KNOWLEDGE HYPERMARKET


Поширення ідей Просвітництва у Західній Україні. Пробудження національного життя. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 9 клас. Повні уроки>> Історія України: Поширення ідей Просвітництва у Західній Україні. Пробудження національного життя. Повні уроки

Содержание

Тип уроку

Комбінований

Мета

Сформувати в учнів системні знання по темі

Задачі

  • ознайомити учнів з новим матеріалом
  • навчити учнів критично ставитися до різних точко зору на історичні події та філософсько-історичні питання
  • покращити навички добування інформації з відеоматеріалу
  • навчити учнів робити висновки та узагальнення з щойно вивченого матеріалу.

План уроку

  • Привітання вчителя та оголошення теми. (1 хв)
  • Мотивація, перевірка домашнього завдання. (5-7хв)
  • Актуалізація опорних знань (3-5 хв)
  • Вивчення нової теми. (20 хв)
  • Самостійна робота учнів (4-6 хв)
  • Висновки та узагальнення (3-4 хв)
  • Домашнє завдання (1-2 хв)

Хід уроку

Привітання вчителя та оголошення теми. (1 хв)

Доброго дня, любі учні! Минулого уроку ми з вами розглянули, як починалося національне пробудження на українських землях. Сьогодні ми дізнаємося про дільність гуртка "Руська трійця" та його роль у становленні української державності та формуванні національної ідеї. Тема уроку написана на дошці. Перепишіть, будь ласка, у зошити.

Мотивація, перевірка домашнього завдання. (5-7хв)

Сподіваюся, ви всі відповідально підійшли до виконання домашнього завдання. Давайте перевіримо (учитель перевіряє домашнє завдання у всього класу). Дякую вам за роботу! Ви отримали такі оцінки за самостійну домашню роботу: ...

Актуалізація опорних знань (3-5 хв)

  • 1 прийом

Дайте пояснення термінам: національне відродження, суспільна думка, політична думка, Просвітництво, українська автономістська ідея, Новгород-Сіверський гурток.

  • 2 прийом

Обговорення теми "Що являє собою національне відродження? Які його обов"язкові передумови?"

Вивчення нової теми. (20 хв)

Viv4ennia nov temi.jpg

З початку 30-х рр.. XIX ст. в Галичині починається епоха національного відродження. У сучасній українській історіографії початок її пов'язують з пожвавленням національно-патріотичної діяльності польської молоді у зв'язку з повстанням 1830-1831рр. Однак перші явища, які пройшли дуже мало помітно, спостерігаються трохи раніше.

До початку 30-х рр.. ХІХ ст. в більшій частині слов'янських країн процес національного відродження проходив вже свій другий етап, проте у низки слов'янських народів відродження починається лише з 30-х рр.. ХІХ ст. До цих народів належали і галицькі українці. Як і в інших слов'янських землях, активну участь у національному русі в Галичині брали представники національного, переважно сільського, духовенства. З нього вийшли і члени "Руської Трійці" та їхні молоді друзі, майбутні уніатські священики, хоча до кінця 20-х рр.. їх сильно торкнулася полонізація.


Микола Леонтійович Устіанович (1811 - 1885)

Микола Леонтійович Устіанович (1811 - 1885)


Один їх галицьких будителів, поет Микола Леонтійович Устіанович писав через багато років у своїх спогадах: „Моя юність збігалася з часом тихою, покірливо, але на дівогляд успішної полонізацією не тільки всієї інтелігенції з корінно-російського роду, але і всього, що на себе сюртук накликало. Майже ніде не чулося російське слово в будинках нашого священства і майже ніде церковної науки на народній мові. Близько 1830 р. дійшов той напрямок своєї кульмінаційной точки”. Ймовірно, ми можемо погодитися з тими дослідниками, які вважають, що польське повстання 1830-1831 рр.., національне одухотворення польської молоді у Львові в цей період сприяло пожвавленню національного руху українців. Той же Устіановіч продовжує: "... Я поплив з рікою і трохи не заплив під прапори Хлопицького, верховного начальника військ польських під час революції 1830 р. Але зі мною стала незабаром метаморфоза, як не одному із сучасників моїх відчинила та революція очі. Знайшли так багато і досить вагомих моментів, котрі звичайно відводили юнака галицько-руського, одухотвореного здоровими і благородними поглядами, від стихії польської і захоплювали його за прикладом чехів, хорватів і сербів на народні терені "

М. Г. Шашкевич вступив в 1829 р. у львівську семінарію на казенний кошт як син бідного сільського священика і став одночасно слухачем Львівського університету. Незабаром, у лютому 1830 р., він був виключений з семінарії, очевидно, через передові поглядів, бо привід був надто незначний (приятельська гулянка). Залишившись без засобів до існування, Шашкевич продовжує свої заняття. Він зміг повернутися до семінарії тільки в 1833 р.


