KNOWLEDGE HYPERMARKET


Наш край (тема 23). Повний урок

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 5 клас. Повні уроки>> Історія України: Наш край (тема 23). Повний урок

Содержание

Тип уроку

Засвоєння нових знань та узагальнення

Мета

Узагальнення набутих знань по темі "Козацька Україна", конкретизація та доповнення отриманих знань.

Завдання

  • перевірка знань учнів;
  • підведення підсумків за темою;
  • розвиток навичок аналізу та узагальнення;
  • формування у учнів зацікавлення у культурі українського народу.

Обладнання уроку

-    ілюстрації;
-    портрет Григорія Сковороди;
-    листки із завданням для перевірки знань

Хід уроку

Україна і Білорусь перебували в XVI і першій половині XVII століття під владою Польсько-Литовської держави. Польські пани гнітили український і білоруський народи, прагнули за допомогою єзуїтів ополячити їх і зробити католиками. Значна частина великих землевласників України та Білорусії піддалася процесу асиміляції: вона запозичила польську мову і культуру, переходила в католицтво, віддавала своїх дітей у польських навчальних закладів.


По-іншому поставилися до спроб національно-культурного поневолення народні маси, ремісники, торговці, а також запорізьке козацтво, нижче духовенство, дрібномаєтне дворянство. Вони вели боротьбу проти польсько-католицького гніту, створювали особливі релігійно-національні організації - братства, в яких справи вирішувалися за демократичним принципом (загальними зборами, більшістю голосів і т. п.), створювали братські школи, які протистояли польським католицьким школам і з'явилися одним з засобів боротьби з національним і релігійним гнобленням.




Першою українською братською школою була Львівська, яка виникла в 1586 році. Тоді ж було складено статут цієї школи, чудовий педагогічний документ, запозичений іншими братськими школами України та Білорусії. У найближчі десятиліття виникли Віленська, Брестська, Могилевська, Луцька, Київська та багато інших братські школи в містах України і Білорусії.


Дійшли до нас статути Львівської та Луцької шкіл (останній з дуже невеликими змінами повторює львівський статут) малюють таку демократичну організацію братських шкіл. Ректор і вчителі братської школи обиралися загальними зборами братства. Крім того, братство обирало двох попечителів - громадських спостерігачів за школою. Статут вказував, що кожен член братства має право відвідувати школу з метою ознайомлення з її роботою.


львівська школа
Віддаючи дітей до школи, батько складав з ректором договір, в якому вказувалося, чому повинна вчити дитини школа, і визначалися обов'язки батьків по відношенню до школи (не брати дітей до закінчення курсу, не заважати акуратному відвідування дітьми школи та ін.) Статут докладно визначав якості, якими повинні володіти вчителя. Учитель повинен бути «побожний, розважливий, смиренно мудрий, лагідний, воздержлів, не п'яниця, не блудлів, не лихвар, не гнівливий, не заздрісний, не сміхотворець, і іроніст, не лихослов, не чародій, не басносказатель, не способнік єресей». До дітей він повинен ставитися суворо, але з любов'ю. Поряд з моральним вихованням він повинен також дбати про здоров'я учнів, проводити фізичне виховання дітей з використанням ігор, змагань та ін.
У школу приймалися діти всіх станів, без відмінності їх соціального та матеріального становища. Сироти містилися на повному утриманні братства. У статуті пред'являлися демократичні вимоги до вчителів братських шкіл: «Учитель повинен і вчити і любити дітей всіх однаково, як синів багатих, так і сиріт убогих, і тих, які ходять по вулицях, просячи поживи. Вчити їх, скільки хто під силу навчитися може, тільки не старанніше про одні, ніж про інших».


школа
Діти повинні були приходити до школи рано вранці; пропуски занять і запізнення не допускалися. У разі відсутності будь-кого з учнів у школі вчитель зобов'язаний був навести довідку на дому учня, чому він не прийшов на заняття. Вранці учні показували вчителю виконані вдома письмові роботи і опитувалися вчителем усно. Потім йшли класні заняття. Після обідньої перерви вчитель ставив уроки на будинок. У суботу повторювалося все пройдене за тиждень.


