Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 7 клас>> Опис людини. Докладний переказ розповідного тексту з елементами опису зовнішності людини
Обличчя — дзеркало душі
55. І. Прочитайте тексти. Узагальніть зміст кожного з них в одному реченні. Визначте тип і стиль мовлення. 1. Він сьогодні нарешті познайомиться з цією чудовою письменницею — Марком Вовчком.
1 Досвідчений — рос. опытный.
2 Бювет — будівля над джерелом (свердловиною), обладнана для пиття води.
Марко Вовчок
Іван Франко
Увійшла чарівна молода жінка. Трималась вона невимушено1, спокійно і справляла приємне враження. За зовнішністю одразу можна було вгадати слов'янський тип — кругловида, великі ясні сіро-блакитні очі, висока постать, досить струнка, спокійна хода. Вона була скромно, звичайно причесана, але русяві коси здалися йому короною, і кожен рух, жест були сповнені грації і жіночності, а коли вона заговорила... — запально, щиро, переконливо2,— тільки її хотілося слухати й бачити. Всі і все померкло перед нею (О. Іваненко).
2. Іван Франко був вище середнього зросту. На його виразному спокійному обличчі з сіросталевими, трохи холодними очима і вусами малювались розум та енергія. Високе благородне чоло, обрамлене непокірним хвилястим волоссям, віддзеркалювало глибину думки. Франко завжди ходив у вишиваній сорочці (М. та О. Мочульські).
3. Дорогі школярі! Кіностудія «Юність» для зйомок телесеріалу про життя підлітків запрошує юнаків та дівчат 12—14 років. На роль головного героя потрібен юнак спортивної статури зростом не нижче 1 м 60 см, довгообразий, русявий, із карими очима, тонкими рисами обличчя.
Проби3 відбудуться 15, 16 і 17 жовтня ц. р. за адресою: м. Сонячне, вул. Хорунженка, 18, кімн. 25.
1 Невимушено — вільно (рос. непринуждённо). 2 Переконливо — рос. убедительно. 3 Проби — тут: співбесіда-огляд претендентів на роль.
4. У середині XX століття на сторінках американської преси можна було зустріти сенсаційні повідомлення про іншопланетян.
2 липня 1947 року в штаті Нью-Мексико та в 1948 році в штаті Каліфорнія потерпіли аварію два НЛО. У першому випадку було знайдено 4, в другому — 16 людиноподібних істот зростом від 90 до 120 см. Дослідження показали, що вік їх не перевищував 30 років, а мозок відповідав вікові 400—500 років. Прибульці мали невеликі щілиноподібні очі, кулясті голови без волосся, більші, ніж у людини їхній сріблясто-сірий одяг не мав жодна застібки (3 кн. «Цікаве. Дивовижне. Таємниче»).
II. Що об'єднує всі описи? Які загальні вимоги ставляться до опису зовнішності? В описі зовнішності людини необхідно відзначити найяскравіше, особливе, індивідуальне. Це вираз обличчя, усмішка, манера триматися, постава, хода.
III. Чи можна за рисами зовнішності людини зробити висновок про особливості її характеру? Доведіть свою думку на прикладі одного з текстів.
IV. Чи вирізняється котрийсь опис зовнішності з-поміж інших? Чим саме? Як це виражається в комунікативній меті, змісті Й мовних засобах? Як і інші види описів, опис зовнішності людини може бути діловим, науковим і художнім.
V. До яких видів опису належать прочитані вами тексти? На прикладі цих текстів покажіть, чим діловий опис відрізняється від наукового. Яка сфера використання кожного з них?
Міркуємо. Діловий опис використовується під час розшуку пропалих, у судовій практиці, в оголошеннях, а науковий — у науковій літературі, лекціях, доповідях, статтях.
Яким вимогам мають відповідати діловий і науковий описи?
Основне в діловому описі — вказати на особливі прикмети описуваного обличчя, а в науковому — максимально точно відтворити типову зовнішність певної групи людей, виділити найістотніше.
VI. Про кого з видатних українців ідеться в описах зовнішності людини, що належать до художнього стилю мовлення? Які особливості їх зовнішності відзначено? Випишіть слова, які характеризують: а) зовнішній вигляд; б) людські якості обох письменників. Які деталі виявляють ставлення автора до цих особистостей?
56. Прочитайте в особах діалог, доречно використовуючи жести. — Пане Юрію, до Вас півгодини тому заходила жінка, проте не назвалися. — Хто б це міг бути? Як вона виглядала (яка вона з себе)? — Середнього віку, приваблива, в світлому діловому костюмі й туфлях на високих підборах. — Якого вона зросту (яка вона на зріст)? — Вище середнього зросту (невисока на зріст, невисокого зросту). — Брюнетка? — Ні, блондинка з довгим хвилястим волоссям. — А-а-а! Це ж Наталка Пісня!
57. Уявіть ситуацію. До вас приїжджає давній батьків друг, з яким ви не знайомі. До того, як батько прийде з роботи, вдома будете тільки ви. Розпитайте у батька про зовнішність гостя, щоб не відчинити двері комусь чужому.
