KNOWLEDGE HYPERMARKET


Музика розповідає

                                                                                                                    Тема уроку: Музика розповідає



   Тема: Музика розповідає

   Мета: формувати уміння сприймати музику як виражальне мистецтво; ознайомити з поняттям «нотний стан», «скрипковий ключ», «нота»; вдосконалювати вокальні, танцювальні навички; розвивати ритмічний слух, увагу; виховувати інтерес до музики.

   Музично-дидактичний матеріал: П.Чайковський «Танець феї Драже», «Баба Яга»; поспівка «Перший клас»; пісня Б.Фільц «Морозець»; пісня Я.Степовий «Сніжинки»; музично-ритмічна вправа «Ось так»

   Обладнання: портрет П.Чайковського, ілюстрації до пісень, малюнки музичних інструментів, казковий герой, дитячі музичні інструменти, DVD-плеєр, синтезатор, диски (1, 2 клас), дидактичний матеріал, цукерки

   Хід уроку

  І. Організаційний момент

   1. Вхід під музику П.Чайковського «Марш дерев'яних солдатиків»

   2. Музичне вітання «Перший клас»

  ІІ. Мотивація навчальної діяльності

   - Сьогодні до нас на урок завітала добра фея, яка буде спостерігати за вашою роботою, поведінкою на уроці. За кожну правильну відповідь ви отримуватимете сніжинку, а в кінці уроку самих активних чекає сюрприз від феї.

  ІІІ. Розспівування і засвоєння музичної грамоти

   1. Ознайомлення із термінами «нота», «нотний стан», «скрипковий ключ»

   В зошитах твоїх охайних
   Зрозуміло все й звичайно:
   Є там лінії й клітинки
   І відмінні є оцінки.
   Там шикуються в загони
   Букв і цифр стрункі колони.
   Тільки де ж значки музичні
   В зошитах шукати звичних?
   Для тих знаків особливих
   Збудували хатку з ліній!
   Їх не важко рахувать:
   Раз, два, три, чотири, п'ять!
   Має назву хатка та
   Нотний стан.
   Господинь у домі сім:
   До, ре, мі фа, соль, ля, сі.
   Щоб дверцята відчиняти,
   Треба ключ надійний мати.
   Ключ до музики - запам'ятай -
   І скрипковим називай.

   (під час читання вірша, вчитель на дошці на нотному стані прикріплює кольорові ноти по порядку, скрипковий ключ)

   2. Первинне закріплення

   - За допомогою яких музичних знаків можна записати музику?
   - Скільки нот є? Назви.
   - Де записуються ноти?
   - Яку назву має ключ, що відкриває нотний стан?
   - Які за висотою звучання бувають ноти?
   3. Гра «Луна»

   Мета: повторити звуки ЗО та ВІ; розвивати музичний слух.

   ІV. Розучування пісні Я.Степового «Сніжинки»

   1. Вступна бесіда

   - Яка зараз пора року?
   - За якими ознаками зима відрізняється від інших пір року?

   2. Відгадування загадки

   Срібна зірка біла-біла,
   На долоню мені сіла.
   А як сіла, то розтала,
   Голуба водиця стала.

   - Сьогодні на уроці ми розучимо нову пісеньку Якова Степового, яка так і називається «Сніжинки».
   3. Виконання вчителем пісні

   - Яка мелодія пісні? (ніжна, плавна)
   - Який характер музики? (ніжний, лагідний, ласкавий, спокійний, добрий)

4. Розучування першого куплету по частинах

   Мета: звернути увагу, що сильна доля припадає на другий склад, мелодія починається із затакту.

   V. Музично-ритмічні рухи. Фізхвилинка із елементами танцю

   VІ. Слухання музики П.Чайковського «Танець феї Драже», «Баба Яга»

   - Композитор П.Чайковський досить часто у своїх творах змальовує героїв казок, і його музика настільки правдиво відображає казкових персонажів, що кожна людина може легко відчути цю казковість, слухаючи його музику.

   - Послухайте музику П.Чайковського з балету «Лускунчик», у якому задіяні персонажі - дівчинка, солдат-лускунчик, казкова фея, яка має назву цукерок - фея Драже, та багато інших, і скажіть: до якого названого героя найбільше підходить ця музика? Хто з них може танцювати під неї?

 
 1. Слухання. П.Чайковський «Танець феї Драже»

   - Це танець феї Драже. Інструмент, на якому виконується ця мелодія, називається челестою. Це за його допомогою творяться такі чудові казкові звуки. Він схожий на маленьке піаніно, тільки всередині не струни, а металеві пластинки, по яких б'ють молоточки.

  2. Аналіз прослуханого

   - Як челеста допомагає розповісти про фею Драже?
- Добра вона чи зла?
- Чому ви так вважаєте?

  3. Слухання. П.Чайковський «Баба Яга». Вираження рухами

   - Яких героїв казок ви знаєте?
   - Усі, кого ви назвали, робили добрі справи, допомагали людям. А хто їм заважав? (Баба Яга)
   - Ось як про неї розповідається в одній казці: «Вранці прокинулася Баба Яга - кістяна нога у своїй хатиночці на курячих ніжках. Дивиться - немає Івана-Царевича. Кинулася навздогін з усіх сил. На залізній ступі скаче, тичкою поганяє, мітлою слід замітає - тільки вітер свистить, хмари розганяє...»
   - Послухайте, як розповів П.Чайковський казку про Бабу Ягу в фортепіанній п'єсі, яку так і назвав «Баба Яга».

   4. Аналіз прослуханого

   - Якою Баба Яга зображена у п'єсі?
   - Як розповідає про неї музика?
   - Якими музичними засобами передає музика характер Баби Яги? (гучними, низькими)

   5. Порівняння музичних образів

   VІІ. Ритмічні вправи. Шумовий оркестр

   - У чому різниця між ритмічними складами І та П
   - Що означає цей знак Z?
   - Проплескайте вправу І П Z І І
   - Яку пісню нагадує цей ритмічний рисунок П І П І ?

  VІІІ. Виконання пісні Б.Фільца «Морозець»

   3. Виконання без музичного супроводу, а із супроводом шумового оркестру, виділяючи сильну долю кожного такту

   4. Виконання з танцювальними рухами, музичним супроводом та шумовим оркестром

   ІХ. Підсумок уроку

  1. Опитування

   - Скільки нот є? Назви.
   - Де записуються ноти?
   - Яку назву має ключ, що відкриває нотний стан?
   - Які твори слухали?

   2. Нагородження всіх дітей солодкими подарунками від феї Драже


  Х. Вихід з класу під музику П.Чайковського «Танець феї Драже»

                                                                                                                                                                                                                                                 Автор: Балан Ірина Вікторівна