KNOWLEDGE HYPERMARKET


Основні правила культури спілкування Слова ввічливості . Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 3 клас. Повні уроки>>Українська мова: Основні правила культури спілкування. Слова ввічливості. Повні уроки

 Тема: Основні правила культури спілкування. Слова ввічливості

Мета: Знайомство з  правилами культури спілкування

Хід уроку:
Чемність
Коли я знайомих чи рідних стрічаю,
Я кланяюсь,
Знявши кашкет з голови.
дякую чемно,
Як щось спитаю:
— Спасибі велике!
Пробачте,
А ви
(С. Маршак)

Sp.jpeg
Етикет нашої  це культурне обличчя нашої нації. Він висвітлює найхарактерніші риси мовної поведінки людини в різниї життєвих ситуаціях. Виплеканий у давніх традиціях, звичаєві приписи. Український мовленнєвий етикет є унікальною, універсальною моделлю їх мовної діяльності,
Одни з  важливих кроків, що допоможе вам  в нелегкій життєвій дорозі, відкриє перед тобою диво магії слова, робить її багатою і високодуховною, це знання про мовленнєвий етикет нашого  народу. Діти засвойте  ввічливість - одне з найцінніших людських надбань. Це потрібно пам’ятати з дитинства.  Ввічливість вашої мови  необхідно  гармонійно поєднувати із іншими чеснотами людини

Sp1.jpeg
Людина яка гарно володіє мовою, має можливість   не створювати щоразу нову формулу, а може використати  одніу із можливих для взаємопорозуміння.  Етикет українців вироблявся витончувався впродовж тисячоліть. Окремі вислови етноетикету сягають ще до християнського періоду.
Запам’ятайте слова Юрія Липи: „Ввічливість українця не має зовнішнього, формального характеру, вона випливає з його культури”.
Місце дії (мовлення)   

Як треба (можна) говорити   

Sp2.jpeg
На урочистій лінійці, на учнівському зборі; відповідаючи на уроці перед класом, зі сцени;    Чітко, виразно, голосно, щоб було добре чути в класі   
У міському транспорті, у кінотеатрі, фойє театру,  в парку з друзями, в бібліотеці, у весняному лісі тощо    Не голосно , щоб було чути тільки співрозмовнику. До своїх розмов не привертати увагу інших. Не заважати людям, які читають чи відпочивають.   
Ми з вами взнали як саме потрібно говорити в різних місцях.

А тепер перегляньте мультфільм і скажіть чи правильно повобиться заченятко:У залі театру, кінотеатру, в читальному залі, в музеї, на уроці з сусідом по парті    У разі нагальної потреби - тихо або навіть пошепки, щоб не заважати, не відволікати від самостійної роботи, слухання   
На катку, на спортивному майданчику, на змаганнях , під час ігор на повітрі, на стадіоні, улісі, на сніговій гірці тощо    Голосно, можна навіть кричати , голосно вигукувати, виражати вголос радість, задоволення, підтримку команді.

Umt84.jpeg   

В суспільстві життя людини регламентоване системою різних правил, законів: звичаєво-традиційних, культурних, політичних, юридичних, економічних, тощо.
Запам’ятаємо вислови ввічливості: „дякую”, „добрий день”, „побачення” [2].

Подивіться як правильно і чемно  спілкуються діти:
Загальна культура людини вимагає додержання норм етикету  це пов'язане із, її самоусвідомлення та мірою ґречного ставлення до інших, самоповагою. Тому діти завжди  необхідно намагатися пізнати навколишній світ і себе в ньому. Це дкже важлива і не проста справа . Адже не кожний з нас може поглянути на себе збоку, відверто оцінити свої здібності й можливості, наміри  й,  бажання ставлення й вчинки до навколишніх та до свого „я".

Sp3.jpeg
Так, наприклад, в українській мові для ситуації вітання є одиниці:
Добрий ранок! Доброго ранку!
Добрий день!
Добрий вечір!
Моє шанування!
Вітаю!
Привіт!
Здоровенькі були!
Здраствуй (те) !
Мовленнєвий етикет - це застосування мовного етикету в конкретних актах спілкування.

