KNOWLEDGE HYPERMARKET


Народження нової культури.

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 8 клас>>Всесвітня історія: Народження нової культури


Батьківщина Відродження


На межі ХІV-ХV ст. в Італії зародилась нова культура, яку згодом назвали Відродження (франц. — Ренесанс). Вона стверджувала велич людини, силу її розуму і творчих здібностей, наполягала на необхідності цінувати людину за особисті заслуги, а не за родовитість чи багатство, проголошувала її високе покликання в земному житті.


Новий ідеал людини не випадково виник саме в Італії. Тут панував вільний дух купецьких республік, порядки в квітучих містах-державах були демократичнішими, ніж у країнах з монархічною формою правління. Головну роль у міському житті відігравали купці, банкіри та підприємці - люди з комерційною хваткою і великим досвідом ведення дальньої торгівлі та фінансових операцій. Вони мали хорошу освіту, знали мови й нерідко виконували відповідальні дипломатичні доручення. З них формувалися виборні органи міського самоврядування, а суперництво в боротьбі за владу вимагало здатності до енергійних дій, красномовства, лідерських якостей. Все це сприяло появі нової людини -життєстійкої, заповзятливої, сміливої та рішучої. Для неї втрачали привабливість середньовічні ідеали аскетизму і презирства до земного буття; на зміну їм приходив потяг до багатства й радощів життя.


Творцями нового розуміння сенсу й цінностей життя були гуманісти. На противагу традиційному для Середньовіччя приниженню людини вони вважали її найвищою цінністю і центром Всесвіту, їхнім ідеалом стала всебічно розвинена особа, яка гармонійно сполучала духовну і фізичну досконалість. Гуманісти розуміли, що створення нової людини слід починати з дитинства і тому особливу увагу приділяли освіті. Вони наполягали на вихованні в підростаючого покоління чесності, гідності, патріотизму і відданості батьківщині. У деяких італійських містах відчинили двері гуманістичні школи, куди з'їжджали ся учні з різних країн.


XV ст. З «Життя Вітторіно да Фєльтрє» Франческо Кастільоне


Упродовж восьми років я був у школі Вітторіно і навчався у нього звичаям і наукам. Своїм працелюбством і старанністю Вітторіно здобув велику популярність як добра людина і найкращий наставник. 22 роки він працював у Мантуї, виховуючи дітей правителя та інших юнаків. Бідних юнаків, яких Вітторіно вважав здібними до навчання, він утримував на власний рахунок, надавав їм притулок, допомагав книжками, харчами, одягом.


Він ніколи не сідав до вогню, навіть у дуже холодну зиму, і казав, що зігріватися краще фізичними вправами, ніж біля вогнища. Тому юнакам, які в нього навчались, він наказував щодня грати в м'яча, бігати, стрибати. Він казав, що це дуже сприяє не лише тренуванню тіла та укріпленню здоров'я, а й загострює розум.


Його учнів ніколи не били або били рідко, а тих, хто нехтував читання, карали так: їх змушували продовжувати заняття тоді, коли інші отримували дозвіл піти погуляти чи розважитися. Якщо ж Вітторіно несподівано виявляв серед учнів брехуна, злодія, забіяку чи непристойного в словах і справах, тоді ніхто не міг врятувати винуватця від покарання. З його школи виходили найкращі й найосвіченіші учні, які стікалися до нього з усіх областей Італії.Гуманісти походили з різних верств населення — купецтва, знатних родів, міського середовища. Відрізнялись вони й родом занять. Серед них були переписувачі книг і бібліотекарі, вчителі та університетські професори, богослови й політики, високі посадовці й митці. Для гуманістів сенс життя полягав у вивченні античної культури та в особистій творчості. Вони постійно спілкувалися: регулярно зустрічались, якщо жили в одному місті, і обов'язково листувались, коли були розділені відстанню. Завдяки гуманістам змінилось і ставлення до мистецтва. На нього покладалось завдання розкрити людині справжню красу і викликати в неї потяг до прекрасного. Живописців, скульпторів, архітекторів називали «людьми мистецтва» і оточували повагою. В очах сучасників митець — це особа, сповнена почуттям власної гідності, витончена й елегантна. Художні майстерні перетворювалися на справжні клуби, де годинами не вщухали гуманістичні диспути.


Характерною прикметою доби стало меценатство. Багаті та впливові люди — правителі, папи, знать - запрошували митців до себе на службу, замовляли їм картини, спорудження й оформлення палаців, проведення свят. Щедрість могутнього банкірського сімейства Медічі перетворила Флоренцію на одне з най-прекрасніших міст Італії. Палац Медічі став справжнім центром гуманістичної культури, а його володаря заслужено називали Лоренцо Чудовим. Талант політика і діловитість сполучались у Лоренцо з високою освіченістю, знанням мов, поетичним даром і вмінням цінувати мистецтво.


Уславили себе меценатством і деякі римські папи. Першим з ідеями гуманізму познайомився Миколай V, який широко відчинив двері Ватика-ну перед людьми мистецтва. Він витрачав величезні суми на придбання або переписування творів античних авторів. Ці книги склали основу майбутньої знаменитої Ватиканської бібліотеки, засновником якої вважається папа Сікст IV. З його ім'ям пов'язане також зведення і оздоблення нової церкви - Сикстинської капели, де за традицією й сьогодні збирається конклав кардиналів для обрання чергового папи.


Головним для творців Відродження стало зображення людини та її внутрішнього світу. Вони вийшли за межі релігійної тематик]і і звернулись до міфологічних та земних сюжетів. Популярності набули нові жанри -пейзаж і портрет. Зріс інтерес до картин, присвячених історичним подіям, а також до зображення побутових сцен. В архітектурі на зміну готиці, яку ренесансні архітектори вважали варварською, також прийшов новий стиль. Він спирався на античну ордерну систему: замість стрілчастої готичної арки почали споруджувати дугоподібну римську арку і колони.


Підручники скачати безкоштовно, онлайн уроки, реферати, домашнє завдання запитання та відповіді

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.