План-конспект уроку з теми “Населення і політична карта Африки”
Мета уроку: Освітня: актуалізувати поняття «людська раса», «нація», «густота (щільність) населення». Познайомити школярів з расовим та етнічним складом населення Африки, з її колоніальним минулим та сучасною політичною картою материка. З’ясувати причини нерівномірності заселення Африки. Звернути увагу на зв’язки африканських держав з Україною. Виховна: Сприяти формуванню світоглядних ідей про взаємозв’язки та єдність компонентів природи. Сприяти вихованню шанобливого ставлення учнів до представників різних рас та націй, поваги до їх мови та культури. Розвиваюча: Розвивати у школярів інтерес до вивчення географії, вводячи в урок елементи цікавої географії та інтерактивні форми роботи. Розвивати логічне мислення учнів, вміння обґрунтовувати свої погляди, робити висновки та порівняння. Розвивати вміння учнів вільно користуватися різними джерелами географічних знань (підручником, картами атласу, малюнками, схемами), аналізувати та зіставляти їх.
Тип уроку: комбінований Обладнання: • політична карта Африки; • карта густоти населення Африки (слайд ppt); • атласи школярів; • авторська презентація ppt «Населення Африки»; • листи опорно-інформаційних схем школярів. Хід уроку Зміст матеріалу уроку І. Організація класу ІІ. Перевірка засвоєння попереднього матеріалу:
А. Питання для усного обговорення: (Фронтальне усне опитування) 1. Пригадайте план опису материка. Які пункти плану вже були висвітлені? 2. Які спостерігаються в Африці загальні закономірності та особливості у зміни природних зон? 3. Назвіть та покажіть на карті основні природні зони материка.
Б. Числовий диктант «Природні зони Африки» (Фронтальне письмове опитування) Завдання: Розподіліть названі типи ґрунтів та живих організмів у відповідні комірки таблиці, записавши їх цифрами-кодами.
Природні компоненти
| Природні зони
|
Гілеї
| Савани
| Тропічні пустелі
|
Ґрунти
|
|
|
|
Рослини
|
|
|
|
Тварини
|
|
|
|
Варіанти відповідей: 1. Баобаб. 24 2. Сейба. 23 3. Червоні ферралліти. 22 4. Верблюжа колючка. 21 5. Жирафа. 20 6. Шимпанзе. 19
7. Зебра. 18 8. Верблюд. 17 9. Червоно-жовті ферралліти. 16 10. Муха цеце. 15 11. Окапі. 14 12. Горила. 13
13. Зонтична акація. 12 14. Вельвічія. 11 15. Африканський слон. 10 16. Дикі кавуни. 9 17. Лисиця-фенек. 8 18. Птах-секретар. 7
19. Хлібне дерево. 6 20. Алое. 5 21. Банан. 4 22. Лев. 3 23. Фінікова пальма. 2 24. Фікус. 1 ІІІ. Вивчення нового матеріалу П л а н: 1. Кількість та розміщення населення Африки. 2. Раси та народи Африки. 3. Політична карта Африки. 4. Практична робота 8 (продовження). Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Африки.
1. Кількість та розміщення населення Африки. (Пояснення вчителя з елементами бесіди, робота з картою густоти населення, презентацією ppt «Населення Африки») Багато вчених вважають Африку батьківщиною всього людства. У Східній Африці були знайдені знаряддя праці та залишки скелетів істот, що по праву можуть вважатися першими людьми на нашій планеті. Вік цих знахідок перевищує 2 млн років. Звідси перші люди почали розселятися по всіх материках.
• Пригадайте, що таке густота населення? Як її можна обчислити?
В Африці проживає понад 890 млн чоловік. Населення по території Африки розміщене досить нерівномірно. У Нільській долині Єгипту проживає до 1500 чол. на 1 км2, а в центральних частинах Сахари та пустелі Наміб менше 1 чол. на 1 км2. З інших територій найбільша середня густота населення спостерігається на узбережжі морів і океанів, по долинах великих африканських річок та озер.