М. Г. Шашкевич

М. Г. Шашкевич

Самостійна робота учнів (4-6 хв)

Працюємо з текстом

Вагилевич та Яків Федорович Головацький, усвідомили себе синами Русі і прийняли давньослов'янські імена: Руслан, Далібор і Ярослав. Вони сказали привселюдно: як на небі Бог в Трійці єдиної, так на землі Русь у трійці єдина: Велика, Мала і Біла Русь - одна Російська земля.

Трійця студентів вийшла з російських сіл Прикарпаття. Відчувши руський грунт під своїми ногами, ентузіасти твердо вирішили працювати на користь рідного племені, відірваного від великого російського народу і знемагає у важкому ярмі польської шляхти. Перший рукописний свій досвід вони назвали «Русі син» (Русин), потім «Зоря», яка повинна була розсіювати морок над Галицької Руссю. Видання, однак, не здійснилося, бо піддалося забороні адміністративним порядком у 1834 році. Все ж таки призвідники не скорилися і не здалися. Вони придумали нову назву: «Русалка Дністрова». Це спільна праця Шашкевича, Вагилевича та Головацького.


Прикарпаття

Прикарпаття


Яків Головацький

Яків Головацький


Іван Вагилевич

Іван Вагилевич

Руслан предпославши альманаху зворушливе передмову: «судилося нам бути останніми». Він помістив кілька своїх віршів поряд з перекладами чеських і сербських народних пісень, новелу «Олена» та рецензію на „Ruskoje wesile” І. Лозинського, причому засудив латинський алфавіт в російській писемності.

Далібор вказав на значення російських народних пісень і привів тексти колядок, гаївок, ладкання і думок з різних місцевостей Галицької Русі, а також помістив дві балади, написані ним під впливом романтичної поезії Адама Міцкевича.


Обкладинка "Русалки Дністрової"

Обкладинка "Русалки Дністрової"

Ярослав забезпечив збірка своїм оригінальним віршем і перекладом двох народних сербських пісень і опублікував російські і слов'янські рукописи з архіву Василіянського монастиря у Львові. Завдяки його наполегливості та енергії перших галицько-російський альманах побачив світ у 1837 році в Будапешті, що і є його особливою заслугою.
(В.Р. Ваврик "Короткий нарис Галицько-Руської писемності")

Питання до тексту

Voprosi klasy.jpg

  • Хто такі Руслан, Далібор і Ярослав?
  • Як назвала трійця перший свій рукопис?
  • Яку передмову помістив Руслан у головний альманах трійці?
  • Яку назву носив цей альманах?
  • Яка була роль Далібора у спільній роботі?
  • Що зробив Ярослав для альманаха?
  • Коли було видано альманах?

Висновки та узагальнення (3-4 хв)

Найвищою історичною заслугою «Руської трійці» перед рухом національно відродження українців вважається видання альманаху «Русалка Дністрова» (1837), яка вперше в українській літературі замість язичія використовувала народну мову, тим самим надавши потужний імпульс розвитку української народної літератури в краї.

Ідея слов'янської взаємності, яка пронизувала «Русалку Дністровську», споріднює її з поемою Я. Коллара «Slavy dcera» (1824). Вплив на освіту «Руської трійці» мав також іншої чеський славіст Ян Ковбек. «Русалку Дністрову» австрійська влада заборонила. Тільки 250 з 1000 книг встигли продати або подарувати друзям, інше було конфісковано.

"Руська трійця" перестала існувати в 1843 році після смерті М. Шашкевича.


Руська трійця

Руська трійця

Питання

Voprosi klasy.jpg

  • Коли почалося національне відродження на Галичині?
  • Які верстви населення брали активну участь у національному русі?
  • Назвіть одного з поетів, який був галицьким будителем?
  • Коли зустрілася „Руська тріця”? Чому вона носила таку назву? Хто до неї входив?
  • Розкажіть про діяльність „Руської трійці”

Відеоматеріал до уроку





Домашнє завдання (1-2 хв)

  • Повторити вивчений на уроці матеріал за відповідним параграфом підручника.
  • Заповнити словнички термінів і понять та дат.
  • За бажанням: доповідь на тему "Масонство в Україні" або "Корені євпропейського масонства"


Список використаних джерел

  1. Урок на тему "Ідеї Просвітництва у Західній Україні" Давиденка В. М., учителя історії, Скадовська спеціалізована школа 1-3 ступенів №1, м.Скадовськ, Херсонська обл.
  2. Урок на тему "Руська трійця" Пальнікової Н. Л., учителя історії, середня загальноосвітня школа 1-3 ступенів №3 міста Ірпеня
  3. Тисяча років української суспільної політичної думки: У 9-ти томах. – К.: Дніпро, 2001
  4. Нартов В. Видатні особистості України: Факти, документи, оцінки.– Харків, 2007

Історія України : Навчальний посібник / Білоцерківський В. Я. - К.: Центр учбової літератури, 2007


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.



Над уроком працювали

Любименко В.В.

Давиденка В. М.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 9 клас