KNOWLEDGE HYPERMARKET


Поль Верлен (1844–1896). Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 10 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література: Поль Верлен (1844–1896). Повні уроки

Тема: Поль ВЕРЛÉН (1844–1896). .“Поетичне мистецтво” — віршований маніфест символізму. Заперечення в творі раціонально-реалістичного художнього мислення, ствердження принципу спонтанной уяви
Мета: познайомити  учнів з життєвим і творчим шляхом Поля Верлена.
 - розвиток аналітичного мислення учнів;
  - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини.

Тип уроку: навчально - виховний
Хід уроку:

T46pv.jpeg
Поль Верлен народився 30 березня 1844 року в Меці, у Франції. У 1862 році після отримання ступеню бакалавра він спочатку працював в канцелярії страхової компанії, а потім в муніципалітеті Парижу, займаючись у вільний час поезією і відвідуючи літературні гуртки.
Верлена стали приписувати до відомої групи "письменники Парнасу", куди входили Стефані Малларме, Вілльер де Лив-Адам і Анатоль Франс. Вірші Верлена стали з'являтися в літературних журналах, і в 1866 році він опублікував свою першу збірку поезії.
У 1869 році у віці двадцяти п'яти років Верлен закохався в шістнадцятилітню Матільду Моте, і наступного року вони одружилися. Вірші, написані за період заручин, свідчать про те, що поет вважав свою дружину позбавленням від "грішних пут".

- Що ви уявляли під час прослуховування вірша?
- Що на вас справило найбільше значення?
У серпні 1871 року в житті Верлена з'явився Артур Рембо.
 Між ними відбувалися безінечні сварки, розставання і примирення. Кульмінація настала, коли 10 липня 1873 року в Брюсселі Верлен, не пам'ятаючи себе від випитого, вистрілив в Рембо і попав йому в зап'ястя. Жахнувшись скоєному, Верлен дав пістолет Рембо, наполягаючи, щоб той убив його. Рембо відмовився, і вони відправилися в лікарню, щоб обробити рану. Проте на вулиці Верлен затіяв нову сварку, знов витягнув зброю, і Рембо довелося благати поліцейського, який проходив поруч, про захист. Артура Рембо забрали в лікарню, а Верлена заарештували. Звинувачений в замаху на вбивство, поет був засуджений до двох років позбавлення волі.

T46pv1.jpeg

     Відбувши покарання, він повернувся до Франції, деякий час жив у  селі в родичів, потім виїхав  до  Англії,  де  провів  два  роки,  займаючись викладанням французької мови в різних школах.  Потім  він  перебрався  до Франції і протягом декількох років викладав в  духовному  коллежі  в  містечку  Ретель, насолоджуючись, за власними  словами,  "щастям  безвісності".  Але  іншого щастя у нього не було.

T46pv2.jpeg

     Його дружина за час  його  вигнання    встигла  отримати розлучення і назавжди розлучила його з сином, що народився в перший рік  їхнього подружнього  життя. Верлен пристрасно сумував за дитиною, і  це  було  однією  з  причин  нового перелому в його житті.

  • Декілька хвилин для гумору, відгадайте загадку:

Не лише сітчаста тканина для вишивання по клітках, але і основна сюжетна лінія твору. (Канва.)

T46pv3.jpeg

     Декілька  років  Верлен  жив  у  Парижі,  ведучи  незабезпечене існування,  безуспішно  намагався    влаштуватися  на  службу  і потім раптово знову вирішив "сісти на землю". Знову  був  куплений  клаптик  землі,  і Верлен оселився разом з матір'ю в селі. Справа йшла  погано.  Верлен  багато пив, стосунки його з матір'ю стали псуватися, і одного дня розігралася  трагічна  сцена, під час якої Верлен грубо обійшовся з матір'ю.  У  справу  втрутилися треті особи, і Верлен знов попав під суд і сів на місяць у в'язницю.

T46pv4.jpeg

     На початку творчої дороги Верлен перебував під сильним впливом  Бодлера і парнаської школи. Крім того, він ввібрав в себе багатющу поетичну культуру минулого. Три його перших збірки несуть сильний відтиск цих впливів, хоча вже вірші Прогулянка відчуттів (Promenade sentimentale), Осенная пісня (Chanson dautomne) з Сатурналій і особливо Сентиментальної бесіди (Colloque sentimental) з Галантних свят знаменують народження унікального верленовського вірша, який повною мірою втілився в його головній книзі – Романси без слів (1873).В ерлен не залишив після себе теоретичних робіт, деб він сформулював принципи своєї поетики і естетики. Але він виклав їх в поетичній формі у вірші 1874 Поетичне мистецтво (Art poétique). Верлен чітко відокремлює поезію від власне літератури («Et tout le reste est litterature»), розуміючи під останньою мистецтво, засноване на сюжеті; поезія, на його думку, повинна виражати якусь невизначену реальність: невловимі рухи душі, швидкоплинні враження, мрію або, швидше, її контури.
Синтез слова і звуку, поезії і музики – не єдина характеристика верленовської поезії. Поетичне тісно пов'язане у нього з живописним. Інтерес до живопису характерний для всіх періодів його творчості.

Про це свідчать назви двох частин Сатурналій – Офорти (Eaux-fortes) і Сумні пейзажі (Paysages tristes). У Галантних святах він перекладає мовою поезії пластичні образи з картин Ватто, Буше, Фрагонара, Ланкре. Другий цикл збірки Романси без слів названий Бельгійські пейзажі (Paysages belges), а третій – Акварелі (Aquarelles). Але головне – не в цих позначеннях і не в тематиці, а в характері поетичного письма, близького до імпресіоністського.

T46pv5.jpeg

     Символісти проголосили Верлена своїм основоположником, а Поетичне мистецтво – своїм маніфестом. Верлен безумовно зробив величезний вплив на поезію символіста. Проте його значення набагато ширше і не може бути обмежено рамками лише одного напряму. Верлен створив не лише новий неповторний вірш. Повернувши з небуття середньовічну пісню, він відновив зв'язок з витоками народної поетичної творчості. Завдяки ньому була збережена традиція французької ліричної поезії, продовжена у 20 ст найбільшими поетами Франції Г.Аполлінером і П.Елюаром.

  • Мозкова атака.

Розділіться на дві групи і проведіть діалог на тему: Життєвий і творчий шлях   Поля Верлена.
Ваше завдання:
-створити проблемну ситуацію;
-систематізація ідеї в групі;
-критичне обговорення цих ідей;
-формулювання висновків відносно вирішення даної проблемної ситуації.


Список використаної літератури:
1. Урок на тему : Символізм Франції Поль Верлен, Джуринко І. М., викладача світової літератури Сш. № 10 ,м. Хмельницький.
2. Урок на тему : Життєвий і творчий шлях П. Верлена, Колісніченко В. Д.,
викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Калуш.
3. Верлен П. Избранное: Лирика. Проза. Критика. М., 1999
4. Верлен П. Сатурнийские стихи; Галантные празднества; Песни без слов. СПБ, 2001
5. Зарубежная литература: Х1Х век. РомантизмМ.: Просвещение, 2009.- 639с.
6. Болгаров Михаил Владимирович Русская и зарубежная литература в кроссвордах и заданиях . Харьков: Изд. группа "Основа", 2004.- 96с.
7. Зарубежная повесть.- М.: Прогресс, 2005.- 944с.

Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.


Над уроком працювали

Джуринко І. М.

Колісніченко В. Д.

Пилипенко В.В.Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 10 клас