• Знаючи загальну чисельність населення та площу Африки, розрахуйте середню густоту населення материка. • Поясність причини нерівномірність розселення людей по території Африки. В Африці мало міст. Це добре видно на карті. В основному міста розташовані на узбережжях морів і океанів. Найбільшим з них є столиця Єгипту – Каїр. Більша частина африканців проживає в сільській місцевості.
2. Раси та народи Африки. (Пояснення вчителя з елементами бесіди, робота з презентацією ppt «Населення Африки») • Пригадайте, як виникли людські раси? • Які ознаки мають представники основних людських рас?
В Африці налічують від 500 до 7000 націй та етнічних груп. Більшість з них налічує кілька тисяч, а то й сот людей. 2/3 населення становить 30 націй, чисельністю понад 5 тис. чол. Нині населення Африки складається із корінного та прийшлого. Основну частину жителів материка становить корінне населення, що належить до трьох великих рас — європеоїдної, негроїдної та монголоїдної. Представники європеоїдної раси живуть в основному на півночі Африки. Це араби, бербери та туареги, які в давнину переселилися сюди з Азії. Для них характерні смаглява шкіра, темне волосся та очі, продовгуватий череп, вузький ніс та овальне обличчя. Їх мовами є арабська та берберська. Араби – велика група народів, яка налічує майже 300 млн. чол. Належать до південної гілки європеоїдної раси. Говорять сповідують переважно мусульманську релігію (іслам). Більшість арабів живе у селах (феллахах) й займається землеробством. Частина є кочівниками-бедуїнами (з арабської – мешканці пустель), які розводять верблюдів й обслуговують караванні шляхи. Араби живуть у Північній Африці. Тут виникли їх перші держави ще у І тис. до н.е. Араби носять білу сорочку, вовняний плащ та головну хустку. На жінках багато металевих та скляних прикрас. У їжі переважають ячмінний та пшеничний хліб, рисова та кукурудзяна каші, фініки, квасоля, горох, сочевиця, у скотарів – молочні продукти. Бербери – група народів, які є корінними жителями Північної Африки. Часто є кочівниками. Говорять берберо-лівійськими мовами. Туареги – один з народів з групи берберів. Кочують у пустелях. Мають свою мову. Бербери та туареги сповідують іслам. До європеоїдної раси також належать бури (африканери), які нині живуть на крайньому півдні материка. Ці люди є нащадками перших голландських, французьких та німецьких колоністів. Їх мова африкаанс є діалектом голандської, що виник за участі німецької, англійської та місцевих мов. За релігією – християни-протестанти. Представники негроїдної раси проживають на південь від Сахари. Вони мають значні відмінності у зовнішньому вигляді. Так, жителі саван Північної півкулі (масаї, тутсі) дуже високі на зріст. Середній зріст дорослого чоловіка становить 1 м 85 см. Найменші на зріст люди світу – африканські пігмеї, що живуть в Екваторіальній Африці. Їх зріст не перевищує 140 см у чоловіків, жінки — ще нижчі. З грецької слово “пігмей” означає «величиною з кулак». У греків навіть була міра довжини «пігмей» менша за півметра. Першим описав пігмеїв у другій половині ХІХ ст. російський мандрівник Василь Юнкер, коли у нього служили протягом року двоє представників цієї групи народів. Пігмеї зберігають бродячий спосіб життя, давню культуру та традиційні вірування. Вирізняються найбільш темним кольором шкіри в світі нілоти. У шкіра аж синювато-чорного кольору. Нілоти (“люди Нілу”) – група негритянських народів Східної Африки: дінка, нуер, барі, лотуко, масаї, нанді, покот та інші. Готтентоти і бушмени, що живуть у напівпустелях і пустелях Південної Африки, мають пласке обличчя, що надає їм схожості з монголоїдами. Бушмени (з голландської – “чагарникові люди”) – корінні жителі Південної та Східної Африки. Були витіснені народами банту у пустелю Калахарі. Ночі проводять у ямах серед чагарників. Живуть, збираючи їстівні рослини, як і їх далекі предки ще 10 тис. років тому. Негритянські народи говорять багатьма мовами, найпоширеніша з них – група мов банту. На Ефіопському нагір’ї живуть ефіопи (буквально: “з обпаленим сонцем обличчям”), які мають ознаки одночасно двох рас: європеоїдної та негроїдної. Їх колір шкіри мідний з червонуватим відтінком. Риси обличчя більш подібні до європейців. Ефіопи говорять амхарською мовою, яка повністю витіснила давнє ефіопське складове письмо. Жителі