KNOWLEDGE HYPERMARKET


Поняття про системи. Природні та штучні системи

Гіпермаркет Знань>>Природознавство>>Природознавство 6 клас>> Природознавство: Поняття про системи. Природні та штучні системи
Системою називають єдине ціле, що складі дається з окремих частин. При цьому складові частини системи не є випадковими, довільно взятими. Між ними обов'язково встановлюються певні зв'язки, і кожна частина впливає на інші й сама залежить від них.

Чи утворюватимуть систему розміщені на столі блокнот, олівець, ручка, бутерброд, ваза з квітами?

Припустимо, що кожне з перелічених тіл може бути окремою частиною системи. Але чи існують між ними зв'язки, за якими можна стверджувати, що перед нами єдине ціле? Спробуємо це з'ясувати. Так, вазу можна переставити на інший стіл, замість ручки покласти олівець, бутерброд з'їсти. Такі зміни ніяк не позначаться на властивостях інших тіл, розташованих на столі.

Звільнивши стіл від усіх перелічених предметів, ми також не побачимо в ньому жодних змін. Отже, розглянуті тіла не утворюють системи. Це лише випадковий набір тіл, між якими немає взаємозв'язків і взаємозалежності. Тобто вони не є складовими частинами системи, і наше припущення не підтверджується.


Природні системи

Вам відомо, що природу поділяють на живу і неживу. Тіла живої природи називають ще організмами, або живими істотами, їх дуже багато, вони мають різну форму, розміри, забарвлення, живуть у різних умовах. Кожна жива істота - це єдине ціле, складові частини якого діють чітко і злагоджено, тобто є системою.

Як приклад природної системи розглянемо соняшник. Ця рослина (як і багато інших) має корінь, стебло, листок, а також чимало дрібних квіточок, зібраних у розкішне суцвіття, схоже на кошик. Перелічені частини рослини життєво важливі для неї. Якщо вилучити хоча б одну з них, організм утратить цілісність. Наприклад, без кореня у соняшник не надходитиме вода, без квіток не утвориться насіння.

Тіло соняшника складається з величезної кількості клітин. Загалом із клітин у природі побудовані тіла всіх живих організмів, окрім вірусів. Організми, які складаються з величезної кількості клітин, називають багатоклітинними. Соняшник - це приклад багатоклітинного організму.

Жива клітина одержує і переробляє поживні речовини, видаляє непотрібні, росте, розмножується, відповідає на подразнення.


Зазвичай клітини дуже малі за розмірами. Побачити їх можна тільки за допомогою збільшувальних приладів. Так, у світловий мікроскоп видно три основні частини клітини: ядро, цитоплазму та зовнішню оболонку (мал. 3).


Клітини


Ядро керує життєдіяльністю клітини, забезпечує передачу ознак від батьків потомству. Вміст клітини заповнює цитоплазма, багата на неорганічні та органічні речовини. Цілісність клітини зберігається завдяки зовнішній оболонці. Електронний мікроскоп, що збільшує у 100 тисяч разів, дає змогу роздивитися й інші складові частини клітини. Кожній з них у клітині належить певна роль, або функція.

Подібні за будовою клітини, що виконують в організмі рослини чи тварини однакову функцію, називають тканиною. Те, що не під силу одній клітині, з успіхом виконує група клітин - тканина. Наприклад, у тварин і людини є м'язова тканина. Її клітини скорочуються і забезпечують рух тіла тварини чи людини або окремих його частин.

У природі трапляються живі істоти, що складаються лише з однієї клітини, тому їх називають одноклітинними організмами (мал. 4). В єдиній клітині їхнього тіла відбуваються всі процеси, що забезпечують життя організму.

Як бачимо, організм рослини, так само як і тварини та людини, складається з клітин і тканин. Тканини формують органи - важливі частини організму.