На першому місці в братських школах стояло навчання слов'янської мови. Вчителями братських шкіл у XVI і початку XVII століття було складено кілька друкованих слов'янських граматик, як-то: «Граматика доброглаголівого еллінословенского мови», видана Львівським братством у 1591 році; «Граматика словенської мови», складена в 1596 році вчителем братських шкіл Лаврентія Зизанія ( видана у Вільні), «Граматика словенська», складена Мелетієм Смотрицьким (вчителем Київської братської школи), видана в 1619 році і потім перевидана в 1648 році в Москві.


Викладалися також грецьку і латинську мови, граматика, риторика, діалектика (тобто гуманітарний цикл наук того часу, так званий тривіум) і деякі елементи квадривиума (арифметика, геометрія, астрономія, музика). Повний курс всіх цих наук викладався лише у братських школах найбільш великих міст: Львова, Луцька, Могильова, Вільно, Києва, у решті братських школах, мабуть, курс навчання полягав у вивченні слов'янського, грецької і латинської мов, риторики і співу. У навчальних заняттях братських шкіл були елементи класно-урочної системи, використовувалося народна творчість. У них було багато нового, цінного: демократичний характер школи, велике охоплення дітей навчанням, цінні дидактичні правила.


Багато демократичні риси братських шкіл України, що були передовими школами свого часу, співзвучні прогресивним принципам Коменського.


Братські школи, виховуючи дітей у дусі боротьби проти польських панів та єзуїтів, що гнобили Україну і Білорусію, відіграли велику роль у боротьбі за возз'єднання їх з Росією в 1654 році.

Фішки для допитливих

Обряд одруження

Починаючи з другої половини XVIII століття обряд одруження включав кілька циклів: сватання, часом посиденьки, вечірку, вінчання, сповивання нареченої і ходіння з «журавлем». У суботу козаки весіль не грали. Вважалося, що це обіцяє важке життя.

У день весілля наречена прокидалася раніше за всіх, будила подруг і голосила про свою гірку долю. Потім дівчата несли нареченому подарунок нареченої - весільну сорочку. Важливо було застати його в ліжку і надіти на нього дар неодмінно з застебнутими гудзиками, що давало можливість довше мучити нареченого і отримати хороший викуп. Як правило, відкуповувався наречений від подружок квітами, цукерками, парфумами і помадою. Крім цього, дівчата отримували весільну сукню, туфлі і поспішали в будинок наряджати наречену. Кудрі - основний елемент зачіски. Робили їх так: брали великий товстий цвях, розпалювати його на спеку, натирали про шматок сала і накручували на нього волосся. Завитки укладали в декілька рядів навколо чола і закріплювали зверху вінком - цей символ дівочої чистоти зберігався все життя, а козачки, повторно вступали в шлюб, не надягали вінок і фату. Решту волосся заплітали в косу.


вишиванка на весілля


Весільний рушник


Сукня нареченої могло бути білим, блакитним або ніжно-рожевим. У весільному вбранні козачки обов'язково присутній білий штучний квітка, який приколювали до плаття, такий же квітка була на костюмі нареченого. Щоб уберегти наречену від лихого ока, в поділ її сукні заколювали хрест-навхрест із чотирьох сторін голки без вушок з непочатою пачки, іноді за пазуху з тією ж метою клали шматочки ладану. В якості прикрас служили кільця, сережки, намиста. Наряд нареченого включав в себе військовий козачий костюм, доповнений поясом з кинджалом, чобітьми зі скрипом і шапці-кубанці.

З настанням ранку звертали увагу на погоду: ясна і сонячна обіцяла молодим щасливе подружнє життя, погана - тужливу і смутну.