Мадагаскару — малагасійці (мальгаші) — вихідці з Азії. Їх зовнішні ознаки говорять про належність до монголоїдної раси. Мають свою малагасійську мову. Африканські народи створили своєрідну культуру, яка мала і має досить великий вплив на розвиток світової культури в цілому та на розвиток культури окремих держав, мешканці яких мають значний відсоток етнічних африканців. Так, стародавня культура Єгипту мала значний вплив на розвиток культури Середземномор'я та Близького Сходу. Єгипетські піраміди досі вражають своєю величністю та вважаються одним із семи чудес світу. Ритми африканської музики дали початок розвитку нової музикальної культури у Північній та Латинській Америці і поширилися по всьому світові. Після звільнення від колоніального рабства культура народів Африки ще більше впливає на розвиток світової культури. В свою чергу, світова культура впливає на африканську.
3. Політична карта Африки. (Пояснення вчителя, робота з політичною картою Африки, презентацією ppt «Населення Африки») • Пригадайте, що та у який спосіб показано на політичній карті світу?
У стародавні часи кордони держав на території Африки не мали чітких меж. Поділ території почався в основному під час колонізації материка європейськими державами і закінчився тільки у другій половині XX ст. Обриси кордонів окремих країн, що являють собою прямі лінії, нагадують про колоніальне минуле Африки. Колонізатори ділили Африку не за територією проживання народів, а виходячи зі своїх власних інтересів. Для виправдання європейської колонізації Африки в середині ХІХ ст. почали висуватися хибні ідеї про існування “вищих” та “нижчих” рас. Йшлося про те, що останні начебто не здатні до самостійного розвитку та розумової праці. Так виник расизм – система поглядів про фізичну та психічну нерівноцінність людських рас, про визначальний вплив расових відмінностей на історію й культуру народів. В наш час расизм засуджений міжнародною громадою. Пропагування будь-яких його ідей вважається аморальним та антилюдським. Про те, що Африка була великим постачальником сировини і рабів, свідчить багато назв, що залишилися від колоніального періоду. Так, узбережжя сучасної Гани, з якої вивозили золото, називалось Золотим берегом, частина Ліберії — Перцевим берегом. Держава Кот-д'Івуар до 1986 р. мала назву Берег Слонової Кості. Взагалі, узбережжя Гвінейської затоки було сумно відоме як Невільничий берег. У 1950 р. на території Африки було тільки 4 незалежних держави: Єгипет, Ефіопія, Ліберія та Південно-Африканська Республіка. З середини ХХ ст. почалося активне визволення африканських держав від колоніального поневолення. 1960 рік назвали “Роком Африки”. Протягом нього звільнилося аж 17 країн материка. Нині на території Африки всі країни незалежні. Їх — 53. Залежні території залишилися тільки на деяких островах. Найбільшими за площею країнами материка є Судан, Алжир та Демократична Республіка Конго. На території кожної з них могло б вміститися чотири таких держави, як Україна. За чисельністю населення вирізняється Нігерія – 135 млн чол. Це майже втричі більше, ніж живе людей в нашій державі. Нігерія також найбільш багатонаціональна країна в Африці. На її території проживає близько 250 народностей. Більшість країн Африки має вкрай низький рівень економічного розвитку й стоїть на останніх сходинках у світовій економіці. Населення зазвичай займається малопродуктивним землеробством: вирощує олійну пальму, какао-боби, арахіс, бавовник, каучукові дерева, рис, кукурудзу, просо. Крім того люди розводять велику рогату худобу, зайняті розробкою корисних копалин та заготівлею деревини. Останнім часом зростає роль туристичного бізнесу в країнах Північної Африки. Особливо цим видом діяльності вирізняється Єгипет. До високорозвинених країн належить лише Південна Африка (ПА) – велика країна на крайньому півдні материка. Країна дуже багата на корисні копалини. Тут зосереджено 62 % світових запасів золота. Видобувають також кам’яне вугілля, залізну руду, хром, марганець, свинець, цинк, титан, платину, уран, алмази. Країна забезпечує себе металом, хімічними продуктами, багатьма машинами, в тому числі й автомобілями. У сільському господарстві переважає розведення великої рогатої худоби і овець. Вирощують пшеницю, кукурудзу, арахіс, цукрову тростину, тютюн, цитрусові, виноград.