Штучні системи

На відміну від природних систем, штучні системи створює людина. Робить вона це для поліпшення умов свого існування, запозичуючи багато чого від рослин і тварин. Так, на створення літаків, гелікоптерів людину надихнули тварини, здатні до польотів, - комахи, птахи, кажани. їх політ видається нам легкою справою, хоча це далеко не так. Наприклад, бджола у польоті робить крильцями 240-260 змахів за секунду! Тож конструкторам довелося чимало попрацювати, щоб підказане природою втілити у штучні системи, здатні переміщуватися в атмосфері.

Штучні системи (автомобілі, потяги, велосипеди, побутові прилади та інше) набагато полегшують життя людини. Наприклад, якби ми й досі визначали час за Сонцем чи  Місяцем, то чи могли б вчасно приходити до школи, не пропускати по телевізору показ цікавого фільму, не спізнюватися на зустрічі тощо? Та нас виручає годинник - штучна система для відліку часу. Годинників нині виготовляють дуже багато. Вони різні за формою, розмірами. Але головна складова частина кожного з них – годинниковий механізм.  Є годинники, в яких він починає працювати завдяки стиснутій пружині. Такі годинники називають механічними. У них зубчасті коліщата годинникового механізму рухають секундну, хвилинну та годинну стрілки. Обертаючись, вони показують на циферблаті час. Усе це захищене від ушкоджень (потрапляння води, пилу, бруду) корпусом. Якщо якась із розглянутих частин годинника виходить із ладу, він псується. Іншими словами, цілісність системи порушується. Нині виробляють багато електронних годинників, роботу яких забезпечують батарейки.

Для сучасної людини звичним стає використання комп'ютера. Ця штучна система за секунду робить те, на що людині знадобляться години чи навіть дні. Комп'ютери дали змогу створити електронну мережу - Інтернет, завдяки якій спілкування не знає кордонів. Однак, незважаючи на їхню фантастичну досконалість, комп'ютери - творіння розуму і результат невтомної праці людини. Як бачимо, людина досягла великих успіхів у створенні штучних систем.


Підсумки
* Система - це єдине ціле, що складається з окремих взаємопов'язаних частин.
* Розрізняють природні та штучні системи. Штучні системи, на відміну від природних, створені людиною.
* Прикладами природних систем є живі організми, ліс, річка тощо.


О.Г.Ярошенко, Т.В.Коршевнюк, В.І.Баштовий, Природознавство, 6 клас
Вислано читачами з інтернет-сайтів  

Онлайн бібліотека з підручниками і книгами з природознавства, плани-конспекти уроків по всім предметам, завдання з природознавства для 6 класу

Зміст уроку
1236084776 kr.jpg конспект уроку і опорний каркас           
1236084776 kr.jpg презентація уроку 
1236084776 kr.jpg акселеративні методи та інтерактивні технології
1236084776 kr.jpg закриті вправи (тільки для використання вчителями)
1236084776 kr.jpg оцінювання 

Практика
1236084776 kr.jpg задачі та вправи,самоперевірка 
1236084776 kr.jpg практикуми, лабораторні, кейси
1236084776 kr.jpg рівень складності задач: звичайний, високий, олімпійський
1236084776 kr.jpg домашнє завдання 

Ілюстрації
1236084776 kr.jpg ілюстрації: відеокліпи, аудіо, фотографії, графіки, таблиці, комікси, мультимедіа
1236084776 kr.jpg реферати
1236084776 kr.jpg фішки для допитливих
1236084776 kr.jpg шпаргалки
1236084776 kr.jpg гумор, притчі, приколи, приказки, кросворди, цитати

Доповнення
1236084776 kr.jpg зовнішнє незалежне тестування (ЗНТ)
1236084776 kr.jpg підручники основні і допоміжні 
1236084776 kr.jpg тематичні свята, девізи 
1236084776 kr.jpg статті 
1236084776 kr.jpg національні особливості
1236084776 kr.jpg словник термінів             
1236084776 kr.jpg інше 

Тільки для вчителів
1236084776 kr.jpg ідеальні уроки 
1236084776 kr.jpg календарний план на рік 
1236084776 kr.jpg методичні рекомендації 
1236084776 kr.jpg програми
1236084776 kr.jpg обговорення
 

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.