KNOWLEDGE HYPERMARKET


Поняття про основні та похідні кольори. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Малювання>>Малювання 1 клас. Повні уроки>> Малювання:Поняття про основні та похідні кольори. Повні уроки

Мета уроку:

сформувати знання про основні та похідні кольори, розвивальна - розвивати творчі здібності, фантазію, уяву дітей, формувати навички культури поводження з матеріалами та інструментами; виховна - виховувати прагнення до творчості, здатність естетичного сприймання та оцінювальної діяльності.  

Тип уроку:

навчально - виховний

Дітки наш урок ми почнемо із загадки:

В мене є три кольори,

Всі для діла, не для гри.

Пішохди й водії

Знають правила мої.

Коли колір я міняю – Тих чи інших зупиняю.

(Світлофор)

світлофор, білка

Щоб рудим волосся стало Фарбу дівчина достала.

Не зашкодить їй вона,

Це рослинна фарба. (Хна)

рослинна фарба

Дощ пройшов, через ставок

Перекинувся місток.

Кольорів у ньому сім,

Він подобається всім! (Веселка)

Молодці, ви дуже уважні і розумні! А тепер давайте поміркуємо, що об’єднує ці всі загадки? Так це кольори.

Дітки, а ось вам цікавий кольоровий витвір приоди, яка наділила можливістю змінювати колір цю тваринку.

Хто знає як називається ця тваринка?


Робота в зошитi

Намалюємо ведмедика. Та розфарбуємо його Кожному ведмедику — по хатинцi. Фізкультхвилинка: Раз! Два! Всі присіли, Три, чотири - нахилились Потім вгору підлетіли. Із струмочка дружно вмились. П’ять, шість – всі веселі Ніжками затупотіли. Крутимось на каруселі. Дев’ять, десять - відпочили Сім, вісім – в поїзд сіли Й за навчання дружно сіли.

палітра


Гра «Спiймайте колір» (з м’ячем). Дітки сьогодні ми з вами взнаємо багато нового про кольори: Одні поверхні поглинають короткохвильові та відбивають довгохвильові промені, інші — навпаки. За такого вибіркового поглинання світлових променів поверхня має визначене забарвлення, визначений колір. Але є поверхні, які рівномірно поглинають та відбивають промені усіх довжин хвиль. Таке поглинання створює сірі поверхні. Чим більше поверхня невибірково відбиватиме промені, тим вона буде білішою, чим більше вона невибірково поглинати промені — тим буде чорнішою. Такі поверхні мають назву "ахроматичних". Ахроматичні кольори мають тільки одну характеристику — світлість, яка визначається кількістю відбитого від поверхні світла.


квіти


Біла поверхня відбиває 80% падаючого світла, сіра 40%, і чорна — тільки 3%.

Найменшу світлість має чорний, а найбільшу — білий колір. Сприйняття нейтральних, ахроматичних кольорів залишається незмінним незалежно від інтенсивності освітлення, тобто за будь-якого освітлення ми чітко сприймаємо білі поверхні білими, а чорні — чорними.

А ось і віршик про ахроматичний колір.

Білий колір настільки холодний…

Цей білий колір настільки холодний,

що лише від думки про нього, я мерзну.

Мені вистачає часу… та сонний…

Зима розмальовує все своїм пензлем…

І Лютий прижав так міцно до стінки,

що навіть не можу стояти спокійно…

ти швидше зима гортай свої знімки, не можна пекти так морозом постійно…!

Я хочу хоч трішки, стати теплішим, не труситись від білих думок,

ілюзій, я хочу зігріти вас своїм віршем, білий колір настільки холодний …. друзі…

дівчатка

Можна скласти поступовий ряд ахроматичних тонів від білого до чорного. Назва "ахроматичний колір", тобто "безколірний колір" ще раз вказує нам на нероздільний зв`язок між світлом та кольором. З одного боку, чорне, біле, сіре можна розглядати як щось протилежне кольору, а з іншого — ми розміщаємо чорні та білі фарби поряд з іншими та визначаємо їх також кольорами. Для живописця- художника білий, сірий та чорний є таки ж кольори, як і жовтий, синій, тому що вони використовуються у групі інших кольорів як рівноправні елементи колірної гармонії та колориту. Можна визначити 5 основних ступенів — чорний, темно-сірий, сірий, світло-сірий, білий. Ахроматичний ряд можна розширити до 10 градацій, 20, 30 та більше. Око звичайної людини здатне сприйняти до 500 тональних розтяжок.

Завдання:

кольори бувають

Дітки давайте в ваших альбомах проведемо невеличкий експеримент.

Зафарбуйте коло чорною фарбою і поступово добавляйте білу фарбу.

