KNOWLEDGE HYPERMARKET


Обговорення на тему: Оптимізація Windows XP на ПК з обмеженими ресурсами

Гіпермаркет Знань>>Інформатика >>Інформатика 9 клас>> Інформатика: Встановлення та вилучення компонентів операційної системи. Поновлення програмного забезпечення

Презентація до предмету Інформатика 9 клас.

Тема «Оптимізація Windows XP на ПК з обмеженими ресурсами».

Розгляд теми: Встановлення та вилучення компонентів операційної системи. Поновлення програмного забезпечення.                                  Оптимізація Windows XP на ПК з обмеженими ресурсами


Іконки й шпалери


Windows XP на шпалери робочого столу та іконки, розташовані на робочому столі тратить  чимало системної пам'яті. Особливо важким тягарем на систему лягає анімований робочий стіл. Напрошується вивід: найкращий робочий стіл - це чистий робочий стіл. Отже при використанні  Windows XP на машині з обмеженими ресурсами:

    *  не ставте шпалер;
    *  не держіть на робочому столі зайві іконки.

 Ефективніше - без ефектів


Завдяки модифікрованому зовнішньому вигляду й GNOME-подібній підтримці скінів Windows XP виглядає гарніше всіх попередніх версій Windows. Але всі ці навороти уповільнють реакцію інтерфейсу на дії користувача. Для підтримання розумного балансу між ефектністю та ефективністю WinXP проводить автонастройку користувацького інтерфейсу, для чого  запускає кілька тестів. В цей процес можна вмішатися і все зайве (на вашу думку) відключити.

    * Основне настроювання  ресурсозатратності ОС на  графічний інтерфейс виконується у вікні Властивості системи (System Properties), на вкладці Додатково (Advanced). Натиснувши кнопку Параметри (Settings) у розділі Продуктивність (Performance), можна вибрати схему, яка забезпечить максимальну продуктивність системи, чи максимальну якість зображення. В будь – яку схему шляхом встановлення (знімання) відміток в флажках ефектів ви самостійно  можете  внести бажані корективи.

    * Продовжте налаштування швидкодії перейшовши до вкладки Додатково (Advanced) у вікні Параметри швидкодії (Performance Options), де переконайтеся, що розподіл ресурсів процесора й пам'яті орієнтовано на оптимізацію роботи програм. Якщо комп'ютер є сервером, потрібно вказати пріоритет фонових служб і кеша. Тут же вибирається розмір і місце розташування файлу підкачування. Але звичайно ці параметри Windows XP прекрасно вибирає сам.

    * Крім того деякі налаштування, що впливають на швидкодію в умовах обмежених ресурсів виконуються на вкладці Оформлення (Appearance) в діалоговому вікні «Властивості – Екран» (викликається, наприклад, командою Властивості з контекстного меню для вільного місця робочого столу). Параметри, доступ до яких відкривається кнопкою Ефекти (Effects), дозволяють настроїти переходи в меню, тіні й шрифт, включаючи нову технологію поліпшення читаності шрифту - Microsoft ClearType. Відключення цих ефектів дозволить вам вивільнити трохи ресурсів.

Швидка зміна користувача


 Така функція доступна в обох версіях Windows XP, якщо тільки комп'ютер не входить у домен. Вона дозволяє користувачам комп'ютера перемикатися з одного облікового запису на інший без завершення сеансу. Однак таке перемикання вимагає великої витрати оперативної пам'яті. Відключіть цю функцію, для чого зайдіть в Панель керування > Облікові записи користувачів (Control Panel > User Accounts), нажміть кнопку Перемикання користувачів і відключіть режим «Використовувати швидке перемикання користувачів».

Автоматичне оновлення


Установлювати останні  оновлення необхідно вчасно. За замовчуванням XP робить це автоматично. Для цього у фоновому режимі запускається спеціальна невелика програма, що перевіряє оновлення, але це, знову таки, займає певну частину ресурсів. При роботі в умовах обмежених ресурсів бажано стежити за oновленнями самостійно, а функцію автоматичного оновлення відключіть. Для цього скористайтесь відповідними налаштуваннями, які знайдете  на вкладці Автоматичне відновлення (Automatic Updates) у вікні Властивості системи (System Properties).