58.1. Прослухайте текст. З'ясуйте значення незнайомих слів. Зробіть звуковий запис слова цвів. Прочитайте текст. Була неділя. Марко мав намір одружитися і поїхав у село Чайки. Там жила Онися, дочка священика. Марко зайшов до хати Прокоповичів, привітався і низько вклонився хазяйці. І Онися не забарилась. Вона з'явилась у дверях, висока, тонка та рівна, як тополя. Гість ледь не скрикнув...
На Онисі була картата плахта1, виткана квадратиками. Квадратики були заткані жовтогарячим шовком із білими, як срібло, тонкими обідками. Внизу теліпались червоні китички завбільшки з волоський горіх. Червона з синіми та зеленими квітками запаска2 блищала, ніби жевріла. Вишитий поділ сорочки спадав на червоні черевики. Ясно-синій шовковий корсет3 був затканий золотими квіточками. На чорноволосій голові неначе цвів вінок із квітів. Стрічки вкривали Онисю до пояса, немов з голови на плечі лився ливцем дощ із стрічок. На шиї червоніло п'ять разків товстого доброго намиста з золо¬тими дукачами4.
Лице в Онисі було оригінальне: зверху ширше, внизу вужче. На високому чолі неначе бігли дві довгі чорні темні стрілки. То чорніли тонкі довгі брови. Гострі кінці довгих брів десь побігли на скроні й там зникали під пучечками квіток. Під бровами горіли темні, як вугіль. блискучі продовгуваті очі. Лице кінчалось загостреним підборіддям.
1 Плахта— старовинний жіночий одяг типу спідниці з двох до середини зшитих полотнищ. 2 3апаска — жіночий одяг із шматка тканини, який носили як спідницю, обгортаючи стан поверх сорочки. 3 Корсет, корсетка — верхній жіночий одяг — безрукавка, пошита в талію. 4 Дукач, дукат — старовинна срібна (золота) монета у вигляді жіночої прикраси.
Маленькі темно-червоні вуста були випнуті. Матовий колір обличчя одсвіжав ледь примітний розлитий по щоках рум'янець.
Онися поставила на стіл тарілку з пиріжками. Через стрічки було видно тонкий, рівний, як стріла, стан. Марко підбіг до Онисі і поцілував їй руку.
Онися сіла на канапі1. Її струнка постать була ніби намальована на килимі ясними блискучими фарбами (За І. Нечуєм-Левицьким).
II. Визначте тему й основну думку висловлювання. Доберіть заголовок до тексту. До якого типу і стилю мов¬ лення він належить?
III. Дайте відповіді на запитання. 1. Про що розповідається в тексті? 2. Кого зображує письменник? 3. З якою метою автор вдається до опису зовнішності дівчини? До яких портретних деталей привер¬тає особливу увагу? Які виражальні засоби мови використовує?
4. Чи можна за описом зовнішності Онисі судити про її характер і ставлення автора до своєї героїні? 5. Якою зображено дівчину на малюнку? Назвіть портретні деталі, вдало відтворені художником.
IV. Випишіть із тексту портретну лексику за зразком, поданим у таблиці на с. 52. V. Поясніть правопис виділених слів. Складіть і запишіть речення зi словами в рамці. VI. Перечитайте текст і складіть його план. VII. Скориставшись пам'яткою на с. 19, напишіть докладний переказ тексту за планом.
9.1. Закінчте написання переказу. II. Виберіть одну з тем майбутнього твору-опису зовнішності людини: «Познайомлю вас із...»; «Що я прочитав на одному обличчі»; «Якою я уявляю зовнішність веселої (доброї, злої, сердитої) людини»; «Цікава особистість»; «Людина, на яку я прагну бути схожим (схожою)». Поступово збирайте матеріал для твору, корис¬туючись таблицею на с 52 як зразком.
1Канапа — диван
Українська мова 7 клас Н. В. Бондаренко, А. В. Ярмолюк, 2007 © Видавництво «Освіта», художнє оформлення, 2007 Надіслано читачами з інтернет-сайту
Зміст уроку
конспект уроку і опорний каркас
презентація уроку
інтерактивні технології
акселеративні методи навчання
Практика
тести, тестування онлайн
задачі та вправи
домашні завдання
практикуми та тренінги
питання для дискусій в класі
Ілюстрації
відео- та аудіоматеріали
фотографії, малюнки
графіки, таблиці, схеми
комікси, притчі, приказки, кросворди, анекдоти, приколи, цитати
Доповнення
реферати
шпаргалки
фішки для допитливих
статті (МАН)
література основна та додаткова
словник термінів
Удосконалення підручників та уроків
виправлення помилок в підручнику
заміна застарілих знань новими
Тільки для вчителів
календарні плани
навчальні програми
методичні рекомендації
обговорення
Ідеальні уроки-кейси
Якщо у вас є виправлення або пропозиції до даного уроку, напишіть нам.
Якщо ви хочете побачити інші корективи і побажання до уроків, дивіться тут - Освітній форум.
|