Практична робота 8 (продовження). Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Африки (Самостійне виконання практичної роботи учнями з використанням атласу та контурних карт)
Мета: позначити основні географічні об’єкти Африки на контурній карті та запам’ятати їх місцезнаходження. Використання карт: політична карта Африки Завдання: Протягом вивчення теми, користуючись картами атласу, нанесіть на контурну карту та запам’ятайте положення на материку таких географічних об’єктів: Географічні об’єкти Африки
Категорії географічних об’єктів
| Назви географічних об’єктів
|
Політична карта
| Країни та їх столиці
| • Єгипет (Каїр), • Судан (Хартум), • Алжир (Алжир), • Лівія (Тріполі), • Нігерія (Абуджа), • Конго (Кіншаса), • Ефіопія (Аддис-Абеба), • Південна Африка (ПА) (Преторія (Чване)
|
ІV. Узагальнення та корекція знань з вивченої теми (Підбиття підсумків уроку вчителем) Висновки: • На африканському континенті проживає понад 890 млн чоловік. • Населення розміщене вкрай нерівномірно, що пояснюється природними умовами та історією заселення материка. • В Африці проживають представники трьох основних людських рас: на півночі – європеоїдної, у Тропічній Африці – негроїдної, на острові Мадагаскар – монголоїдної. • На материку живе велика кількість народів, що вирізняються особливостями мови та культури. • Сучасна політична карта материка сформувалася у другій половині XX ст. після звільнення більшості країн від колоніального рабства. • Нині на території Африки існує 53 незалежні держави. До групи високорозвинених країн належить тільки Південна Африка (ПА). Запитання та завдання для усного контролю знань: (Усне опитування) 1. Скільки людей нині проживає на території Африки? Чим пояснюється різна густота населення в межах материка? 2. Представники яких людських рас проживають в Африці та на яких територіях вони поширені? 3. Назвіть на покажіть на політичній карті Африки найбільші за площею, чисельністю населення та рівнем розвитку країни материка. 4. *Поміркуйте, чому склалися проміжні расові ознаки (європеоїдів та негроїдів) у жителів Ефіопії? З яких причин на інших територіях Північної Африки немає представників мішаних рас? 5. *Чим ви можете пояснити рівні, неначе під лінійку проведені державні кордони більшості африканських країн? 6. *Які зв’язки має Україна з країнами африканського континенту? V. Домашнє завдання. • Повторити матеріал з використанням графічного конспекту (шпаргалки). • Вивчити географічну номенклатуру, нанесену на контурну карту: найбільші країни Африки та назви їх столиць.
Надіслано учителем-методистом Міжнародного Ліцею «Гранд» Коваленко Р.Р.
Предмети > Географія > Географія 7 клас > Населення Африки. Сучасна політична карта. > Населення Африки. Сучасна політична карта.Конспект уроку і опорний каркас
|