Відновлення системних файлів


Відновлення системних файлів - корисна функція (якщо тільки комп'ютер не використовується для дуже ресурсномістких завдань, таких як ігри). Краще її не відключати. Працює ця функція так. ПК періодично створює знімки важливих системних файлів (файлів реєстру, бази даних COM+, профілів користувачів і т.п.) і зберігає їх у якості «точки повернення».  «Точки повернення» створюються автоматично службою Відновлення системи (System Restore) у певних ситуаціях - таких як установка нових додатків, oновлення Windows, установка непідписаного драйвера й т.п. Такі точки можна створювати й вручну через інтерфейс відновлення системи, що відкривається за допомогою команди Пуск > Програми > Стандартні > Службові > Відновлення системи (Start > Programs > Accessories > System Tools > System Restore).

Якщо який-небудь додаток "підвісить" комп'ютер або зіпсує важливі дані, ви зможете повернутися до стану, збереженому в певній «Точці повернення» В основі функції відновлення системних файлів лежить фонова служба, що сама по собі мінімально позначається на швидкодії, але зроблені нею "знімки" займають місце на диску. Якщо дисковий простір вашої машини замалий, Ви можете вручну обмежити обсяг дискового простору для даної служби або навіть повністю відключити цю службу для всіх дисків.

Для того щоб відключити відновлення системних файлів, викличте діалогове вікно «Властивості – система» перейдіть на вкладку «Відновлення системи», де й знайдете необхідні засоби для відключення служби.

 Дефрагментація


DOS і версії Windows, що не входять у сімейство NT, мало піклуються про оптимізацію файлової системи. Це приводить до утворення "дір" у різних місцях дискового простору при установці й видаленні програм. У результаті вільні ділянки, замість того щоб утворити один суцільний блок, розкидані по всьому диску. При заповненні вільного простору файли теж виявляються розкиданими по декількох секторах, що сильно знижує продуктивність - при звертанні до файлу доводиться читати не одну послідовну ділянку диска, а декiлька, так й ще розташованих довільно. В Windows NT використовується файлова система NTFS (але ОС прекрасно працює і на FAT32), де вжиті особливі заходи для збереження цілісності дискового простору. Але й вони не виключають фрагментації. Тому необхідно дефрагментувати жорсткий диск.

  Регулярність цієї процедури залежить від характеру вашої діяльності на комп'ютері. Якщо ви часто встановлюєте й видаляєте програми або постійно створюєте, переміщаєте або видаляєте файли, то рекомендується виконувати дефрагментацію раз у тиждень. Якщо ж ви довгий час використаєте ті самі додатки, не занадто часто переміщаючи при цьому файли, то проміжок між дефрагментаціями можна збільшити до одного місяця.

 Якщо диск дефрагментується досить часто, то ви не замітете після чергової дефрагментації відчутного приросту в продуктивності. Це зовсім нормально. Навпроти - якщо приріст помітний, це значить, що дефрагментацію потрібно поводити частіше.

Видалення прихованих компонентів


На відміну від Windows 9*/NT, при установці Windows XP не можна вибрати необхідні компоненти, багато компонентів неможна видалити і з вже встановленої системи звичним шляхом – з списку компонент  Windows, до якого ми можемо отримати доступ з діалогового вікна «Втановлення та видалення програм».  Для рішення цієї проблеми відкриваємо системну папку %SystemRoot%Inf, знаходимо в ній файл sysoc.inf і видаляємо у всіх рядках слово HIDE. Головне при цьому - зберегти формат файлу. Тобто варто видаляти тільки HIDE, залишаючи коми до й після цього слова.

Наприклад, якщо вихідний рядок виглядав так: msmsgs=msgrocm.dll,OcEntry,msmsgs.inf,hide,7 то після редагування  повинне вийти наступне: msmsgs=msgrocm.dll,OcEntry,msmsgs.inf,,7

Зберігши файл sysoc.inf, ми побачимо в списку Додати/Видалити компоненти Windows  значно довший список, анiж той, що був там до редагування файлу sysoc.inf .

Зайві служби


Для прискорення роботи системи можна відключити непотрібні системні служби.

Для початку роботи із службами пройдіть шлях Пуск -> Настройка -> Панель управління -> Адміністрування -> Служби, або запустіть з командного рядка services.msc. Ви побачите весь список служб, присутніх в системі. З них активними на цей момент є тільки ті, у яких в полі "Стан" стоїть значення "Працює". Для того, щоб поміняти тип запуску треба провести подвійний щиглик по потрібній службі і на вкладці "Загальні" знайти поле "Тип запуску", в якому і можна буде вибрати потрібний режим.

Варіантів всього три: авто - служби автоматично запускаються при запуску системи, вручну – завантажується системою в міру необхідності, але перед цим необхідно дати дозвіл на використання (запустити вручну), відключено - службу не можна запустити ні автоматично, ні уручну.

Примітка - більшість системних служб мають деяку взаємозалежність, тому будьте готові до того, що після відключення якоїсь із служб Вами, то служби, які залежать від неї, не зможуть бути запущені системою, що може привести до небажаних наслідків. Тому дотримуйтеся обережності при зміні стандартних настройок. Найкраще, якщо перед експериментом Ви зробите резервну копію розділу реєстру, який відповідальний за запуск системних служб - [HKEY_LOCAL_MACHINE\ SYSTEM\ CurrentControlSet\ Serviсes]. В випадку, якщо щось піде не так – використавши копію відновите цей розділ до попереднього стану. Автоматичне оновлення (Automatic Updates). Обновляти систему можна й вручну, особливо якщо немає постійного з'єднання з інтернетом. Не забудьте тільки скасувати також й автоматичне оновлення на однойменній вкладці властивостей системи.

Оглядач мережі (Computer Browser). Займається оновленням списку комп'ютерів у мережі. При відсутності мережі не потрібний.

Служба шифрування (Cryptographic Service). Служба безпечного обміну ключами й шифруваннями передачи даних у локальній мережі. Якщо локальної мережі немає, то цю службу можна відключити, якщо ж мережа є - вирішуйте самі...

DHCP клієнт (DHCP client). Займається автоматичним розподілом IP-адрес. Якщо мережі немає (чи локальної, чи інтернету, навіть через модем), то ця служба не потрібна.

Журнал подій (Event Log). Веде журнал системних і програмних подій, а також подій системи безпеки. Якщо питання безпеки вас не хвилюють, то цю функцію можна відключити.

Служба повідомлень (Messenger). Відповідає за прийом і відправлення повідомлень адміністратора. При відсутності мережі (і адміністратора) абсолютно непотрiбна.

Мережні з'єднання (Network Connections). Керування всіма мережними з'єднаннями. Якщо мережі немає (у тому числі й підключення до інтернету), то ця служба не потрібна.

Спулер друку (Print Spooler). Не потрібний, якщо немає принтера.

Portable media serial number. Відповідає за одержання серійного номера переносного музичного пристрою, що підключається до комп'ютера.

Protected Storage. Відповідає за захист важливих даних, у тому числі ключів користувачів; забороняє неавторизований доступ. Якщо мережі немає (у тому числі й інтернету) або якщо вас не хвилюють питання безпеки, то цю службу теж можна відключити.

Remote Registry Service. Функція віддаленного керування реєстром. Потрібна тільки адміністраторам мережі.

System Event Notification. Відслідковує системні події. Якщо все вже налаштовано i нормально працює, можна відключити.

SSDP Discovery. Забезпечує роботу зовнішніх пристроїв, що підтримують UPn (універсальна система Plug&Play, що, по задуму, повинна зв'язувати комп'ютер із всілякою побутовою технікою, на кшталт пилососа або холодильника).

Планувальник завдань (Task Scheduler). Забезпечує запуск додатків у заданий час. Якщо ця функція не використовується, її можна відключити.
Telephony. Взаємодія з модемом. Немає модему - відключаємо.

Telnet. Забезпечує з'єднання та роботу через протокол telnet. Якщо ви не знаєте й не хочете знати, що це таке, цю службу можете відключати.

Uninterruptible power supply. Управляє роботою безперебійних джерел живлення (UPS). Якщо UPS зі зворотним зв'язком немає, то службу можна відключити.

Terminal Service. Служить для віддаленного керування комп'ютером через мережу. Домашньому користувачеві ця функція, взагалі ні до чого.

Windows time. Синхронізує час на локальній машині й сервері; якщо немає time-сервера, то служба не потрібна.

Wireless zero configuration. Служба автоматичного настроювання бездротових мереж стандарту 803.11 і 803.11b.