Головним розпорядником всієї весільної церемонії був дружко, якого обирали напередодні весілля з числа родичів нареченого. Це був розторопний, працьовитий, одружений чоловік середніх років, який знає порядок ведення весілля, козацькі традиції і звичаї, здатний керувати весільним бенкетом, гострий на язик, балакун і веселун. Символом його необмеженої влади на весіллі була оздоблена палиця завдовжки півтора-два метри. Не менш важливим персонажем була старша свашки - тільки заміжня жінка, яка має дітей, жвава на язик. Її безпомилково можна було впізнати по величезній паперовому квітки на голові. Вона так само, як і дружко, була перев'язана хрест-навхрест відрізами або хустками, рушниками.

З наближенням часу, обумовленого для зустрічі з нареченою, наречений отримував благословення батьків. Знявши ікону з божниці, батько слав перед сином шубу навиворіт, вовною вгору, щоб син був багатий і щасливий з молодою дружиною, та щоб у господарстві було так само густо, як вовни в овчині.


благословення батьків
До нареченій їхали великою галасливою компанією. По дорозі молоді хлопці показували свою завзятість, скакали, стоячи на конях, проповзали у них під черевом на повному скаку, стріляли з рушниць, співали під гармонію.

Наречена в цей час, голосячи, прощалася з рідними і близькими, після чого отримувала батьківське благословення. Потім її садили під образи на вивернуту шубу. Наречений у цей час зі своєю свитою відкуповувався перед родичами нареченої спиртним і цукерками, намагаючись якомога швидше зайняти місце поруч з судженою, яка сиділа в святому кутку в оточенні молодших братів і сестер. Збройні каталками, вони «продавали косу» (зазвичай ціну призначали під час проспіваємо). Викупивши косу, наречений займав місце поряд з нареченою.

Після благословення молоді кланялися на чотири сторони і вирушали до церкви на вінчання. Звідти вони прямували до будинку нареченої. Молодих садовили за стіл, неодмінно за широку сторону. На столі стояв коровай, прикрашений гілочками калини, дві пляшки вина, обов'язково перев'язані червоною стрічкою, між пляшками вставляли колоски пшениці. Спиртне щільно закривали качаном від кукурудзи, щоб «бісівська сила не ввійшла до нього», і випивали його тільки на другий день весілля. Крім того, на столі нареченого і нареченої обов'язково ставили склянку з медом, щоб жилося їм у шлюбі солодко. Потім починалася церемонія вручення подарунків, після якої молоді у супроводі кількох учасників весілля йшли в будинок жениха.


Відео-хвилинка

Сучасне українське весілля та давні традиції




У козацьких станицях Верхньої Кубані поріг для нареченої вважався особливою рисою, переступаючи яку вона входила в нове життя. У спеціально відведеній кімнаті завішували один кут, заводили наречену, і дві свашки з боку нареченого і нареченої знімали з неї вінок - символ дівочої чистоти, заплітали волосся у дві коси і вкладали навколо голови. Дві коси і хустку були неодмінним атрибутом заміжньої козачки і незмінним символом шлюбу.


Відео-хвилинка

Традиція святкування косовиці у Пирогово



Історична постать
Григорій Сковорода (1722-1794) - видатний український "гуманіст і просвітитель", поет, філософ, музикант, педагог. За майже три століття, що минули від дня його народження, ким його тільки не називали! "Староруським письменником", "російським і українським філософом", "борцем зі схоластикою", "атеїстом", "масоном".


Сковорода
Всі дослідники його життя і творчості стверджують, що Сковорода був близький до народу. Однак йому дорікають у тому, що він закликав до смирення, вважаючи, що "всі стани суть ласкаві, і Бог, розділяючи члени суспільства, нікого не скривдив; прокляття ж накладає Він тільки на неслухняних, які, не послухавши собі і не ідучи за званням природи, вступають в стану за пристрастям, по оманливим видами, за примхами... "


Цікаво, що багато хто з поміщиків і кожна селянська хата вважали за честь прийняти Сковороду у своїй хаті - нагодувати, почистити його одяг, підпорядкувати йому взуття. І у відповідь він віддавав їм те, що мав і що було більше, ніж золото - мудрі поради, настанови, навчаючи й проповідуючи, дорікаючи, кого потрібно, за неправду, нетверезість, несумлінність.