Зараз ми переглянемо відео, ваше завдання запам'ятати назви кольорів.А зараз казочка:

Я - Сірий. Я Сірий, мов ота мишка. А ще я Сірий, як попіл і пташка, сірий-пресірий, як пилюка. Я - Сірий. І тому, що є на світі я, так яскраво вирізняються всі інші кольори. Де я? Де можна мене помітити? Та скрізь. Але почнемо з весни. Пливуть сірі сніги, весніє сіра земля, пагіння-сіризна висіває сірим-сірим цей світ. Та ледве проклюнеться якась брунька, моя сіра донька, як уже розквітає верба! Ну, хіба була б верба такою гарною й білою, якби ото я - Сірий, сірої весни не був таким сірим-пресірим?

А ще сірої весни та з сірої землі вибивається зелена ружа, витикається із сірої землі ревінь, мов чортячі роги, червоний ревінь. Але почнемо ще раз. В сірих сутінках ранків вигулюються луками білі тумани. Ну, хіба видався б таким білим туман, якби не я - Сірий? Та нізащо. А як купається в сірому піднебессі червонюще сонечко, як виграє ранок, ми оспівуємо оцю красу лишень тому, що я - Сірий і я скрізь. Я, я перший з-поміж кольорів.

Я - найперший з усіх кольорів, за якими так нудьгують люди. Сірого ранку вони чекають на сонце, сірої ночі - на місяць, сірої весни - на квіти, сірої осені - на сніг. На моїй сіризні вирізняється кожна барва, отже я - найбарвистіший з-поміж кольорів, бо все стає привабливішим лише на моєму тлі. Білий ангорський кіт гарний, бо поруч - Я. Якби не сірі горобці, то з ким порівняти канарських пташок? Різнобарвні пташки гарні, бо є сірі пташки. Білі мишки гарні тому, що є сірі мишки, а білі піщинки тому, що є сірі.

Я - Сірий. Я допомагаю геть усім кольорам. Бува, вони не вміють самі себе показати, то я тут як тут - мовляв, дивіться, навіть з сірої дощової хмарини плету оті барвисті веселки. Мені ніколи того не жаль, що начебто плетуся позаду всіх - я колір не заздрісний, не завидющий.

Я той, що народжує інші фарби, як ота сіра мильна вода, що народжує яскраву бульбашку на кінчику соломинки. А ви коли-небудь думали про це? Отже, тепер знайте, що то я допомагаю всім, я - Сірий. Який я з себе? Я ж уже казав: дивіться на пташку, на попіл, на пилюку. А ще вкиньте оцей червоний ґудзик у попіл. Ну, бачите? Який чудовий, різнобарвний ґудзик, правда? А за ним? Що там за ним? Це ж бо я - Сірий.


картина


Молодці ми з вами познайомились з так званими холодними кольорами. Ахроматичні кольори об`єднуються у І группу, а ІІ групу складають хроматичні кольори, тобто кольорові, зафарбовані. Звідси трапляються вислови: поліхромний розпис — багатоколірний; монохромний — одноколірний.

колір


Хроматичні кольори відрізняються один від одного за трьома характеристиками: колірним тоном, світлістю та насиченістю. Картина — це пофарбована поверхня, система колірних плям. Кожна колірна пляма відрізняється від іншої за цими трьома характеристиками. У мистецтвознавчої практиці терміни "колірний тон", "світлість", "насиченість" використовуються дуже плутано, але для теорії кольорознавства ці поняття мають важливе значення, так як служать основою систематизації колірних явищ у природі та мистецтві. Якщо ахроматичний колір має ледь помітний синюватий, червонуватий чи інший відтінок, він вже є хроматичним.

веселка


Відгадайте загадку: Червоне коромисло через річку повисло.

(Веселка)

Запам'ятайте: природне явище веселки - демонстрацією спектру кольорів.

І на останок мультфільм.

Дітки а що ви знаєте про веселку?


Використана література

Урок на тему: Зображення на площині "Чарівний світ метеликів" Адзима Т. М., заступник директора з виховної роботи, Скадовська школа № 3 Херсонської об.

Урок на тему: «ЧАРІВНА КВІТКА» Автор: Г. Кузьменко.

За матеріалами: Освіта.ua Дата публікації: 06.11.2008 Л.Найниш, А.Борисов, В.Горбунова, С.Шибанов «Можно ли научить рисовать любого?»// АLMA MATER, №8, 2009

Искусство в жизни детей: Опыт художественных занятий с младшими школьниками/ А.П.Ершова,Е.А.Захарова, Т.Г.Пеня и др. – М.: Просвещение, 2009г (стр.24-25, 26-29)

Над уроком працювали: Пилипенко Вікторія Кузьменко Г. Відредаговано та надіслано Пилипенко В.


Предмети > Малювання > Малювання 1 клас