Гіпермаркет Знань>>Хімія>>Хімія 8 клас. Повні уроки>>Хімія: Найважливіші поняття хімії. Повні уроки
Тема
Мета уроку
Задачі уроку1. Ознайомитись з предметом "хімія" і з його історією. Хід урокуПредмет "хімія" і його історіяХімія - наука про будову і перетворення речовини
Хімія може вивчати речовини і реакції що протікають усередині живого організму, цим займається біохімія або біоорганічна хімія, а також молекулярна біологія, яка стоїть окремо від хімії і біології. Оскільки хімія займається вивченням будови і властивостей речовин, то вона дуже тісно перетинається з фізикою. Декілька розділів хімії можна також розглядати як розділи фізики: квантова хімія - наука про будову атомів і молекул що використовує квантовомеханічні розрахунки; фізична хімія - наука що вивчає хімічні процеси, грунтуючись на загальних фізичних законах. Слід також відзначити розділ хімії присвячений аналізу різних хімічних речовин, такий, що має на меті встановити структуру досліджуваної речовини - цим займається аналітична хімія. Подальша класифікація хімічної науки базується на сферах застосування: агрохімія, геохімія, матеріалознавство, нейрохімія, нафтохімія, фармацевтика, хімія грунтів, токсикологічна хімія, і т.д. Історія хіміїХімія може вважатися одній з самих древніх наук. У IV столітті до нашої ери а азіатських країнах з'явилася алхімія - прародителька сучасної хімії. У VII столітті нашої ери алхімія дійшла до Європи. Алхімія займалася дослідженням речовин, особливо солей і кислот не лише з точки зору їх властивостей але також з точки зору релігії і філософії. Істотний поштовх до розвитку хімії дав розвиток металургії і медицини в XVI столітті. В кінці XVI століття хімія стає точною наукою. Слід також відзначити таких учених як Ломоносов, що експериментально підтвердив закон збереження маси, Авогадро, що запропонував атомно-молекулярну теорію, Менделєєва, що відкрив періодичний закон, і фактично повністю перевів хімію з якісної науки в кількісну.
На цьому відео ви побачите історію життя найвидатнішого ученого Д.И. Менделєєва.
Відео 1. Біографія Менделєєва Д.И. Контролюючий блок № 1
Поняття елементарної частинки. Атом, молекула, речовинаЕлементарні частинки - це всі частинки, які не є атомними ядрами або атомами (протон - виняток). У вузькому сенсі - частки, які не можна вважати, що складаються з інших частинок (при заданій енергії впливу і спостереження). Малюнок 3. Електрон Малюнок 4. Атом Молекула – це частка, що складається з двох або більше атомів, яка може самостійно існувати. Має постійний якісний і кількісний склад. Її властивості залежать від атомів, що входять до її складу, і від характеру зв'язків між ними, і від їх просторового розташування (ізомери). Може мати кілька різних станів і переходити від одного стану до іншого під дією зовнішніх факторів. Властивості речовини, що складається з певних молекул, залежать від стану молекул і від властивостей молекули.
Відео 2. Будова молекули кисню. Згідно з класичними науковими поглядами розрізняються дві фізичні форми існування матерії - речовина і поле. Речовина - це форма матерії, яка володіє масою спокою (маса спокою не дорівнює нулю). Усі речовини корпускулярні. Хімія вивчає здебільшого речовини, організовані в атоми, молекули, іони і радикали. Ті, у свою чергу, складаються з елементарних частинок: електронів, протонів, нейтронів тощо. Контролюючий блок № 21. Дати визначення поняттям : елементарні частинки, атом, молекула, речовина. Прості і складні речовини. Хімічні елементиХімічний елемент - це вид атомів з певним позитивним зарядом ядра. Всі хімічні елементи вказані в періодичної системи елементів Д. І. Менделєєва; кожному елементу відповідає свій порядковий (атомний) номер в періодичної системи. Значення порядкового номера елемента і значення заряду ядра атома того ж елемента збігаються, тобто хімічний елемент - це сукупність атомів з однаковим порядковим номером. Подивіться на малюнок 6. На ньому зображена вода. Вода - найважливіший хімічний елемент
Прості речовини являють собою форми існування хімічних елементів у вільному вигляді; кожному елементу відповідає, як правило, кілька простих речовин (алотропних форм), які можуть відрізнятися за складом, наприклад атомний кисень O, кисень O2 і озон O3, або по кристалічній решітці, наприклад алмаз і графіт для елемента вуглець C. Очевидно, що прості речовини можуть бути одно-і багатоатомними. Складні речовини інакше називаються хімічними сполуками. Цей термін означає, що речовини можуть бути отримані за допомогою хімічних реакцій з'єднання з простих речовин (хімічного синтезу) або розділені на елементи у вільному вигляді (прості речовини) за допомогою хімічних реакцій розкладання (хімічного аналізу). Відео 3. 117 елемент таблиці Менделєєва Контролюючий блок № 31. У якій пропозиції говориться про водень як про просту речовину? Цікаво знати,що …Нобелівська премія по хімії в 2010 році присуджена американцеві Річарду Хеку, японцям Акиро Сузуки і Ель-ічи Негиши за розробку реакцій створення перехресних зв'язків (крос-поєднання) в ході органічного синтезу за допомогою паладієвих каталізаторів. Про це в Стокгольмі оголоси Нобелівський комітет Королівської шведської академії наук. Нобелівська премія по хімії є одній з п'яти, заповіданих шведським промисловцем Альфредом Нобелем більше ста років тому. Сума премії цього року в кожній з номінацій складає 10 мільйонів шведських крон або, приблизно, один мільйон євро. В разі синтезу простих хімічних молекул хіміки можуть використовувати широкий набір синтетичних методик, проте чим складніше молекула — кінцевий продукт, тим більше побічних продуктів утворюється при її синтезі, роблячи його украй неефективним. Каталізатори реакцій крос-поєднання дозволяють добитися високої селективності протікання подібних процесів і істотно полегшити процес здобуття складних органічних молекул. У всіх трьох реакціях, що носять тепер ім'я Хеку, Негиши і Сузуки, атоми вуглецю взаємодіють між собою за допомогою атома паладію. Цей атом служить своєрідним посередником, що «зводить» атоми досить близький один до одного для того, щоб між ними сталася хімічна взаємодія. На сьогоднішній день реакції крос-поєднання використовуються надзвичайно широко не лише в лабораторних дослідженнях, але і в синтезі комерційних продуктів — головним чином, складних хімічних компонентів фармацевтичних препаратів, а також речовин, використовуваних в мікроелектроніці. Список використаних джерел1. Урок «Основні поняття хімії» Басько Світлана Юріївна,вчитель СЗОШ № 26 м.Вінниці.
Відредаговано і вислано Макаринською Я.Ю.
Басько С. Ю. Макаринська Я.Ю. Зонков В.А.
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: