KNOWLEDGE HYPERMARKET


Польша.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 10 клас>>Всесвітня історія 10 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Польща. Режим "санації".Повні уроки


Тема:     Польща. Режим "санації". 

Мета:  Охарактеризувати  зовнішню політику відновленої Польщі та обставини за яких  відбувалися відновлення польської державності.


Структура уроку:

1. Опитування домашнього завдання

2. Бесіда. Розповідь. Читання матеріалу класом. Перегляд відео.

3. Дискусія робота  по групам

4. Домашнє завдання 


ХІД УРОКУ

ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ


1.1 Встановлення кордонів.

Майже більше сторіччя Польщі не існувало. І у листопаді 1918-го, після революції в Німеччині, після краху Австро-Угорщини, Польща встала з мертвих.

На Різдво 1918 року у Варшаві ходив жарт: «Яка країна найбільша в Європі?» — «Польща. Бо вона не має кордонів ні на Сході, ні на Заході, ні на Півночі». В кожному жарті є частка правди. Щойно виникнувши, польська держава відразу ж в’язалася в цілу низку збройних конфліктів: з німцями — за Познань і Верхню Сілезію, з чехами — за Тешинську Сілезію, з українцями — за Львів і усю Східну Галичину, з литовцями — за Вільнюс, з більшовиками — за Волинь і Білорусь.

Члени Регентської ради

Члени Регентської ради

 Польський патруль на новому західному кордоні держави

Польський патруль на новому західному кордоні держави

 

У січні 1919 р. було проведено вибори до Установчого сейму, на яких більшість здобули ендеки. Пілсудський залишився "вождем держави", та його роль обмежувалася конституційними законами.


 Перше засідання сейму другої Речі Посполитої (10 лютого 1919 р.)

Перше засідання сейму другої Речі Посполитої (10 лютого 1919 р.)


 Кордони Другої Речі Посполитої були визначенні в 1922, у результаті поділів Німецької, Австро-Угорської та Російської імперії, а також воєн з Західно-Українською Народною Республікою та Радянською Росією. 

.Польські артилеристи у бою на Віслі

Польські артилеристи у бою на Віслі

  

1.2 Польща у 1921-1926 рр.


У 1921 р. була ухвалена конституція Польської Республіки. Згідно з нею Польща ставала парламентською республікою. Повноваження президента, що обирався парламентом на 7 років, стали обмеженими. Узаконювалося привілейоване становище католицької церкви.

Уряд взяв курс на  економічне зростання шляхом надання вигідних кредитів. Нова політика сприяла росту економічного життя, але повна відсутність цільного внутрішнього ринку, розруха після війни, блокада з боку Німеччини, неповернення банківських кредитів призвело до інфляції і знецінення польської грошової одиниці марки. 


1.3  Режим "санації"Зазначені обставини кажуть нам  про слабкість парламентської республіки. Недоліки парламентського ладу,  нерівномірність економічного розвитку країни, блокада з боку Німеччини та СРСР, криза в армії привели до перевороту 1926 р. і встановлення режиму "санації" (оздоровлення).

12 травня 1926 р. військові сили під командуванням Пілсудського, почали наступ на Варшаву. У боях на вулицях міста війська уряду зазнали поразки. Переворот підтримувався населенням країни, що надіялося на покращання життя. Пілсудський користувався авторитетом національного героя, йому вдалося встановити свою владу, що збіглося з економічною стабілізацією у країні, це в саою чергу дало можливість закріпитися новому режиму.

Юзеф Пілсудський

Юзеф Пілсудський


 Режим "санації" —базувався на лавіруванні між різними політичними силами, що не дозволяло опозиції організуватись. Влада відверто зневажала сенат і сейм, видаючи тимчасові успіхи в економіці за свої заслуги.

 Схема: Риси режиму «санації».

1.      Визначальний  вплив Ю.Пілсудського у політичному житті країни. Утворення його «культу особи».

2.      Слабка та неорганізована парламентської опозиції.

3.      Застаріла, складна виборча система.

4.      Заборона «свободи слова».

5.      Незначні політичні репресії.

6.      Порозуміння з національними меншинами держави.

  

Домашнє завдання:

1. Як і за яких обставин відбувалося відновлення польської державності? 2. Охарактеризуйте зовнішню політику нової Польщі.

3. Яка роль президента Пілсудського у становленні Польської Республіки?

4. Опишіть процес формування кордонів Польші.

 

Запам’ятайте дати:

Листопад 1918 р.   Відновлення незалежної Польші.

Листопад 1918 р.  липень 1919 р.  Польсько-українська війна.

1920 р.   Радянсько-польська війна.

1921 р.   Конституція Польської Республіки.

1926 р.   Встановлення режиму "санації" Ю.Пілсудського.

1934 р.   Підписаний пакт про ненапад між Німеччиною та Польщею.


Список використаної літератури:


1.За основу взятий  тематичний план вчителя історії м.Луцька ЗОШ №1 Супрун Л.С.

2.За основу взятий урок з Всесвітньої історії Яковлева Дениса Олександровича (Росія) 

3.Ладиченко Т.В., Осмоловський С.О. Всесвітня історія 2010 рік 

4.Щупак І.Я., Морозова Л.В. Всесвітня історія 2010 рік 

5.П.Б. Полянський  Всесвітня історія 10 клас 2010 рік

6.Рожик М.Є , Ерстенюк М.І., Пасічник М С., Сухий О М., Федик 1. Бірюльов І.М. Всесвітня історія. Частина перша. Нові часи 2010 рік

8.Е. Хобсбаум Вік крайнощів: Історія світу, 1914-1991 2009 рік


Скомпоновано та відредактовано Муха О.Над уроком працювали

Муха О.

Супрун Л.С.

Яковлев Д. О.

Король Б.Ю.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Всесвітня історія > Всесвітня історія 10 клас