Umt8r.jpeg

Якщо мовний етикет - набір засобів вираження, то мовленнєвий етикет - це вибір цих засобів, засоби в реалізації. Відмінність між мовним і мовленнєвим етикетом можна зрозуміти за допомогою порівняння, відомого ще з часів великого теоретика мови Ф. де Соссюра: одна річ ноти музичного твору, інша - його виконання. У другому випадкові важливим є і вибір самого твору, і манера його виконання, і майстерність виконавця, і т. ін.
Прочитайте і запам’ятайте
“Життя настільки коротке, щоб людям бракувало часу на ввічливість”(Емерсон).
Дайте відповідь на запитання

“Що таке хороші манери?”

Для чого потрібен етикет?

Ви завжди пам’таєте про тактовність?

Чи є зовнішній вигляд складовою етикет?.

Чом у в мові потрібний хороший тон.

 Наведіть приклади ввічливості. Як ви думаєте чи вічливо поводить себе Петрик П'яточкін у садочку? Давайте подивимось мультфільм і допоможемо Петрикові бути чемним.
Прочитай те розповідь і пере скажіть:    
     Чи знаєте ви, яку роль у вашому житті відіграють ввічливі слова? Я — так.
     Якщо  людина звертається вічливо, вона і сама буде вічливою. Судіть самі.
     У нашому класі є один хлопчик. Він завжди говорить грубі слова. Чому? Не відомо. Можливо, його батьки так спілкуються . Тоді мені дуже його шкода . У нашій сім’ї  ніколи не вживаються у розмові грубі слова.
    Я довго спостерігав за цим хлопчиком. А якось підійшов до нього, посміхнувся і сказав: «Миколо, будь ласкавий, скажи мені, коли у тебе День народження?» Ви згодні що  я вчинив дуже слушно. По-перше, у шому  класі усі чомусь звертаються  одне  до одного на прізвище. А я звернувся  до нього на Ім'я. А головне , я сказав ввічливі слова, котрі йому, думаю, не часто доводилось чути. Погодьтесь що, для кожної людини День народження має виключно особливе значення.
   Микола  спочатку розгубився і, мабуть, хотів відповісти мені неввічливо. Але я знову посміхнувся. «Першого грудня», — відповів здивований Микола і зашарівся. «Дякую», — просто сказав я.
   Шкода алецей хлопчик, на жаль, не перестав вживати грубі слова. Але тільки не до мене. Правду кажуть: «Ніщо не буває таким  дешевим  і не цінується  так дорого, як ввічливість».


Завдання до теми:
1. Запишіть основні правила спілкування.
2. Приведіть приклади найпоширенішених слів ввічливості.
3. складіть моделі спілкування в школі, дома, з друзями.

Питання до теми:
1. Культурне спілкування. Що це?
2. Назвіть правила культурного спілкування.
3. Приведіть приклади ввічливих слів відмови, знайомства або прощання.
4. Як на вашу думку, на віщо потрібні сло ввічливості? культурне спілкування?

Буквар (підручник)Прищепа К.С.,Колесниченко В.І.Видавництво: Форум, Генеза 2007р.
Рідна мова (підручник) Білецька М.А.,Вашуленко М.С.Видавництво:Освіта 2004р.
Читаночка. Післябукварик (посібник)Вашуленко М.С.,Захарійчук М.Д.,Науменко В.О.Видавництво:Мальва-ОСО2005р.
•    Полонська Н. Історія України. – К., 2001.
•    Субтельний О. Історія України. – К., 2000.
•    Словник-довідник з історії України. – К., 1999.
Вашуленко М.С., Мельничайко О.І. Рідна мова 3 клас, Ч.1
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Українська мова > Українська література 3 клас. Повні уроки > Основні правила культури спілкування Слова ввічливості . Повні уроки