KNOWLEDGE HYPERMARKET


Особливості фізико-географічного положення материка, елементи берегової лінії. Дослідження та освоєння Африки. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Географія>>Географія 7 клас. Повні уроки>> Географія: Особливості фізико-географічного положення материка, елементи берегової лінії. Дослідження та освоєння Африки.Повні уроки


Содержание

Тема

  • 14. Особливості фізико-географічного положення материка, елементи берегової лінії. Дослідження та освоєння Африки.

Мета

  • познайомитися із таким материком, як Африка,
  • дізнатися про особливості його фізико-географічного положення,
  • про дослідження та освоєння материка

План

1. Загальні відомості про материк Африка.
2. Відкриття і дослідження Африки.
3. Географічне положення. Берегова лінія материка.

Загальні відомості про материк Африка


Площа – 30,3 млн км2.                                            
Населення – 1 млрд осіб.
Середня висота – 750 м.
Найвища точка над р. м. – г. Кіліманджаро (5 895 м)
Найдовша річка – Ніл з Кагерою (6671м)
Найбільший острів – о. Мадагаскар.


Африка – другий за розмірами материк світу. ЇЇ називають улюбленицею Сонця. Справді, крім вулканічного масиву Кіліманджаро, там ніде немає багаторічних снігів і льодовиків. Через центральну частину материка проходить екватор. Тут Сонце протягом року знаходиться близько до зеніту, щодня     йдуть дощі. На південь та північ від екватора, в районі тропіків, лежать пустелі, де іноді роками не випадають дощі. Пісок нагрівається так, що в ньому можна пети яйця.



 Пустеля

Про Африку можна казати як про материк най-най. Тут живуть: найбільша тварина суходолу - африканський слон, найвища тварина світу – жираф, чемпіон з бігу серед тварин – гепард, найбільший на Землі птах – африканський страус, найшвидша змія – африканська мамба тощо.

Мамба
Мамба

Африканський страус
Африканський страус

Африканський слон
Африканський слон



До Африки взимку відлітають птахи України  - лелеки, ластівки, журавлі тощо.

Саме Африка – батьківщина такх цінних культур, як буряки, цибуля, капуста, кавуни,що поширилися по всьому світу.

Отака вона – казкова і загадкова частина нашої планети!

Відкриття і дослідження Африки



Африка була відкрита самими африканцями. Так, у Стародавньому Єгипті ще задовго до нашої ери нагромаджувалися перші знання про материк. Відомо, що 3,5 тис. років тому єгиптяни здійснювали далекі плавання вдовж берегів Червоного моря на південь. Фараони посилали своїх підданих у країну Пунт (нині Ефіопія і Сомалі), звідки привозилися слонова кістка, золото, цінні породи дерев. Найзначніші географічні відкриття у VІ ст. до н. е. зробили фінікійці, які були відважними моряками. У ті часи ще ніхто не знав, що Африка з усіх сторін омивається водою. За три роки вони обігнули Африку, довівши, що вона зусібіч оточена водою.


Натомість для європейців і азіатів Африка, яка була найближчим сусідом Євразії, протягом багатьох віків залишалася таємничою. Грекам, римлянам, арабам  вона уявлялася островом чи півостровом, приєднаним до Азії, що простягнувся аж до екватора. Багато віків існувало переконання, що життя в жаркому екваторіальному кліматі неможливе, сонце там обпалює людей до чорного кольору, а море кипить і випаровується.

З VII ст. арабські купці перетинали Сахару і екватор. Пізніше арабські мандрівники відкрили Коморські острови, а в ІХ ст. досягли Мадагаскару. Відомий вам уже марокканський мандрівник Ібн Баттута у ХІV ст. під час своїх численних подорожей перетнув Сахару та дослідив узбережжя Східної Африки і Західний Судан.

У XV ст. чималі зусилля для дослідженні берегової лінії Африки доклали португальські мореплавці, які шукали морський шлях до Індії. У 1488 р. Бартоломеу Діаш проплив уздовж західного узбережжя Африки і досягнув її південних околиць. Він відкрив миси Доброї Надії і Агульяс.

Бартоломеу Діаш
  Бартоломеу Діаш

Через 10 років потому відкриття південних берегів Африки продовжив Васко да Гама. Так „розвідники Індії” встановили обриси Африканського континенту. Португальці привезли в Європу перших чорношкірих африканців-рабів. Згодом работоргівлею почали займатися голландці, англійці та ін. Це був ганебний і жорстокий період в історії людства.

Васко да Гама
 Васко да Гама

Натомість внутрішні райони материка залишалися невідомими. У ХІХ ст. англійський лікар Давид Лівінгстон перетнув Південну Африку із заходу на схід.  Захопившись вивченням природи, він здійснив плавання по річці Замбезі, відкрив на ній великий водоспад Вікторія, дослідив озера Ньяса і Танганьїка,  описав рослини і тварин. У 1849 р. Лівінгстон перетнув Калахарі і встановив, що це – не пустеля, а напівпустеля. Вражає точність, з якою лікар, не маючи спеціальної географічної підготовки, наніс об’єкти на карту. Лівінгстон дуже хотів знайти витоки Нілу, але тяжко захворів і помер.