Він багато викладав і виховав прекрасних учнів. Вважають також, що саме його подвижницька діяльність призвела до того, що багаті люди вже після його смерті, змогли зібрати достатню суму грошей і відкрити в Харкові перший в Україні університет.

Коли харківський губернатор Щербінін, любитель талантів, наук і музики, запропонував Сковороді стан, щоб він зміг десь осісти і мати свій куток, той відповів - "світ подібний театру і, вибравши собі роль за своїми здібностями, я хочу успішно її дограти" .

І яка ж його роль? Він писав до одного: "Не орю, не сію ... Що ж роблю? Завжди благословляючи Господа, співаю Воскресіння Його. Вчуся, друже мій, подяки ..." А на питання губернатора: "Про що вчить Біблія?", Він відповів: "Про людське серце! Поварені ваші книги вчать, як задовольнятися шлунок; псові, як звірів тиснути; модні, як вбиратися. Біблія вчить, як облагородствовать людське серце".



Численні твори Сковороди ділилися на філософсько-богословські та літературні. Перші богословські трактати, «Наркіс» і «Асхан», присвячені самопізнання людини. Погляди на релігію і християнство Сковорода виклав у курсі лекцій, прочитаних в Харківському колегіумі, - «Початкові двері до християнського благонравія» (1766 р.). Кращі його твори - «Дружній розмова про душевний спокій» і «Алфавіт світу» (обидва 1775 р.), присвячені проблемі людського щастя.

До літературних творів Сковороди належить поетичний збірник «Байки харківські» (1774 р.). Кожна байка складається з розповіді і пояснення її справжнього змісту. До байкам можна віднести і притчі «Благодарний Еродій» (про виховання) і «Убогий жайворонок» (про душевний спокій), написані в 1787 р. Сковороді належать також епіграми і крилаті вислови, деякі з яких написані латиною.


байки харківські
... Сковорода все частіше говорив висловами, які через роки стануть афоризмами. "Смерть людині - спокій". Він написав заповіт, де його поховати і що накреслити на могилі. Навесні 1794 р. художник Лук'янов написав останній прижиттєвий портрет Сковороди, а влітку цього року філософ відвідує М. Ковалинського в його орловської вотчині - селі Хотетові. Глибокої восени в тому ж році Г. Сковорода пішов у світ інший.

Перевірка знань

(Учитель роздає листки із завданням)

1. Коли була заснована перша братська школа?
2. Назвіть основні заслуги Григорія Сковороди.
3. Розкажіть про весільні традиції козаків.

Домашнє завдання

1. Написати доповідь на 2-3 сторінки про сучасні весільні традиції.
2. Порівняльна таблиця: „Сучасні та давні весільні традиції”.
3. Створити хронологічну таблицю життя і діянь Григорія Сковороди.

Додаткове домашнє завдання

Знайти додаткові відомості про братські школи та розповісти у класі підготовлену інформацію протягом 5-7 хв.


Список використаних джерел:
1. Урок на тему "Наш край: козацька доба" учителя Міжнародного ліцею Гранд Домарецької О.В.

2. Урок на тему "Наш край за козацької доби" Панчук О. М. - вчителя історії, спеціаліста вищої категорії.

3. Урок на тему "Г.С. Сковорода - філософ, письменник, педагог і просто людина" учителя Л.І.Нечволод, 2001 рік

4. Денисенко В. Педагогічні засади давніх братських шкіл // Пам’ять століть. – 2006 р.

5. Чернишов В. В. Философия жизни Г.Сковороды. (Историко-философский контекст) // Філософія і світ повсякденності. Збірка наукових статей / – Харків: Видавництво «АТОС», 2008 г.

6. Філософія серця Григорія Сковороди Герук С. - Журнал Персонал+ № 50 (201) 15 - 21 грудня 2006 року

7. М. І. Фазан Освітньо-виховна система братських шкіл, стаття,- 2006 р.


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.


Над уроком працювали

Домарецька О.В.

Любименко В.В.

Нечволод Л.І.

Панчук о.М.


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 5 клас