ілюстрації), квадрат (шкатулки, хустки), коло, овал (посуд). Б) Розташування елементів. Одні й ті самі елементи при іншому розташуванні створюють різні зорові враження. Повторення елементів – важлива закономірність орнамента. 2. Оглядаючи твори декоративно-ужиткового мистецтва учні докладно розповідають про види орнаментальної композиції (стрічкової, сітчастої).
3. Учні уточнюють, що орнамент який прикрашає предмет повинен відповідати його призначенню, підкреслювати форму та матеріал, з якого цей предмет зроблений. Вправи «Прикрась куманець». Учні розпізнають та аналізують розташування декору на формі, цілісність форми в декору.
4. Учитель розповідає про особливості побудови декоративної композиції (симетрія, асиметрія,). Учні вчаться по малюнкам розрізняти типи композиції.
5. Діти виконують практичну роботу - вправи на створення симетричної та асиметричної композиції в техніці аплікація. 6. Практична робота. Учні створюють декор круглої форми (прозорої склянки, горщика для квітів) в виді стрічкової або сітчастої композиції.
7. Творче завдання (колективна робота) - створення композиції «Свято осені», «Чарівний птах», «Дерево життя».
Підведення підсумків. Вчитель робить висновки разом з учнями , обговорює окремі виступи та повідомлення учнів. Підкреслює, що декоративно-ужиткове мистецтво повинно перед усім задовольняти не тільки матеріальні, але й естетичні потреби людини. Виставляються оцінки за відповіді учнів.
Надіслано вчителем Міжнародного ліцею "Гранд" Гладченко Ольгою Анатоліївною
Предмети > Малювання > Малювання 5 клас > Композиція у декоративному мистецтві. Орнаментальна композиція > Композиція у декоративному мистецтві. Орнаментальна композиція. Конспект уроку і опорний каркас
|