Давид Лівінгстон
  Давид Лівінгстон

Досліджував далеку Африку і наш земляк Єгор Ковалевський, який здобув освіту у Харкові. У 1847–1848 рр. його, гірського інженера, відрядили в Єгипет для допомоги у пошуках родовищ золота. Виконавши своє завдання, він багато  подорожував. Ковалевський описав рельєф маловідомого тоді Ефіопського нагір’я. Він першим припустив, що головним джерелом Нілу є не Голубий, як тоді вважали географи, а Білий Ніл, верхів’я якого слід шукати в екваторіальних районах Африки. Талановито написаними дорожніми замітками мандрівника зачитувався сам Тарас Шевченко.

Єгор Ковалевський
  Єгор Ковалевський

Географічні карти Африки були остаточно уточнені тільки в середині ХХ ст. Проте й досі багато таємниць материка не розкрито.

Географічне положення. Берегова лінія материка


Африка має своєрідне розташування. Вона – єдиний материк, що майже посередині перетинається екватором. Отже Африка лежить в обох півкулях Землі. Пори року в різних частинах материка протилежні: коли в Північній півкулі літо, то в Південній – зима. Майже повністю Африка розташована між двома тропіками в жаркому поясі – в екваторіальному, субекваторіальних і тропічних кліматичних поясах. Тому Африка – найспекотніший материк на Землі. Відносно нульового меридіану вона майже повністю лежить у Східній півкулі, лише невелика її частина – у Західній.

Крайні точки материка вказують на його розміри і протяжність. Крайня північна точка Африки – мис Рас-Енгела, крайня південна – мис Агульяс (Голковий). Відстань між ними близько 8 000 км.  Крайня західна точка – мис Альмаді,  крайня східна – мис Рас-Гафун. Протяжність Африки із заходу на схід – 7 500 км. Африка другий за величиною материк нашої планети після Євразії.


Від інших материків Африка віддалена значними просторами Атлантичного та Індійського океанів, які омивають її береги. Виняток – Євразія, до якої вона прилягає майже впритул. Від Європи Африку відділяє Середземне море і вузька Гібралтарська протока (14 км). З Азією Африка з’єднується вузькою смужкою суходолу – Суецьким перешийком завширшки 120 км. У ХІХ ст. там було прорито Суецький канал. Від Азії Африку відділяє Червоне море і Баб-ель-Мандебська протока. Моря і океани, що омивають материк, здійснюють суттєвий вплив на його природу. Поблизу африканських берегів проходять важливі світові торгові шляхи.

Берегова лінія Африки слабо розчленована. Найбільшими затоками є Аденська та Гвінейська, яка широко відкрита у бік океану. На сході виступає єдиний великий півострів Сомалі. Найбільший острів Мадагаскар від материка відділяється Мозамбікською протокою. До Африки також належать невеликі острови Канарські, Сейшельські та ін. Береги материка дуже обривисті, з крутими уступами, мають мало зручних бухт.

Znaliwo.jpg

А ви знали, що … ?


•    Стародавні греки іменували Африку Лівією. Назва Африка з’явилася до нашої ери. Таємниця цієї назви і дотепер не має однозначного трактування. Є припущення, що слово Африка походить від назви берберського племені африги, яке жило поблизу Карфагена, і означає той, що не знає холоду. Пізніше назва Афригія поширилася на увесь материк.
•    Цікаво, що Червоне море, як і всі моря, має прозорі води. Проте на глибині спостерігається дивне явище – вода стає червоною, як кров. Це пояснюють наявністю у воді мікроскопічних водоростей. Море тривалий час називали Еритрейське (від грецького еритрос – червоний), а потім цю назву переклали буквально – Червоне.
•    Африканський страус – найбільший птах на Землі. Швидкість його бігу становить 50 км/год!

Testyou.jpg

Перевір себе



1. Найдовша річка Африки …
1) Амазонка
2) Волга
3) Ніл
4) Конго

2. Африка - … зарозмірами материк світу:
1)перший
2) другий
3) третій
4) четвертий

3. Найшвидша тварина світу, яка проживає в Африці …
1) африканський страус
2)тигр
3) гепард
4) зебра

4. У дослідженні Африки брав участь лікар … .



Список використаної літератури

1. Кобернік С. Г., Скуратович О. Я.: Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл. загальноосвіт.навч. закладів. - К.: Навч. книга, 2002. - 319 с.: іл., карти.

2. Урок Карпюк Г. І. , викладача Українського гуманітарного ліцею КНУ ім. Т. Шевченка

3. Й. Р. Гілецький, М. М. Богович. :Географія.Довідник.

4. Бойко В. М., Міхелі С. В. Географія материків і океанів: Підручник для 7 кл.




Відредаговано і надіслано Мазуренко М.С.


Над уроком працювали

Мазуренко М.С.

Карпюк Г. І.

Біленька А.О



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Географія > Географія 7 клас