Підкреслю, що наведений список - аж ніяк не істина в останній інстанції. Необхідність тієї або іншої системної служби визначається завданнями, які виконуються на даному комп'ютері. Кожен повинен вирішувати сам, що можна відключати, а що ні. Головне не перебільшити: адже наслідок необдуманих дій може бути зовсім непередбаченим.

  Оптимізація за допомогою ключів реєстру


У реєстрі Windows є кілька ключів, які дозволяють оптимізувати роботу Windows з пам'яттю. Однак про всякий випадок нагадаємо: для того щоб зменшити ризик "запороти" систему, має сенс перед початком експериментів зі службами зробити резервну копію системного реєстру: меню Файл > Експорт (File > Export ), перед тим вибравши Мій омп’ютер (My computer) або потрібну роздiл або параметр.

Ключ ClearPageFileAtShutdown у роздiлі [HKEY_LOCAL_MACHINE SYSTEM CurrentControlSet ControlSessionManager Memory Management]. Він дозволяє видаляти файл підкачування при виході з Windows (цей режим доступний також у розділі локальної безпеки). Його активація призведе до більших затримок при перезавантаженні, тому бажано залишити його значення рівним 0.

Ключ DisablePagingExecutive забороняє записувати у файл підкачування коди (драйвери, exe-файли), завжди залишаючи їх у фізичній пам'яті. Якщо цієї пам'яті більше 256 Мб, то установка значення в 1 може істотно прискорити роботу системи.

Ключ LargeSystemCache визначає режим роботи системного кеша.

Ключ SecondLevelDataCache призначений для комп'ютерів зі старими моделями процесорів (до Pentium II) і дозволяє встановити розмір кеша. За замовчуванням його значення дорівнює 0, що відповідає 256 Кб.

Трохи прискорити роботу може відключення невикористовуваної підсистеми POSIX. Щоб не возитися з видаленням файлів і з відключенням файлового захисту Windows XP відкрийте [HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlSessionManagerSubSystems] і видаліть рядок Optional і Posix.

Там же, у реєстрі, перебуває ще один параметр, зміна якого трохи прискорить роботу інтерфейсу,- MinAnimate, що включає анімацію при згортанні й розгортанні вікон. Він перебуває за адресою HKEY_CURRENT_USERControlPanelDesktopWindowsMetrics. Якщо значення цього параметра 1 - анімація включена, 0 - виключена. Якщо ж цього ключа в реєстрі нема, створіть його (тип - String). І не забудьте: для вступу подібних змін у силу необхідно перезавантажити комп'ютер або, як мінімум, «перелогінитись».

Якщо в папці, що перебуває в NTFS-розділі, багато файлів, відкриватися вона буде досить повільно. Windows щораз витрачає час на відновлення мітки останнього доступу до файлів. Для відключення цієї функції потрібно за адресою HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlFileSystem створити параметр NtfsDisableLastAccessUpdate типу DWord і привласнити йому значення 1.

Ще один прийом, що дозволяє прискорити роботу системи й трохи розвантажити займану нею оперативну пам'ять, полягає у відключенні Dr.Watson'a - відладчика, що запускається за замовчуванням при кожному збої в роботі додатків. Щоб відключити цього "доктора", потрібно в реєстрі знайти ключ HKEY_LOCAL_MACHINE SOFTWARE Microsoft Windows NT CurrentVersion AeDebug і змінити в ньому значення параметра Auto на 0. Після такої модифікації реєстру система у випадку збою додатка буде пропонувати вам на вибір два варіанти: закрити його або передати відладчику. В останньому випадку запуститься Dr.Watson і створить файл журналу.

Для оптимізації роботи системи можна також скористатися спеціальними програмами, наприклад, такими як Tweak-XP - набір із двох десятків утиліт для настроювання Windows XP.

Надіслано учителем інформатики Міжнародного ліцею "Гранд" Чебаном Л.І.

Матеріали з інформатики за 9 клас скачати, конспект з інформатики, підручники та книги скачати безкоштовно, шкільна програма онлайн

Предмети > Інформатика > Інформатика 9 клас > Встановленім та вилучення компонентів операційної системи. Поновлення програмного забезпечення > Встановлення та вилучення компонентів операційної системи. Поновлення програмного забезпечення. Обговорення